UPDATE Victor Ponta se lauda ca Romania a urcat 25 de pozitii in clasamentul "Doing Business 2015", desi in realitate saltul a fost de doar doua pozitii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:03 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Victor Ponta s-a laudat in sedinta de Guvern de miercuri ca Romania a urcat in 2014, in clasamentul 'Doing Business 2015' elaborat de Banca Mondiala, pe locul 48 din 189 de tari de pe pozitia 73 pe care o ocupa in 2013. Insa, Ponta face o comparatie intre doua rapoarte care nu au legatura intre ele, lucru precizat chiar de reprezentantii Bancii Mondiale. Acestia au spus clar ca a fost modificata metodologia de elaborare a raportului, astfel incat o comparatie intre actualul document si cel din anul anterior nu poate fi realizata. In realitate, Romania a urcat doar doua pozitii fata de locul 50 de anul trecut, conform unui calcul in functie de schimbarile de metodologie.

Dupa schimbarea metodologiei, mai multe state din Europa au trecut de pe pozitiile 60-80 in zona 40-60. Astfel, conform noii metodologii, Romania a urcat doar doua pozitii.

Romania a inregistrat o crestere de 25 de locuri, sustine, in schimb, Ponta.

  • UPDATE Ponta a anuntat pe Facebook ca Romania a urcat 24 de pozitii, nu 25 cum a spus inainte, facand o trimitere catre o stire de pe Agerpres in care se precizeaza ca saltul a fost de doua pozitii.

"Vrem ca oamenii sa fie constienti ca aceasta este un raport diferit si ca masuram noi domenii pe care nu le-am masurat inainte", au spus reprezentantii Bancii Mondiale.

Romania ocupa, in 2014, locul 48 din 189 de tari in clasamentul 'Doing Business 2015' elaborat de Banca Mondiala, cu un punctaj total de 70,22 puncte, noteaza Agerpres. Raportul institutiei financiare internationale analizeaza 189 de economii pe baza a 11 criterii precum demararea unei afaceri, obtinerea unui credit, accesul la reteaua de electricitate si tranzactiile transfrontaliere. Raportul nu acopera insa domenii precum securitatea, stabilitatea macroeconomica sau coruptia. Banca Mondiala precizeaza ca raportul din acest an utilizeaza noi date si metodologii in trei domenii: solutionarea insolventei, protectia actionarilor minoritari si obtinerea de credit.Vezi aici Raportul integral

Anul trecut, Romania ocupa locul 73 in acest clasament, cu 65,11 puncte, insa Banca Mondiala a modificat metodologia de elaborare a raportului, astfel incat, potrivit reprezentantilor institutiei, o comparatie intre actualul document si cel din anul anterior nu poate fi realizata.

'Vrem ca oamenii sa fie constienti ca aceasta este un raport diferit si ca masuram noi domenii pe care nu le-am masurat inainte. Doing Business se refera, in mare parte, la eficienta reglementarilor, cat de rapid, ieftin si simplu este sa finalizezi o tranzactie. Insa acum incepem sa masuram si calitatea reglementarilor. Din acest motiv, raportul din acest an nu poate fi comparat in mod direct cu cel de anul trecut', a declarat Rita Ramalho responsabila pentru proiectul Doing Business.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4348 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Metodologie (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:15)

    Taras Bulba [utilizator]

    Haide bre, auzi la ei metodologie......pai de un' sa stie plagiatorul ce-i aia?!
    • +8 (8 voturi)    
      ponta a castigat primul meci cu Williams (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:04)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      in timp ce Simona l-a pierdut pe cel din finala...
      • +1 (1 vot)    
        corect (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:31)

        simplu_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Deșteaptă remarca
  • +14 (14 voturi)    
    Mai conteaza..... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:16)

    dandra [utilizator]

    Mai conteaza oameni buni care este realitatea cu adevarat? credeti voi ca cei carora se adreseaza monta, se gandesc daca este adevarat sau nu, credeti ca acei oameni intra apoi pe net sa verifice informatia?
    Ei doar vor aplauda se vor bucura pentru aceasta galaxie somnitate, pe nume "puie monta".
    Suntem pierduti daca iese asta presedinte..suntem pierduti....
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bolnav cu minciuna...
  • +15 (15 voturi)    
    Fa Ponta, esti delusional. (Miercuri, 29 octombrie 2014, 15:01)

