Raiffeisen Bank limiteaza la cinci operatiuni/ zi achitarea creditelor in monede mai mici de un leu

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2015, 19:45 Economie | Finanţe & Bănci

Steven Van Groningen, CEO Raiffeisen Bank
Foto: AGERPRES
"Am decis sa limitam depunerile de numerar consecutive, cu scopul achitarii ratelor la toate tipurile de credite, la un numar de cinci operatiuni/zi. Consideram ca fiind de rea-credinta actiunea celor care, pe de o parte, nu discuta cu banca situatia lor concreta, pe de alta parte aleg sa blocheze activitatea atat a bancii, cat si a celorlalti clienti", au transmis miercuri oficialii bancii. Depunerile in numerar se refera doar la cele in monede, interdictia vizand evitarea situatiilor cu potential de conflict, au precizat pentru HotNews.ro reprezentantii Raiffeisen Bank. Decizia survine dupa ce tot marti, in cursul dupa –amiezii, un grup de 10 clienti a dorit sa faca depuneri succesive de 1 leu sau mai putin intr-una dintre agentiile bancii din Bucuresti. Dupa ce au fost indrumati catre ghiseul dedicat acestor operatiuni, acestia au devenit violenti, spun oficialii Raiffeisen Bank, agresand verbal personalul agentiei precum si pe ceilalti clienti prezenti in agentie.

 In consecinta, a fost apelata sectia de politie din zona, mai spun oficialii bancii.

Raiffeisen Bank le cere scuze clientilor afectati de comportamentul persoanelor in cauza. De asemenea, consideram ca aceasta modalitate de exprimare constituie un abuz de drept.

Potrivit dispozitiilor art. 15 din Codul Civil, “niciun drept nu poate fi exercitat in scopul de a vatama sau pagubi pe altul ori intr-un mod excesiv si nerezonabil, contrar bunei-credinte”.

In acest context, am decis sa limitam depunerile de numerar consecutive, cu scopul achitarii ratelor la toate tipurile de credite, la un numar de cinci operatiuni/zi. Consideram ca fiind de rea-credinta actiunea celor care, pe de o parte, nu discuta cu banca situatia lor concreta, pe de alta parte aleg sa blocheze activitatea atat a bancii, cat si a celorlalti clienti.

"Raiffeisen Bank reafirma disponibilitatea de a oferi solutii la problemele si solicitarile fiecaruia dintre clientii sai, fie prin completarea formularelor disponibile atat in agentii, cat si pe site-ul bancii www.raiffeisen.ro, fie prin apelarea serviciului de asistenta clienti la numarul de telefon 0800 802 02 02", se mai arata in comunicatul bancii.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

13995 vizualizari

  • +9 (33 voturi)    
    mai bancherilor (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:03)

    mai bancherilor [anonim]

    sunt banii respectivi in circulatie?

    sunt!

    atunci mucles! sau iarasi sunteti mai presus de lege?

    voua nu va place munca si vreti sa faceti bani din nimic, bani de pe spinarea altora, va comportati ca niste paraziti

    sa ziceti mersi si sarumana acelora care va calca pragul ca de pe urma lor traiti

    sa dea Domnul sa dati faliment!
    • 0 (16 voturi)    
      de acord cu mentiunea ca (Joi, 12 februarie 2015, 1:38)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui mai bancherilor

      ....si panaramele care au luat banii (altora) cu imprumut si acum pozeaza in victime inocente pentru a nu-si achita datoriile ... sunt tot niste PARAZITI !
      • +1 (9 voturi)    
        prietene (Joi, 12 februarie 2015, 8:28)

        rochiri [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        sa chemi pe unii care au luat credite Paraziti...inseamna ca esti dus rau!
        Nu inteleg cum ai ajuns tu la concluzia asta!
        • 0 (6 voturi)    
          cam are logica... (Joi, 12 februarie 2015, 9:18)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

          sunt bani pe care i-au "papat" fara sa-i munceasca... pana nu-i dau inapoi, leu cu leu sau cum i-or da, sunt niste paraziti care traiesc pe banii altora.
          • +2 (2 voturi)    
            Multa logica (Joi, 12 februarie 2015, 14:02)

            clauv [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Pe cat e de simpla afirmatia, pe atat e de greu de acceptat de cei in cauza...:)
            Nimeni nu vrea sa accepte ca "a lua credit" e sinonim cu "a trai pe datorie", si in aceste conditii, exprimarea "sa ai casa ta" e doar un abuz de limbaj :)
            • -1 (1 vot)    
              parazitii aia platesc DOBANDA (Joi, 12 februarie 2015, 15:21)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui clauv

              Sa chemi "paraziti" pe unii care iau credite e tipic pentru hienele cu prea multi bani care ii vad pe toti ceilalti ca o amenintare pentru averea lor. In categoria asta intrand majoritatea patronilor si directorilor de la stat si particular. Dupa cum stiti, "parazitii" aia platesc dobanda la creditul pe care il iau, de multe ori o dobanda mult prea mare. Furnizarea creditului e un SERVICIU pentru care "parazitii" PLATESC.
              • +1 (1 vot)    
                corect (Joi, 12 februarie 2015, 18:38)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

                dobanda este plata pentru un serviciu. serviciul este ca te lasa sa traiesti pe banii altuia, intr-o casa pe care tu in mod normal nu ti-ai fi permis sa o cumperi.

