Isarescu: Volksbank Romania a fost o institutie cu probleme, incepand de la management

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 16:46 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
Volksbank Romania a fost o institutie cu probleme, incepand de la management si pana la risc, cu implicare puternica in creditul denominat in valuta, iar solutia actionarilor a fost sa vanda banca acceptand un discount, pentru a "mai recupera ceva", a declarat guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, citat de Mediafax.  Volksbank a fost o banca cu probleme in Romania si, in limitele in care putem sa vorbim despre o singura banca, v-am spus ca avem limite severe de a discuta de o singura banca, pot sa va confirm acest lucru. Problemele s-au legat de sus, de la managementul bancii, la asumarea riscurilor, la implicarea masiva in creditarea in valuta si pana la final, a mai spus Isarescu.


"Deci, solutia lor a fost vanzarea cumpararea bancii la un pret cu discount. Dar mai mult de atat nici nu cred ca este bine sa aflati de la BNR", a mai precizat Guvernatorul, intrebat daca apreciaza ca Volksbank a fost o institutie supravegheata bine de catre banca centrala inainte de declansarea crizei.

Oficialul BNR a aratat ca mai multe detalii ar putea fi obtinute de la cumparator, Banca Transilvania, intrucat banca centrala are  a afirlimite legale stricte privind tranzactiile comerciale, inclusiv achizitiile si fuziunile.

"S-a negociat puternic pentru ca activele bancii sa fie vandute la o valoare la care actionarul bancii sa mai poata recupera ceva, daca se poate vorbi de recuperare (...) Nu a fost un caz fericit experienta acestei banci in Romania, cu toate ca era o banca austriaca. Se stie acest lucru si peste hotare si in Romania",mat Isarescu.
Relatia dintre banca centrala si Volksbank Romania a fost repusa in discutie saptamana trecuta, cand guvernatorul a fost intrebat in ce mod BNR a cerut eliminarea comisionului privind rezervele minime obligatorii din contractele de creditare ale bancii austriece, avand in vedere ca in privinta altor comsioane, considerate ulterior abuzive de catre instantele de judecata, institutie de reglementare si supraveghere sustine ca nu avea cadrul legal pentru a interveni.


La conferinta de saptamana trecuta, Isarescu a afirmat ca nu-si aminteste bine speta la care s-a facut referire, si chiar a uitat ca a avut un credit la Volksbank Romania, pe care l-a stins anticipat in 2009.

Guvernatorul BNR a arfirmat luni ca a fost o confuzie regretabila, aratand ca RMO este instrument de politica monetara, exact ca politica de dobanda, iar, in consecinta, reactia bancii centrale a fost absolut normala.

"Cum poti sa pui comisioane pe o masura de politica monetara? Atunci poti sa pui comision si pe dobanda de politica monetara", a explicat Isarescu.


El a aratat ca la acea vreme a existat o prevedere legala care a permis bancii centrale sa intervina in acest caz particular, dar care nu-i dadea atributii in probleme de protectia consumatorilor.

Banca Transilvania, a treia mare banca din Romania in functie de active, a semnat in decembrie un angajament ferm pentru achizitionarea a 100% din actiunileVolksbank Romania. Detaliile financiare ale tranzactiei nu au fost facute publice, cele doua institutii de credit urmand sa actioneze ca entitati separate pana la finalizarea procesului de preluare.


Citeste mai multe despre   










5897 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    M>I> (Luni, 9 februarie 2015, 16:56)

    fg fgfg [anonim]

    era datoria ta sa ne protejezi de ea. nu ti-ai facut treba
  • +7 (7 voturi)    
    revelatiile tarziii ale Guvernatorului Isarescu... (Luni, 9 februarie 2015, 16:59)

    lili [anonim]

    Cand a aflat Guvernatorul Isarescu, abia acum, ca Volsbank este "o banca cu probleme incepand de la management si pana la RISC"??!!!
    Pai, asta TREBUIA sa stiti in anii de groaza de dinaintea crizei cand Volksbank dadea credite in franci elevetieni cu buletinul, chiar si dvs Dle Isarescu ati luat in 2006 un credit in Euro de la Volskbank - "banca cu probleme" - in valoare de 700 000 Lei, despre care s-a facut ca a si uitat!!
    Rusinica, dle Isarescu, RESPONSABILITATEA Dvs a BNR este sanatatea sistemului bancar, NU v-ati facut deloc treaba, d-aia suntem unde suntem cu amaratii de romani cu credite in ch de la Volskbank!
  • +1 (1 vot)    
    VRETI RAZBOI O SA AVETI la lupta fratilor (Luni, 9 februarie 2015, 17:17)

