Ministrul Finantelor vrea o versiune imbunatatita a electoratei pentru a-i ajuta pe datornicii in franci elvetieni

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:50 Economie | Finanţe & Bănci

​Ministrul Finantelor, Darius Vilcov, a anuntat miercuri in Parlament ca Guvernul vrea o versiune imbunatatita a electoratei pentru a-i ajuta pe datornicii in franci elvetieni. Vilcov a spus ca Executivul vrea sa simplifice modalitatile de rescadentare a creditelor, dar si sa creasca nivelul venitului brut de la care se poate aplica rescadentarea la 3000 de lei.

Reamintim ca "electorata" - o masura adoptata de Guvern in 2014 prin Ordonanta, prevedea participarea voluntara a clientilor si a bancilor la un program de rescadentare a creditelor. Electorata nu a adunat insa prea multi clienti dornici sa isi reesaloneze creditele.

Discursul lui Valcov legat de noua electorata:
  • Dorim sa simplificam rescadentarea creditelor si sa crestem venitul brut care asigura eligibilitatea participarii de la 2200 lei la 3000 de lei, ceea ce sporeste numarul posibililor beneficiari cu 200.000 persoane.
  • Sprijinirea mai consistenta a debitorilor care se califica  pentru aceasta schema in sensul cresterii mai accentuate a veniturilor disponibile prin cresterea deducerilor speciale pentru credit de la 900 de lei la 1500 de lei -echivalent cu maximum 240 lei reducere a impozitului pe venit
  • Impactul bugetar al viitoare Ordonante care sa modifice OUG 46 ar fi de 0,1%
  • Nu ne opunem la o conversie la un curs din momentul acordarii creditului + 20%, dar cu conditia sa fie si bancile de acord
  • Dorim acordarea creditului fiscal din luna imediat urmatoare a rescadentarii (comparativ cu o decalare de 2 ani in varianta anterioara)
  • Daca proiectul nostru va fi aprobat, este posibil sa se aplice toate aceste modificari de la 1 martie













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3363 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Discriminare (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:07)

    Soljenitin [utilizator]

    Ia sa imi dedice si mie Guvernul o lege prin care sa scap de o parte din datoria catre banca pentru casa!
    • -3 (9 voturi)    
      Vezi (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:10)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De-aia sunt Romanii unde sunt, ca nu putem concepe sa ne ajutam conationalii. Aici nu este vorba ca li s-a schimbat lor situatia si nu mai pot plati, ci este vorba de o situatie de forta majora. Nu cred ca putem incadra ceea ce s-a intamplat la fluctuatii normale de curs.

      Nu e normal sa iti creasca rata la de 3 ori mai mult.
      • +3 (5 voturi)    
        Exact, vreau si eu un pic de ajutor (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:25)

        akanom [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Si eu sunt de parere la fel, ca romanii nu vor sa se ajute intre ei.

        De ce sa fie numai unii ajutati ? Sa fie ajutati toti !
        Ma ofer sa fiu ajutat eu primul - daca statul mi-ar da un miliard de euro, nu as mai avea probleme.

        Hai nu un miliard, macar o suta de milioane. Si, hai, nu euro, ci lei. Si nu noi, vechi, si tot e bine.

        Sunt 75.000 de datori in franci, pentru o suma de 4 miliarde de euro - 50000 euro / caciula.

        Daca li se dau lor, sa mi se dea si mie, ca asa e corect. Unde ma inscriu pentru 50000 EUR de la stat ?
      • +1 (1 vot)    
        Românii sunt unde sunt... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:21)

        X-Ray [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Românii sunt unde sunt pentru că sunt proști grămadă, nu de altceva.
        Dacă te-a pus dracu' să iei credit în valută când tu câștigi în lei, de ce să-ți plătesc eu datoriile? Trebuia să știi ce riști.
        După ce s-au întins toți la căsoaie și mașini scumpe, acum să-i „ajut” eu să și le plătească? Ca ce chestie? Pe mine cine m-a ajutat? Mi-am luat un apartament de 50 mp că atât mi-au ajuns banii, nu m-am întins mai mult decât mi-e plapuma și nu am venit la tine sau la altul să-mi plătească rata.
        Repet - prostia care răsuflă din plin în mesaje ca ăsta al tău este principala cauză a rahatului în care se scaldă românii. Dacă ar gândi înainte de a se arunca cu coarnele înainte, n-ar ajunge aici și în alte situații „de forță majoră”.
        Este o vorbă românească: „Domnia și prostia se plătește”, așa că să-și plătească fiecare, atât domnia, cât și prostia!
        • -1 (1 vot)    
          Esti un praf........... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:03)

          Options [utilizator] i-a raspuns lui X-Ray

          Tu crezi ca eu n-am vrut sa fac in lei ,ma stupidule,dar unde ma duceam si la ce banca am fost ,nu-mi acorda suma care o vroiam eu ,intelegi ma adventistule ,asa ca nu-mi spune mie ca ne-am intins mai mult decat e patura ,cum am mai zis si in subiect ...esti un praf ,nu latra aiurea daca nu stii ......
          • 0 (0 voturi)    
            Așa, și..? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 19:21)

            X-Ray [utilizator] i-a raspuns lui Options

            Te mai întreb și pe tine: ce mă interesează pe mine chestia asta, afacerea ta privată cu banca? De ce să-ți plătesc eu rata?

