Dupa OTP si Volksbank, Raiffeisen recalculeaza ratele clientilor imprumutati in franci, incorporand ultima decizie a Bancii Elvetiei. Rata medie coboara de la 410 chf la 395 chf

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:26 Economie | Finanţe & Bănci

francii elvetieni
Foto: sxc.hu
Raiffeisen Bank reduce dobanda pentru clientii sai cu credite in CHF, resetand-o anticipat, cu cinci luni inainte, conform ultimei scaderi anuntate de Banca Centrala a Elvetiei, de 0,5%. Banca oera recalculari ale dobanzii de doua ori pe an, urmatoarea urmand sa aiba loc in iulie. Recalcularea dobanzii va fi intra in vigoare de vineri, 23 ianuarie, au anuntat oficialii bancii intr-un comunicat difuzat miercuri. “Am hotarat sa scadem dobanda la aceste credite acum, desi termenul de resetare era la 30 iunie 2015, pentru ca nivelul ratelor lunare sa nu fie atat de afectat de majorarea cursului CHF. Este inca o modalitate a noastra de a sustine clientii in aceasta perioada dificila. Cea mai eficienta modalitate de a sprijini clientii care au dificultati de plata a ratelor ramane insa restructurarea creditului, pe care o oferim de la caz la caz, inca din 2009”, a spus Vladimir Kalinov, Vicepresedinte Retail Banking, Raiffeisen Bank.

Raiffeisen Bank are un portofoliu relativ restrans de clienti cu expunere in CHF, respectiv 8800 de clienti, iar toate creditele oferite sunt garantate cu proprietati imobiliare. "Incepand cu anul 2009, banca ofera solutii de restructurare pentru clientii cu credite in CHF sau EUR. Din 2012, Raiffeisen Bank ofera si solutii individualizate pentru clientii cu dificultati financiare care doresc conversia creditelor din CHF sau EUR in RON. ", se  ai precizeaza in comunicatul Raiffeisen.

Pentru clientii cu dificultati financiare care au credite credite in valuta si care doresc sa converteasca creditul in lei, banca ofera dobanzi fixe pe perioada restructurarii, cu reducerea semnificativa a ratei lunare (intre 20 si 40%) si cu reduceri graduale a datoriei (5% la fiecare doi ani pe perioada de maximum sase ani ai restructurarii, cu conditia ca plata ratelor reduse sa fie la zi).

In momentul de fata numarul de credite care beneficiaza in continuare de restructurare este de pana la 10% din numarul de credite in CHF (sub 1000 de credite), iar o mare parte din creditele care au beneficiat incepand cu 2009 de restructurari sunt in acest moment la zi cu plata ratelor.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8201 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    MANIPULARE (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:05)

    andrei [anonim]

    Hai ca sunteti de toata jena! Incercati sa va spalati doar imaginea dupa deciziile Volksbank - de a fixa cursul temporar la 3,80 si OTP - de a reduce dobanda cu 1,5 puncte procentuale.

    In realitate, decizia de "resetare" a dobanzii si diminuarea acesteia cu 0,5 puncte procentuale nu vi se datoreaza pentru ca ati diminuat - din marinimia domniilor voastre, marjele NESIMTITE, ci pentru ca dobanda de referinta practicata de Banca Elvetiei a intrat in teritoriu negativ, ceea ce conduce la o diminuare a costului total, CONFORM CONTRACTELOR DE CREDIT! Deci, sa ne intelegem, nu faceti nicio concesie imprumutatilor in franci elvetieni!

    Observ ca prezentati aceasta "resetare" a dobanzii ca pe un lucru general pozitiv, dar va intreb: cand Libor-ul va creste, ce veti spune?

    Cat despre faptul ca solutiile voastre de restructurare se aplica inca din 2009, aceasta este o ipocrizie maxima. Cine este eligibil pentru o solutie de restructurare daca solicitati garantii suplimentare? Intrebati orice salariat dintr-o agentie Raiffeisen ce solutie va propune daca va aflati in dificultate...

    Praf in ochi!
  • 0 (4 voturi)    
    apoi intra pe minus si cer ajutor statului (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:17)

    mnicku [anonim]

    ca au intrat pe pierdere si statul trebuie sa faca infuzie de capital bancilor . parca am mai vazut scenariul asta
  • +1 (5 voturi)    
    cata bunavointa.... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:28)

    mihai [anonim]

    demagogie crasa!

    rata dobanzii=Libor + marja banca

    liborul la 6 luni este negativ oricum, asa ca nu putem dicuta de o bunavointa iesita din comun a bancii. praf in ochi!
  • +1 (3 voturi)    
    asta da scadere... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:54)

    lucyan [anonim]

    de la 410 franci la 395 sunt cam 15 franci...
    ia sa vedem 410 x 3.7 =1517 lei
    410 x 4.5 = 1845 lei
    deci clientul pierde 328 lei, cu care putea cumpara inca 328 :3.7 = 89 franci...
    asadar avantaj 89 - 15 = 74 franci banca...
    in rest, articolul prezinta niste date in dorul lelii, de nu intelegi nimic, confundand conversia din franci in lei cu restructurarea, reducerea graduala a datoriei ????!!!! cu 5 % la fiecare doi ani pentru o perioada de 6 ani, adica reducerea ar fi de 15 % si pe urma nu se mai plateste creditul? sau ce vrea sa spuna acest paragraf: "entru clientii cu dificultati financiare care au credite credite in valuta si care doresc sa converteasca creditul in lei, banca ofera dobanzi fixe pe perioada restructurarii, cu reducerea semnificativa a ratei lunare (intre 20 si 40%) si cu reduceri graduale a datoriei (5% la fiecare doi ani pe perioada de maximum sase ani ai restructurarii, cu conditia ca plata ratelor reduse sa fie la zi). "
  • -1 (1 vot)    
    Raiffeisen sprijina cetatenii! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:11)

    canistra [anonim]

    Daca nu intelegeti comunicatul, o sa va traduc eu:

    "Raiffeisen anunta scaderea indicelui de referinta din contractele de credit (Libor) ca urmare a politicii Bancii Nationale a Elvetiei si a conditiilor de piata. In consecinta, trambitam o scadere a dobanzii finale a creditelor in CHF cu 0,5%".

