Francul elvetian, cotat la 4,42 de lei, nou maxim / OTP reactioneaza la scumpirea francilor elvetieni si reduce cu pana la 1.5 puncte procentuale marja ratei de dobanda la creditele in CHF cu dobanda variabila, pentru o perioada de trei luni

de DP     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2015, 13:02 Economie | Finanţe & Bănci

Laszlo Diosi, CEO OTP Bank
Foto: Arhiva personala
OTP Bank Romania este prima banca care reactioneaza la scumpirea francului elvetian, anuntand vineri ca incepand cu data de 16 ianuarie 2015, in urma unei analize care vizeaza istoricul clientului si conditiile actuale ale acestuia, clientii vor putea beneficia de o reducere temporara cu pana la 1.5 puncte procentuale a marjei ratei de dobanda la creditele in CHF cu dobanda variabila, pentru o perioada de trei luni. OTP Bank Romania va analiza constant evolutia pietei si isi asigura clientii ca va continua sa gaseasca masuri de protectie adaptate nevoilor reale ale acestora, pentru a-i sustine in asemenea situatii neasteptate.Vineri, BNR a afisat un curs de 4,42 de lei pentru un franc elvetian, continuand tendinta de depreciere.


"Evenimentele recente care au condus la aprecierea record a francului elvetian ne determina sa reactionam rapid si sa adoptam o masura imediata de sustinere a clientilor nostri care au contractat credite in aceasta moneda. Eforturile noastre se indreapta catre protectia clientilor fata de consecintele unui mediu economic volatil. Vom analiza constant evolutia pietei si vom adopta masuri suplimentare, in cazul in care va fi necesar." a declarat Laszlo Diosi, CEO OTP Bank Romania.

Cursul francului elvetian anuntat de BNR a crescut vineri cu 2,2%, la 4,4228 lei/franc, si a atins un nou maxim, in timp euro a urcat de la 4,5034 lei la 4,5095 lei, noteaza Mediafax.
Referinta francului elvetian a urcat de la 4,3287 lei/franc joi, cand a crescut cu 15,7%, in timp ce in piata interbancara a trecut de 5 lei la cotatiile raportate la euro, dupa ce decizia Bancii Elvetiei de a renunta la plafonul de 1,2 franci/euro impus in 2011 a determinat o apreciere masiva a monedei elvetiene pe pietele externe.

Francul s-a apreciat joi foarte repede dupa anuntul Bancii Elvetiei, cu pana la 41%, la 85,17 centime/euro, cel mai mult de la debutul euro in 1999. Nivelul record de 85,17 centime pentru un euro atins de franc implica la momentul respectiv o paritate de 5,28 lei pentru moneda elvetiana, calculata prin intermediul cotatiilor euro/franc si euro/leu.

Pentru dolar, BNR a anuntat un curs de 3,8863 lei, in urcare cu 3,53 bani (0,92%) fata de joi, in contextul intaririi monedei americane in raport cu euro pe pietele externe. Cursul dolarului a depasit astfel recordul stabilit joi, de 3,851 lei.

Paritatea pentru euro a urcat cu 0,61 bani, la 4,5095 lei. Cursul record pentru euro a fost inregistrat in urma cu aproape doi ani si jumatate, pe 3 august 2012, la 4,6481 lei.

Cursurile de schimb leu/dolar si leu/franc elvetian sunt calculate de BNR in functie de paritatea leu/euro si cotatiile de schimb euro/dolar si euro/franc elvetian. nou maxim, de 3,8863 lei.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

8804 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Sporturi extreme (Vineri, 16 ianuarie 2015, 14:31)

    Mazeta [utilizator]

    Marile valute, începând cu dolarul american, au sărit în gol și încearcă să se deprecieze cât mai mult. Câștigă cine deschide ultimul parașuta, pierde cine o deschide primul, moare cine nu mai apucă să o deschidă.

