VIDEO Guvernul a adoptat a treia rectificare bugetara. Ministrul delegat Darius Valcov contrazice Consiliul Fiscal: Nu se incalca legea. Am adoptat o ordonanta pentru aprobarea unor masuri derogatorii

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2014, 14:45 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a adoptat a treia rectificare bugetara, a anuntat miercuri, dupa sedinta de Guvern, ministrul Bugetului Darius Valcov. Intrebat de reporterul HotNews.ro daca rectificarea nu incalca prevederile legale in vigoare, asa cum sustine Consiliul Fiscal, ministrul a afirmat ca nu se incalca legea pentru ca, inainte de a adopta Ordonanta de rectificare bugetara, a adoptat o Ordonanta pentru aprobarea unor masuri derogatorii.

"Inainte de a adopta Ordonanta de Guvern de rectificare, am adoptat ordonanta pentru aprobarea unor masuri derogatorii", a declarat ministrul delegat Valcov.

Intrebat daca astfel nu ia nastere un precent periculos pe care Guvernul sa se bazeze in anii urmatori, Darius Valcov a aratat ca isi doreste in fiecare an momente ca acestea in care incasarile la buget sunt foarte bune.



Intrebat si cum va fi acoperit anul viitor golul de venituri asupra caruia a atras atentia Consiliul Fiscal, Darius Valcov a spus ca nu exista asa ceva. Pe de alta parte, Valcov a recunosc ca va fi o situatie dificila in privinta deficitului bugetar din cauza celebrului "MTO". "Nu exista un gol in venituri si, cu tot respectul, noi nu facem bugetul de la televizor si din ce spune Consiliul Fiscal. Noi facem bugetul pe datele din economie si pe situatia reala. Bineinteles ca anul viitor avem o situatie dificila in sensul in care avem acest MTO - deficit de 1,4% pe care trebuie sa il atingem si il vom atinge, avem si aceasta reducere de CAS pe care o continuam anul viitor si aici avem un impact, insa, dupa prima luna va dau o veste buna: impactul este mult mai mic decat cel previzionat de organismele internationale si de ceilalti analisti, lucru care ne va ajuta foarte mult. Asteptam sa vedem situatia pentru luna noiembrie", a spus Valcov.

Guvernul va trebui sa demonstreze FMI ca are resurse sa acopere anul viitor un gol de venituri de 15-17 miliarde lei, care provine atat din reducerea deficitului bugetar, cat si din masurile legislative adoptate in ultimele luni, a declarat pe 20 noiembrie Ionut Dumitru, presedintele Consiliului Fiscal.













Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4243 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    serios? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:18)

    ValentinV [utilizator]

    Poate ar trebui sa fie anchetat pentru abuz in serviciu. Nu poti da ordonante de fiecare data cand vrei sa faci o ilegalitate si dai ordonanta sa eludezi practic legea dupa bunul plac.
    Mai mult, cred ca ar trebui restrictionat sau limitat numarul de ordonante si conditiile in care se pot da.
  • +7 (7 voturi)    
    Si ordonanta de modificare era publicata? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:20)

    LiviuIordache [utilizator]

    Dar OUG de derogare era publicata in MO cind a fost data rectificarea? Ca daca nu era publicata, nu era in vigoare, deci nu se putea da, pe baza ei, rectificarea.
    Au mai facut noii comunisti (da' mai rai) chestii de-astea, au dat HG pe baza unor legi care au intrat in vigoare dupa 3 zile de la hotarirea respectiva de guvern, s-au cistigat procese pe chestia asta, pe nulitatea respectivului act normativ!
    De vazut, la minut. N-am avut alta rima...
  • +3 (3 voturi)    
    Dar rasunderea guvernamentala unde-i (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:26)

    andreesanu [utilizator]

    Guvernarea prin ordonante cind este sesiune parlamentara ce-i ,nu-i incalcare de lege ???.
    Calcati in picioare orce reguli va stau in cale doar ,doar ati scapa printre degete.
    Guvernare de taraba !!!,guvernare abandonata!!!,gvernare avortata!!!,guvernare sinucigasa.
  • +3 (3 voturi)    
    Iată ce înseamnă incompatibilitate, (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:29)

    Con_stan_tin [utilizator]

    tu centrezi tu dai cu capul. ANI nu se sezisează?
  • +8 (8 voturi)    
    Nu se incalca legea (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:31)

    CristiC. [utilizator]

    pentru ca tocmai am schimbat-o noi. Bravo Darius, esti destept!
    • -5 (5 voturi)    
      Rau, da' rau de tot ! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:58)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      Rau, da' rau de tot !