    CRISTI [anonim]

    Cu ce oferta au venit bancile
    Respectarea contractului, adica au redus rata urmare a scaderii Libor, singura oferte e ca s-a aplicat incepand cu luna ianuarie, ci nu cu luna aprilie....
    deci ce au facaut bancile pana acum nimic.
    Vom lansa campania impotriva bancilor care au acordat credite CHF si vom solicita tuturor clientilor sa-si mute conturile la BANCI ROMANESTI.........., daca tot ne-au tepuit e timpul sa le aplicam aceeasi moneda motiv pentru care vom declansa operatiunea de migratie a tuturor clientilor de la aceste banci, toti prietenii pe care ii aveti rugatii sa plece de la aceste banci. Nu ne vom lasa pana nu veti da faliment, atunci veti intelege ce inseamna sa iti bati joc de clienti.
    Bancpost, 24% la Volksbank, 20% la Pireus Bank, 11% la Raiffeisen, 7% Banca Romaneasca si 2% la OTP Bank. - principalele banci.
  • +3 (3 voturi)    
    AUDIT LA BNR (Luni, 9 februarie 2015, 17:28)

    cristi [anonim]

    Solicitam parlamentului sa solicite audit extern privind modul de indeplinire a normelor interne de BNR privind acordarea creditelor in CHF precum si respectarea acestora de catre banci. A se avea in vedere imposibilitatea cetatenilor romani de a putea accesa credite in lei, la data respectiva chiar daca aveau salarii la care in mod normal trebuiau sa se incadreze si indicarea in mod fraudulos de achizitii a acestor credite de catre banci.
  • +1 (1 vot)    
    din pacate, este ca in fotbal... (Luni, 9 februarie 2015, 17:45)

    ..13 [utilizator]

    Intai te faulteaza. si te lasa intins pe gazon, si numai dupa fluiera arbitrul...

    Da, sunt cazuri si in fotbal si la BNR, cand arbitrul aplica pedepse grele. Dar toate acestea sunt post-factum...

    De aceea ar trebui sa conteze credibilitatea unei banci, a unui bancher!

    Poate ar ajuta mai multa comunicare si transparenta in cazurile de joc la offsite bancar cu final mai mult interes din partea celor care iau credite.
  • +1 (1 vot)    
    aaa (Luni, 9 februarie 2015, 18:04)

    eucomentez [utilizator]

    O institutie la fel de problematica ca si BNR-ul, cu probleme foarte similare.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 9 februarie 2015, 21:17)

    Riscul... [anonim]

    si acelasi "vice" de risc a fost numit director de risc la BCR...
  • +1 (1 vot)    
    . (Luni, 9 februarie 2015, 21:23)

    ... [anonim]

    Iar BNR a avizat aceasta "mutare"...vezi d-le Isarescu...cine striga "Hotul"...ala ii numeste..
  • +1 (1 vot)    
    Hotule.. (Luni, 9 februarie 2015, 22:39)

    vagonu [utilizator]

    Acest atac asupra bancii este si pentru faptul ca banca a declarat ca va face conversia creditelor CHF in lei la un curs preferential, ce va crea in mod evident precedentul pentru celelalte banci, aflate in cardasie cu ISA.
  • +2 (2 voturi)    
    Un mincinos (Luni, 9 februarie 2015, 23:04)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In loc sa apere statul roman, cetatenii romani, sa-si faca treaba pentru care este in acea functie si pentru care este platit, sa supravegheze sistemul bancar, el nu a facut nimic...A fost haiducie in sistemul bancar, furt pe fata, abuzuri la greu, iar BNR a fost gluga de coceni...El si cu Vasilescu sa se ia de mana si sa plece la pensie...Tot timpul au facut lobby pentru banci, si cu OUG 50 tot o lucrare in favoarea bancilor a fost, o metoda ca abuzurile din contracte sa devina legale in cazul in care clientul nu notifica banca in termenul prevazut de lege...Daca isi faceau treaba notificau bancile privind clauzele abuzive, ii determinau sa le scoata din contracte, ii sanctionau, le retrageau autorizatia...puteau opri din fasa abuzurile. Nu trebuia sa lase bancile sa-si faca de cap pe seama clientilor si sa se ajunga la mii de procese care si acestea costa statul roman foarte mult...Asa ca e tarziu pentru lamentari d-le Isarescu...
  • +1 (1 vot)    
    roo (Marţi, 10 februarie 2015, 3:21)