                "hienele" pot fi viitori pensionari care si-au depus banii in fonduri de pensii, tineri mai cumpatati care platesc chirie si in acelasi timp mai pun un ban de-o parte ca sa-si ia casa cand si-o vor permite. "majoritatea patronilor si directorilor" nu e o majoritate si nici nu ar face prea multe afaceri daca si-ar tine banii in depozite la banci in loc sa-i investeasca in afacere, nu?

                in mod ideal, acest capital ar trebui investit in ceva ce aduce plusvaloare/profit, locuinta fiind pe termen lung o cheltuiala, nu o investitie.. cresterea valorii fiind pur speculativa (ca dovada evolutia dupa 2008).
    • -2 (6 voturi)    
      asa e (Joi, 12 februarie 2015, 7:49)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui mai bancherilor

      Dar banca, daca simte ca are cheltuieli mai mari, poate mari comisionul pentru depunere de monede, pana isi acopera cheltuielile.
      • -1 (5 voturi)    
        ce rezolva? (Joi, 12 februarie 2015, 9:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        niste papagali in cautare de senzatii ieftine blocheaza o sucursala sau doua... la care restul clientilor trebuie sa astepte ore la coada.
        un comision in plus ar lovi toti clientii, inclusiv pe cei de buna credinta.
      • -1 (3 voturi)    
        Clientul (Joi, 12 februarie 2015, 11:56)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        Nu numai ca cer ca altii sa acopere riscurile acelor credite (in speta eu in calitate de contribuabil la stat sau eu in calitate de client al bancii) dar mai si fac tot posibilul sa imi ingreuneze mie viata pentru ca trebuie sa stau la cozi dupa un astfel de individ care crede ca "protesteaza" si face rau bancii in loc sa realizeze ca ii face rau tot unuia ca el care nu are nici o vina.

        Si se plang ca nu au bani sa plateasca dar cumva au timp sa protesteze pe la toate usile si sa stea ore intregi la coada ca sa plateasca cate un leu. Poate daca ar petrece timpul ala muncind nu ar mai trebui sa stea cu mana intinsa.

        Dar asta e problema: nu au gandit nici cand au facut creditul, nici acum. Egoism demn de fuduli, milogi si cu mintea scurta.
        • -1 (1 vot)    
          hai ma (Joi, 12 februarie 2015, 16:43)

          serios [anonim] i-a raspuns lui Close

          pai ma nene nu platesti tu, sa plateasca banca, ca a dat credit toxic, nu doar amaratu'. Daca farmacia iti da un medicament toxic nu te duci peste ei, sau tu esti "prost" ca ai crezut ca e ok, ca doar e pe piata? Asa sa desfintam bancile, sa imprumute fiecare de lacine vrea cum vrea, ca doar trebuie sa te intelegi conform contractului. Ce imi mai trebuie banca, ma duc la nutzu camataru si iau bani....
          • 0 (0 voturi)    
            Prietenas (Luni, 16 februarie 2015, 16:52)

            Close [utilizator] i-a raspuns lui serios

            Banca aia de la cine mama ma-sii scoate banii? Din aer? Credite toxice? Toxica e prostia si lipsa de viziune a oamenilor care se arunca cu capul inainte dupa bani si apoi plang cu mana intinsa.
  • +15 (25 voturi)    
    astept confirmare (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:03)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    comisioane mari, servicii bunicele...daca stirea se confirma, spun adio cardului la banca asta!
    • 0 (18 voturi)    
      Nu-i nimic, (Joi, 12 februarie 2015, 0:52)

      Robinson Crusoe [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      mai deschid eu un card la ei și pentru nevastă-mea. Nu înțeleg de ce vă aprindeți așa rapid când banca ia niște măsuri de bun simț. Ți-a plăcut creditul în CHF? Mai prelungește-l vreo 10 ani atunci. Dar eu unul m-aș simți nașpa să trebuiască să stau la ghișeu după niște maimuțe care nu au altă treabă decât să depună sute de CHF în bancnote de un RON toată ziua. Unii mai au și treabă, nu numai chef de poante de adolescenți prinși la copiat..
      • +4 (4 voturi)    
        aaa (Joi, 12 februarie 2015, 9:26)

        aa [anonim] i-a raspuns lui Robinson Crusoe

        sunt in circulatie ??? sunt...asa ca...eu chiar sa merg sa platesc cu de 10bani in valoare de 100 ron...astia sunt banii pe care ii am.
        • 0 (2 voturi)    
          Sigur (Joi, 12 februarie 2015, 12:00)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui aa

          E democratie, iar banca este o entitate privata? Este. Deci are dreptul sa-ti tranteasca o limita de 5 tranzactii pe zi. Daca nu iti convine te muti la alta banca. DUPA ce platesti creditul. Alte banci te pot credita in Euro sau lei astfel incat sa acoperi creditul in CHF si sa preia ipoteca. Dar nu va convine creditul in lei sau euro... prea scump.

