Solutiile Guvernului la criza creditelor CHF. Ponta: Sa lasam Parlamentul sa decida. Valcov mai are o intalnire cu bancile, pentru identificarea solutiilor Executivului

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 14:49 Economie | Finanţe & Bănci

Protest al persoanelor cu credite in franci elvetieni din 2015
Foto: HotNews / DP
Premierul Victor Ponta s-a exprimat, luni, in favoarea unei legi a insolventei  personale, elaborata "intr-un mod rational", insa a subliniat ca Parlamentul este cel care trebuie sa ia decizii privind criza persoanelor fizice care au credite in franci elevetieni. In schimb, ministrul Finantelor, Darius Valcov, a mentionat ca va avea si luni seara o intalnire cu bancile care au acordat credite in framnci elvetieni in Romania, pentru identificarea unor solutii pe care Guvernul sa le prezinte Parlamentului.

"Punctul meu de vedere este de sustinere a reglementarii legislative si de protectie a persoanelor fizice debitoare in cazul aparitiei unei asemenea situatii, motiv pentru care in Camera cred ca o sa se finalizeze Legea insolventei personale, facuta intr-un mod rational", a declarat, luni, premierul Ponta, la Parlament.

Intrebat care sunt solutiile Guvernului, premierul a raspuns: "Sa lasam Parlamentul sa decida".

La randul sau, ministrul Finantelor a aratat ca luni seara, la ora 18.30, urma sa mai aiba o discutie cu reprezentantii a 8 banci comerciale care au acordat credite in franci elvetieni presoanelor fizice din Romania, Darius Valcov sustinand ca astfel isi va contura o serie de propuneri pe care le va prezenta marti Comisiei de buget-finante a Camerei Deputatilor.

"Am stabilit astazi la 18.30 o discutie cu bancile care au clienti cu credite in franci elvetieni si solutia la care vom ajunge o voi prezenta la Camera Deputatilor, pentru a identifica variantele pe care noi le propunem pentru iesirea din aceasta criza. Maine dupa-amiaza, voi fi prezent la Camera Deputatilor si voi sustine propunerea Guvernului", a spus Valcov, care a evitat sa detalieze presupusele solutii pe care le are in vedere.

Ministrul a recunoscut ca Guvernul nu a discutat cu FMI eventuale solutii privind creditele CHF, insa premierul a sustinut ca FMI a cerut o legislatie predictiva in domeniu.

"Ei au cerut doar o legislatie predictibila si discutiile din Parlament merg in aceasta discutie", a precizat Victor Ponta.


In schimb, premierul Ponta a criticat Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor, care a emis recent un comunicat de presa in care face apel la elaborarea unei solutii legislative care sa dispuna impartirea riscurilor intre banci si debitori si aplicarea principiului echitatii.

"ANPC ce a facut, un comunicat?! Da si au rezolvat problema", a spus Victor Ponta, cu ironie.

O serie de debitori cu credite in fraci elevetieni au manifestat, luni, la Parlament, solicitand adoptarea unei legi care sa prevada conversia creditelor din franci elvetieni in lei, la cursul de schimb de la acordarea imprumuturilor, plus o marja de 20%.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4961 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    "solutia" lui Ponta... (Luni, 9 februarie 2015, 14:58)

    lili [anonim]

    Paseaza "solutia" la Parlamentul Romaniei!
    Curata solutie tipica lui Ponta!
    Sila!
    • +2 (4 voturi)    
      Statul si bancile sa ma salveze (Luni, 9 februarie 2015, 17:30)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Cand mi-am luat masina benzina era 2,8 lei. Nu am fost avertizat ca masina e scump de intretinut si ca benzina se va scumpi, vreau ca dealerul sa imi plateasca CASCO si statul sa imi dea diferenta la benzina.

      Nu m-a avertizat nimeni ca fac o facultate fara cautare. Vreau ca statul sa-mi plateasca diferenta de salariul toata viata.

