Francul s-a intarit miercuri in raport cu euro si a depasit pragul de 1 euro

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:00 Economie | Finanţe & Bănci

Francul elvetian s-a intarit miercuri in raport cu moneda europeana si a depasit din nou pragul de 1 euro, in timp ce leul si-a revenit usor, iar cursul a coborat sub 4,51 lei/euro, dupa ce din piata interbancara locala s-a retras un jucator strain mare care a tinut cursul sus in sedinta de marti, potrivit Mediafax.

In jurul orei 16:30, euro era tranzactionat intre bancile comerciale la 4,5067 lei/euro, fata de 4,5125 lei/euro in tranzactiile de la finalul zilei precedente.

"Cei care au vandut euro au fost si romani si straini. Leul a preluat directia zlotului si a forintului si s-a intarit in raport cu moneda europeana. Din piata a disparut un jucator mare de afara, care marti a cumparat euro. Francul s-a apreciat si pare ca isi cauta in continuare un nivel de suport", a declarat dealerul unei banci.

La aceeasi ora, francul elvetian era cotat pe pietele externe in urcare, la 1,0026 euro/franc.

Cotatiile de 0,997 franci/euro si de 4,5067 lei/euro disponibile la momentul respectiv implica un curs de 4,5203 lei/franc, peste referinta record anuntata miercuri de Banca Nationala a Romaniei (BNR), de 4,5054 lei/franc.

Francul a deschis dimineata sub pragul de 1 euro, dar apoi a inceput sa se aprecieze si la mijlocul zilei se situa la paritate cu moneda europeana. Tranzactiile au oscilat miercuri intre un minimm de 0,9867 euro/franc si un maxim de1,033 euro/franc.

Volumele din piata interbancara locala s-au situat in media zilnica, iar operatiunile au fost perfectate intre un minim de 4,5067 lei/euro si un maxim de 4,5140 lei/euro, atins in prima tranzactie a zilei.

In regiune, forintul s-a intarit cu 0,3% fata de euro, iar zlotul cu 0,4%.

Cursul pentru franc anuntat de Banca Nationala a Romaniei (BNR) a crescut miercuri cu 1,6% si a atins un nou maxim, de 4,5054 lei/franc, dupa ce marti a scazut si a pus capat unei serii de trei sedinte succesive de valori record, in timp ce euro a urcat cu 0,73 bani, la 4,511 lei, iar dolarul a atins un nou record, la 3,8989 lei.

Francul s-a apreciat puternic incepand de joia trecuta, cand banca centrala a Elvetiei a decis sa renunte la un curs minim de schimb de 1,2 franci/euro. Comparativ cu nivelul de miercuri, francul a crescut cu 20,4% in raport cu leul.

La momentul publicarii referintei de catre BNR, cursul se situa pe pietele externe la 1,0004 franci/euro.

Cursurile de schimb leu/dolar si leu/franc elvetian sunt calculate de BNR in functie de paritatea leu/euro si cotatiile de schimb euro/dolar si euro/franc elvetian.

Ratele medii ale dobanzilor practicate de bancile comerciale pentru depozitele atrase (ROBID) si plasate (ROBOR) in lei pe termen de o zi se afla marti la 0,05% - 0,42% pe an, comparativ cu 0,05% - 0,41% pe an marti.

Ratele medii ale dobanzilor pentru plasamentele pe termen de o saptamana se situeaza la 0,1% - 0,58% fata de 0,11% - 0,59% pe an in zua anterioara.

Dobanda ROBOR pentru plasamente cu scadenta la trei luni, in functie de care sunt calculate dobanzile pentru cele mai multe credite in lei acordate de banci pe termen scurt si mediu, a coborat la 1,58% pe an, de la 1,59% pe an marti.











3356 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    lasa-ti casele (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:26)

    Spor [anonim]

    MAI BINE RENUNTA-TI LA CREDITE SI ATUNCI O SA FIE FALIMENT PENTRU ELE>>>>>>

    Bancile au imprumutat CHF fara sa ii aiba, au procedat similar cu vanzarea de actiuni in lipsa, apeland la instrumenet financiare derivate. ATENTIE MARE, acest lucru s-a intamplat in 99% din cazurile creditelor in CHF, pentru restul monedelor s-a pastrat o proportie rezonabil intre credite acordate si credite contractate. DECI, A FOST PREMEDITAT si toate institutiile abilitate au dormit!!! si nu le-au pasat de soarta noastra, care la momentul acela eram niste prosti.

    BAncile nu vor pierde din afacerea CHF, din simplu fapt ca in bilant au doar creante in CHF si nu au datorii in CHF.

