Rusia risca o criza bancara majora daca petrolul se mentine la 43-45 euro in 2015 - Gherman Gref, seful Sberbank

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2015, 17:50 Economie | Finanţe & Bănci

Seful celei mai mari banci publice rusesti Sberbank, Gherman Gref, a avertizat miercuri ca tara risca o cirza "majora" a sectorului bancar daca actualele cursuri ale petrolului se mentin la nivelurile din ultimele zile, scrie AFP.

"Criza bancara va fi majora la un astfel de curs, de 43-45" dolari pe baril, daca se mentine tot anul, a spus acest fost ministru al Economiei, citat de agentia publica Ria-Novosti.

Acesta a apreciat la 3.000 de miliarde de ruble (38,4 miliarde euro) rezervele care ar trebui constituite in acest caz de bancile rusesti pentru a se proteja. "Cate banci pot suporta o astfel de suma?", s-a intrebat el.

Caderea vertiginoasa din vara a cotatiei petrolului, care reprezinta alaturi de gaze majoritatea veniturilor bugetare ale Rusiei, a determinat prabusirea rublei, deja fragilizata de criza ucraineana si de sanctiunile europene. Autoritatile au avertizat ca un pret al barilului instalat durabil sub 60 de dolari se va traduce printr-o puternica recesiune si un important deficit bugetar al tarii.

Considerat un membru influent al aripii liberale a echipei economice a lui Vladimir Putin, Gref s-a aratat deosebit de alarmist in ultimele luni. In octombrie, el a comparat in public actuala stare a economiei rusesti cu cea a URSS la finalul existentei sale, care beneficia de preturi ale petrolului foarte ridicate dar se confrunta cu "importante probleme structurale".

El s-a aratat din nou critic, miercuri, afirmand ca guvernului nu are o "tinta de politica economica" si a cerut "o schimbare radicala de politica economica".

Sectorul bancar rusesc este deosebit de fragil in prezent, izolat de pietele occidentale prin sanctiunile economice si confruntat cu un cost al creditului care a crescut puternic din cauza majorarii dobanzii de interventie decisa de banca centrala pentru a apara rubla.

Dupa prabusirea rublei, la jumatatea lui decembrie, guvernul a adoptat in viteza un plan de recapitalizare a sectorului de 1.000 miliarde ruble (12,8 miliarde euro). Beneficiile acestui plan urmeaza a fi cunoscute in zilele urmatoare.

La finele lui decembrie, statul a sprijinit numerele doi si trei ale sectorului bancar, VTB et Gazprombank, pentru a le proteja de sanctiuni si pentru a le ajuta sa finanteze proiecte de infrastructura.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7493 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Criza in Rusia ? no way !!!! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 18:04)

    un domn [utilizator]

    Cata Vreme Votca Va Curge la Robinet..si aproape GRATIS..nu va fi nici o CRIZA !
  • +14 (16 voturi)    
    jenant (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:30)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Si cind te gindesti ca astia vor sa conduca lumea... Mareata rusie se dovedeste inca o data a fi doar un balon de sapun. Economie total dependenta de o resursa naturala, guvernare mafiota, dar agresivitate cit cuprinde. Partea buna e ca vor fi mai putini troli sovietici pe net; nu e cool sa lucrezi pe biscuiti.
    • +7 (7 voturi)    
      Pe biscuiti o fi Phutin acum (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

      Trolleii de pe net is pe hrishca din toamna...ca petrolul a inceput sa scada de prin iunie.
  • -7 (9 voturi)    
    Gresit... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:52)

    chupacabra [utilizator]

    Deja petrolul e la 46. Saptamana viitoare o sa fie 50. Dar criza o sa fie majora oricum...hehe
    • +9 (9 voturi)    
      Rusia isi facuse bugetul pt 100-120$ (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:21)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui chupacabra

      pe baril...calcul de mujic. Ca e 50, ca e 70...Phutin tot in rahat e, numai ca stii cum e, tzapii raiosi is si cu coada pe sus...si daca tzapul mai e si pitic...hehe, hai mazeta cu trompeta.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta in vise (Joi, 15 ianuarie 2015, 12:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui chupacabra

