Purtatorul de cuvant al BNR: Solutiile pentru creditele in franci elvetieni trebuie gasite intre banci si debitori

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:43 Economie | Finanţe & Bănci

Bancile trebuie sa evalueze individual cazurile pentru creditele in franci elvetieni si sa gaseasca solutii impreuna cu fiecare client in parte, asa cum Banca Nationala a "incurajat intotdeauna" institutiile de credit, a declarat vineri, pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al BNR, Dan Suciu.

"Banca Nationala a incurajat intotdeauna solutiile individuale, de la caz la caz, discutii intre debitor si banca, cred ca este primul aspect de care trebuie tinut cont si, daca este sa vorbim de solutii de sistem, trebuie sa nu vorbim de una discriminatorie in raport cu ceilalti debitori in alte valute", a afirmat Suciu.

El a aratat ca bancile sunt cele care trebuie sa-si evalueze cazurile cu probleme si sa gaseasca solutii, in concordanta cu capacitatea lor de a raspunde la aceasta situatie.

La randul sau, Adrian Vasilescu, consilier al guvernatorului BNR, a precizat ca Banca Nationala nu poate interveni cu reglementari care sa afecteze piata libera, reluand ideea ca impactul aprecierii francului elvetian asupra sistemului bancar nu poate fi major.

Suciu a precizat ca nu au fost stabilite inca detalii privind vizita ministrului Finantelor, Darius Valcov, la BNR, dar ca este binevenit.

"BNR este dispusa la orice discutie cu toate institutiile statului si vom pune la dispozitie toate datele pe care le avem. (...) Evident ca se poate discuta orice (privind solutiile - n.r.), daca cineva isi asuma anumite costuri, fie bancile, fie bugetul, pentru ca implica anumite costuri", a spus Suciu.

Premierul Victor Ponta i-a cerut ministrului Finantelor, Darius Valcov, sa discute cu oficialii BNR despre situatia creata prin cresterea brusca a francului elvetian in raport cu euro si leu, au declarat surse oficiale, informatie confirmata ulterior de premier.

"I-am cerut ministrului sa discute cu BNR si sa fie propuse masuri", a spus Ponta.

Cursul francului elvetian anuntat de banca centrala a crescut vineri cu 2,2%, la 4,4228 lei/franc, si a atins un nou maxim. Astfel, referinta francului elvetian a urcat de la 4,3287 lei/franc joi, cand a crescut cu 15,7%, in timp ce in piata interbancara a trecut de 5 lei la cotatiile raportate la euro, dupa ce decizia Bancii Elvetiei de a renunta la plafonul de 1,2 franci/euro impus in 2011 a determinat o apreciere masiva a monedei elvetiene pe pietele externe.

Francul s-a apreciat joi foarte repede dupa anuntul Bancii Elevetiei, cu pana la 41%, la 85,17 centime/euro, cel mai mult de la debutul euro in 1999. Nivelul record de 85,17 centime pentru un euro atins de franc implica la momentul respectiv o paritate de 5,28 lei pentru moneda elvetiana, calculata prin intermediul cotatiilor euro/franc si euro/leu.

Romanii care au credite imobiliare in franci elvetieni vor plati la banca mai mult cu 300-350 de lei pe luna, la o rata medie de 500-600 de franci, luand in calcul cursul anuntat joi.

Debitorii care au contractat de la banci imprumuturi in franci elvetieni ar fi platit pentru o rata medie de 500-600 de franci intre aproape 1900 si 2.250 lei pe luna, valori calculate la cursul de miercuri anuntat de BNR.

In schimb, dupa cresterea brusca inregistrata joi, pentru aceeasi rata suma de plata urca la 2.200 - 2.600 de lei, astfel ca de la o zi la alta au o datorie suplimentara de 300-350 de lei.

Finantarile in franci elvetieni au o pondere de 4,5% in soldul total al imprumuturilor din sistemul bancar, din care 3,8% revine populatiei si 0,7% firmelor.