          Si faptul ca tu esti dispus sa pierzi zile intregi facand asta in loc sa-ti vezi de munca si sa iti platesti datoriile spune totul despre tine si "genul tau". Muieti-s posmagii? Nu uita ce a patit ala.
      • +1 (3 voturi)    
        esti simpatic amice (Joi, 12 februarie 2015, 12:20)

        aiurea [anonim] i-a raspuns lui Robinson Crusoe

        monedele se afla in circulatie si pot fi utilizate la plati.
        clientii pot depune cat au, cat doresc.. nu poate Van Pwla asta sa decida el.. ca nu este pe tarlaua lu ma-sa.
        BNR ce zice? ca doar reglementeaza piata bancara?
        BNR emite moneda degeaba? Ca pwla blond asta nu vrea sa accepte monede.
        Cum adica nu am voie sa fac operatiuni? Cine ingradeste dreptul asta? si zice ca sunt consecutive, sa stea tot aia la rand.. si nu mai sunt operatiuni consecutive.
  • -7 (15 voturi)    
    ! (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:25)

    Philippe Clarence [anonim]

    Cravata galbena este execrabila.
    Anul acesta se poarta marsala, chiar daca galbenul este una din culorile bancii.
    Si negrul este insa nu se spala pe dinti cu negru de fum .
    • -3 (13 voturi)    
      Ce prost esti si ce proasta e ma-ta! (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:40)

      iiii [anonim] i-a raspuns lui Philippe Clarence

      Fotografia e facuta in 2010, cap de strut. Numai martalogii se lamenteaza la astfel de chestiuni, sclavule!
  • +3 (23 voturi)    
    trista banca (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:25)

    tru [anonim]

    nu am credite la minunea de banca.
    am card de debit/salariu la ei.
    avand in vedere nesimtirea lor imi voi desfiinta cardul
  • +11 (21 voturi)    
    Mirific (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:32)

    Eu123 [utilizator]

    Si lipsit de bun simt in acelasi timp.

    Banca a dat dovada de impertinenta si ar trebui sa isi revizuiasca atitudinea de stăpân al mosiei pline de supusi docili.

    Nu consider a fi o miscare inteligenta dpdv al relatiei cu clientii.

    Despre legalitate as aduce in discutie art 28, Legea 296/2004 si as întreba banca care este motivul justificat prin care refuza prestarea serviciului, precum si interzicerea schimbărilor clauzelor contractuale in mi unilateral in relatia cu clientii deja existenti, asta pentru a prezenta si obligatiile de care băncile fug in mod constant.

    Ce oameni, poate vor sa mearga clientii s munceasca gratis pt ei.
    • +6 (12 voturi)    
      daca as avea credit la ei (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      si banca nu doreste sa primeasca banii mei pt rata atunci banca si-a dat foc la valiza. Fara scandal iar daca vine politia e si mai bine ca exista un martor obiectiv
      • +1 (15 voturi)    
        Dacă ai fi citit cu atenție, (Joi, 12 februarie 2015, 0:55)

        Robinson Crusoe [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        ai fi văzut că banca limitează numărul de operațiuni, nu valoarea monedei in care se face plata. Glumeții ăia stăteau la rând, depuneau un RON, apoi se așezau iar la rând să mai depună un RON. Și tot așa, până la suma de plată. Ai fi vrut să te nimerești tu la coada aia imensă de indivizi care plătesc o poliță băncii pe timpul tău?
    • -2 (4 voturi)    
      Eu sunt clientul (Joi, 12 februarie 2015, 12:03)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      Si mi se pare o solutie rezonabila in fata unor clienti nerezonabili. EU nu vreau sa pierd zile intregi pe la cozi pentru ca cineva a considerat ca un protest bun impotriva bancii e sa ma blocheze pe mine.

      Eu nu pot sa traiesc stand cu mana intinsa pe la altii deci protestul lor pentru problemele lor imi provoaca mie probleme.

      Cum ti s-ar parea daca as protesta impotriva RADET dand gauri in teava blocului tau?
  • +5 (21 voturi)    
    atentie (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:35)

    silviu [anonim]

    trebuie sa luptam cu arme lor , eu zic sa ne strangem mai multi chiar daca nu este ziua de plata a ratei stam la rand si cate 50 de bani numai de cate 5 bani 5 tranzactii, apoi altul si daca suntem vreo 15 persoane tot asta este
    • -2 (20 voturi)    
      nu aveti ce face (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:16)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      pierdeti timpul vostru, in primul rand. O metoda de protest idioata. Chiar, pe bune, cu ce este vinovata banca, ca a picat cursul in Elvetia? Nu este alegerea si responsabilitatea clientului? Daca nu va place banca X, de ce luati credit de la ei? Eu sunt o persoana anticredit, mi se pare o prostie sa apelezi la imprumuturi ca sa-ti cumperi bunuri care nu castiga in valoare in timp. De exemplu o masina sau mobila. Poate merge sa-ti iei o casa, daca este un moment prielnic, cum este acum, dar nu pe varf cum au facut unii prin 2007-2008. Creditele sunt bune doar pentru cei acre produc cu acel imrumut mai mult decat dobanda pe care o platesc, adica le ramane profit la finalul zilei.
      • +3 (5 voturi)    
        este usor sa vorbesti acum (Joi, 12 februarie 2015, 8:53)