    E ca si cum ar scadea Euribor, iar Raiffeisen se lauda ca a scazut dobanzile la credite in scopul ajutorarii debitorilor.

    Parca sunteti politicieni, ce naiba.... Ne insultati inteligenta!

    Groningen, stai jos! Esti repetent!
  • +2 (2 voturi)    
    Dezinformare si abuz ca de obicei (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:39)

    Laura [anonim]

    Domnule Kalinov, eu sunt unul dintre cei prostiti de insitutia dvs. pt accesarea unui credit n chf in 2008, prezentat de consilierii dvs. ca cel mai bun si sigur produs din acel moment (chiar ne aratau grafice cu stabilitatea cursului chf si prezentau clauzele din contract ca niste cerinte legale obligatorii care nu se vor aplica niciodata, iar dobanda era de doar 6% vs. 10 % eur sau 20% in Ron), ulteriror am aflat ca schema de bonusare practicata de Raiffeisen in 2008 rasplatea gras vanzarile de credite in chf...Buuun. Am accesat 100K Eur evident in CHF pt un teren evaluat de evaluatorii dvs in 2008 la 160K Eur. Cand am sesizat cresterea de curs si am dorit refinantare pe Ron surpriza...valoarea garantiei nu a mai fost suficienta pt ca dvs. nu va asumat nimic, evaluarea facuta in 2008 in 2010 se redusese la jumatate si cum nu mai aveam niciun bun pe care sa-l aducem in gradina dvs.nu am putut sa refinantam, in consecinta am facut eforturi uriase sa platim rata dublata fata de valoarea initiala. Am facut alte incercari de diminuare a costurilor TOATE respinse de Raiffeisen pe motiv ca "orium nu aveti unde sa plecati cu acest credit in alta parte" fiind deja perioada in care terenurile NU se mai acceptau in garantie de alte banci. In aceste conditii articoluldvs. este o bataie de joc o mizerie demagogica pt cei care au de-a face cu banca dvs. si stiu realitatea. Poate din turnul de fildes unde va aflti ati pierdut contactul cu realitatea si problemele clientilor dvs. si vorbiti din carti recitand ceea ce va dau subalternii fara sa treceti prin filtrul gandirii.....trist. Ne scuzati ca ne provoaca greata o diminuare ridicola de 0.5% in cazul in care libor a ajuns negativ, iar marja practicata de banca dvs ajunge la 7%...
  • 0 (0 voturi)    
    chf (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 19:59)

    aurel [anonim]

    fratilor nu va mai agitati , nimeni din sistemul bancar nu o sa ne ajute , masonii sunt la fraiele bancilor , asa ca instanta e cea mai sigura cale
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 22:13)

    eusimultialtii [anonim]

    E dezamagitor..., nu-si asuma in continuare nimic (nici macar 1 leu pierdere)... le ramane integral atat profitul deja transferat din tara, cel actual, cat si cel viitor (marjele extreme pe care le practica fata de CHF le mentin cu "dintii"")... o banca care promitea atat de mult cand a intrat in sistem prin cumpararea Bancii Agricole...
  • 0 (0 voturi)    
    crestere curs franc (Joi, 22 ianuarie 2015, 14:42)

    POPESCU MIHAI [anonim]

    Am luat credit in CHF in 2006 cand cursul era 1.79 lei/CHF si plateam 420 lei rata. Apoi a crescut incat in decembrie 2014 am platit 952 lei. Banca nu mi-a adus la cunostinta crsterea cu 20% a cursului. Decate ori am vrut sa convertesc din franci in lei mi s-a spus ca nu ma incadrez cu venitul. Atunci cand l-am luat mi s-a spus ca este cel mai bun credit in valuta. Cand euro creste pe piata, BNR scoate la vanzare pentru ca sa nu cresca valoarea monedei euro. Acum de ce nu face acelasi lucru si pentru franc? S-a vanda euro si sa acopere cresterea valorii francului. Nu va face pentru ca acest Mugur Isarescu, care nu afost schimbat din functie niciodata de politicieni, este pe mana cu acestia avand toti conturi in valuta in Elvetia si profitand de crestera cursului francului.
  • 0 (0 voturi)    
    chf (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:17)

    anomim [anonim]

    Ce face oameni buni?vreau si eu un sfat. Platim ratele la cursul prezent? pana la inceperea procesului?am tot urmarit nu se ajunge la nici o decizie in favoarea noastra?
    si as mai avea o nelamurire de ce nimeni nu spune de comisionul de administrare de 0,2 % din soldul curent care inseamna in cazul meu vreo 700 roni,luna de luna, pe care banca il poate scade sau elimina, pe care cu totii cred ca-l platim?
    De ce sa reduca dobanda cand numai eliminand acest comision ni se reduce rata cu aprox 30%
  • 0 (0 voturi)    
    omorati oamenii (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:35)

    io [anonim]

    Bataie de joc sa platesti cu o dobanda de 100 si ceva la suta pe 30 de ani bagati oameni in pamant de vi!Asa ceva este inadmisibil!Trebuie sa se intample ceva pentru ca asa nu se poate continua!