Lovitura dura pentru Grecia din partea Bancii Centrale Europene: BCE a anulat acceptarea de obligatiuni grecesti in schimbul finantarii

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2015, 5:23 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Centrala Europeana (BCE) a suspendat miercuri - intr-o miscare surprinzatoare - acceptarea de obligatiuni grecesti in schimbul finantarii, exercitand presiuni asupra Greciei pentru a ajunge la noi reforme, potrivit AFP si Reuters. Masura, care presupune ca Banca centrala a Greciei va trebui sa furnizeze bancilor grecesti zeci de miliarde de euro din lichiditatile de urgenta suplimentare in urmatoarele saptamani, a fost un raspuns al BCE la lipsa de apetenta pentru reforme a noului guvern Grec, noteaza Reuters.

Acest instrument financiar de sprijin a fost anulat "deoarece nu mai este posibil in prezent a anticipa un rezultat pozitiv al programului de ajutor International pentru Atena", se spune in comunicatul Consiliului BCE.

Decizia este una dura si poate provoca o noua criza a sistemului bancar din Grecia.

Masura, care presupune ca Banca centrala a Greciei va trebui sa furnizeze bancilor grecesti zeci de miliarde de euro din lichiditatile de urgenta suplimentare in urmatoarele saptamani, a fost un raspuns la ceea ce multi analisti considera o abandonare a sprijinului pentru reforma financiara a noului guvern Grec, noteaza Reuters.

Decizia vine dupa ce ministrul de Finante Yanis Varoufakis si noul prim-ministru grec Alexis Tsipras au facut un turneu european pentru a incerca sa renegocieze datoria greaca, in conformitate cu programul stangii radicale care a castigat alegerile parlamentare de pe 25 ianuarie.

Masura BCE a dus miercuri la o scadere a euro fata de dolar.


Noul guvern din Grecia trebuie sa respecte angajamentele fata de partenerii europeni, in caz contrar riscand falimentul national, avertizeaza intr-un interviu presedintele Parlamentului European, Martin Schulz, conform Reuters.

"In cazul in care Grecia schimba in mod unilateral acordurile, atunci nici ajutoarele financiare nu vor mai ajunge in aceasta tara, iar statul nu va mai putea sa se finanteze", subliniaza Schulz, potrivit unui extras dintr-un interviu care va aparea joi.

Presedintele Parlamentului European sustine ca Grecia nu are alta alternativa decat sa respecte angajamentele, conditie necesara pentru eventuale discutii privind unele concesii ce se pot face Atenei.

Intrebat ce reprezinta aceste concesii, Schulz spune ca exista alternative la masurile dure de austeritate, adaugand ca nici el, nici presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker nu sunt sustinatorii unor astfel de politici.

Guvernul grec nu va mai continua sa ceara stergerea datoriei publice a tarii, care se ridica la 315 miliarde euro in prezent, si propune inlocuirea actualelor obligatiuni cu unele corelate cu evolutia economiei elene, a declarat Yanis Varoufakis, ministrul grec de finante. Varoufakis a propus introducerea a doua noi tipuri de obligatiuni, si anume cele al caror randament variaza in functie de evolutia economica si cele numite "perpetue", care nu au o data de maturitate si al caror pret fluctueaza odata cu modificarea dobanzilor pe termen lung, potrivit Financial Times. 

O solutie similara a fost anticipata si de economistul roman Cristian Socol, intr-un text aparut pe HotNews.ro in urma cu 3 ani.

Ministrul grec de Finante vrea ca Grecia sa incheie confruntarea cu creditorii sai, Uniunea Europeana, Banca Centrala Europeana si Fondul Monetar International. "Ce le voi spune partenerilor nostri este ca vom combina excedentul bugetar primar cu reformele. Voi spune <Ajutati-ne sa ne reformam tara si lasati-ne spatiul fiscal pentru a face asta, altfel vom continua sa ne sufocam si vom deveni o Grecie deformata, nu reformata>", a afirmat Varoufakis.