Soldul creditelor acordate de banci populatiei si firmelor se situa in luna noiembrie a anului trecut la 213,66 miliarde lei. Raportat la aceasta valoare, imprumuturile in franci pentru persoane fizice reprezinta 8,12 miliarde lei.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6477 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Dezamagitor (Vineri, 16 ianuarie 2015, 15:43)

    MPopa [utilizator]

    De la inceputul crizei, BNR a avut ca scop doar protejarea sistemului bancar. Pe de o parte ii inteleg, dar totusi mi se pare incorect ca toata povara deprecierii valutare sa cada pe umerii clientilor. Nu am credit in franci dar imi aduc aminte perfect cum in 2007 ofiterul de credite m-a incurajat calduros sa optez pentru aceasta metoda "ca e dobanda mult mai buna". Nici un cuvant despre riscul valutar. Acum toti o fac pe desteptii ca "oamenii s-au lacomit desi stiau care-s riscurile".
    Daca BNR ar fi fost atat de competenta pe cat vrea sa para, ar fi interzis creditele in moneda straina (cel putin in monede mai exotice) inca de la inceput. Acum o face pe lupul moralist.
    • -2 (4 voturi)    
      8 ani!!! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 22:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      au trecut 8 ani de atunci.. tot prostul a avut timp sa-si refinanteze creditul in ron sau euro.. cine nu a facut-o nu are parte de nici un pic de simpatie din partea mea, cu atat mai putin de bani din taxele platite de noi toti. BNR protejeaza depunatorii si o face foarte bine.
      • 0 (0 voturi)    
        Refinantare (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 8:42)

        MPopa [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu e chiar asa. Vedeti, pentru a refinanta creditul trebuia ca garantia initiala sa depaseasca ca valoare suma ce se dorea refinantata. Cum creditele in franci au fost de multe ori credite ipotecare iar preturile in piata au cazut, oamenii ar fi trebuit sa aduca garantii suplimentare pentru refinantare.
        • +1 (1 vot)    
          refinantare.. v2 (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 10:31)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

          creditele CHF s-au acordat in intervalul 2005-2008. cei care le-au luat inainte de 2008 clar nu au scuza cu "piata a cazut". doar cei care le-au luat in 2008 (putini.. deja nu se mai practica) pot spune ca au avut o problema sa-si refinanteze creditul. dar azi? au mai platit din principal.. si-a mai revenit piata.. tot nu pot refinanta? au fost si ani in care cursul a fost jos si ratele au fost mici.. atunci nu puteau sa puna bani de-o parte pentru plati anticipate?
    • 0 (0 voturi)    
      Creditele au fost acordate in CHF? (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 1:27)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Apropo? Creditele, asa zise acordate in CHF, au fost decontate efectiv in CHF? (nu cred, in realitate sau transformat in LEI, EURO, ...). In ce moneda s-a acordat creditul?
      • +1 (1 vot)    
        credit in CHF se acorda in CHF.. (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 10:36)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui a4

        vrei 50.000 de franci? banca iti da imprumutul. vrei sa-i cheltui in RON sau EURO? poti sa-ti iei cu valiza banii din banca si sa ii schimbi la coltul strazii sau sa-i schimbi la aceeasi banca sau la alta banca.

        da, majoritatea aveau nevoie de RON, dar au luat creditul in CHF pentru ca dobanzile atunci erau mai mici decat la RON si EURO. ce inseamna asta? ca au riscat. stiau ca la alta moneda e dobanda mai mare? Stiau. Stiau ca un curs de schimb poate varia de la an la an? Stiau.. ca doar leul tocmai trecuse printr-o denominare... cu 4 zerouri..
        • -1 (1 vot)    
          Comparatie! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 17:00)

          a4 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Dar in realitate tranzactiile nu au fost facute in CHF!

          Procesul castigat in Ungaria pe tema CHF.

          Banca a acordat credit in forinti, dar creditul a fost obtinut in CHF si decontat efectiv in forinti. (In cazul pietei bancare din Romania creditul a fost acordat in CHF dar decontat in LEI).
          Ungaria: Conversia CHF - forint s-a facut la cursul de cumparare al bancii iar clientul era obligat sa ramburseze CHF la cursul de vanzare al bancii.
          Romania: Conversia s-a facut la cursul de cumparare LEU dar rambursarea se face la cursul de vanzare CHF.
          Decizie instanta: clauza abuziva si rambursarea creditului la cursul de cumparare.
          In Romania? nu stiu sa fi existat asa ceva!

          Intrebarea care se naste: care este cursul de rambursare? Oricum rambursarea la cursul de vanzare al CHF, in conditiile in care decontarea creditului s-a facut in alta valuta si la cursul de cumparare, nu este corecta.

