Eurostat a retras de pe site datele privind rata ocuparii din Romania. Seful INS, Tudorel Andrei: Rata a fost calculata la o populatie transmisa eronat 

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 17:39 Economie | Finanţe & Bănci

Tudorel Andrei, presedintele INS
Foto: Hotnews
Datele privind rata ocuparii in Romania au fost retrase joi de Eurostat pe pe pagina de Internet din cauza unor erori de transmitere a datelor provenind din Romania. Eroarea provine de la cifra privind populatia locala, comunicata gresit de un director din INS. Fata de vechiul comunicat, actualul fisier postat de Statistica europeanatrece in dreptul Romaniei simbolul ":", urmand ca cifra corecta sa fie afisata in cateva zile, au confrmat pentru HotNews.ro oficiali ai Eurostat. Contactat de HotNews.ro, Tudorel Andrei, presedintele INS a spus  ca e vorba de o diferenta de date privind populatia Romaniei de dinainte de Recensamant si cea masurata dupa Recensamant, confirmand ca este "scaparea" unui director care a transmis datele la Bruxelles.

Reprezentantii Eurostat mai spun ca asemenea diferente apar din cauza unor erori umane in mod frecvent in statele care schimba metodologiile de calcul. Nu este insa exclusa nici un scenariu legat de lupta pentru sefia INS, dat fiind faptul ca la precedenta gafa majora (cea privind revizuirea datelor privind PIB) seful Statsticii era in concediu, cel care s-a ocupat de (ne) mediatizarea evenimentului fiind tot un director din INS. 

Ce i se reproseaza actualului presedinte al INS:
  • Lipsa unei comunicari eficiente cu toti angajatii
  • Lipsa fermitatii in luarea deciziilor de management


Ce e de apreciat la actualul sef al Statisticii:
  • E un profesionist in cercetare statistica
  • Nu are parti-pris-uri politice
  • E bine vazut in cercurile cercetatorilor europeni in domeniul statisticii
  • Nu are ambitii politice

Profesorul universitar Andrei Tudorel, conducator de doctorate la Academia de Studii Economice, specializarea Statistica si Cibernetica Economica, a fost numit de premierul Victor Ponta la conducerea Institutului National de Statistica (INS), prin decizie semnata in ianuarie 2013. Din octombrie 2007, Andrei Tudorel este si cercetator stiintific asociat la Institutul de Previziune Economica al Academiei Romane.

In 1998 a fost statistician la Banca Mondiala, pentru analiza unor aspecte legate de reforma finantarii sistemului de invatamant, iar in 2006-2007 a lucrat la Comisia Nationala de Prognoza, ca membru in proiect Phare.

Premierul Victor Ponta a anuntat, pe 3 ianuarie, ca o eroare de calcul a Institutului National de Statistica privind Produsul Intern Brut (PIB), care a revizuit in scadere cu aproximativ 20 miliarde de lei PIB pentru 2011, va determina reducerea cheltuielilor bugetare prevazute pentru 2013 cu aproape 1 miliard de lei pentru incadrarea in tinta de deficit stabilita.

O zi mai tarziu, Ponta a spus ca a solicitat secretarului general al Guvernului sa pregateasca schimbarea conducerii Institutului National de Statistica pentru "greseala grava" comisa in calcularea PIB pe 2011, aratand ca are nevoie ca la INS sa lucreze oameni pe care se poate baza.



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4189 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    . (Joi, 18 septembrie 2014, 18:13)

    I [utilizator]

    nu v-am spus ca la INS inca se lucreaza cu creionul si hartia? Statul nu stie nimic defapt, totul merge din inertie.
    • +6 (6 voturi)    
      INS-ul asta (Vineri, 19 septembrie 2014, 2:36)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui I

      stie sa faca si altceva decat erori?
  • +12 (12 voturi)    
    Tudorel & Viorel =doi Dorei-sefi vai de muma lor (Joi, 18 septembrie 2014, 18:40)

    Plagarus [utilizator]

    Cinstiti nu-s,competenti nu-s...dar chiar asa de prosti ?
  • +13 (13 voturi)    
    "nu stim cati suntem" (Joi, 18 septembrie 2014, 18:58)

    revo [utilizator]

    zicea Geoana, acum cativa ani, cand a fost intrebat cati securisti sunt in Romania. Mai draga, nici nu trebuie sa fiti prea multi, este suficient sa fie cate un grajdan in fiecare institutie, ca treburile se rezolva. Ia sa vedeti minunea minunilor! In curand, pe Eurostat, va aparea ca Romania are cel mai mic somaj si ca cel mai mare avant economic. Recesiunea aia tehnica a fost o simpla "eroare umana", ca si scaderea locurilor de munca.
  • +9 (9 voturi)    
    Pe astia cine sau ce ii opreste? (Joi, 18 septembrie 2014, 20:09)