      Nu am fost avertizat ca euro va creste, vreau ca bancile sa acopere diferenta de curs. Mi-am luat aifon si nimeni nu m-a avertizat ca se va ieftini. Vreau ca magazinul sa-mi plateasca diferenta la rate.
  • +2 (6 voturi)    
    nu as vrea sa fiu in pielea celor cu credite in fr (Luni, 9 februarie 2015, 15:25)

    mos ion roata [utilizator]

    dar,imi pun o intrebare-daca francul ar fi scazut fata de leu cu 50%,ce ar fi spus protestatarii de azi?Leul s-a devalorizat in raport si cu alte valute,debitorii, in acest caz nu trebuie sa ceara ajutor? Si ma mai intreb ceva-cand va intelege si Ponta ce e aia economie de piata?
    • -1 (3 voturi)    
      nu am ales noi valuta (Luni, 9 februarie 2015, 17:48)

      varro [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      din pacate alegerea valutelor in care sa obtii credite este strict apanajul bancilor...credeti ca e o intamplare ca au dat credite doar in valute care pe perioade medii/lungi au o tendinta majoritara de apreciere??? de ce nu au pus la dispozitie credite in ruble???fiindca atunci toata pierderea s-ar fi aflat acum in ograda lor..de asta spun ca sunt mai periculosi decat camatarii..
      • +1 (3 voturi)    
        Ba da! (Luni, 9 februarie 2015, 18:26)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui varro

        Puteai foarte bine sa iei credite in RON, nu? Sau sa nu iei deloc. Acuma de ce vrei RON? Iar cand RON se va devaloriza vei iesi in strada sa ceri coversia in CHF la loc? Nu vezi ca este absurd?

        Foamea voastra de credite a crescut artificial pretul la case. Ati semnat orice hartii si in orice conditii v-au aburit ofiterii de credite si ati dus pretul apartamentelor in Bucuresti, de pilda, la nivelul celor din Praga, Viena sau chiar Paris. Nu vi se parea absurda situatia? Abia acuma realizati cat de fraieri ati fost, cand ceea ce ati cumparat nu valoreaza nici jumatate din cat ati dat pe el.

        Totusi, tind sa va acord circumstante atenuante daca ceea ce am auzit de la unul dintre voi este adevarat, anume ca daca s-ar fi intamplat sa scada cursul CHF banca si-a trecut in contract un prag minim de -20% fata de cursul de la data acordarii, prag sub care nu se accepta scaderea cursului de plata a ratelor. Daca acesta este cazul cred ca are sens plafonarea cursului de plata la maxim +20% fata de cursul de la data acordarii, insa in nici un caz nu se justifica CONVERSIA creditului in RON, decat, desigur, cu acordul bancii si in nici un caz la cursul din data acordarii creditului.
      • +1 (1 vot)    
        mai pinochio (Marţi, 10 februarie 2015, 13:55)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui varro

        Adica vrei sa spui ca tu te-ai dus la banca sa iei credit in lei sau euro, si banca ti-a zis ca nu da decit in franci? Eu stiu nenumarate persoane care au luat credite in euro sau lei. Asha ca mai lasa vrajelile astea de 2 lei ca nu tin. Moneda in care luai creditul era strict alegerea ta, tipul de contract era iarasi alegerea ta (BRD si BT aveau si in 2007 credite cu dobanda calculata ca robor/euribor + x%). Doar ca in franci era mai ieftin, luai mai multi bani, etc.
        Da' in stilul tipic romanesc, totdeauna altcineva e de vina, nu ala care face prostia.
  • +2 (6 voturi)    
    Pai ce treaba are parlamentul aici?!? (Luni, 9 februarie 2015, 15:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    In problema creditelor cei care trebuie sa caute rezolvare sunt bancile + clientii, prin intelegere amiabila sau tribunal. parlamentul are alte atributii...
  • 0 (4 voturi)    
    intrebare (Luni, 9 februarie 2015, 15:46)

    eugeniu [anonim]

    la 75.000 de oameni cu franci a cescut rata acum cu 80-90% dar la primul hop de50% nu au refinantat

    ia la 700.000 de oameni cu euro a crescut cu 50% si nu ii mai ajuta nimeni si valoarea e mult mai mare
  • -4 (10 voturi)    
    Trebuie luate decizii ACUM!!!! (Luni, 9 februarie 2015, 15:53)

    Solutii!!! [anonim]

    Trebuie luate niste decizii ACUM, pentru ca altfel for fi zeci de mii de familii care nu-si vor mai putea plati ratele si vor fi executate silit. Oamenii vor sa-si plateasca ratele dar Guvernul/Parlamentul trebuie sa creeze cadrul legislativ care sa oblige bancile sa-si asume la randul lor responsabilitatea ca si parte in contractul de credit.

    BNR ne ameninta ca bancile vor pleca din Romania sau vor da faliment daca se adopta o decizie in acest sens.
    INTREBARE pentru domnul Isarescu: Cate banci au plecat sau au dat faliment in Ungaria, Croatia sau Polonia?
    • +1 (1 vot)    
      gogule (Marţi, 10 februarie 2015, 13:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Solutii!!!