          Denominare? Pe ce fond s-a facut si cine a mai tinut cont de ea! In conditiile unei promovari realiste a riscului valutar si a neeligibilitatii pe alte monede (cine trebuia sa le faca? cetateanul), in dorinta romananului de a cumpara ceva, acesta s-a imprumutat!
  • 0 (8 voturi)    
    ??? (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:01)

    JG [utilizator]

    Dar daca se facea 1 chf = 1 leu, clientii ar fi fost de acord sa plateasca rate mai mari?
    PS. Situatia e alta decat cea cu dobanzile si comisioanele din contract.
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:44)

      Mururoa28 [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Daca 1 CHF = 1 RON, atunci crestea indicele ROBOR, iar banca iti crestea rata
      Evident ca iesi in castig in situatia respectiva, dar nu asa de net cum te-ai astepta, pt ca banca isi recupereaza din "pierdere" din "castigul" tau si recupereaza semnficativ, crede-ma
      Eu am avut un credit in USD pt un apartament in jur de 9000 USD, USD-ul a scazut semnificativ (vorbesc de perioada 2003-2008)
      Am ajuns sa platesc rate mai mici in RON spre sfarsitul perioadei, desi rata in USD crescuse cu 15-20 % (nu mai stiu exact cifrele)
      Fiind ratele mici si eu in castig nu m-am agitat
      Ceea ce vreau sa spun e ca eu am fost in castig, dar cam la limita pt ca banca a avut grija sa-si limiteze pierderile
      Ideea este ca daca miscarea valutei este in favoarea clientului, acesta castiga dar nu spectaculos
      Daca miscarea este in celalalt sens, clientul este distrus.
      Este corect ?
      • +1 (1 vot)    
        continuare (Vineri, 16 ianuarie 2015, 23:09)

        Mururoa28 [utilizator] i-a raspuns lui Mururoa28

        Daca va uitati la evolutia USD din saptamani, o sa vedeti ca se apropie de CHF, dar nu mai sunt credite in USD, asa ca doar cei cu CHF par fraieri.
        De ce a luat lumea credite in valuta ? pai sa vedem
        La RON dobanda e mare si omul nu se incadreaza pt o suma mai mare
        Dar BNR a tot redus dobanda de politica monetara la RON, bancile nu
        S-a mai ratoit Isarescu la bancheri in presa, ca nu scad dobanda la RON.
        Dar de ce nu o scad bancile ? Pt ca nu au nici un interes sa credite in RON, Bancile au linii de credit de la bancile mama, dar nu in RON, asa ca tinem sus dobanda in RON, pt ca nu vrem sa dam credite in RON
        ce a facut BNR ? Nimic
        Scuze. A iesit Isarescu si ne-a explicat ca e bine sa luam credite in RON. Ca nu putem, ce conteaza. El ne-a sfatuit
        Cand ne-a sfatuit ? Dupa criza, cand pana si prostul satului realiza ca nu e bine sa te imprumuti in valuta
        Multumim BNR
    • 0 (2 voturi)    
      tare asta!!! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:09)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui JG

      buna intrebare
      • -1 (3 voturi)    
        si mai tare (Vineri, 16 ianuarie 2015, 22:57)

        Mururoa28 [utilizator] i-a raspuns lui tba

        hai sa le luam pe rand
        1. in situatia mea paradoxal dar banca a castigat mai mult, de ce ? Foarte simplu pentru ca marindu-mi rata eu am platit mai multi USD pe perioada contractului. Daca ar fi explodat cursul as fi avut aceeasi rata pana la sf si banca ar fi primit mai putini USD. Frumos nu ?
        Banca e in castig in ambele situatii, deci nu are absolut nici un risc.
        Riscul e daca nu-si mai plateste clientul ratele (dar nu are legatura neaparat cu cursul)
        2. Daca nu stiati toate bancile din Ro trimit la BNR, in termen de 5 sau 10 zile (nu mai stiu exact) toate deciziile luate la nivel de conducere. Norme, proceduri, etc
        Deci BNR are modele de contract de credit de la toate bancile
        Era suficient sa dea o reglementare prin care sa ceara ca toate modele standard de contract pe produsele de creditare sa fie avizate de BNR. Avea nevoie de fix un jurist sa faca asta. Sunt in jur de 20 de banci in Ro si sa fim seriosi cat de des se modifica aceste contracte standard ?
        3 . Cand s-a dat drumul la CHF deja in state criza era in varf. Cetateanul de rand din Ro nu avea de unde sa stie, dar BNR trebuia sa se prinda. Dar guvernul nostru in plina criza spunea ca duduie economia. Dar trebuia se ne prindem noi si sa prevedem. Ipocrizie si disprez
        4. Azi nimeni nu stie cum o sa evolueze CHF , dar cetateanul roman in 2007 trebuia se prevada asta, ca doar e profesionist in domeniu
        RUSINE
  • +6 (10 voturi)    
    BNR ... vorbeste ca sa nu taca (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:13)

    artistul000 [utilizator]

    si arunca cioara in curtea altora.

