Christine Lagarde: FMI exclude un tratament special pentru Grecia

de DP     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2015, 13:32 Economie | Finanţe & Bănci

Christine Lagarde
Foto: FMI
Grecia trebuie sa respecte reglementarile zonei euro si nu poate solicita un tratament special pentru datoria sa, dupa victoria stangii radicale in alegerile de duminica, a afirmat directorul general al Fondului Monetar International, Christine Lagarde, intr-un interviu acordat luni publicatiei 'Le Monde', transmite Reuters.
'Exista reglementari interne ale zonei euro care trebuie respectate. Nu putem face categorii speciale pentru o anumita tara', a declarat Christine Lagarde, citata de Agerpres. Oficialul a adaugat ca Grecia inca trebuie sa adopte reforme structurale cuprinzatoare, cum ar fi colectarea taxelor si reducerea numarului de dosare restante in sistemul judiciar.

'Nu este o problema de masuri de austeritate, acestea sunt reforme profunde care au ramas de facut', a explicat seful FMI.

Saptamana trecuta, Christine Lagarde a avertizat Grecia ca vor exista consecinte in cazul restructurarii datoriei sale dupa alegerile legislative.

Partidul de stanga Syriza a anuntat ca va elimina masurile de austeritate impuse Greciei de creditorii internationali in conformitate cu planul de asistenta si, de asemenea, a cerut organizarea unei conferinte internationale pentru renegocierea termenilor datoriilor Greciei fata de alte state din zona euro. Liderul Syriza, Alexis Tsipras, a propus o conferinta similara cu reuniunea de la Londra din 1953, la care puterile Occidentale au redus cu 50% datoria Germaniei Federale.

Sub asistenta financiara a Uniunii Europene si FMI de la izbucnirea crizei datoriilor in 2010, Grecia a beneficiat pana acum de doua programe de imprumuturi in valoare cumulata de 240 de miliarde de euro. Pentru a beneficia insa de aceste credite, Grecia a trebuit sa puna in practica o politica dura de austeritate si o serie de reforme pe care Syriza vrea sa le modifice.

Luni, Benoit Coeure, membru in Consiliul director al Bancii Centrale Europene, a avertizat ca BCE nu va lua parte la nicio reducere a datoriei Greciei.

'Nu este de competenta BCE sa decida daca Grecia are nevoie de o reducere a datoriei. Dar este absolut sigur ca nu putem fi de acord cu o reducere a datoriei care sa includa obligatiunile elene detinute de BCE', a declarat Benoit Coeure.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3348 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    negocieri (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:33)

    sascha [utilizator]

    cum domle. madam Lagarde nu raspunde la apelul noul votat prim-ministru care, cu surle si trampitze a tipat ca gretzia merita o renegociere a datoriei???

    Aoleu, vazui ca si BCE-a raspuns pe acelasi ton.
    Sa-i vad acum pe gretzi pe unde scot camasa.
  • +8 (10 voturi)    
    Grecia a avut un tratament special. (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:46)

    vali47 [utilizator]

    Grecia a dovedit ca nu merită un tratament special.Poate-ca,dacă era lăsată de la început să se descurce singura,lua măsurile necesare de reducere a cheltuielilor fără a-i acuza pe alții pentru păcatele lor.Boala grecilor este molipsitoare și trebuie lăsați să se descurce,să vadă și alții ce înseamnă să cheltui nesăbuit.
  • -5 (11 voturi)    
    flit (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:47)

    demaGOGU [utilizator]

    a inceput revolta in Grecia; madama traieste pe alta planeta
    • +6 (8 voturi)    
      revolta demagogica (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:47)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ce revolta tati? Ca FMI-ul le zice clar: nu negociem nimic si nu mai primiti un cent.

      problema ca momentan UE nu are parghiile sa-i dea afara in suturi pe greci asa cum ar merita.

      ce revolta? faptul ca a castigat Ponta, varianta greceasca nu-i revolta, e doar prostie, care sper sa se plateasca o data si-o data.
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:13)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Corekt. D viitor P M ne anuntza ca a inceput revolta lor impotriva noastra; Doamna Lagarde il anuntza ca a inceput revolta noastra impotriva lor!
  • -3 (7 voturi)    
    eh (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:02)

    Mazeta [utilizator]

    Datoria Greciei era de cca 260 mld.E în 2009 și este de cca 340 mld.E în 2014. Păi dacă tratamentul nu merge, poate trebuie schimbat doctorul, nu?
  • 0 (6 voturi)    
    Grecia in carantina! (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:14)

    Alexandru Jecu [anonim]

    E prima fisura in ceea ce a fost Europa. Nu Tsipras e problema. El e un aventurier care exploateaza o stare de fapt. E fisura pe care o face ideologia comunista, aceasta religie a noului mileniu. Toata argumentatia acestui aventurier este in cel mai comunist stil. El nici nu conteaza . In spate este o comunitate care a exersat aceasta ideologie aproape o jumatate de secol. Nu a fost lasata s-o practice, a fost corupta cu bani europeni si acum avem ceea ce se vede.
  • +6 (6 voturi)    
    Unde e dreptatea, in cazul Greciei? (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:29)

    Absurdistanul [utilizator]

    In ultimi doi ani au aparut multi avocati ai situatiei Greciei, incurajandu-i pe greci sa incerce o iesire de sub "dictatura" UE.
    "Revolta" demonstrata la ultimele alegeri repozitioneaza aceasta tara pe linia balcanicilor parliti si fuduli. Nu platesc impozite, dar statul sa le dea pensiile. Banii veneau de la UE si FMI.
    Acum banii nu vor mai veni si in plus, grecii vor trebui sa se achite. Si ce pot oferi ei la schimb, acestor doua entitiati?????? Nici nu vreau sa ma gandesc!

    Grecia creeaza un precedent periculos pentru ceilalti membri balcanici din UE. Vor atrage asupra lor si mai multa suspiciune in discutiile asa numite "pe principii de egalitate".
  • +1 (5 voturi)    
    Terorism....financiar !! (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:01)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Oameni buni, traim intr-o lume nebuna in care in afara terorismului fundamentalist islamic se contureaza unul, cred eu, si mai periculos.... terorismul financiar. State civilizate refuza sa-si mai achite datoriile suverane. Efectele sunt mult mai periculoase deoarece genereaza efecte financiare, dezechilibre uriase la nivel global.
    Oare cine va repeta scenariul Greciei ?
  • +1 (1 vot)    
    naivitate infantila (Luni, 26 ianuarie 2015, 19:32)

    jeny [anonim]

    esti naiv daca crezi ca economia mondiala sta intro tara ca grecia
  • +1 (1 vot)