      Au existat si in 2009 si in 2010 si in 2011 -2014 familii care nu si-au mai putut plati ratele si au fost executate silit, vor mai exista si pe viitor.
  • +3 (5 voturi)    
    ...noi cersim din poarta-n poarta ! (Luni, 9 februarie 2015, 16:09)

    obvious [utilizator]

    Sper ca v-ati dat seama, astia cu credite, ca factorii implicati doar simuleaza ca se intalnesc sa gaseasca o solutie. In realitate toti astepta sa "se raceasca fierul". In paralel spun ca "nu putem face nimic, nu putem incalca legea" , etc. Dar de ce in tarile vecine (si nu vorbesc de cazul special Ungaria) s-a putut? De ce acolo s-au gasit solutii? De ce "conducatorii" nostrii au fost intotdeauna neputiciosi cand a venit vorba sa-si ajute populatia?
  • +5 (9 voturi)    
    Motive (Luni, 9 februarie 2015, 16:36)

    Close [utilizator]

    Toti gasesc acum motive sa rupa contractele cu bancile, "argumente" conform carora "nu este corecte", toti vor credite in lei.
    Dar cand a fost vorba sa faca acel credit nu le-a convenit in lei pentru ca era prea scump. Nu i-a interesat riscul pentru ca erau numai cu ochii la bani.

    Ani de zile au platit credute mai ieftine ca ceilalti si acum, cand riscul a venit peste ei, protesteaza si vor ca altii sa si-l asume. Banca sa si-l asume in conditiile in care asta se va rasfrange asupra tuturor clientilor. Statul sa si-l asume cand asta afecteaza toti contribuabilii.

    Milogeala - sport national. Si ce putea sa iasa dintr-o combinatie intre niste milogi care gandesc doar 4 secunde in viitor si niste hoti mincinosi? Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    social-democratie de parada! (Luni, 9 februarie 2015, 16:55)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    -Un guvern social-democrat care face parada de orientarea de stanga si care se pretinde aparator al persoanelor cu probleme , se eschiveaza de la doctrina.Persoanele platitoare de rate in CHF sunt condamnate pe viata un efort pe care nu il pot sustine. Cauza: prostie, dezinformare, neinstruire,naivitate,etc. Acestia sunt acum p patura de oameni defavorizati care au nevoie de guvern .
    -Un premier puternic care are personalitate ( vezi Orban in Ungaria) nu se ascunde dupa fustele parlamentului. Barbatii politici de la noi ziua stau sub masa si seara ies la televizor.
    -Persoanele ajunse in situatia disperata de acum , cu un premier molusca, cu un sistem bancar care controleaza piata prin cartel, nu au alta sansa decat asocierea si lupta intensa pentru interesul lor. Invatati sa fiti activi si nu asteptati sa va rezolve altii problemele ! Daca ati fost naivi si ati patit când ati luat creditul invatati sa nu mai fiti naivi!
  • -3 (5 voturi)    
    Pentru anumiti Romani (Luni, 9 februarie 2015, 16:57)

    Sile V, [anonim]

    Tipic : sa moara si capra vecinului ! Sufletul negru, nu poate accepta ideea de bun simt intr-o relatie denaturata, banca - client . De ce sa platim noi ? Este treaba lor ; cand era bine ce ziceau ? . Jigodiilor, un om o familie ramane fara casa ! Vi se pare normal ? Nu te doare BAI ANIMALULE ?
    • +1 (5 voturi)    
      Inainte de credit unde statea familia? (Luni, 9 februarie 2015, 18:30)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Sile V,

      In strada? Ma indoiesc ca mai primea credit atunci. Prostia si domnia se platesc!
    • +1 (1 vot)    
      Prietene (Marţi, 10 februarie 2015, 11:08)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Sile V,

      Pe ceilalti nu ii intereseaza sub nici o forma ce patesti tu, daca o duci bine sau rau. Aia e treaba ta. Si asa ar trebui sa ramana. Dar daca banca sau statul iti acopera riscurile va trebui sa ia banii de undeva. Adica de la ceilalti clienti si contribuabili. Deci de la mine.

      Si nu te mai da lovit, daca imi pierd casa casa vin la usa ta o sa o gasesc incuiata. Nu sa te doara cum nu ma doare nici pe mine acum. Cum tu nu ai platit pentru FNI-ul altora si nici nu esti dispus sa o faci, asa nici altii nu vor pentru tine.

      Deci daca am de ales sa ramai tu fara casa pentru ca esti un fraier cu mana larga care a cheltuit cu doua maini bani pe care nu ii avea si bunastarea mea ghici ce aleg. Deci animal neanimal, tu nu platesti greselile altuia, de ce sa plateasca altul pentru tine.