    De ce a permis BNR-ul bancilor sa lanseze aceste credite in franci elvetieni daca ei stiau de pe atunci ca nu va iesi bine? Pe atunci parca erau un dracusor care doar soptea "Aveti grija!! poate va ardeti, poate nu!! Vom vedea!!"

    Nimic concret de la BNR pentru a proteja cetateanul fara de care nu ar exista ... doar sa protejeze interesele bancilor in fata cetatenilor.
    • 0 (10 voturi)    
      si daca interzicea creditele in CHF (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      crezi ca era mai bine? In afara de faptul ca masura ar fi fost comunista (pt ca interzicerea unor credite intr-o anume valuta nu este masura a economiei de piata) oare cum ar fi primit oamenii vestea? Nu ieseau in strada, tipand ca BNR le ingradeste accesul la credite ieftine? Parca ii si vad ,,care e treaba BNR-ului in ce valuta vreau eu sa ma imprumut? la franci sunt dobanzi mult mai mici decat la euro, asa ca e treaba mea daca ma imprumut in franci, si nu in lei".
      Isarescu a iesit pe post de mai multe ori, a spus ca CHF este o valuta exotica, si ca cel mai bine e sa ne imprumutam in moneda in care avem veniturile....
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Vineri, 16 ianuarie 2015, 23:32)

        Mururoa28 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Isarescu a iesit pe post sa zica de CHF, cand stia toata lumea ca CHF e toxic
        Din pozitia BNR de supraveghetor al sistemului bancar putea sa le ceara bancilor care promovau CHF sa puna clientul sa semneze un formular cum ca a luat la cunostinta de riscul acestei valute exotice
        Credeti ca mai lua lumea acest credit ?
        Mai putea sa spuna omul de la banca faptul ca CHF este cea mai stabila valuta din univers ?
        Era o chestie f simpla.
        Daca facea asta nu mai putea fi blamat.
    • +1 (3 voturi)    
      ce altceva sa mai interzica?.. (Vineri, 16 ianuarie 2015, 22:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      pentru protectia ta, cetatean artist care se arde usor, eu propun sa ti se vanda sarea, zaharul, uleiul si carnea in ratii lunare prestabilite. stim cu totii ca excesul poate dauna sanatatii.. deci nu e mai bine sa te protejam? masina? maxim 3 roti si 5CP..

      cum ar putea BNR sa prezica pe 8 ani cursul unei valute? daca l-ar angaja pe Nostradamus si ar fi atat de bazati in previzionarea cursului romanii nici nu ar mai avea nevoie sa munceasca. toata lumea ar trai din castigurile imense ale BNR pe FOREX.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu este nevoie sa fi Nostradamus! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 1:22)

        a4 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Integrarea in Uniunea Europeana a condus si la liberalizarea pietei valutare.
        Situatia ce a urmat o descriu ca pe dorinta, constrangere si incompetenta!
        Exprimam deschidere spre atragerea capitalului privat strain, investitii straine, .., economia era pe val. Liberalizarea pietei valutare, corelat cu nivelul rentabilitatii in lei a investitiilor, a condus la presiune pe leu, la aprecierea monedei nationale in fata a diverse valute (inclusiv CHF).
        Daca te duceai la banca sa obtii un credit, eligibilitatea ta era compromisa sau facilitata de conditiile existente in piata.
        Ierarhia criteriilor de creditare in functie de durata creditului si rata dobanzii percepute era urmatoarea: CHF, EUR, LEU. Aceasta a venit si pe fondul liberalizarii gradului de indatorare.
        Avertizarile de a nu te indatora in monede exotice erau simple avertizari, fara o explicare concreta, iar un cetatean de rand, aflat pe "valul" situatiei, fara cunostintele necesare si fara a fi cunoscut deprecierii semnificative ale leului, nu prevazut pericolul real.
        Cineva, chiar daca nu exact, preconiza ceea ce se va intampla (de ce acea ierarhizare la eligibilitate?, de ce atentionari insuficient de sonore?, de ce nu s-a facut de catre autoritatea institutionala o corelare intre criteriile de eligibilitate reglementate si criteriile de eligibilitate practicate de banci?, etc.)

        Situatia a fost creata de factori incontrolabili simplului cetatean, iar la nivel macro parghiile nu au fost folosite.