    Wanheda [utilizator]

    Hai sa iti explic ce inseamna "doing business" in Canada. Inseamna 3 minute si 200$ sa completezi un formular la un Registry. A doua zi am toate actele firmei. In 10 minute m-am inregistrat la Canada Revenue si in alte 10 minute am contul bancar. In maxim o saptamana imi vine prin posta si cardul de credit pe business.
    Si incep lucrul. La final de an ma duc la contabil, ii dau toate chitantele si in cateva zile imi da 3 sume: GST (5%), provincial tax (3%) si federal tax (16%), sriu 3 cecuri si le trimit si gata.
    Anual reinoiec business-ul platind o taxa simbolica, vreo 70$. N-am fisc pe cap, n-am HARTZOGARAIE de tinut....nu am 1001 taxe de platit sau tot felul de chitante pe la trezorerii.
    Am parte de benzina ieftina, autostrazi (fara taxe), n-am rovigneta, n-am impozit pe masini, energie ieftina, etc etc.

    Asa ca termina cu gugumaniile, Romania a ajuns sa fie descrisa drept "inhabitable culture"...doing business a ajuns sa fie ok doar pt mafioti.
    • +4 (4 voturi)    
      Si am uitat, nu ai nevoie de nici un aviz (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:21)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Care pompieri, ce sanipid, etc? Faze din alea ca tre sa ai chiuveta sau nush ce.
    • -9 (9 voturi)    
      Matale stii despre Canada... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Matale stii despre Canada tot atata cat am citit eu despre Papua Noua Guinee. Iar despre business in Canada, stii tot atat cat ai auzit la radio Erevan, ca din ce scriiacolo, nu pare sa ai vreo legatura cu chestiunea...sau cu Canada in general.

      Lucrurile sunt mai simple in Canada, e evident, dar aberatiile ce le scrii matale acolo nu au nici o legatura cu realitatea (intre altele, vad ca ai inventat si o taxa de vanzare noua, ti-au iesit trei).

      Oricum, eu nu scriu astea pentru matale, la retardatii basisti nu se prinde realitatea nici daca-i loveste in cap, la ei e ce le spune Vocea. Postarea se adreseaza celor care intr-adevar vor sa se apuce de o afacere in Canada: trebuie bine cantarite lucrurile: e adevarat ca inregistrarea intreprinderii se face mai usor, dar dupa aceea e bine de evaluat daca se merita sa dai confortul unui job in care dupa ce ai plecat de la serviciu ai uitat de existenta lui pe grijile si problemele generate de gestionarea unei afaceri. Spre exemplu amaratul ala de mai sus lasa sa se inteleage ca "nu te deranjeaza fiscul" . Ba te deranjeaza de nu se poate, uneori din vina lor...si mai mult decat atat, te tin responsabil de tot ceea ce e in relatie cu ei timp de 5 ani. Ca sa fiu mai explicit, dupa cinci ani poti primi o scrisorica care sa spuna cam asa: "la linia 257 ati declarat asa si asa. Va rugam sa trimiteti toate documentele pertinente (pot fi trei chitante sau trei dosare) pentru aceasta declaratie" Si, ar fi bine sa le ai si sa fie in acord cu ceea ce urmaresc ei. Etc, etc.
      Deci lasati la o parte necititi si neumblati d'astia (hahaha, cica "businessman") si interesati-va la surse serioase, legi si site-uri oficiale, contabili acreditati.
      • +2 (2 voturi)    
        Bravo nene (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:59)

        hnreader [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        "<i> e bine de evaluat daca se merita sa dai confortul unui job in care dupa ce ai plecat de la serviciu ai uitat de existenta lui pe grijile si problemele generate de gestionarea unei afaceri</i>"

        Ma' tie iti place mai mult angajat ... eventual la stat (degeaba) ... si cam ai dreptate: de ce sa muncesti pe bani mai multi cand poti sa stai pe mai putini?