    Roo [utilizator]

    BNR si cu Mr. Isarescu trebuie sa suporte toate pierderile pe care le-au suferit clientii bancilor de la criza incoace, daca Isarescu isi facea treaba nu exista nici un credit in Ro in alte valute decat leul nu ar fii existat contracte sau conventii de credit cu tot felul de abuzuri si hotii strecurate printre randuri si Romanii nu-si pierdeau casele, economia nu mai intra in criza etc.
  • 0 (0 voturi)    
    conversie!! (Marţi, 10 februarie 2015, 8:04)

    horia [anonim]

    Daca Volskbank s-a vandut cu un dicount urias, iar creditele preluate sunt majoritar in CHF, e normal sa beneficieze si clientii de o diminuare a crditului prin conversie la un curs rezonabil. BNR ar trebui sa supravegheze si sa impuna conversia, mai ales ca este prevazuta in documentatia de achizitie a bancii. Apare insa intrebarea de ce nu a fost lasata Volskbank sa faca conversia anul trecut? Era o oferta decenta. Ce urmareste de fapt banca Transilvania? Probabil o oferta de conversie mult mai proasta pentru clienti si in favoarea bancii. Aici trebuie sa intervina BNR.
  • 0 (0 voturi)    
    GRESIT, d-le GUVERNATOR (Marţi, 10 februarie 2015, 9:59)

    jidanul [utilizator]

    Jenant si penibil, dl. Guvernator Isarescu. Se ascund dupa degete Isarescu si BNR-ul. Banca Nationala a Romaniei este banca NATIUNII Romane, deci este banca romanilor, pe care trebuia si trebuie sa-i apere, sa-i protejeze impotriva oricaror abuzuri financiare din partea oricarei institutii financiare care ar putea sa le puna romanilor siguranta financiara in dificultate si securitatea financiara in pericol. BNR-ul NU trebuie sa apere bancile, BNR-ul TREBUIE sa-i apere pe clientii bancari din Romania, pentru ca sistemul bancar sa fie colaboratorul, consilierul financiar si economic, onest si corect al clientului bancar roman, pentru ca sistemul bancar sa fie viabil si stabil. Dl. Guvernator M. Isarescu trebuia sa spuna ca: BNR a fost si este "o institutie cu probleme, incepand de la management" pt.ca BNR trebuia sa interzica neconditionat:- orice credit in monede riscante, - orice DAE si comision imoral si ilogic, - activitatea unei banci care incearca sa fure, sa talhareasca unul sau mai multi clienti bancari din Romania. Sunt tare curios daca Isarescu si BNR-istii stiu tipurile de abuzuri care sunt practicate in sistemul financiar de creditare al bancilor, al ifn-urilor si al altor institutii de creditare ? Oare stiu dl. Isarescu si BNR-stii ca majoritatea executarilor silite si a popririlor pe venituri sunt abuzive, incalcand grav Codul Civil ? Oare stiu dl. Isarescu si BNR-istii ca din cauza acestor abuzuri exista "principiul dominoului" care fac imposibila clientilor bancari din Romania sa-si mai plateasca utilitatile, tratamentele medicale si alte lucruri de stricta necesitate, punandul-e astfel in pericol sanatatea si viata foarte multor clienti bancari din Romania ? Oare dl. Isarescu si bnr-istii au calculat impactul social la nivelul natiunii al abuzurilor comise de institutile financiare de creditare din Romania ? In DEZASTRUL in care aste in prezent sistemul financiar de creditare, Isarescu si bnr-istii, nu au calculat nimic si nici nu stiu nimic.