        Mo55u [utilizator] i-a raspuns lui minos

        dupa razboi multi viteji se arata...de unde sa stii cand este momentul prielnic...nu toata lumea este analist economic si dupa cum s-a vazut si multi din acestia au fost luati prin surpindere de criza. Si este o metoda de protest pentru ca bancile nu negociaza creditele clientilor. In primul rand valorile ipotecilor nu mai sunt de actualitate si chiar daca omul vrea sa-si refinanteze creditul este pus sa aduca alte bunuri imobiliare care sa acopere diferenta. Cu tot respectul, dar Isarescu cand vorbeste de negocieri individuale abereaza complet. Omul si-a luat o casa pe credit, de unde sa mai aduca una sa o puna gaj. Si aici se opreste negocierea...
    • -1 (1 vot)    
      Stii ce o sa obtii? (Joi, 12 februarie 2015, 12:05)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Nu doar ca banca o sa isi vada de treaba dar o sa obtii si multa ura si resentimente de la ceilalti oameni care nu au nici o vina dar trebuie sa sufere din cauza TA.
  • +10 (16 voturi)    
    raspuns la afirmatia CEO (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:35)

    Gigi [anonim]

    Si cand prezinti situatia la banca, documentat, ai parte de dialog cu SURZII. Asa ca, nu va mai laudati ca dialogati cu clientii, si nici nu mai introduceti restrictii cand oamenii platesc.
  • +7 (13 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:43)

    owl [anonim]

    pe clientul nr 6 i-l dau afara cu paza ? sa vedem cum se apara de OPC apoi...
  • +6 (18 voturi)    
    Presedintele Raiffeisen MINTE cu nerusinare! (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:45)

    madalin [anonim]

    Am fost prezent azi la sucursala UNIRII.
    Au chemat Politia. Ne-am legitimat si le-am explicat ca vrem sa fim tratati ca orice client.
    Politia nu ne-a putut acuza de nimic.
    Am fost civilizati, am respectat personalul bancii. E modalitatea noastra de protest, calm si cu bun simt.

    Domnule Van Groningen daca ati avea un respect minim pentu cei 75.000 de oameni imprumutati CHF nu s-ar intampla asemena actiuni disperate ale oamneilor care isi pierd casele..

    RUSINE Raiffeisen, RUSINE BNR !!
    • +1 (3 voturi)    
      Calm si cu bun simt? (Joi, 12 februarie 2015, 12:10)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui madalin

      Isi pierd casele? Eu nu am casa, ce zici, sa ma duc sa protestez in fata bancii ca nu imi da bani sa imi iau? Sa protestez la usa ta ca tu ai casa si eu nu?
      Poate ar fi vremea sa realizezi ca nu isi pierd casele pentru ca nu au fost ale lor niciodata. Pur si simplu ajung in situatia celorlalti care stau cu chirie pentru ca nu au fost destul de lacomi sa se arunce la credite tip FNI. Adica promisiuni frumoase.

      Intreaba-i pe aia care stau dupa tine la coada cum e cu bunul simt. Poate intr-o zi o sa protesteze unul impotriva producatorilor de usi ciocanindu-ti la usa continuu. Legea ii permite...

      Se contureaza o atitudine tip pentru oamenii care s-au aruncat cu capul inainte la creditele astea fiind cu ochii numai pe bani: nu va intereseaza riscul, sa si-l asume altii pentru voi, nu va intereseaza consecintele, sa le sufere altii, nu va intereseaza cine sufera din cauza actiunilor si deciziilor proaste ale voastre cat timp credeti ca o sa castigati ceva.
    • -2 (4 voturi)    
      BNR este complice! (Joi, 12 februarie 2015, 12:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui madalin

      De ce tace BNR ??? Si nu ia masuri impotriva Raiffeisen si conducatorul ei blond?
      O banca refuza sa primeasca sau ingradeste dreptul cetatenilor de depune banii de rata, banii emisi de BNR????
  • -3 (25 voturi)    
    multi citesc, putini pricep (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:55)

    thebblack [utilizator]

    ce e asa gresit in ce a facut raiffeisen acum?

    niste gigei, indiferent din ce motiv, au hotarat sa depuna 10 lei prin 10 operatiuni de cate 1 leu. cu nimic mai imoral si lipsit de bun simt decat comportamentul general al bancii.

    daca aveti o problema cu banca, rezolvati-o in mod normal la tribunal, nu pe spinarea casierilor si a celorlalti clienti care sunt nevoiti sa piarda timp din cauza voastra.