    Maniu [utilizator]

    bineinteles ca sunt lipsiti de orice cinste profesionala.
  • +10 (10 voturi)    
    Un "Georgel"in plus..!-vorba lui Plesu. (Joi, 18 septembrie 2014, 20:14)

    gica43 [utilizator]

    Eu cred ca este suficient sa te uiti la fata acestui Tudorel si nu te vei mai mira de cate prostii face si spune !
  • +8 (8 voturi)    
    P.C.R.: ERORI AU FOST, (Joi, 18 septembrie 2014, 20:37)

    ofCAER [utilizator]

    P.S.D: ERORI SUNT INCA.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu are parti-pris-uri politice? (Joi, 18 septembrie 2014, 21:21)

    dragsor [utilizator]

    pai Ponta la uns presedinte la INS la fel cum pe fostul Vergil Voineagu la pus Basescu adica pdl-ul
    E un profesionist in cercetare statistica?
    adica sa traiasca tata socru (personaj important de la ASE) care la bagat in carti pe unde era mai caldut ca deh o fata are tata!
    Nu are ambitii politice? daca nu avea ambitii politice nu se baga in card cu gasca asta de la psd!
    si inca ceva: este leit ponta adica minte de ingheata apele, intrebati oamenii de la statistica!
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT! (Luni, 22 septembrie 2014, 14:15)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dragsor

      QAsa cum la pterecere lautarul canta exact ceea ce ii cere cel care da banul, asa si aici, INS raporteaza datele dupa cum ii ordona tov Ilici (nu cred ca il lasa pe Ponat sa decida in astfel de probleme importante!)
      Sa vedeti la Antena 3 raportarile "corecte", care vor spune ca econimia duduie de zior si ca numarul somerilor este infim ...
  • +5 (7 voturi)    
    INS-ul asta ... (Joi, 18 septembrie 2014, 21:22)

    falcoind [utilizator]

    se pare ca a ajuns la nivelul in care daca vrea PSD-UL ii face si o m.. la pOANTA .
  • +2 (2 voturi)    
    Populatia Romaniei ramane un mister ....... (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:29)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Contradictia vine din numarul necesar de populatie de care oficialii de la Bucuresti au nevoie ! Pentru alocari de fonduri europene si ponderi in UE avem nevoie de multi , pentru suspendari, somaj trebuie sa fim putini. Am lucrat in statistica (medicala) inainte de 1989 si dupa ce obtineam rezultatele eram obligati sa le prezentam sefilor pcr, care impuneau ei ce cifre voiau, le"coafau" prin reducere sau mutarea pe cauze de boala mai convenalibe....
  • +5 (5 voturi)    
    ???????? (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:35)

    FlaviuBota [anonim]

    Indicatorul ocolit cu bună ştiinţă de guvernanţi este nr. de angajaţi pe număr de cetăţeni. Aproape toate statele europene funcţionează cu un raport salariaţi/cetăţeni în intervalul 40% – 50%, în timp ce la noi raportul este de circa 20- 23% . Acest indicator ne spune că în România un angajat ce plăteşte taxe şi contribuţii susţine patru cetăţeni şi de aici deficitul enorm la fondul de pensii şi sănătate.
    Rata ocupării forţei de muncă este un indicator obţinut cu foarte multe estimări: nr. populaţie, ocupaţi în agricultură, patroni, persoane fizice autorizate, muncă la negru, etc. Modalităţile de estimare permite foarte uşor cosmetizarea situaţiei reale funcţie de anumite scopuri electorale.
    Noi raportăm de câţiva ani o rată de ocupare ce variază în jur de 60% ce ridică foarte multe semne de întrebare şi cei de la EUROSTAT au început să se prindă.
  • +1 (1 vot)    
    Dorel strikes again (Luni, 22 septembrie 2014, 8:41)

    catelu [utilizator]

    Deci raportarile privind cresterea economica erau false, acum aflam ca si cu somajul stam de fapt mai prost.
    Pacat ca pe vremea lui Ceausescu nu era un Eurostat care sa-i verifice productiile record!