            Iar „praf” cred că o să fi tu în curând dacă mai crește francul, nu eu, că eu nu am rate. Penticostalule! Martorule ocular al lui Iehova! :D
      • 0 (0 voturi)    
        De ce sa nu fie normal???? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:50)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Ei nu au citit ce semneaza??????
  • +2 (4 voturi)    
    E doar o alta OUG partinitoare (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:35)

    OmulNou [utilizator]

    data de un guvern partinitor, care favorizeaza pe unii, defavorizeaza pe altii.
  • +4 (4 voturi)    
    guvernul nu trebuie sa dea nimic... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:43)

    lucyan [utilizator]

    trebuie sa fie un mediator intre banci si clienti, ca bnr-ul nu a fost si nu este in stare, eventual sa oblige bancile sa-si asume si ele riscurile, nu numai clientii...
    ca daca anumiti clienti sunt scutiti de la plata impozitelor catre stat, sau statul preia pierderea bancilor, atunci asta este discriminare....
    din cate am inteles bancile nu sunt in legalitate, insasi cerintele UE impuneau ca bancile nu au voie sa speculeze pe cursul de schimb si sa faca profit din acest lucru...
    bnr-ul cum a verificat daca se respecta angajamentul maxim lunar de plata la acesti clienti, ca daca la acordare respectau acest angajament, in doua trei luni angajamentul se dubla, fara ca veniturile sa creasca... nu cumva se incalcau niste norme? stiu ca chiar bnr-ul a impus un angajament maxim lunar de plata...
  • +4 (6 voturi)    
    si pentru posesorii de SUV (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:49)

    patrula10000 [anonim]

    Va rog, un ajutor financiar, sunt in pana cu banii si vine vara in curand. Patru cauciucuri de vara pentru Porsche Cayenne Turbo. PS Jantele sunt de 20 de toli.
  • +6 (6 voturi)    
    bun asa! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:01)

    dan [anonim]

    Domnul Ministru de Finante, am si eu un credit de prima casa, pe 30 de ani, cu rata lunara de 230 euro.
    in primele luni dupa semnarea creditului rata a fost de 250, iar apoi a crescut la valoarea de panica de 270.
    Dupa aceasta perioada crunta, rata a scazut la 230 euro.
    credeti ca exista vreo sansa sa-mi scadeti rata la 180 de euro? De ce?
    pai, pentru motive si ca sa fac atlceva cu diferenta...
    Vad ca se poarte populismul si cersitul...
  • +3 (5 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:04)

    verid [utilizator]

    Ca altcineva in afara celor care din prostie sau din lacomie au accesat la credite in CHF,pot fi de acord sa participe material la o asemenea bazaconie.Nu pot fi de acord cu obligatia de a fi solidar cu cei mentionati.
    • 0 (2 voturi)    
      Cred ca te bagi in seama aiurea (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:21)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Nu trebuie sa fii solidar cu nimeni.Uita-te pe Antena Stars. Eu am masina de servici, nu platesc benzina si mi se rupe de accizele pe care le dai tu la pompa, copilul luii Salam!
  • +2 (2 voturi)    
    chf (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:26)

    andrei [anonim]

    Valcov asta o tine pe a lui. Crede ca noi suntem prosti.
    Bancile au imprumutat CHF fara sa ii aiba, au procedat similar cu vanzarea de actiuni in lipsa, apeland la instrumenet financiare derivate. ATENTIE MARE, acest lucru s-a intamplat in 99% din cazurile creditelor in CHF, pentru restul monedelor s-a pastrat o proportie rezonabil intre credite acordate si credite contractate. DECI, A FOST PREMEDITAT si toate institutiile abilitate au dormit!!! si nu le-au pasat de soarta noastra, care la momentul acela eram niste prosti.
    Faptul relatat de mine mai sus se poate observa doar daca iti arunci privirile asupra situatiilor financiare ale bancilor in cauza.
    BANCILE SUNT DOAR CAMATARI SI ESCROCI.

    Si eventualele pierderi nu vor fi cauzate de convertirea CHF, deoarece de aici s-au obtinut mereu profituri (ganditi-va ca ei nu aveau ca datorie in bilant CHF ci doar EURO sau LEI si numai creante in CHF).

    MAI BINE RENUNTA-TI LA CREDITE SI ATUNCI O SA FIE FALIMENT PENTRU ELE>>>>>>
  • -1 (1 vot)    
    alte tunuri colective (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:44)

    cladob [utilizator]

    mai sunt in istoria noastra cum ar fi Bancorex (4.5 din GDP) asa ca ce sa ne mire
  • +1 (1 vot)    
    Taraf TV (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:14)

    valahiandusk [utilizator]

    Lupta celor cu franci este impotriva abuzurilor bancilor, abuzuri girate de BNR. Si ce se va rezolva azi, daca se va rezolva( Ungaria, Croatia, urmeaza Polonia- au rezolvat) v-a aduce un beneficiu tuturor romanilor, creand un precedent. Nu ati inteles nimic manelistilor!
  • 0 (0 voturi)    
    PRAF IN OCHI ! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:59)

    Ana [anonim]

    Este cea mai putin viabila masura dintre toate. Si culmea - singura cu care sunt si bancile de acord. Imi place paragraful cu "Nu ne opunem la o conversie la un curs din momentul acordarii creditului + 20%, dar cu conditia sa fie si bancile de acord" .
    D-asta suntem un popor de SCLAVI !!!!