ANAF a lansat in faza pilot spatiul privat virtual: Contribuabilii persoane fizice din Bucuresti si Ilfov pot sa-si consulte gratuit pe internet situatia fiscala

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2014, 15:54 Economie | Finanţe & Bănci

Spatiu Virtual
Foto: ANAF
 documente
(15 Sep 2014) PDF, 729KB
Contribuabilii persoane fizice din Bucuresti si Ilfov vor putea incepand de luni, 15 septembrie, sa consulte gratuit pe internet, prin site-ul ANAF, situatia fiscala: soldul obligatiilor neachitate, decizia de impunere, nota obligatiilor de plata si informatii despre CAS-ul declarat de angajator, a declarat luni, Ioana Petrescu, Ministrul Finantelor. Avem in vedere ca in 2015 sa extindem in toata tara acest program numit 'spatiul privat virtual", inclusiv catre persoanele juridice, care se vor putea loga cu username si parola.

  • "Pentru inceput avem un proiect pilot care se va adresa persoanelor fizice din Bucuresti si Ilfov. Acestea isi vor putea consulta situatia fiscala 24 de ore din 24 pe site-ul ANAF. Avem vedere ca in 2015 sa extindem acest program in toata tara si dupa ce va fi extins va fi adaugat pe acest spatiu virtual privat si alte informatii, precum: decizii de impunere privind platile anticipate, decizii de calcul accesorii, se vor putea depune declaratii online la ANAF si vor fi informatii despre somatii si titluri executorii. Tot in 2015 avem in vedere sa extindem acest program si catre persoanele juridice care se vor putea loga prin username si parola", a declarat luni Ioana Petrescu, ministrul Finantelor Publice.

Aceasta a spus ca aceasta facilitate a fost facuta "cu un buget de 0 RON de catre o echipa mixta din ANAF si Ministerul de Finante".

Oficialii ANAF au facut un test cu un contribuabil fictiv si au precizat ca in 90 de minute dupa conferinta aplicatia ar trebui sa fie functionala pentru toti contribuabilii din Bucuresti si Ilfov. Pe site-ul ANAF scrie ca aplicatia va fi disponibila incepand cu ora 16:00.

UPDATE:
Inregistrarea pentru persoane fizice in vederea folosirii aplicatiei a devenit functionala incepand cu ora 16:30.

La evenimentul de lansare a fost prezent si premierul Victor Ponta.

  • "N-am vrut sa va zic buna ziua pana nu am vazut ca functioneaza sistemul. Sper sa functioneze si peste 90 de minute pentru cei din Bucuresti si Ilfov si sa aiba succes si sa-l extindem in toata tara. Ma bucur ca pentru persoanele fizice avem aceasta posibilitate ca proiect pilot. Pentru companii exista deja aceasta optiune dar este cu certificat digital si contra cost. In 2015, acestea vor avea acces gratuit cum au persoanele fizice", a spus Victor Ponta.

Intrebata cat se va aloca pentru extinderea acestui proiect la nivel national in 2015 si daca vor fi exista licitatii, Ioana Petrescu a spus ca: "pentru extinderea pe plan national e vorba de servere aditionale si suntem in dialog cu Banca Mondiala pentru fonduri pentru acest proiect".

Cum se va putea folosi aplicatia:

Pentru accesarea "spatiului privat virtual" este necesara crearea unui cont de utilizator, accesand sectiunea Servicii Online de pe site-ul www.anaf.ro.

Din meniul care se deschide se selecteaza "Inregistrare persoane fizice. Serviciul permite inregistrarea in sistem pentru autentificare cu utilizator si parola.

Intr-o pagina web securizata se introduc datele cu prenume, nume, CNP, tipul actului de identitate, seria si numarul aferente.

La tipul de aprobare sunt doua optiuni: aprobarea la ghiseu, care implica deplasarea la organul fiscal pentru certidicarea datelor completate sau online prin completarea numarului de inregistrare a deciziei emise de ANAF.

  • In cazul primei optiuni - aprobarea la ghiseu:
In cazul in care se alege prima optiune, se completeaza apoi numele utilizator, care va fi folosit mai tarziu pentru autentificare si parola. In urmatorul camp se introduce adresa de e-mail prin care se va purta corespondenta cu ANAF, iar apoi numarul de telefon mobil.

Se pot primi atentionari prin e-mail, daca se bifeaza acest lucru. Formularul mai are o intrebare de siguranta si raspunsul la aceasta intrebare si trebuie bifat si acordul privind termenii si conditiile de utilizare.