Ministrul grec de Finante a inceput duminica la Paris un turneu european, in cadrul caruia se va intalni cu reprezentanti ai mai multor guverne europene, pentru a explica pozitia noii puteri de stanga din Grecia si pentru a cauta sustinatori in vederea unei renegocieri a datoriei publice.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9331 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    si masura asta inca nu e nucleara (Joi, 5 februarie 2015, 1:45)

    thatchme [utilizator]

    da-ti-va seama ce inseamna sa mai deschida gura inca o data varufakis tsipras asta .
    • +16 (18 voturi)    
      Raketul Rus si camasa albastra ? (Joi, 5 februarie 2015, 8:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      este un Figurant pe a Europei scena...Grecia sa iti fie rusine cu asa reprezentanti !
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Joi, 5 februarie 2015, 12:37)

        IonescuIonel [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Mie mi se pare un fel de Mussolini. Foarte mult teatru fara sa realizeze ca o economie nu se poate conduce dupa regulile de la pocker.
  • -12 (18 voturi)    
    economie (Joi, 5 februarie 2015, 10:32)

    florin [anonim]

    Nu vad ce este rau in a incerca sa renegociezi in favoarea tarii tale niste contracte(dar noi romanii totdeauna am renegociat in defavoarea noastra ptr SPAGA vezi Bechtel etc)ceilalti doi fac parte din categoria paranteza.
    • +8 (8 voturi)    
      moralitate (Joi, 5 februarie 2015, 10:53)

      un moldovean [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Logica de fier romaneasca. Nu e nimic rau sa dai tzeapa daca tu pleci cu banii altora.
    • +7 (7 voturi)    
      renegociere (Joi, 5 februarie 2015, 11:34)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui florin

      dupa ce dovedesti ca esti bun platnic si ca iti platesti la timp toate darile si iti respecti contractele si termenele, putem renegocia ce doresti tu.
      Lenea nu este insa renegociabila, nu pe banii mei.
    • +6 (6 voturi)    
      ha ha (Joi, 5 februarie 2015, 11:41)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Pai sa iti explic. Noi 2 ne imprumutam la BRD sa zicem si spune ca facem parte din grupul "Oamenii cinstiti de la scara C".
      i punem pe toti aia de la scar C sa semneze ca suntem in grupul lor si ca suntem oameni onorabili.
      Ne imprumutam la preturi mici (dobanzi 2-3% fata de piata care e 6-7%) si apoi cand e de platit zicem hopaa ... nu mai vrem sa platim cat am imprumutat, nu vreti sa scadem datoria la jumate ? Ca daca nu nu mai platesc deloc.
      Desigur ca poti zice si te duci in judecata cu ei etc, dar cand urmatorul de la Scara C vrea sa faca un imprumut tu la ce dobanda crezi ca se va intampla (daca iti mai da cineva) ?

      E scara C asta e EU, si tipii de la scara C sunt toate tarile din EU, inclusiv Romanica. Daca nu mai platesc astia de ce crezi ca Portughezii sau Spaniolii s-ar mai sinchisi sa plateasca ? Si iti dai seama ce inseamna asta pentru Romania si mai ales pentru tine ala care zici "care e problema" ?
    • +11 (11 voturi)    
      Grecia renegociaza (Joi, 5 februarie 2015, 11:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Tranferul lenei si coruptiei la alte state EU. Nu are nici o legatura cu negocierea / renegocierea unui contract. Au imprumutat bani sa traiasca mai bine decat munceau si acum, dupa multe concesii facute si datorii uitate, mai vor sa li se taie din datorii. Asa ca sunt frumosi si destepti pentru ca de reforme nici gand sa se apuce. Deci situatii complet diferite
    • +7 (7 voturi)    
      Problema nu e ca.. (Joi, 5 februarie 2015, 11:51)