      In realitate vezi cotati de 48 USD adica 41 EUR http://www.oil-price.net/
      Rusia e deja prabusita pentru ca a mizat doar pe vanzarea de petrol si resurse. Si inca se poate si mai rau.
  • +6 (6 voturi)    
    Cotatii Light Crude Oil (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:40)

    Klaus_CT [utilizator]

    Cotatiile pentru 1 baril sunt astazi:
    WTI = 45,89$
    BRENT = 46,59$
    OPEC = 41,50$
    Sursa: http://oil-price.net/
    http://www.opec.org/opec_web/en/data_graphs/40.htm

    Cotatile valutare:
    USD vs RUB = 66,10 rub per usd
    EUR vs RUB = 77,88 rub per usd
    In afara de asta dolarul este atat de puternic, apreciindu-se pana la 1,17 USD per EUR.
    Factorul valutar este la fel de important ca pretul petrolului. Un solar tare, un pret al barilului de 40$/baril sau mai mic nu doar ca va baga in faliment economia Rusiei, insa Putin va fi debarcat
    in maxim un an de la putere. Rusia pierde cate doua miliarde de dolari la fiecare scadere cu un dolar a pretului barilului de petrol. Astfel va incasa cu aproximativ 120 de miliarde de dolari decat prevedea bugetul Rusiei. Rubla nu va putea fi sustinuta, intrucat nu vor mai avea lichiditati. Nici nu vreau sa imi imaginez ce se va intampla cu Rusia.
    • +4 (4 voturi)    
      Iar barilul (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 23:37)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Are 159 L (42 gallons). Nu de alta, dar sa putem calcula pretul pe litru.
  • +8 (8 voturi)    
    Rusia pierde pe toate fronturile... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:45)

    Lucky1 [utilizator]

    Prin actiunea sa nesabuita, Putin a expus Rusia si poporul sau unui lant de actiuni care vor duce in final la rezultate total contrare celor asteptate de Putin cand a atacat Ucraina.
    Economic, rubla este jumatate cat a fost, sistemul bancar rusesc este in pragul colapsului financiar, prietenii din lantul statelor euro-asiatice incep sa gandeasca pe principiul "scapa cine poate", pe cei vestici nu mai poate conta.
    Rusia are din ce in ce mai putine optiuni, asa se vede si din cine viziteaza Moscova aceste zile:

    Kim Jong-un liderul suprem al Koreii de Nord.

    Moscova tinteste acum sa urmeze calea "rebela" si impredictibila, general criticata de comunitatea internationala a acestui personaj, sa copieze politica de amenintare cu armele nucleare a celor ce sunt impotriva?!
  • 0 (0 voturi)    
    O veste buna. (Joi, 15 ianuarie 2015, 12:27)

    vali47 [utilizator]

    Un pret mic al petrolului este in avantajul micului producator si al consumatorilor.pana acum pretul petrolului a depasit ritmul de crestere al tehnologiilor.Actuala reducere le da posibilitatea tehnologilor sa-si consolideze realizarile si sa fie posibila mentinerea unui pret scazut care sa diminuieze drastic posibilitatile de finantare ale teroristilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai plingeti la mormint strain !!! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 11:24)

    andreesanu [utilizator]

    v-a bagat in ceata elvetienii si voi plingeti Rusia ???,
    Rusia nu-i de plins ,rusia are resurse cit jumatate de lume,vor stringe cureaua o vreme ,au mai facut-o si au dovedit ca ramin o forta ce nu-i de neglijat.
    Azi lumea este impartita in doua deja !
    Daca se finalizeaza uniune UE +SUA +Canada,de cealalta parte sigur vor fi Rusia+ China + India+Brazilia,ceilalti se vor agata de poalele celui care ofera ceva la alegere.