    haideti cu minusurile ca va explic normalitatea!
    • +3 (19 voturi)    
      Corect (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:31)

      eugen6215 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Nu stiu cati dintre comentatori ar fi dispusi sa astepte cateva ore la banca pentru operatiuni simple daca banca e blocata de asemenea oameni!E simplu sa comentam din fotoliu, altceva este sa si patesti asa ceva, mai ales cand te grabesti.Cat despre creditele in franci elvetieni, imi aduc aminte cat de incantati erau niste prieteni ca au luat si cat incercau sa ma convinga si pe mine s-o fac, spunandu-mi ca sunt fraier ca am credit in lei.
  • -3 (7 voturi)    
    s-au inventat (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:05)

    thatchme [utilizator]

    masinile de numarat monede. Ar trebui sa stie asta. Doua trei masini si nu si-ar mai ridica clientii in cap.
  • +9 (15 voturi)    
    Azi (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:49)

    Gheorghe12 [anonim]

    Mi-am inchis conturile de la ei si am returnat cardul...asta este boicot
  • +6 (12 voturi)    
    catre banci (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:36)

    vagonu [utilizator]

    De ce nu doriti sa se imparta in mod echitabil pierderile si invocati tot felul de pierderi?
    Chiar m-am uitat pe licitatiile cu imobile si terenuri ale unor banci cu credite in CHF, stiti cate sunt? foarte multe, va dau un ex Banc post vreo1300, piraeus vreo 450, Raiffaissen vreo 930, bank post 1340, ALFA vreo 129, credit euro vreo 228 banca rom vreo 5-600. Ce faceti fratilor cu astea si ce veti face cu cele hai sa zicem alte 50.000 daca oamenii nu pot sa mai plateasca? De ce nu acceptati o legislatie care sa fie echitabila pentru ambele parti si sas aduca o stabilitate financiara pe termen lung?
    Oamenii vor plati daca se impart pierderile si va veti recupera si creditele si o parte din dobanda. E mai bine sa se adauge si imobilele acestea la ceea ce aveti la licitatii din cauza neplatii creditlor? Ce veti face in aceasta situatie?
    BNR-ule esti MARE, lasi senzatia ca esti condusa la fel ca Banca Nationala a Elvetiei din peste 70% particulari. Cred ca esti principalul vinovat, pentru ca unele banci doresc sa faca pace si sa se imparta pierderile printr-o lege insa te opui, si mai mult nici nu oferi solutii durabile stabile pentru sistemul bancar si clientii sai
    • -5 (13 voturi)    
      Le cumpăr eu (Joi, 12 februarie 2015, 0:44)

      Robinson Crusoe [anonim] i-a raspuns lui vagonu

      Cumpăr eu casele alea cu banii de mașină. Vagonule, de ce nu erai așa vocal în perioada 2006-2007 când îți luai credit cu CHF și râdeai de proștii care luau credite mai scumpe în EUR și RON? Ați distrus prețul imobiliarelor cu plusatul prețurilor pe credit, că vă credeați buricul pământului. Așa a ajuns un apărtament comunist să coste 80 de mii de euro, când prețul lui REAL e sub 20,000.

      Uite, am stat 5 ani în chirie și zilele astea îmi iau eu un credit de la Raiffeisen. Cu 35 de mii îți cumpăr eu apartamentul pe care nu îl mai poți tu plăti acum. Pentru bancă e egal, ea își scoate banii de 2 ori. Tu rămâi cu lecția învățată pe viitor: Niciodată credit în altă valută decât cea în care ești plătit și niciodată să nu crezi că banca e aia care iese pe minus dacă tu nu plătești. Banca ia tot potul, indiferent pe ce pariezi tu.
      • +1 (5 voturi)    
        parca ai fi Isarescu... (Joi, 12 februarie 2015, 6:46)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Robinson Crusoe

        Sa stii ca si tu, daca iei credit maine de la Raiffeisen, ai nevoie de un tratament corect si de legi clare. Asa cum ti se pare tie ca apartamentu' lu vagonu nu mai poate sa scada sub 35 de mii, si lui saracu I s-a parut ca nu scade sub 100. Valoarea e relativa, bunul simt nu.
        Ce te faci daca mama Russia descopera ca mai exista niste rusi maltratati la Buzau si incepe sa dea cu rachete? Cam cat crezi tu ca mai face apartamentu tau da treiescinci da mii? Dupa aia in timp ce tu o sa fii mobilizat pe front, raifaizan o s-o alerge pe nevasta-ta prin scara blocului dupa bani. Ia zi? E bine?
  • +8 (12 voturi)    
    domnilor bancheri! (Miercuri, 11 februarie 2015, 23:11)

    dan.c [utilizator]

    Daca imprumutatul nu poate plati, luati-va garantia si lasati lumea in pace! Nu trebuie sa mai existe oameni si cu casa luata si cu poprire pe salariu! In Austria v-ati permite asa ceva? Voi stiti ca BNR ar trebui sa va oblige sa recunoasteti ca pierdere in bilanturi diferenta intre valoarea ramasa a creditului si valoarea colateralului.
    Deasemenea cand creditul s-a ieftinit ati inventat produse noi pentru clientii noi, iar pentru cei vechi nu ati ajustat. In Europa de vest se re-evalueaza la fiecare 2 ani.
    Cand oamenii au venit si au depus cereri incercand un dialog cu banca v-ati batut joc.
    Cand legea v-a fortat sa treceti la formula de calcul pentru dobanda ati luat dobanda din momentul respectiv 6.78 la CHF, ati scazut LIBOR la acel moment care era 0,5 si a dat 6,28. Dupa aia ati zis ca dobanda e LIBOR+6,28. Asa ati inteles sa impartiti povara cu clientul - maximizandu-va profitul.
    Eu inteleg ca Parlamentul si Guvernul sunt alcatuite din incompetenti, ca BNR e slab si nu-si face datoria, dar sincer acum, cum va vedeti facand business in continuare in tara asta cu o astfel de atitudine? Sau ati decis sa mergeti la rupere?
  • +1 (13 voturi)    
    BOICOT GENERAL PT BANCILE CU CHF (Miercuri, 11 februarie 2015, 23:21)

    cristi [anonim]