In cele din urma, dupa scrierea codului de validare se da click pe butonul continua. Dupa inregistrarea cu succes, contribuabilul va primi pe e-mail un numar de inregistrare si are la dispozitie 10 zile pentru a merge la organul fiscal cu acest numar de inregistrare si actul de identitate pentru certificarea datelor.

  • In cazul celei de-a doua optiuni - aprobarea online prin completarea numarului de inregistrare a deciziei emise de ANAF:
Potrivit oficialilor Ministerului de Finante, aceasta optiune poate fi aleasa doar de catre cei care au venituri din mai multe surse. ANAF trimite de regula dupa depunerea declaratiilor de venit o decizie de impunere cu estimarea veniturilor pe care urmeaza sa le realizezi in anul in curs si obligatiile fiscale.

Aceasta decizie de impunere ANAF are un numar, care este situat in coltul din dreapta sus al deciziei.

Acest numar al deciziei de impunere ANAF trebuie introdus mai departe in formular pentru finalizarea inregistrarii online. Dupa introducerea acestui numar, pasii sunt similari cu modalitatea de 'aprobare la ghiseu.' La final, ar trebui sa primesti pe mail confirmarea de inregistrare in spatiul virtual privat si te poti apoi autentifica cu numele de utilizator si parola pe care le-ai furnizat in formularul de inregistrare, fara a mai fi nevoit sa te prezinti la administratia fiscala pentru certificarea datelor pe care le-ai introdus in acest formular.

Vezi atasat un tutorial privind modul in care contribuabilii din Bucuresti si Ilfov isi pot consulta situatiile fiscale.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

20353 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    mda (Luni, 15 septembrie 2014, 16:09)

    Xorciser [utilizator]

    Pe site zice ca sistemul o sa fie disponibil incepand cu ora 16:

    "Aplicaţia va disponibila incepand cu ora 16 00"

    Ma rog nu zice in ce zi...ca ora 16 a trecut deja.
    • +2 (6 voturi)    
      well ... si am reusit inregistrarea ! (Luni, 15 septembrie 2014, 17:11)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Well ... asa este inainte de alegeri ... multe lucruri anchilozate de decenii incep sa mearga, se spala strazile, se tund tufisurile din parcuri, etc.

      Se mai da o pomana ici colo, defileaza pompierii, etc.

      Hai neamule la alegeri !

      "Patria si Dreptul Meu !"
      .
  • +12 (14 voturi)    
    Un mare fas - curat online (Luni, 15 septembrie 2014, 16:30)

    costakel [utilizator]

    M-am inregistrat. Ca sa pot sa stau in chiloti, acasa, si sa imi vad datoriile. Dar surpriza! Ca sa pot sa am acces la sistem, trebuie sa ma duc la administratia fiscala, cu jalba in bat.
    Uite ce zice pe site. Puie Monta! Ah, si Ioana Petrescu

    "Pentru a valida înregistrarea în Spaţiul Privat Virtual, este necesar să vă prezentaţi la orice administraţie fiscală de pe raza Municipiului Bucureşti şi a judeţului Ilfov, în termen de 10 zile de la data primirii acestui mesaj, împreună cu actul de identitate în original şi numărul de înregistrare , ce v-a fost atribuit."
    • +4 (4 voturi)    
      Mda (Luni, 15 septembrie 2014, 17:01)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui costakel

      Daca asta e cazul, avand in vedere ca nu locuiesc in Romania, oare cu ce ma ajuta acest site? Site-ul asta e mai mult OFFline decat ONline.
      • +1 (1 vot)    
        de ce sa fie simplu? (Marţi, 16 septembrie 2014, 8:43)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        cand poate sa fie complicat. am mari retineri ca si dupa cateva saptamani sistemul va merge ok. la Administratia Financiara stai la doua cozi ca sa platesti o taxa, ma indoiesc ca pt aceasta aplicatie a fost folosit un alt mod de a face lucrurile
    • +2 (4 voturi)    
      mizerie (Luni, 15 septembrie 2014, 18:02)

      danimesh [utilizator] i-a raspuns lui costakel

      Confirm si eu, am primit acelasi mesaj care ma face sa cred ca este un mare praf in ochi.
      O sa ma duc la administratia fiscala la anu si la multi ani.
    • +1 (3 voturi)    
      se poate si fara a merge undeva (Luni, 15 septembrie 2014, 18:08)

