Croatia a introdus un curs fix franc/kuna pentru un an

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:39 Economie | Finanţe & Bănci

Parlamentul Croatiei a aprobat vineri un proiect de lege privind introducerea, timp de un an, a unui curs de schimb valutar fix franc/kuna, pentru a-i proteja pe cei 60.000 de croati care au credite ipotecare in moneda elvetiana de efectele deprecierii kunei, relateaza Wall Street Journal, citat de Mediafax.

Proiectul a fost aprobat de 83 dintre cei 151 de parlamentari croati. Cursul a fost fixat la 6,39 kuna pentru un franc, nivelul la care moneda locala se tranzactiona saptamana trecuta, inaintea deciziei bancii centrale elvetiene de a renunta la plafonul minim de 1,2 franci/euro.

Vineri, kuna se tranzactiona la 7,79 unitati fata de franc.

Prin stabilirea unui curs fix temporar, guvernul din Croatia vrea sa castige timp pentru analizarea unei posibile conversii in moneda locala a imprumuturilor in franci elvetieni.

Legea "va rezolva parte din problema pentru un an", a declarat premierul croat Zoran Milanovic inaintea votului din Parlament.

Valoarea totala a creditelor denominate in franci a crescut cu aproximativ 4 miliarde kuna (520 milioane de euro), la 27 de miliarde kuna (3,5 miliarde de euro), in urma aprecierii francului fata de moneda nationala croata, potrivit Reuters.

Banca centrala a Croatiei estimeaza ca bancile comerciale, printre care subsidiarele locale ale UniCredit si Intesa Sanpaolo, Zagrebacka Banka si Privredna Banka Zagreb, vor suferi pierderi de milioane de euro in urma stabilirii unui curs fix kuna/franc.

In acelasi timp, o posibila transformare in kuna a imprumuturilor in franci elvetieni ar forta banca nationala sa cheltuiasca aproape o treime din rezervele valutare, potrivit calculelor institutiei.

Croatia nu este singura tara din Europa de Est care a fost nevoita sa se adapteze la decizia surprinzatoare a Bancii Elvetiei de a renunta la cursul fix franc/euro.

Autoritatile din Polonia si Serbia iau in calcul masuri similare pentru a atenua impactul deprecierii monedelor locale fata de franc, in timp ce in Romania, patru banci au anuntat deja diverse forme de sprijin pentru clientii care au imprumuturi in moneda elvetiana.

De altfel, presedintele Klaus Iohannis s-a intalnit in aceasta saptamana cu premierul Victor Ponta si cu guvernatorul BNR Mugur Isarescu pentru a discuta situatia creata precierea francului elvetian, care a dus la cresterea cursului franc/leu la maxime istorice.

Vineri, referinta pentru franc anuntata de BNR a crescut cu 1,5%, la 4,5817 lei, inregistrand al saselea maxim consecutiv in ultimele sapte sedinte.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2995 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    mais non (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:44)

    demaGOGU [utilizator]

    numai masonica e legat de maini
  • +1 (3 voturi)    
    chiar sunt curios cum va functiona acest curs fix (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:55)

    snowflake [utilizator]

    Adica nu o sa pot eu sa merg in croatia sa cumpar franci ieftini pentru ca apoi sa ii vand in ungaria, Romania itali si de ce nu sa ii folosesc in elvetia?
    • +6 (6 voturi)    
      Logica simpla (Vineri, 23 ianuarie 2015, 18:23)

      MariusSR [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Hai, un pic de efort, ca nu e greu... Se refera doar la plata ratelor celor care au credite, atat, nu la tranzactii cu valuta.
      • 0 (2 voturi)    
        acelasi curs (Vineri, 23 ianuarie 2015, 23:16)

        Sabin [anonim] i-a raspuns lui MariusSR

        Prietene, cursul de vanzare la o valuta stabilit de o banca nationala e unul pentru toata lumea.

        Unde dracu ai vazut doua cursuri de vanzare? Adica unii sunt mai egali decat altii.
  • +4 (6 voturi)    
    Deci, se poate... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:57)

    MariusSR [utilizator]

    "În acest mod, avem timp să găsim o soluţie de lungă durată. Guvernul este aici pentru a-şi proteja cetăţenii", a declarat premierul croat Zoran Milanovici, care a precizat faptul că băncile vor fi cele care vor suporta costurile suplimentare cauzate de aprecierea francului.
  • 0 (6 voturi)    
    Super Deal (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:59)

    Bishnitman [anonim]

    Super deal: cu euro cumparam kuna, cu kuna cumparam franci la un curs subevaluat iar apoi cu francii cumparam inapoi euro. Tare nu ? Ce nu e corect ? Foarte simplu, vor trebui sa se protejeze prin intarirea kunei fata de euro, dar asta ii va costa alte miliarde de euro aruncate in curs.
  • +1 (1 vot)    
    "OFERTA" bancii OTP din 16 ianuarie 2015 (Vineri, 23 ianuarie 2015, 19:53)

    antiOTP [utilizator]

    Vedeti mai jos "OFERTA" bancii OTP din 16 ianuarie 2015, prezentat integral in poza de
    MARJA FIXA de 6.28% !!!!!!!!!!!!!!
    https://www.flickr.com/photos/antiotp/16347359982/
    si SCADENTAR abuziv (cititi ultima sentinta)
    https://www.flickr.com/photos/antiotp/16346492411

    Dupa cum vedeti este aceasi manevra joasnica de injunghiere prin spate ca si cea adoptata in anul 2010 prin schema OUG 50. Chiar ii iau de prosti acesti camatari verzi pe toti clientii?
    Clauzele abuzive OTP din contractele de credit REVIN in tromba in 2015!
    Cica ei spun ca nu mai au clauze abuzive in contracte, cand tocmai asta ofera ei.
    Nu cumva sa semnati, ca v-ati taiat creanga de sub voi!
    O treime dintr-un contract de credit OTP sdandard sunt clauze abuzive, restul de 2/3 este contractul,. Asta in cel mai bun caz, insa daca suntem realisti cel putin jumate din aceste contracte de adeziune preformulate sunt ilegale si nule de drept. Doar trebuie mers in instanta ca sa fie consemnat acest lucru intr-o decizie definitiva si atunci este rezolvata situatia!
    pentru orice info legat de clauzele abuzive OTP si combaterea lor in instanta, va asteptam:
    www.clauzeabuziveotp.com
    #clauzeabuziveotp
  • 0 (0 voturi)    
    Contract (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:31)

    Absurdistanul [utilizator]

    cand semenzi un contract iti asumi toate obligatiile. Banca nu e sponsor!

    Sper ca guvernul croat a actionat in acest sens deoarece are o balanta uriasa de schimburi cu Elvetia. Sau pentru ca isi permite!