    Rugati prietenii, rudele si colegii sa numai lucreze cu astfel de banci, le vom boicota pana vor da si ei faliment ca pe noi ne-au falimentat, sa ramana si ei fara casa sa vada cum e...
    BANDITILOR
    • 0 (10 voturi)    
      Ce ai tu cu banca... (Joi, 12 februarie 2015, 0:48)

      Robinson Crusoe [anonim] i-a raspuns lui cristi

      se numește contract civil. Nimeni nu te obligă să semnezi nimic, nimeni nu te obligă să accepți condiții cu care nu ești de acord. Nu-ți place o bancă, nu lucra cu ea. Nu-ți place nici o bancă, nu te obligă nimeni să rulezi alți bani decât ce ai tu pus la saltea.

      PS: ce faci tu aici e penibil, e ca încercarea aia de boicot a benzinăriilor din ultimii ani. Erau câțiva inși vocali care ba boicotau Petrom, ba Lukoil, ba pe mă-sa. Uite ce bine o duc benzinăriile acum ca să-ți faci o idee despre cum o să o ducă și băncile. Banca va da faliment când se decide să dea un tun sinistru și să plece EA cu economiile tale, nu invers. Tu ești bun de plată atâta vreme cât ai bunuri care să poată fi executate.
      • +2 (4 voturi)    
        contractul civil... (Joi, 12 februarie 2015, 7:01)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Robinson Crusoe

        ...nu poate sa infranga legea. Sau daca la momentul semnarii a fost vid legislativ, Parlamentul ar trebui sa dea o lege de corectare a tuturor acestor contracte.
        Mai pe intelesul tau: Eu si cu tine jucam poker in Vestul Salbatic. Tu te imbeti si pierzi. Semnezi un contract ca mi-o dai pe nevasta-ta. A doua zi dimineata eu vin sa o iau. Serifu zice "get lost!". Eu zic: "omu a semnat a fost o intelegere. Unde scrie ca n-am voie sa-i iau nevasta". Serifu zice: "nu scrie, da nu o iei". Dupa aia se duce si da telefon la Primaru: "sefu, hai sa rezolvam problema ca un nebun pretinde ca detine nevasta altuia!".
    • 0 (8 voturi)    
      dar prostia din capul tau... (Joi, 12 februarie 2015, 1:44)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      ... nu vrei s-o boicotezi si pe aia ? ... caci ea este vinovata, in primul rand, de cam tot raul care ti se intampla si pe care tu il pui in carca altora.
  • +7 (11 voturi)    
    Adică cei care plătesc asa (Joi, 12 februarie 2015, 0:07)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu sunt clienți?
    Cei de la banca si-au cerut scuze fata de clienți...
    Orice persoana care apelează la serviciile băncii (pe care desigur, le plătește - si inca destul de piperat as zice) este client si trebuie tratat ca atare.
    Eu zic ca au șanse bune sa ii reclame, mai ales daca nu au făcut scandal.
  • +7 (11 voturi)    
    Ciudățenie (Joi, 12 februarie 2015, 2:49)

    Finel [anonim]

    Deși nu am credit sunt solidar cu cei ce au credit in CHF!
    O banca cinstita ( nu prea sunt ) nu ar fi trebuit sa împingă clienții spre credite in valuta dacă nu au venituri in acea valuta ! Sau măcar sa avertizeze asupra riscului valutar!
    Dacă tot s-a ajuns in situația aceasta ar trebui sa suporte consecințele împreuna cu clienții!
    Întâmplarea face ca tocmai azi am reușit sa îmi mut economiile mele de la Raiffeisen la o banca mult mai mică care apreciază orice nou client si i-l tratează cu respect! Concluzia: bancile mari tratează relația cu clientul in mod execrabil deoarece ele considera ca sunt suficienți fraieri care se înghesuisc la ele. Bancile mici se comporta cu mult mai mult respect!
  • +4 (8 voturi)    
    CREDIT IN EURO (Joi, 12 februarie 2015, 8:50)

    unul cu credit in euro [anonim]