      Culmea cum oamenii care cer mereu cu pretextul ca "e normal sa dai" sunt tocmai aia care nu au niciodata nimic de dat. Poate ca selectia naturala asa functioneaza...
  • 0 (0 voturi)    
    Luati credite de la banci! (Marţi, 10 februarie 2015, 7:57)

    Luati credite de la banci! [anonim]

    Luati credite de la banca si sa nu spuneti nimic cand banca nu-si indeplineste obligatiile contractuale!
  • 0 (0 voturi)    
    Bancile au drepturi (Marţi, 10 februarie 2015, 7:58)

    Bancile au drepturi [anonim]

    Din drepturile bancilor in Romania: “Banca are dreptul sa modifice unilateral, fara acordul consumatorului, clauzele privind caracteristicile produselor si serviciilor care urmeaza sa fie furnizate sau termenul de livrare a unui produs ori termenul de executare a unui serviciu.”
    Ce sa negociezi cu astia?
    Nu este o problema doar a celor cu credite in franci este o problema de legislatie nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    CHF... dar au dat obligat lei (Marţi, 10 februarie 2015, 9:30)

    Nadia [anonim]

    La multi clienti creditele sunt in CHF dar pe prima pagina a contractului de imprumut este o prevedere ca banca ii schimba in lei obligatoriu. Clientul nici macar nu are sau avut cont in CHF. Acest fapt arata ca banca nu a avut acei chf pe care ii cere acum de la clienti. Solutia ar putea veni de la BNR prin o investigatie privind suma de CHF pe care o aveau respectivele banci (in acea perioada ) si cat au acordat la clienti. Se va vedea ca bancile au vandut ce nu au avut.
  • 0 (0 voturi)    
    Drepturile bancilor (Marţi, 10 februarie 2015, 9:55)

    Drepturile bancilor [anonim]

    Banca are dreptul sa restranga sau anuleaze dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care profesionistul nu isi indeplineste obligatiile contractuale.
    Bancile au dreptul de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.
    Bancile pot impune restrictii in administrarea probelor evidente de care dispune consumatorul in sustinerea spetei sale.

    Si acum ducetiva sa negociati cu bancile!

    Legilatia nostra este o problema grava de care se lovesc absolut toti ROMANII constient sau inconstient.
  • -1 (1 vot)    
    2 VARIANTE & OSIGURA SOLUTIE (Marţi, 10 februarie 2015, 10:27)

    jidanul [utilizator]

    SOLUTIA: STERGEREA DATORILOR, ANULAREA EXECUTARILOR SILITE si a POPRIRILOR, pentru toti cliectii bancari si ai ifn-urilor, aflati in mod obiectiv in incapacitate de plata, a ratelor la banci. VARIANTA 1: preluarea datorilor clientilor bancari din Romania da catre BNR si VARIANTA 2: preluarea datorilor clientilor bancari din Romania da catre BNR si institutile financiare de creditare (banci, ifn-uri s.a.) in raport de 50% / 50%. MOTIVUL: de ce sa plateasca clientii bancari din Romania pentru criza economico-financiara si sociala, provocata ce bancheri. Din cauza lacomiei paranoide a bancherilor, care i-au saracit pe romani, s-a ajuns la DEZASTRUL din sistemul bancar din Romania. BNR-ul s-a facut ca nu vede, in complicitate cu bancile si ifn-urile si institutile financiare de creditare si-au facut de cap. Razultatul: DEZASTRU FINANCIAR.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare (Marţi, 10 februarie 2015, 12:22)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Exista si varianta ca cei ce s-au lacomit / au calculat gresit / au fost pacaliti sa plateasca. De ce sa platim toti la pierdere si castigul sa ramana la ei. Pana in ziua de azi, la credit echivalent, au pl,atit jumatate de cat au platit cei cu rate in Euro sau Lei. Atunci nu au cerut ca BNR sa le ia diferenta. Acum sa platesca.
      • 0 (0 voturi)    
        D-le Bogdan_100 (Marţi, 10 februarie 2015, 14:07)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Eu nu m-am referit la creditarea intr-o anumita moneda. Eu ma refer la tot sistemul de creditare, adica, banci, ifn-uri si alte institutii de creditare, indiferent de moneda in care s-a facut creditul. Hotia, jaful, talharirea, lacomia, camataria si nemernicia generalizata a bancherilor a fost si este aceasi indiferent de moneda in care a fost creditarea facuta. Este o situatie cu totul speciala si masurile trebuie sa fie speciale si urgente si care sa securizeze veniturile romanilor fata de abuzurile extrem de grave ale institutilor financiare de creditare din Romania.