      AndreiNicoară [anonim] i-a raspuns lui costakel

      Tocmai m-am inregsitrat. La momentul inregistrarii trebuie aleasa varianta cu numar de decizie in loc de cea cu mers la administratia financiara. Trebuie sa ai la dispozitie o decizie de impunere primita in ultimul an prin posta de la anaf, spre exemplu un impozit pe chirii. Se introduce nr acesteia care este scris in dreapta sus si asta este tot, mai departe totul merge ok
      • 0 (2 voturi)    
        Precizeaza-ne ceva (Luni, 15 septembrie 2014, 18:59)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui AndreiNicoară

        Nu cumva numarul deciziei , acela din dreapta sus este ROLUL la fisc ? Aduce a ROL ?
    • +2 (4 voturi)    
      Validare (Luni, 15 septembrie 2014, 18:12)

      cpp [utilizator] i-a raspuns lui costakel

      Salut,

      Mie mi se pare normal sa fie asa. Altfel as putea sa imi fac cont eu in locul cunoscutilor sau necunoscutilor, daca le aflu cateva date personale.
      • 0 (0 voturi)    
        Cunoscuti? (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:51)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui cpp

        CNP-ul se presupune ca e privat si au acces la el doar Operatorii inregistrati de date Personale.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:10)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui costakel

      Nu ti se pare normal? Ce-ai zice daca m-as inregistra eu online cu datele tale pe care le am de la un fost agent care vindea RCA sau te miri ce? Habar n-ai cum circula datele personale intre firmele de marketing...
      • 0 (0 voturi)    
        Protectia datelor personale inseamna... (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:52)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        ... ca "scaparea" lor din bazele de date a Operatorilor de Date Personale se pedepseste prin LEGE.
  • +4 (6 voturi)    
    si ghiseul.ro ? (Luni, 15 septembrie 2014, 17:02)

    micul_licurici [utilizator]

    Pai ghiseul.ro nu tot pentru aia e ? Sau care e diferenta ?
    • -1 (1 vot)    
      mda (Luni, 15 septembrie 2014, 19:21)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Ghiseul.ro e pentru impozitele locale/pe proprietate (impozit pe cladire, impozit pe masina etc).

      ANAF e pentru impozitul pe venit.
      • +1 (1 vot)    
        si de ce nu ar putea fi asigurata portabilitatea.. (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:57)

        21unas [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        conturilor sau, si mai simplu, unirea celor 2 sisteme sub unul singur?
        pentru ghiseul.ro m-am inregistrat mai intai pen&paper la o doamna care mi-a facut si copie dupa CI, deci s-a facut deja verificarea identitatii
        de ce trebuie sa o fac din nou si pentru anaf?
        dar de ce sa fie simplu cand ar putea fi complicat, nu-i asa?
    • +1 (1 vot)    
      e o prostie si ala (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:49)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui micul_licurici

      eu am cont pe impozitelocale2.ro, iar credentialele de acolo nu functioneaza pe ghiseul.ro . gibonii astia nu au auzit de LDAP, SSO, si alte inventii din astea ? hai baieti, ca se poate, daca nu ati angaja toti nepotii asa zisi IT-isti pe acolo ... se mai lauda ca l-au facut cu "0 roni", adica pe salariul programatorilor de carton platiti de mine, cum adica madam 0 roni ?
  • +8 (10 voturi)    
    AltaBelea (Luni, 15 septembrie 2014, 17:06)

    AltaBelea [utilizator]

    Mi-e imi zice ca nu e bun CNP...Cred ca Aplicatia e facuta de Siveco! :))
  • +7 (7 voturi)    
    Eram sigur ca n-o sa mearga (Luni, 15 septembrie 2014, 17:37)

    Intermezzo [utilizator]

    Am adresa pe gmail , browser Chrome si sistem de operare Windows 7 . N-a mers . In final mesaj : A aparut o eroare . Trimiteti eroarea la bla-bla-bla@bla-bla-bla . Mai bine caci altfel ma trimiteau probabil la o administratie fiscala ca sa-mi dea aia username si parola . Altele decit cele alese de mine .
  • -6 (6 voturi)    
    Da d c ma rog.... (Luni, 15 septembrie 2014, 17:52)

    polonyca [utilizator]

    ... numai pt Buc si sudisti ???? Acolo or fi oare cei mai .....intelectuali dintre platitorii de taxe ??:)))
  • +2 (6 voturi)    
    chix (Luni, 15 septembrie 2014, 18:26)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    In cazul meu nu a functionat. Sigur e Siveco...versiunea Bribe 3.0
  • -2 (2 voturi)    
    ! (Luni, 15 septembrie 2014, 19:49)

    chiuaua [utilizator]