    Fratilor, aceasi problema o avem si noi , cei cu credite in EURO! Am luat credit pt casa la curs euro 3,7si acum e 4,5 ! Am platit 5 ani fara nici o restanta. Când s-au micsorat salariile la jumatate am solicit 2 reesalonari, iar rata am platit-o la timp( reesalonari pe maxim 2 ani ). Mentionez ca in acesti 2 ani am platit numai dobanda!!!!!!!!!!! Creditul este al BCR! In momentul de fata , am mai solicitat o esalonare , iar raspunsul oficial al bancii este ca nu se mai poate ! Neoficial, ofiterul de cont mi-a spus sa platesc cat pot lunar , ca sa nu se acumuleze dobanda penalizatoare. Am restanta 60 zile ( in conditiile in care plaresc cat pot cca 500 EUR /luna ) si sunt sunata de 10 ori pe zi pe zi ( pe fix, pe mobil, parintii mei care nu au nici o legatura cu creditul) de cei de la recuperare de la BCR sa ma ameninte ! Am cerut conversia credituklui in lei si mi-au spus ca nu se poate, deoarece garantia nu mai are aceeasi valoare!!!!! Deci, MOSIERII DE LA BNR SA FACA CEVA CU CREDITELE IPOTECARE DATE IN TOATE VALUTELE!
  • -2 (6 voturi)    
    magarie din partea clientilor (Joi, 12 februarie 2015, 9:00)

    V [anonim]

    Groaznici acesti oameni cu creditele lor in CHF. Sa faca ei denial-of-service bancii, doar pentru propriile lor greseli?
    Eu consider ca daca 75 000 de oameni au o problema in care banca i-a nedreptatit in vreun fel, locul de a o rezolva este in justitie.
    Asta daca au vreo urma de dreptate pentru a-si-o revendica.
    Doar nu a-ti vrea ca banca sa va ingrijeasca ca pe copii atunci cand sunteti pe cale sa faceti o nechibzuinta - un credit pe care nu-l puteti sustine sau pentru care riscul este prea mare?
    Greselile se platesc, domnilor, sunt costisitoare - pentru cei ce gresesc, nu pentru altii.
    Pana la urma, este vorba de oameni majori, sanatosi la cap (teoretic) care au incheiat niste contracte. Nu le-a pus nimeni pistolul la cap, nu i-a fortat nimeni la nimic, nu cred ca au fost dezinformati. Un contract e un contract - are anumite clauze - si daca e incalcat in vreun fel, atunci apare problema de a rezolva in justitie ceva - dar nu pe strada, nu facand DoS la banca - asta denota numai barbarismul si incultura celor care fac asa ceva.

    Eu blamez si presa si televiziunile ca au dat apa la moara acestor oameni inconstienti sa continue cu nechibzuintele lor.
  • -2 (4 voturi)    
    comision (Joi, 12 februarie 2015, 9:11)

    anonim [anonim]

    Sunt prosti.
    Tot ei, in alte tari, au comision fix pt orice depunere, indiferent de suma depusa. Comisionul e de approx 2euro. Sa vad eu cine mai plateste 1leu atunci si 8lei comision...
  • -2 (4 voturi)    
    Sunt prosti (Joi, 12 februarie 2015, 9:27)

    Gipsi [utilizator]

    Tot ei, in alte tari, cer un comision de approx 2euro pentru orice operatiune cu numerar la casieriile lor. Nu conteaza ca: achiti o rata, platesti o factura, depui bani in propriul tau cont... pt fiecare operatiune in parte, indiferent de suma, platesti 2 euro sau mai mult.
    Daca ar face asta si in RO nu cred ca s-ar mai duce zurbagii care ca sa achite 1 leu si sa plateasca comision 10 lei pt operatiune. :D
    Raiffaisen RO sunt idioti, ar trebui sa se inspire de la colegii lor de mai la vest.
  • +2 (4 voturi)    
    SI PENTRU TOT SISTEMUL MAFIEI BANCARE (Joi, 12 februarie 2015, 9:39)

    Pentru BNR, Parlamentul Romaniei, Guvern, Presedin [anonim]

    Conform art.4 alin.1 din Legea nr.193/2000 „O clauza contractuala care nu a fost negociata direct cu consumatorul va fi considerata abuziva Daca, prin Ea însăşi sau împreuna cu alte prevederi din contract, creează, in detrimentul consumatorului si contrar cerinţelor bunei-credinţe, un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligaţiile părţilor.”

    Alin.2 din aceeaşi lege prevede că „O clauza contractuala va fi considerata ca nefiind, negociata direct cu consumatorul daca aceasta a fost stabilita fara a da posibilitatea consumatorului sa influenţeze natura ei, cum ar fi contractele standard preformulate sau condiţiile generale de vânzare practicate de comercianţi pe piaţa produsului sau serviciului respectiv”.

    Raportat la prevederile legale in domeniul clauzelor abuzive, contractul de credit reprezintă un contract de adeziune conţinând clauze prestabilite de către Banca care se impun clientului fara a-i da acestuia posibilitatea de a influenta conţinutul clauzelor, fapt ce determina inegalitate poziţiilor juridice ale părţilor contractante in sensul afirmării intereselor băncii, in calitate de profesionist, in detrimentul consumatorului, care reprezintă partea mai slaba in contract.