        Apropo? Creditele, asa zise acordate in CHF, au fost decontate efectiv in CHF? (nu cred, in realitate sau transformat in LEI, EURO, ...). In ce moneda s-a acordat creditul?
  • +3 (7 voturi)    
    BNR a lasat mana libera la camatareala (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:22)

    Wanheda [utilizator]

    Toti de acolo is doar niste fomisti corupti. E incalificabil ce se intampla in sistemul bancar romanesc...tara in care poti sa iti golesti contul doar verificandu-ti soldul la bancomat. Deci prin 1001 comisioane ajungi la chelea goala pe banii tai. hahahahaha.
  • +2 (6 voturi)    
    Guvernatorul regimului Iliescu (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:24)

    Trojan.H [utilizator]

    Era previzibil ca intr-un stat mafiot cetatenii Romaniei sa fie cei mai abuzati dintre toate tarile europene. Pina cind oamenii nu vor intelege puterea imensa pe care o au lucrurile vor continua exact la fel.
  • +3 (7 voturi)    
    plange-l mama (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:35)

    TeodorGligor [anonim]

    "plange-l mama ca-i roman, da-i pe mana de pagan"

    BNR e "independenta", adica e independenta de poporul roman.
  • +3 (7 voturi)    
    ghinion (Vineri, 16 ianuarie 2015, 16:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce poate face bnr impotriva bancii centrale a elvetiei? si cum se putea opune devalorizarii euro ( de care leul e legat) in criza din grecia? statul si bancile ar putea sa-i ajute pe nefericitii cu credite de astea prelungind durata fara cresterea costurilor in rest...daca era pe dos istoria si lua acum credit si dupa se intarea euro si scadea francul nu cred ca auzeam vreun protest, cand esti adult si joci la ruleta iti asumi!
    • 0 (0 voturi)    
      "smecheri" prosti! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 11:28)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Corect si moral ce sustii, Francisc!
      Asa e la noi, cand castigi, e meritul tau, cand pierzi, e vina statului si sa plateasca statul adica noi!
      Eu m-am saturat de asemenea "smechei" prosti!
  • -1 (3 voturi)    
    CHF=FNI (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:03)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Isarescu si BNR au permis ca bancile sa puna pe piata un produs despre care se stia ca este stricat si nu poate fi consumat, produs pe care acestea l-au promovat intens ca fiind foarte proaspat si de calitate.
    Consumatorii au platit, au luat produsul, l-au consumat si acum s-au imbolnavit (unii dintre ei, din pacate, chiar au murit). Are vreo vina cel care a permis vanzarea acestui produs? Ca cel care a pus acest produs pe piata sigur are! Eu cred ca e doar inceputul pauperizarii poporului roman, paturii de mijloc in special. Moise Guran ii cataloga pe acesti clienti ca fiind cam prosti si compara aceasta situatie cu FNI. Asa o fi? Pai atunci inseamna ca cineva trebuie sa plateasca pentru aceasta inselaciune, asa cum s-a intamplat si la FNI.
    • 0 (4 voturi)    
      exista o diferenta fundamentala (Vineri, 16 ianuarie 2015, 22:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AlphaSiOmega

      FNI era o schema piramidala. chiar trebuie sa fii prost sa nu intelegi ca la un moment dat nu vor mai fi suficienti depunatori ca sa continue schema...

      imprumuturile in CHF sunt legale si perfect normale. ai venituri in CHF sau o legatura directa cu economia elvetiana? atunci te poti imprumuta in franci elvetieni fara sa risti. vrei un imprumut cu dobanda variabila? te poti imprumuta in orice moneda, inclusiv in CHF.
      la inceput, cand dobanda a fost mica si clientii se bucurau ca platesc rate mici, altii plateau rate mai mari la imprumuturi in RON sau EURO. acum se echilibreaza balanta.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prea e comparatie! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 17:06)

        a4 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Balanta dintre CHF si EURO era mai echilibrata inainte (1EUR= 1.6CHF), iar acum 1EUR=1CHF).
        Dobanda, chiar daca avea o rata mai mica, se stabilea la o baza mai mare.
        Prin urmare balanta e cam dezechilibrata in favoarea CHF-ului!
  • +2 (4 voturi)    
    o remarca... (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:20)

    demaGOGU [utilizator]

    ... de ce mai platim sinecuristii din benere, asefe, etc daca suntem pe barba noastra?

    desfiintarea!
  • +2 (6 voturi)    
    m-am lamurit cu Isarescu (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:27)

    andimi [utilizator]

    m-am lamurit cu Isarescu. O fi fost el bun la partea cu tinerea sub control a leului, insa cind vine vorba de relatia banci-clienti a tinut partea bancilor! Unde era Isarescu cind bancile luau pielea (a se citi comisioane) de pe om? Unde era cind clientilor li se impuneau clauze inrobitoare? Eu cred ca e momentul sa ne lase!
  • +1 (5 voturi)    
    Mugur, fa-te ca lucrezi! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:30)