      s.t.e.f. [utilizator] i-a raspuns lui florin

      vor sa renegocieze, ci cum o fac.
      Daca vrei o relaxare a conditiilor trebuie sa oferi ceva la schimb. Trebuie sa arati, macar, ca ai un plan coerent si faci deja pasi spre remedierea situatiei.
      In schimb, alesii greci fac doar declaratii si misto-uri prin presa internationala. Iar in Grecia s-au apucat de nationalizari, care nu ar fi o problema in sine, dar creditorii nu au incredere ca statul grec va administra cum trebuie ce au nationalizat, din cauza coruptiei.
    • +2 (2 voturi)    
      hai sa-ti explic pe intelesul tau (Joi, 5 februarie 2015, 16:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Sa zicem ca in 2008 tu m-ai imprumutat cu 1 mil de euro. In 2010 am venit si ti-am zis ca nu mai pot sa-ti dau toti banii inapoi. Ba mai mult, te-am rugat sa-mi mai imprumuti niste bani ca nu mai am nici de mincare. Tu ai acceptat sa-mi mai dai niste bani, dar cu conditia sa analizam veniturile si cheltuielile mele, astfel incit eu sa ma pot pune pe picioare si sa-ti pot inapoia, incet, incet, macar jumatate din bani. la ceilalti 500.000 ai renunutat benevol, ca oricum nu aveam de unde plati.

      In 2015, dupa ce te-am amenintat prin vecini ca eu nu mai respect austeritatea impusa de tine, ca m-am saturat, ca ca sa-ti bagi austeritatea undeva, etc, etc, vin la tine si te rog sa-mi mai dai niste bani, da' sa-mi tai si din datoria aia de 500.000, ca mi-e greu sa platesc. Si nu mai veau nici austeritate, ca m-am saturat de atitea privatiuni.

      E de laudat atitudinea mea, sau nu?
  • +8 (8 voturi)    
    Tsipras (Joi, 5 februarie 2015, 10:48)

    Raceanu [utilizator]

    Gata cu austeritatea ! Da , dar nu pe banii contribuabililor europeni . Kaput !
  • -2 (4 voturi)    
    Atentie la China (Joi, 5 februarie 2015, 11:05)

    vodatepes [utilizator]

    Europa se joaca cu focul. China are la dispozitie miliarde de dolarii pe care nu stie unde sa ii investeasca. Daca mine China le da asa un imprumut fara dobanda, pe termen lung doar cu conditia China vina cu turisti in Grecia ,asa pe niste insule fara alte taxe timp de 50 de ani iar profitul sa fie al Chinei?
    • +7 (7 voturi)    
      Si ce daca? (Joi, 5 februarie 2015, 12:07)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      chinezii nostri cara cu sacosele miliarde de euro din piata neagra. Ai simtit vreo pierdere? Atunci cand Grecia se va alia cu rusii si chinezii, cred ca isi vor lua adio de la piata europeana.
    • +5 (5 voturi)    
      Foarte bine (Joi, 5 februarie 2015, 12:16)

      Raceanu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Daca este asa avantajos pentru greci , nu vad de ce n-ar face-o , de dragul UE ? Poate China nu-i de cat un mit , un placebo .
    • +5 (5 voturi)    
      ei, ce sa spun..... (Joi, 5 februarie 2015, 12:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      marea strategie greceasca, turismul, il da la chinezi, ...ce-am avut si ce-am pierdut...un rahat

      p.s. d'le grecii astea numai la ciuguleala le este gandul, munca ioc.
    • +5 (5 voturi)    
      poate gresesc, dar (Joi, 5 februarie 2015, 12:30)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

      de ce toata lumea considera china cea mai mare amenintare cand e vb de bani? china face, china drege, china in sus si china in jos.

      china sta asa bine pentru ca acolo au decis niste producatori IT sa-si asambleze produsele. cam cat credeti ca ar rezista china daca ar pleca toti americanii si europenii si i s-ar inchide in nas toate pietele? sunt o gramada de alte tari care abia asteapta sa mearga Apple la ei sa asampleze tablete ...

      daca intr-adevar china era independenta, sigur nu tacea ... (parerea mea)