    LEGEA E FOARTE CLARA.
    TOATE CONTRACTELE DE CREDIT TREBUIE MODIFICATE ASTFEL INCAT MAFIOTII SA NU-SI MAI BATA JOC DE ROMANI.
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca este infractiune clara (Joi, 12 februarie 2015, 9:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Refuzul instrumentelor de plata legale. Aici atat protectia consumatorului (nu se permite unui client al bancii sa utilizeze un instrument legal de plata pe teritoriul Romaniei) si BNR (o banca refuza utilizarea unui instrument legal de plata emis de Banca Nationala) trebuie sa se sesizeze in urma acestui anunt discriminator (cum sunt alesi cei 5 "fericiti") si ilegal si sa aplice bancii corectii (amenzi) financiare corespunzatoare pana le va trece apetitul pentru demonstratii de forta (in relatia cu clientii) ilegale.
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Joi, 12 februarie 2015, 10:40)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    la momentul contractarii creditului nu exista aceasta reglementare, cred ca asta se poate face numai pt creditele noi,nu pt cele deja in desfasurare, nu?
  • 0 (6 voturi)    
    CINE VORBESTE DE ABUZ ?! (Joi, 12 februarie 2015, 10:49)

    WTF [anonim]

    Ati intrecut mafia bai nesimtiti de bancheri! Si tot voi va plangeti... lupul striga lupii si hotul striga hotii... La ce se rezuma discutia cu banca a unei situatii concrete?! Cand am cerut in scris scutirea de la plata a 2 rate deoarece suntem invitati la o nunta, mi-au raspuns sa duc acte doveditoare... La intrebarea mea daca doresc sa duc chitanta de la miri au dat din colt in colt si au inceput cu amenintari subtile... ca ati semnat un contract, ca este un angajament, ca bla bla... ASTA ESTE DISCUTIA CU ORICE BANCA !
    • +1 (5 voturi)    
      :)))))))))))))))))))))))))))) (Joi, 12 februarie 2015, 12:36)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui WTF

      mr bean, tu esti?

      daca tu faci misto de ei, mi se pare normal sa faca misto si ei de tine cerandu-ti chtanta.
    • +1 (5 voturi)    
      Mare ti-e gradina (Joi, 12 februarie 2015, 13:04)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui WTF

      Duamnee..
    • +4 (4 voturi)    
      salariu (Joi, 12 februarie 2015, 14:04)

      Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui WTF

      dar daca ti ar zice sefu ca nu ti plateste salariul 2 luni pentru ca e nas si are nevoie de fiecare leu???
      • -1 (1 vot)    
        gandire superficiala romaneasca (Joi, 12 februarie 2015, 16:08)

        WTF [anonim] i-a raspuns lui Gicu2

        daca eu il imprumutam pe sef, il mai asteptam 2 luni (si fara dobanda penalizatoare!) :D... si fara chitanta :D
  • +3 (5 voturi)    
    ieri am vrut sa platesc (Joi, 12 februarie 2015, 13:51)

    Gicu2 [utilizator]

    o factura. la banca unde am cont.
    erau doua ghisee, ambele blocate de unii care depuneau cate 50 bani cereau schimb in CHF si apoi inca 50 de bani si schimb si apoi 1 leu si tot asa.
    dupa 20 de minute in care m-am uitat stupefiat, i-am soptit celui cu monedele la ureche ca ...ma rog, nu conteaza ce si am plecat.
    acuma intreb, ce vina am eu ca mi-am pierdut timpul pentru un cretin care isi luase concediu ca sa "boicoteze"? ca oricum nu va obtine nimic. tot rata aia o s-o plateasca.
    • -1 (1 vot)    
      pentru Speer (Joi, 12 februarie 2015, 22:33)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Gicu2

      Daca l-ai injurat, iti meriti tara in care traiesti! Nu poti intelege ca este singurul mod civilizat, legal si in spirit cetatenesc sa te lupti cu surzenia bancilor! Procesele dureaza deja de peste 3 ani si inca nu s-a ajuns la capat. Ma bucur ca oameni au inceput acest protest. Si m-as bucura si mai mult daca ceilalti, chiar daca sunt deranjati, sa accepte acest tip de lupta, protest. Iar daca banca limiteaza numarul de operatiuni (apropo, in contract nu exista nicio astfel de clauza!) pe baza principiului ca un drept nu poate fi exercitat cu rea credinta si pentru a vatama un alt drept, cum explica modul cum intelege sa-si exercite dreptul, prevazut prin contract, de a stabili acest nivel dee dobanzi, nejustificat prin niciun mecanism de reglare economica, care afecteaza grav viata si practic dreptul la o viata linistitia a sute de mii de cetateni? Pai nu vi se pare maxima ipocrizie? Si lacomie! Si nerusinare! Si tot ce mai vreti...
  • 0 (0 voturi)    
    solutia este procesul (Joi, 12 februarie 2015, 23:27)

    BG [anonim]

    Daca nu se emite niciun act normativ favorabil, singura solutie care mai ramane este actiunea in instanta pe clauze abuzive, adica aproape 75000 de procese in toata tara. Atunci, cu siguranta, se vor lua masuri.
    In contractul meu, am vazut ca nu scrie nicaieri la ce curs se va plati CHF (din 2008 sau din 2015), iar eroarea profita cumparatorului. Ce parere aveti?