    Aaaaaaaaaaaaa [utilizator]

    Pentru a alunga monotonia zilelor intunecoase de iarna, bnr saluta orice ocazie ce le permite sa iasa din hibernarea de pensionar ce asteapta zambitor la geam pensia si-si da cu parerea. "Solutia noastra pentru romanii care s-au imprumutat in franci? Imprumutati-va in moneda nationala!" No shit! Mugure, unde-ti tineai ascunsa personalitatea sfatoasa acu' 7-8 ani, cand noi - triste animalute fara cultura bancara - ne imprumutam ca prostii in franci? Ca nu-mi amintesc sa ne fi sfatuit ceva atunci. Nu-mi amintesc sa-ti fi scapat sintagme ca "moneda exotica", "toxica", "de refugiu", "criza financiara" s.a. in 2007, cand io ma imprumutam in franci?
    Sunteti fix niste bancheri de mana a 2-a care, daca intr-adevar aveau vreun oarecare fler, avertizau la timp. Sau interziceau creditele in franci, cum au facut-o austriecii in 2008. Acu' practicati datu' cu parerea. Mai bine nu faceti efort, ca poate patiti
  • +5 (7 voturi)    
    Mugure, fa-te ca lucrezi! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:34)

    Aaaaaaaaaaaaa [utilizator]

    naibii, ceva...

    Nu ma intelegeti gresit: nu astept absolut nimic de la bnr. Decat decenta de a tacea, dracului, din gura.

    In incheiere va recomand sa cititi articolul din ZF-ul de azi, care, desi emana un iz de frustrare similar cu a mea, merita citit.
    • +3 (5 voturi)    
      Link (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:54)

      Aaaaaaaaaaaaa [utilizator] i-a raspuns lui Aaaaaaaaaaaaa

      Asta e articolul:

      http://www.zf.ro/opinii/bnr-este-responsabila-ca-nu-a-cerut-in-cei-sase-ani-de-la-izbucnirea-crizei-conversia-creditelor-din-franci-in-lei-13768602
  • +1 (3 voturi)    
    Bancile care vor fi intelegatoare cu clienti lor (Vineri, 16 ianuarie 2015, 18:58)

    ty [utilizator]

    si care vor cauta impreuna cu acestia solutii convenabile ambilor, fara a mai astepta solutii din justitie sau de la politicieni (si mai putin probabile) vor avea serios de castigat la capitolul incredere.
  • +1 (3 voturi)    
    rusine BNR (Vineri, 16 ianuarie 2015, 19:44)

    vagonu [utilizator]

    BNR -ul vorbeste degeaba.. nicio banca nu a dorit sa negocieze cu clientul SI NICI NU O VA FACE. Banca spune ca nu negociaza ci respecta ceea ce estre scris in contract..ce tot vorbeste omul bancilor private?
    Cred ca habar nu are ca banca nu negociaza nimic, insa daca BNR va sustine o ordonanta in cadrul politicului doar atunci o va face.
    Vorbesti numai prostii domnule SUCIU..habar nu ai..CE SE INTAMPLA IN REALITATE
  • +2 (4 voturi)    
    mda ... (Vineri, 16 ianuarie 2015, 20:25)

    seven [utilizator]

    Ceea ce zice BNR este ca si cum ANPC-ul ar zice:

    "Daca ai cumparat rosii care sunt de fapt gutui vopsite, trebuie te duci la taran in piata si sa te intelegi cu el cumva ... Asta e, doar esti adult si trebuia sa te uiti mai bine, sa vezi de ce stralucea atat de mult rosul ala... trebuia sa te uiti in jur, sa compari preturile, si apoi sa iei decizia corecta. Noi n-avem ce face .... ".

    Creditul in franci este era produs bancar. Clientil avea dreptul sa fie informat corect in prealabil. La vanzarea lui de catre banca, beneficia de toate dreturile care se aplica unui consumator de bunuri si servicii. Pentru respectarea acestor drepturi, care nu au fost respectate, statul este responsabil prin insituriile sale, nu cetateanul care a cumparat produsul.