    Cei buni la toate s-au gandit ,probabil, la situatia cand vecinul vrea sa afle cat impozit am eu de plata , sau cate proprietati am. Va dati seama ca i-ar fi stat oasele de peshte in gat daca ar fi aflat aceste informatii ? ...sau probabil ca ar fi vrut sa mi le achite si atunci intra in fibrilatie miocardica, iar cei de la BOR s-ar fi trezit cu 50% din populatia Romaniei in imposibilitate de a le asigura garsoniere. Curat murdar nea Fanica....
    Mai bine facem o vizita in prealabil la ghiseu si apoi la ...on-line. am mai trait faza asta. Hei , incompetentilor, este un deja-vu. Veniti cu ceva nou.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce "Tzapa" ! Ar fi fost de mirare sa iasa ceva bun (Luni, 15 septembrie 2014, 20:09)

    ddutz [utilizator]

    Unde pune Ponta mana se usuca tot. Ce s-a molipsit si Petreasca, ce politruca buna si de baza este.
    Cred ca era, nu avea timp Ponta sa o formeze.
  • +2 (4 voturi)    
    penibil (Luni, 15 septembrie 2014, 20:51)

    xox [utilizator]

    In 2014 ca sa platesti o taxa online de ce mai trebuie sa mergi la Ghiseu pentru user si parola, sa le fie rusine ca nu pot plagia macar, daca nu pot inova. Acelasi raspuns penibil l-am primit de la Ghiseu cand am intrebat online acum 4 luni RUSINE!
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Luni, 15 septembrie 2014, 22:22)

    I [utilizator]

    problema cea mare este ca ai nostrii guvernanti inteleg prin informatizare mutarea birocratiei de pe hartie in online. Defapt problema este birocratia si nu o sa rezolve multe daca o muta online. Trebuie refacute legile. De exemplu de ce dreptul de proprietate asupra unui autoturism al unui cetatean este conditionat de situatia fiscala a proprietarului predecent? (vestitul certificat fiscal de la vanzator)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:19)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui I

      Nu-ti dai seama ce s-ar intampla daca ti-ai putea vinde proprietatile fara sa-ti achiti datoriile? Ce-ar fi sa cumperi o masina si pe urma sa afli ca de fapt exista poprire pe ea?
      • 0 (2 voturi)    
        ? (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:41)

        I [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        pai de ce "sa afli". De ce sa nu verifice ei si sa afle singuri? :)
  • 0 (2 voturi)    
    era digitala (Luni, 15 septembrie 2014, 22:33)

    alexcos [utilizator]

    Nu era mai simplu sa te lase sa te autentifici SI CU certificat digital ?

    Cred ca sunt cateva mii,daca nu zeci de mii de certificate emise pe persoana fizica (nu am statisticile exacte).
  • 0 (2 voturi)    
    Online, da' nu prea (Luni, 15 septembrie 2014, 23:42)

    Airwaves [utilizator]

    In binecunoscutul stil romanesc, pe-afara e vopsit gardul, iar inauntru e leopardul.

    Ca sa ma pot inregistra, trebuie sa ma DEPLASEZ la be(s)inosii sclifositi de la ghiseu. Bravo ma, cheltuiti banii nostri cu folos! Puie, puie si iarasi puie.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:23)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      Ai idee cate vedete care n-au folosit niciodata Facebook au conturi? Orice agent de vanzari disperat dupa clienti ar putea sa faca zeci de conturi online ca sa afle situatia financiara a clientilor si sa le trimita oferte "personalizate".
      • 0 (2 voturi)    
        da... (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:52)

        ToXRM [anonim] i-a raspuns lui a.nonim

        ca o fi greu, cu un sms si un cod generat... cum face ING bank, si ce crezi, nu mi-a furat nimeni online bankingul pana acum. in anul in care orice gunoi de telefon e smartphone, poate o aplicatie de autentificare ?
  • 0 (0 voturi)    
    functioneaza (Miercuri, 17 septembrie 2014, 11:45)

    Timbuku [utilizator]

    Mi-am facut cont, m-am dus la ANAF Sector 5 cu buletinul unde mi-au validat contul in 5 minute.

    Acum ma minunez de un raport generat de portal care ma scoate dator cu 24 de lei din 2011, bani care au fost platiti la timp, chiar am si un proces cistigat pe seama unui titlu executoriu emis pentru banii astia.

    Apreciez initiativa si mi-as dori ca sistemul din spate sa functioneze corect acum, nu peste 10 ani.