    Elvețienii au cedat primii, fiindcă nu le place riscul. S-au deconectat de euro și au luat-o în sus. Ceilalți continuă jocul.
    • +5 (5 voturi)    
      epic mazeta (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ti a placut Break Point cu Patrick S...si Keanu R...macar atat mai e de capu tau
      p.s cand te vedem postac la Russia Today sectia romana ?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu te bucura - nici RUbla nu o duce prea grozav (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:33)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...
      • +3 (3 voturi)    
        mazeta are vise erotice (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        cu ana pauker..semn ca vine Valentine Day ))))
    • +3 (3 voturi)    
      Vorbesti in dodii (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:05)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      N-are nici un sens ce spui. Faptul ca dolarul s-a apreciat denota sanatatea economiei lor...si puterea bineinteles. Pe 2015 la ei is sperantele de crestere, roaga-te sa fie asa ca altfel....intri intr-o criza de mai schelalai un cincinal.
      • +2 (2 voturi)    
        am auzit ca Taigaua Siberiana (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        livreaza GRATUIT : mushchi, licheni, ciuperci (nu stiu daca sunt comestibile) si fructe de padure (in sezon)...tinand cond de intinderea padurii siberiene, in sezon..vor livra Mancare Vegan pentru Moscow si salariatii Russia today , cu Al sau Fruntas Postac Mazeta..pofta buna Mazeta...vezi sa ai si un diuretic ca prea mult vegan...se infunda..ochiul maro
    • 0 (0 voturi)    
      Creditele au fost acordate in CHF? (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 1:30)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Apropo? Creditele, asa zise acordate in CHF, au fost decontate efectiv in CHF? (nu cred, in realitate sau transformat in LEI, EURO, ...). In ce moneda s-a acordat creditul?
  • +2 (6 voturi)    
    USD (Vineri, 16 ianuarie 2015, 14:34)

    .G [utilizator]

    ce tot se sare atat cu CHF, nu e prima data cand are aceasta crestere, putea sa refinanteze creditul in alta valuta. Se discuta ceva despre cei care au credite in USD? eu nu am auzit nimic, cat a fost USD in prima parte a 2014 - 3.20 - 3.30 Lei/USD si cat e astazi 3.88 Lei/USD. Orice imprumut pe termen lung e un risc, indiferent de valuta.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:14)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui .G

      Exact asta spuneam si eu intr-un alt comentariu la un alt articol. Cei care si-ar fi luat credite in RON la un moment dat se trezeau cu un ROBOR de ~11%. Cand contractezi un credit iti asumi niste riscuri de aceea este foarte important sa ai un plan de rezerva...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e chiar asa de simplu cu refinantarile ... (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:46)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui .G

      Nu vorbiti asa ca "opinia publica" ...

      De ex - datorita DEVALORIZARII masive a locuintelor este aproape imposibil sa te muti cu un credit la o alta banca - intrucat IPOTECA NU MAI ACOPERA creditul

      Iar cei care bat toba (in frunte cu Mugur Isarescu) ca DE CE NU S-AU IMPRUMUTAT OAMENII in RON uita ce DOBANZI (camataresti) erau practicate la creditele in RON ... practic in perioada de "glorie" a creditarii rata pt un credit luat in RON era aproape DUBLA fata de un credit luat in franci (intrucat francul avea dobanda mult mai redusa fata de RON)

      Iar chestia cu saritul francului - evindent, oricine se asteapta la fluctuatii valutare - insa nu chiar la 200 % ...

      Asa ca hai sa nu ne mai dam toti experti - lucurile sunt destul de delicate ...
      • +3 (3 voturi)    
        sa inteleg ca... (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:06)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        numai cei ce s-au imprumutat in CHF trebuie compatimiti? Cei ce si-au asumat credite in Rona sau Euro cu dobinzi mai mari si au platit linistiti nu trebuie ajutati/compatimiti?
        In primii ani cei ce au imprumutat in CHF se felicitau pt alegerea facuta si se uitau cu dispret la prostii ce plateau dobinzi de 14% la credite in RON. Acum valoarea lunara de plata a ajuns (in RON) la valoarea pe care o platesc cei cu credite in RON. Sa se bucure de perioada de gratie avuta si gata!
        Sigur sint adulti daca au putut semna actele la banca!
        Ce argument e ala ca: a scazut si pretul la imobiliare si nu se pot muta ipoteca? O gramada de persoane si firme ce au investit in "real estate" au pierdut enorm odata disparuta bula. Trebuie sa acoperim noi pierderile lor?
        Orice actiune in favoarea celor imprumutati in CHF se va solda cu pierderi preluate la datoria publica. Politicienii inmultesc cu 4 cifra celor imprumutati si obtin cam 800000 - 1000000 voturi. Asa ca se agita sa isi atraga toti acesti votanti, care sint in principal oraseni! De aici agitatia.
        Comparati suma pe care trebuie sa o plateasca azi cu ceea ce platesc lunar cei ce au imprumutat in RON in aceeasi perioada si la sume initiale echivalente. Si mai vorbim.
        Una din regulile principale in capitalism este: "atunci cind o chesti epare prea buna pentru a fi adevarata, atunci chiar asa e!" Alt aregula ar fi "they are not such things like a free meal!"
  • +2 (4 voturi)    
    #clauzeabuziveotp (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:43)

    antiOTP [utilizator]