    Nu conteaza ca erau mai multe tipuri de credite, unele mai bune decat celelalte. Ce conteaza e ca multi oameni si-au luat teapa "credit in franci elvetieni" in Romania si ca in mod normal cetateanul ar fi trebuit protejat de ele.
  • +2 (4 voturi)    
    RUSINE BNR! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 21:17)

    dan.c [utilizator]

    Ati esuat in mod lamentabil sa protejati cetateanul roman. Mai demult domnul Isarescu zicea ca cei care au semnat un contract trebuiau sa-l citeasca bine si sa refuze clauzele abuzive. OK. Adevarat. Dar atunci care mai era rolul dumneavoastra domnilor doctori in economie si in finante si in drept si profesori de nu va mai puteti duce galoanele? Ce ne mai trebuie autoritati de reglementare daca cetatenii nostri sunt asa de frumosi si destepti si isi pot purta singuri de grija? Demisia, va rog. Macar cu banii aia sa asfaltam un amarat de drum comunal de pamant!
  • +1 (3 voturi)    
    Grupul Clientilor cu Credite In CHF (Vineri, 16 ianuarie 2015, 22:53)

    Dumi_D [utilizator]

    Grupul Clientilor cu Credite In CHF, haideti pe facebook sa ne organizam contra bancilor corupte
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 11:38)

    AlbuZahar [utilizator]

    Valul de discutii despre problema creditelor in CHF pare sa nu fi condus la nicio solutie concreta.

    In prezent pozitiile sunt:

    1) BNR - Nu are solutie. Recomanda cetatenilor sa se intealaga cu bancile.
    Mesajul BNR culmineaza cu afirmatia domnului Vasilescu, intr-o emisiune TV, in care afirma ca in istorie au fost momente grele si istoria si le-a asumat ?! (un mesaj dea dreptul mioritic)

    2) Bancile creditoare - Tac
    S-a afirmat ca una dintre banci ar vrea sa modifice dobanda, dar nimeni nu a spus si cum se numeste banca respectiva.

    3) Guvernul - A avut o discutie la BNR in care nu s-au identificat solutii. Recomandarea era sa se prelungeasca durata creditului pentru a scadea rata ...

    4) Parlamentul - Tace


    Fiind vorba de cetateni romani si contracte comerciale de credit, solutiile pot sa vina de la bancile debitoare in primul rand, apoi de la justitia, Parlament, Guvern, BNR.
    Bancile nu au facut niciun gest sa rezolve aceasta problema.


    Sa ne uitam in istoria recenta a Romaniei!
    Anul 1999, falimentul Bancorex lasa o gaura de 2 miliarde USD - mult mai importanta decat totalul creditelor in CHF. Atunci solutia a fost data de Parlament care a votat ca suma va fi suportata de populatie prin costul benzinei!
    Anul 2008, inceputul crizei! Bancile sufereau de lichiditati si sucursalele din Romania erau amenintate de retragerea de fonduri de catre bancile mama. Atunci solutia a fost data de Presedinte si BNR prin imprumutul de 30 miliarde si alocarea de fonduri pt bancile din tara.
    2008 - prezent, riscul de faliment al bancilor creditoare. Solutia BNR s-a asigurat ca exista mecanisme de preluare a bancilor falimentare.

    Dupa cum se vede, BNR-ul, parlamentul si guvernul poate sa gaseasca solutii pentru probleme mult mai mari decat cea creata de criza CHF.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 11:39)

    AlbuZahar [utilizator]

    Dupa cum se vede, BNR-ul, parlamentul si guvernul poate sa gaseasca solutii pentru probleme mult mai mari decat cea creata de criza CHF.

    Ce solutii ar fi acum?

    1) BNR, parlament - sa puna limita maxima la dobanda anuala efectiva in ron, calculata la praitatea initiala leu/moneda credit.
    Asfel cresterea cursului nu poate sa mai produca paguba nemlimitata creditorilor respectiv castig nelimitat bancilor asa cum este acum.
    Ex.: in cazul in care cursul leu/eur ar creste de 5 ori, rata lunara nu poate sa creasca de 5 ori limitandu-se la o rata corespunzatoare limitei maxime a dobanzii anuale efective.

    2) In prezent, cresterea artificiala a cursului CHF, aduce venituri imense si nejustificate bancilor. In acest caz, codul comercial reglementeaza aceste castiguri artificiale si poate sa le anuleze. BNR si ANPC ar trebui sa dea informaitii in acest sens si sa asigure tot suportul pentru cetatenii creditori.
    BNR trebuie sa estimeze castigul actual al bancilor pe fiecare tip de credit in parte, lund in calcul si politele de asigurare pe care bancile le utilizeaza si care nu sunt vizibile cetateanului creditor.

    3) In acelasi regim ca si creditul prima casa Guvernul poate prelua creditele de la banci. Parlamentul poate legifera ca statul sa aiba drept de preemptiune la creantele cetatenilor romani.