      In mod normal, in toata lumea asta, o realizare de asa natura, respectiv rectificare pozitiva a bugetului si excedent bugetar e salutata de toata lumea, inclusiv opozitie.
      Practica curenta a opozitiei - ca d'aia e opozitie - e ca intru-un caz d'asta sa minimalizeze contributia guvenului in functiune la realizarea cu pricina, dar nimanui nu-i trece prin cap sa zica ca albu-i negru sau sa conteste faptul ca fructele realizarii sunt intoarse catre cei guvernati.
      Mai putin in Romania, unde tot zidarul descalecator de feisbuc e mai Parlament decat Parlamentul, mai Guvern decat tot Guvernul si mai Constitutional decat toata Justitia din Romania. De ce? Ca el a zidar la Munchen, deci nu asa, terchea-berchea, si l-a votat pe Johannis. Pai nu e indreptatita secatura, mai ales in conditiile in care nu-i spune nimeni ca e un ipocrit si ca "rezultatele" imbecilitatilor sale zidaresti sunt suportate de romanii din tara, nu de spoiengiul de Munchen?
      • +1 (1 vot)    
        O realizare de asa natura (Miercuri, 3 decembrie 2014, 21:45)

        CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        De si-au luat-o toti in dantura.

        Esti un pic derutat amice. S-a demontat demult marea realizare a marelui guvern de mari vizionari. In loc sa faca investitii au stat cu banul necheltuit si apoi, surpriza, au excedent. NU au excedent. Adevarul este ca nu au fost in stare sa termine proiecte sau sa inceapa altele noi. Au sistat lucrari, nu au aprobat alte investitii.

        Si uite asa, in loc sa mergem pe autostrazi, mergem pe camp si ne bucuram ca am mai luat un litru de ulei si ca avem excedent bugetar fara sa intelegem ce inseamna aia.
  • +7 (7 voturi)    
    Traducere: schimb legea (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:31)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe care am de gand sa o incalc. Cel mai cinstit si mai competent guvern isi justifica furtul prin ordonante de suspendare a unor legi.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:40)

    sln [utilizator]

    Sa intelegem ca prin ordonanta de urgenta se poate eluda practic orice lege? Daca e asa e o hiba mare a Constitutiei. Ar fi libertatea totala de a guverna dupa bunul plac si in dispretul oricarei legi.
    Dar e de vazut daca este intr-adevar legal trucul asta. In felul asta se poate da o ordonanta de urgenta care sa suspende in bloc toate legile! Eventual scapa cele organice, dar in rest rade toata legislatia, nu?
    Dar daca trucul asta nu-i totusi permis, atunci e vorba de un grav abuz in serviciu.
  • +5 (5 voturi)    
    ei e baieti destepti... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:41)

    ..13 [utilizator]

    Nu pot sa cred ca se expun public asa de usor.

    Nasol ca nu stiu ca se expun si penal.
    Daca OUG nu are o analiza de impact este un caz penal - duce la atingere intereselor nationale- si atunci se lasa si cu 2-12 ani de racoare...

    Deci atentie la neatentiile Dvs.!
  • +6 (6 voturi)    
    La loi c'est moi ! -nu ? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:42)

    gica43 [utilizator]

    Oricum,pe langa alte multe "anticalitati",acest guvern este de departe cel mai nesimtit,functionand doar dupa principiul bunului plac.
  • +5 (5 voturi)    
    FENOMENAL ! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:48)

    urob [utilizator]

    Tipul asta e fenomenal !
    Iar guvernul cel mai cinstit si cel ami competent este si el la fel de fenomenal.
    Omul explica : nu e ilegal pentru ca anterior acestui OUG,a mai dat un OUG care ne da voie sa facem ce vrem,indiferent de ce spune legea pe tema fiscalitatii.
    Oricum nu e de mirare: vestita OUG pt migrarea primarilor abroga temporar o alta lege.
    Pacat ca prostii nu s-au gandit sa dea o lege care sa permita alegerea presedintelui din primul tru ,daca acesta obtine 40% dintre voturile exprimate.Ce fraieri!
    Oare cand se va termina cu OUG-urile in tara asta?Doar Parlamentul are voie sa aprobe legi,ca de aia e platit.Si doar in caz de razboi ar trebui ca guvernul doar cu aprobarea Presedintelui sa emita asemenea OUG.Nu credeti?
  • +4 (4 voturi)    
    Ordonanta pt. sectiile din diaspora,era ilegala? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:44)

    Plagarus [utilizator]

    Darius al lui Istapse, un jegos politic !
  • 0 (0 voturi)    
    se intampla pentru a doua oara (Joi, 4 decembrie 2014, 21:33)

    nedumeritul [utilizator]

    Iarasi am dat o OUG care ne da voie sa incalcam legea dupa care urmeaza sa o respectam in continuare ?
    Vreau si eu o OUG care sa-mi dea voie sa fur dupa care promit ca nu o sa mai fur si legea va fi respectata in continuare.Halal tara ,halal legiuitori....