    BNR, Cinteza si bancherii ne inoculeaza niste neadevaruri.
    • 0 (2 voturi)    
      dea, agenturili strini (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 21:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Spor

      Probabil la fel a fost in in Ungaria, si in Croatia, si in Polonia. "Agenturili straini" sunt vinovate ca dorela luat credit ca inecalut, in orice conditii, numai sa primeasca banii. Tipic romanesc. Totdeauna altcineva e vinovat pentru timpeniile noastre. Noi niciodata nu ne asumam vro vina.
    • +1 (1 vot)    
      bilantul monetar se face in lei, nu in CHF (Joi, 22 ianuarie 2015, 10:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Spor

      important este cursul la care se face converisa CHF-RON. Daca se face la cursul de azi, este OK, daca se face la cursul de acum 10 ani, inseamna mari pierderi in RON pentru banca...
  • +3 (5 voturi)    
    oare cand ii aresteaza ?! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 19:07)

    ics_11 [utilizator]

    caritas a spus ca da de 8 ori suma ... si nu a mai dat-o.
    gerald a spus ceva asemanator la fel ... si nu a mai dat banii.
    fni a zis ca sa dormim linistiti si spunea ca suma creste de 2 ori pe an ... si totul era o pacaleala
    banca centrala a elvetiei a spus ca garanteaza pretul de 1.2 franci elevetieni pentru 1 euro ... si poi a zis ca nu mai da atata.
    caitas, gerald, fni si altii au pacalit un popor. banca centrala a elvetiei a pacalit o lume intreaga.
    cand vor fi arestati cei din snb pentru inselaciune ?!
    dna nu se autosesizeaza ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Wow! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 20:41)

      Vivi [anonim] i-a raspuns lui ics_11

      Frate, la cate țepe ți-ai luat, mă mir că mai ai bani de internet.
      Până la DNA, citește contractul (de la cap la coadă, inclusiv paragrafele alea cu litere mici) și, dacă vezi că banca nu l-a respectat, fă dumneata o sesizare scrisă la DNA (deși, în cazul ăsta, ți-aș recomanda călduros o instanță civilă)
      • +1 (1 vot)    
        tu despre ce banca vorbesti (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 23:23)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Vivi

        despre ce banca vorbesti ?! ce contract vrei sa citesc eu ?!
        eu nu am vorbit decat de o singura banca, banca centrala a elvetiei.
        aia au mintit o lume intraga, nu doar pe romani.
    • 0 (0 voturi)    
      hihi (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 21:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      "banca centrala a elvetiei a spus ca garanteaza pretul de 1.2 franci elevetieni pentru 1 euro ... si poi a zis ca nu mai da atata." Pai a garantat vro 3 ani pina cind n-a mai putut. A mentine cursul la 1.2 cind toata lumea fuge spre franc ar fi fost sinucidere curata. Nu poti tine la infinit un curs artificial. Tu crezi ca elvetienii sunt fericiti cu un astel de curs. Crezi ca exportatorul elvetian e bucuros ca seara miercuri ceasul lui exportat in UE valora 500 de franci si de-odata pretul decine 350?
      • +1 (1 vot)    
        a spus si inainte cu cateva zile. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 23:03)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        fni a mintit ca au niste performante extraordinare timp de vreo 4 ani. inseamna ca nu au inselat ?!
        snb-ul a afirmat ca mentine pragul de 1.2 chiar si cu cateva zile inainte sa anunte contrariul. inselaciunea este evidenta, dna ar trebui sa se autosesizeze.
        • 0 (0 voturi)    
          Tu faci misto? (Joi, 22 ianuarie 2015, 13:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          Ce treab are DNAa-ul cu banca centrala a elvetiei. Tu ai habar pe ce lume traiesti?!?

          Cit despre SNB, nu putea anunta dinainte ce va face, pentru ca altfel toata lumea si-ar fi cumparat franci ca sa-i vinda mai apoi pe bani mai multi. Niciodata bancile centrale nu anunta dinainte ce miscari vor face in domeniul sustinerii cursului.
          • +1 (1 vot)    
            serios ?! (Joi, 22 ianuarie 2015, 14:08)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            "Niciodata bancile centrale nu anunta dinainte ce miscari vor face in domeniul sustinerii cursului" ?! serios ?!
            sa stii ca ce a facut snb a facut mai intai banca angliei, care a legat lira sterlina de marca germana. tu habar n-ai cum a ajuns sosros atat de bogat ? eu zic sa jignesti cat iti place, dar ar fi bine pentru tine ca apoi sa te si informezi.

            uite informatia, comunicat oficial snb din 18.12.2014

            "The SNB reaffirms its commitment to the minimum exchange rate of CHF 1.20 per euro, and WILL CONTINUE TO ENFORCE IT WITH THE UTMOST DETERMINATION"

            sursa :
            http://www.snb.ch/en/mmr/reference/pre_20141218/source/pre_20141218.en.pdf
            • 0 (0 voturi)    
              pai asta confirma ce-am zis eu. (Vineri, 23 ianuarie 2015, 11:16)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              Ce-a zis snb si ce-a facut???
              N-am afirmat ca bancile centrale nu dau comunicate in care anunta diverse intentii, adevarate sau false, dupa cum le dicteaza itneresul. Am afirmat ca nu dezvaluie miscari precum cea de retragere de pe cursul francului, ceea ce e adevarat. In cazul asta SNB chiar a vrut sa se asigure ca nimeni nu banuieste macar ce se va intimpla. Si toate astea nu pentru ca bancile centrale sunt neaparat rele si vor sa suga singele poporului. Ci pentru ca daca ar fi anuntat dinainte asha ceva, toate fondurile speculative ar fi tabarit pe franc si aprecierea ar fi fost mult mai mare.

              Oricum,chestia cu DNA care sa aresteze snb e superba, face toti banii.
              • 0 (0 voturi)    
                ar trebui sa-mi dai un plus :) (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:16)

                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                ar trebui sa-mi dai un plus :)
                • 0 (0 voturi)    
                  daca asta te face mai fericit (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:20)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                  Na, uite un plus...