    Acestea sunt 3 solutii total legale si care pot rezolva problema elegant. Probabil mai sunt si altele si probabil o sa apara in curand.

    Pana atunci, va urez curaj!
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei cu credite la Raiffeisen (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 15:09)

    SiminaIordache [anonim]

    de ce nu renunta banca Raiffeisen la comisionul de risc? in contract scrie ca dupa primul an de creditare banca poate renunta la acest comision, atunci ce asteapta?
  • 0 (0 voturi)    
    pt toata lumea (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 19:07)

    Mururoa28 [utilizator]

    Ce nu intelege multa lume este ca nu este o discutie CHF vs Euro. care a fost mai destept
    Piata valutara este atat de volatila de cativa ani, incat si maine o poata lua razna Euro. Sa vedem daca maine iese Grecia din zona ce se intampla, daca mai continua atentatele din europa sau daca escaladeaza razboiul din Ucraina. Putea cineva sa prevada asta acum cativa ani ? Stie cineva ce va fi peste o luna sau doua ?
    Toti pun problema ca daca statul ii ajuta pe cei cu CHF le ia lor din buzunar.
    Nu am vazut oameni revoltati de faptul ca daca o banca da faliment, depozitele de la banca sunt garantate de stat, adica de noi toti.
    Adica in caz de faliment (adica o decizie de afaceri gresita a unui profesionist) sunt despagubiti clientii din bunurile mobile si lichide ale bancii, dupa care vine statul si plateste in limita sumelor garantate si gata. Actionarii nu sunt executati, chiar daca au bani in alte afaceri.
    In cazul invers, clientul pierde garantia (corect), dar clientul ramane in continuare dator la banca, cu toate veniturile viitoare si toate celelalte bunuri pe care le detine
    Este corect ? asta vad ca nu discuta nimeni
    De fapt legile statului sprijina bancile si nu cetateanu roman
    Dar important e sa dovedim care e mai destept, ala cu credit in Euro, CHF, RON
  • 0 (0 voturi)    
    Bancile nu au platit CHF (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 20:47)

    AlbuZahar [utilizator]

    De la banca nu a plecat nimeni cu CHF.
    In aceeasi zi in care suma imprumutata a fost transferata in conturile creditorului, persoana care a facut imprumutul a facut schimb CHF/RON sau CHF/RON/EUR pentru a plati mai departe imobilul pentru care s-a facut imprumutul.
    Acest lucru se poate verifica la fiecare banca in istoricul de tranzactii.
    Deci bancile nu au imprumutat CHF ci doar au mimat acest lucru!

    Bancile creditoare ar trebui din proprie initiativa sa isi anunte clientii ca sunt de acord cu transformarea sumelor creditate in moneda in care s-a facut plata finala (EUR sau RON) cu o paritatea CHF din ziua in care s-a facut schimbul valutar initial!

    Bancile creditoare ar trebui din proprie initiativa sa isi anunte clientii ca sunt de acord cu transformarea sumelor creditate in moneda in care s-a facut plata finala (EUR sau RON) cu o paritatea CHF din ziua in care s-a facut schimbul valutar initial!
  • 0 (0 voturi)    
    chf (Duminică, 18 ianuarie 2015, 15:47)

    miculescu-rucar [utilizator]

    eu joc barbut in spatele blocului,altul joaca nus'ce la cazino si ne pierdem toti banii,inclusiv casele si ajungem -Doamne fereste-in strada.sa vina statul sa ne plateasca datoriile,nu?,ca de aia e stat,stat de drept,stat social.bla,bla,bla.... vecinul meu s-a imprumutat la camatari sa plece intr-o vacanta in ..nu stiu unde,ca nicio banca nu i-a acordat credit normal ptr asemenea destinatie-venituri mici si nesigure,costul prea mare al vacantei si acum sa platesca statul nesabuinta lui!
    niciunul din personajele de mai sus nu au solicitat acordul statului ptr imprumuturile respective.
    acum vad tot felul de personaje care mai de care mai "bine intentionate"care cer interventia imediata a statutlui!
    ce sa spun,or sunt ipocrite,or sunt "off".
    daca se voteaza un act normativ ptr preluarea de catre stat a influentelor din supra aprecierea chf in raport cu EURO,(nu cu leul,deprecierea leului in raport cu chf este via EURO)oricine poate declara acest act normativ ca discriminatoriu si anticonstitutional.
    singura directie de actiune a statului in aceasta situatie,ar putea fi demonstrarea in instanta ca acordarea de credite in chf si conditiile de creditare au fost premeditat infractionale.