Despre recesiune, statistici si alti demoni

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 14 august 2014, 15:46 Economie | Finanţe & Bănci

"Ai observat?" ma intreaba vocea de la celalalt capat al telefonului. Nu, zic, ce sa observ? Suntem in recesiune, zice Vocea. Fugi dom`ne, zic, am comunicatul INS in fata. In primul trimestru din 2014 am avut crestere trimestru/trimestru. Ntz, zice Vocea. Uita-te la Eurostat, nu te lua dupa ai nostri. Deschid Eurostat si vad. La ei, scadere, la noi crestere. Ei, zic, o fi gresit Eurostatul. N-au gresit, zice Vocea si inchide. Sun la Eurostat. Zic, aveti o greseala. Ei ca nu, ca nu au greseli pe site. Pai zic  INS a comunicat crestere, la Dvs apare scadere. "E scadere, avem informatia de la Institutul National de Statistica din Romania. Au revizuit datele", zic oficialii Eurostat. Nu se poate, imi zic. Sun la Statistica. Da, e corect, suntem in recesiune. Pai, zic, pe site-ul Statisticii apare tot cu plus. Da, zice omul din INS. Am revizuit in scadere datele si le-am transmis Eurostat. Si in Romania de ce n-ati comunicat? Urma sa le comunicam, zice functionarul Statisticii. Mi se pare ca suntem intr-un film SF. Pus de un an  si jumatate in functie, noul sef al INS pare sa nu aiba o problema in a transmite pe hoteste date Eurostat, in vreme ce aceleasi date nu le face publice.


Aveti mai jos comunicatul oficial al INS, care anunta crestere, desi ea a fost scadere la Eurostat:





Cand ati revizuit datele, mai intreb. Pai se revizuiesc periodic, aflu. Dar sa stiti ca la fel de mirati au fost si cei de la Guvern. A sunat si Ziarul Financiar si Guvernul, dupa ce ati scris Dumneavoastra ca e recesiune. Si e corect, suntem in recesiune tehnica.

Mai tineti minte? Eram in ianuarie 2013.  Premierul Victor Ponta a solicitat secretarului general al Guvernului să pregătească schimbarea conducerii Institutului Naţional de Statistică pentru "greşeala gravă" comisă în calcularea PIB pe 2011, arătând că are nevoie ca la INS să lucreze oameni pe care se poate baza (sublinierea mea- DP).

Atat am avut de spus. Drept pentru care eliberam prezenta.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6825 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Deci INS e si el controlat politic? (Joi, 14 august 2014, 15:52)

    Matrafirefox [utilizator]

    E, acum pot sa spun ca suntem exact ca-n comunism.
    • +10 (12 voturi)    
      as zice ca suntem mai rau (Joi, 14 august 2014, 16:47)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      avand in vedere ca atunci ne puteam plange ca tiranul si hotzii pcr si Securitatea ne tineau in lanturi.

      Acum "poporul majoritar" pune natiunea romana in lanturi prin vot cu galeata, faina, uleiul, micul si berea.
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Joi, 14 august 2014, 17:09)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      aveai vreun dubiu ca minciuna e ridicata la rang de virtute PSD&Co?
    • +2 (4 voturi)    
      Intrebare la Radio Erevan (Vineri, 15 august 2014, 7:17)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Se poate pune baza pe guvernul Ponta?
      Da, dar mai bine folositi acid.
  • +16 (18 voturi)    
    Pai (Joi, 14 august 2014, 15:54)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cume turcu' si pistolu. Minciuna la tot pasul. Inclusiv atunci cind ea tine maxim jumate de ora, pina publica si eurostat datele. Ce vreti, guvernarea are un singur scop: Ponta presedinte. Dupa aia, om vedea ce-o mai fi.
  • +6 (8 voturi)    
    care e problema? (Joi, 14 august 2014, 15:59)

    alter_ego2013 [utilizator]

    si pe vremea lui nea Nicu se depasea planul Cincinal la fiecare 3 ani... si tot asa, erau oameni la statistica pe care partidul se putea baza.
  • +5 (7 voturi)    
    DEMISIA!!!! (Joi, 14 august 2014, 16:05)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca nu mai este nimic de adaugat!
  • +4 (6 voturi)    
    pai are pe cineva pe care (Joi, 14 august 2014, 16:13)

    Yankeu [utilizator]

    se poate baza!Nu se vede?Ca pe vremea lui ceausescu, una in tara, alta in afara!
  • +6 (8 voturi)    
    :) (Joi, 14 august 2014, 16:17)

    mariushn [utilizator]

    "Domnule preşedinte o să ne descurcăm, ţara asta se descurcă, nu e nimeni de neînlocuit, nu vă faceţi griji, mergem în direcţia bună."
    [VVP]
  • +5 (7 voturi)    
    cine a apucat vremurile apuse (Joi, 14 august 2014, 16:42)

    xanti [utilizator]

    Stie bine ca una se raporta si alta era realitatea.
  • -2 (10 voturi)    
    Romania in cadere libera (Joi, 14 august 2014, 16:56)

    KostasP [utilizator]

    Din greseala in greseala spre victoria finala. La alegerile prez din toamna voi vota cu ponta iar la alegerile parlamentare cu psd. Romania trebuie sa ajunga in sapa de lemn ca sa se trezeasca. Nu exista alta solutie.
    • 0 (4 voturi)    
      eu ti-am dat plusul (Joi, 14 august 2014, 17:15)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      gandim exact la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu te-am plusat, (Vineri, 15 august 2014, 12:06)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      insa sunt convins ca, atunci cind romanii vor ajunge la sapa de lemn, presedintele W Ponta le va spune: "vedeti unde ne-a dus regimul Boc-Basescu?".
  • +5 (7 voturi)    
    Ei sunt mândri că nu sunt români ? (Joi, 14 august 2014, 17:08)

    Fisherman [utilizator]

    ”Pus de un an si jumatate in functie, noul sef al INS pare sa nu aiba o problema in a transmite pe hoteste date Eurostat, in vreme ce aceleasi date nu le face publice”

    Minte așa cum Ponta respiră !

    -Deci cum rămâne, tovarășe Ponta ? Urcăm ?
  • +2 (2 voturi)    
    egal (Vineri, 15 august 2014, 10:20)

    tontu [utilizator]

    Crestere pozitiva, crestere negativa, recesiune, astea-s doar subiecte de presa.Singurul PIB care conteaza este cel al familiei tale...