        Si ... sa nu uit. Bine ca ai aparut tu sa dai sfaturi celor "vor sa se apuce de o afacere in Canada"
      • +2 (2 voturi)    
        GST e tva-ul aici, panimaiu? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:18)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Si nu te deranjeaza fiscul daca esti onest. Oricum are grija contabilul de asta si daca e sa iti vina vre-o scrisorica, se ocupa contabilul de tot.
        Cum sa nu se merite sa ai propria afacere...fata de a fi sluga altora? Dar tu ca sluga...nu poti pricepe asa ceva.
        Nu am timp sa descriu mai detaliat...ai fi uimit sa intelegi ca e mult mai simplu chiar.

        Ahh, uitasem, in 10 ani nu m-a deranjat inca fiscul, absooolut deloc.
      • +1 (1 vot)    
        da (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:40)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ma trolule sovietic. cine mama dracului crezi tu ca citeste poliloghia ta sovietica inepta, de ce nu urli tu la alta luna, cum ar fi aia rosu bruna de la latrina trei?
      • +1 (1 vot)    
        Da' voua ce va spune fai Vocea? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:13)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cat priveste cei 5 ani de care vorbesti, sunt 7. Mama voasrta de hoti!
  • +3 (3 voturi)    
    senzational! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:23)

    catelu [utilizator]

    Deci Victor Viorel minte. Aveti si ceva nou?
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt mandru de tine,ca esti "doctor " Viorele (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:40)

    Plagarus [utilizator]

    Pe site-ul M.F a apărut informația că România a urcat 25 de poziții în Raportul Ease of Doing Business al Băncii Mondiale. Informația este complet falsă, deoarece metodologia după care este elaborat raportul, implicit clasamentul global, s-au schimbat. Așa că să compari poziția din clasament de anul acesta cu cea din clasamentul de anul trecut este ca și cu ai compara mere cu pere.
    Banca Mondială vine însă în ajutorul celor care vor să facă astfel de comparații temporale și recalculează poziția de anul trecut prin filtrul noii metodologii întrebuințate în acest an. Astfel, România este acum pe poziția 48 în vreme ce anul trecut era pe 50 !
    Să remarcăm că România se află în urma majorității țărilor fost-comuniste din Europa de Est, acesta fiind probabil și motivul pentru care noi suntem Tigrul Europei de Est doar așa,Pontadixit

    Ce indicatori ne trag în jos? Barierele birocratice din domeniul construcțiilor (locul 140 în lume), accesul la electricitate (locul 171), înregistrarea proprietății (locul 63), barierele comerciale (locul 65).

    Guvernul nu este la prima manipulare de acest gen. Recent, în raportul Global Competitiveness Report România a urcat tot vreo 20 de locuri.(logec.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    si haznaua ? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:16)

    liviusmaximus [utilizator]

    la numarul de haznale in fundu' curtii cum stam victoras ? ca statii de epurare anul asta nu prea s-au mai facut... ai aflat ca a murit un copil inecat in haznaua scolii "reabilitate" ?
  • +1 (1 vot)    
    Votez DNA, votez MM, votez Ponta la puscarie (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:26)

    PDT [utilizator]

    Votez Monica Macovei. Asa am speranta ca DNA-ul o sa isi faca in continuare treaba. Si Ponta ajunge la puscarie acolo unde ii este locul.
    Mai sunt multe motive pentru care votez MM. Vreau stat de drept, domnia legii, curatarea tarii de mafie. Altfel Romania o sa ramana o tara bananiera si foarte saraca. In care un grup mic o sa detina bogatia si o sa tot fure miloane de euro de la stat, adica tocmai de la noi.
  • +1 (1 vot)    
    Fa Ponta esti intr-o ureche ??? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:48)

    andreesanu [utilizator]

    Or trebuie sa-ti schimbi ochelarii daca nu vezi bine ,or treci pe tratament cu Cerebrolizin daca nu tii minte ca ceea ce scoti din gura te face de cacao.Cind tara e in recesiune tu vezi crestere economica ,cind imprumuti bani or m,aresti taxe faci pomeni electorale,cind altii iti spun ca incepi sa-ti revii tu strigi ca s-a facut saltul nemaivazut .Un control la psihiatru nu strica cu atit mai mult ca tii sa parvii cu orce chip si sa ne privesti de sus !!! ,vezi bine ca a mai fost unul care promitea inca 100 de lei si n-a avut scapare .
    Vezi ca vine Craciunul si de ignat patrupedul isi viseaza viitorul !!!,s-a mai intimplat .