    AntiOtp Grupul
    Probabil numai pt cei care semneaza niste Acte Aditionale toxice, la fel cum au facut in 2010 cu oug50.
    Mare,mare atentie oameni buni.Cand Diosi spune una, inseamna ca tu trebuie sa faci exact opusul.
    Interesul OTP este exact opusul interesului clientului bancii. Vedeti, ca veti fi fraieriti.
    Diosi simte implozia care este aproape de OTP.
    De ce?
    Pai simplu, ei nu mai poate sa execute silit nici un client, pt simplul fapt ca in acel moment contractul de credit ar trebui verificat pt existenta clauzelor abuzive! Opa....problema Diosi! Faceti cumva si platiti ratele imense, si dati banca in judecata, dar NU SEMNATI NICI UN DOCUMENT ! 
    Succes!
  • -1 (3 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:51)

    lcristi [utilizator]

    Ce inseamna reducerea cu 1,5% a dobanzii cand expunerea este mai mult decat dubla de la data acordarii..
    Nu va e rusine cati bani ati incasat din cursul CHF. V-ati folosit de moneda asta pt a incasa sume colosale, dar nu suntem toti prosti. Urmeaza DNA-ul la voi cat de curand si sistemul bancar va fi bine zguduit. La BNR vor cadea capete puternic cand va ajunge DNA-ul pe la ei, e o chestiune de timp. Saracul Isarescu, habar nu are ce se intampla in ograda lui, cate abuzuri fara sa stie.
    • +1 (1 vot)    
      La un credit mare pe termen lung inseamna ceva (Vineri, 16 ianuarie 2015, 17:44)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui lcristi

      crede-ma ...

      Mai ales ca exact segmentul creditlor imobiliare este cel care a apelat la franc - la sfatul "desteptilor" de consilieri bancari ...
  • +1 (1 vot)    
    FRANCUL ELVETIAN (Vineri, 16 ianuarie 2015, 17:47)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Un fenomen uluitor pentru intreaga comunitate Europeana.Dezastru pentru toti care au avut cerdite in aceasta valuta.Este un fenomen absolut ilogic, cum de este posibil sa atribui un curs de schimb absolut aberant, al unei valute dintr-o tara care in afara de turism si tranzactii financiare, nu are alte posibilitati de finantare si de dezvoltare.Singura explicare logica ar fi legata de anuminte interese internationale care au generat aceasta nenorocireDin nefericire asistam la evolutii financiare ciudate, pentru care nu avem rezolvare, coordonate de factori absolut necunoscuti.
  • +2 (2 voturi)    
    Nem lehet Laszlo! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:28)

    Azra [utilizator]

    Na Laszla drago, masura asta de reducere cu 1.5 puncte procentuale a ratei dobanzii la creditele in franci elvetieni este O FRECTIE LA PICIOR DE LEMN, intrucat ratele de restituire a creditelor sunt cele care cresc cel mai mult si aici este adevarata durere. Micuta Elvetie aia o fi avand ea chiar asa o economie de puternica incat sa dea Euro, dolarul si lumea peste cap cu zbarliturile francului ala elvetian!!?? Mie mi se pare ca aici miroase a sulf si este mai mult si, in principal, vorba de o speculatie financiara ordinara.Si alte tari din UE sunt mult mai puternic afectate-Polonia, in special. UE, cu siguranta va lua contra-masuri, ca doar stiti cine e acum presedintele UE si astia nu stie de gluma. Banutii astia, in franci elvetieni, la care va bucurati acum o sa ii dati foarte curand inapoi cu varf si indesat. O sa mai vedem noi drago Laszlo.Keren sepen.Vissan latasog
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i nimic... (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:53)

    antonioro [utilizator]

    Daca moneda unei tari liliputane a luat-o razna ( in sus) cu aproape 50% peste noapte,ia ginditi-va ce s-ar intimpla daca Germania ar reveni la marca,hehehe....de ce credeti ca Germania incearca disperata sa mentina iepuroiul?Oricare alta varianta ar insemna implozia economiei si societatii germane-voi chiar credeati ca pompeaza degeaba bani in gaura neagra numita Grecia?Din nefericire,sfirsitul e previzibil,asta e doar agonia iepuroiului,prima etapa e tiparirea de bani de catre BCE,apoi urmeaza inflatia,coroborata cu scaderea economica,apoi renuntarea,unul cite unul la moneda care a adus UE in genunchi.
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE OTP in frunte cu conducerea (Vineri, 16 ianuarie 2015, 23:40)

    Sorin RaduBotoroaga [anonim]

    Daca la ultima crestere de la 3,7 la 4,5 se aplica o micsorare a dobanzii cu 1,5%. . .... De la 2 ron pana la 3,7 ron ce micsorare trebuie aplicata ? Logic in a 3 % . Deci dobanda la un credit ar trebui sa fie 2,5 % . Cel putin in cazul meu .