Raportul Curtii de Conturi pe 2013: Fondul de rezerva al Guvernului nu a fost utilizat in scopul pentru care a fost creat, alocarile realizandu-se fara criterii transparente

de CP     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2015, 14:16 Economie | Finanţe & Bănci

Echipa de control a Curtii de Conturi a descoperit ca in 2013, Fondul de rezerva aflat la dispozitia Guvernului nu a fost utilizat in scopul pentru care a fost creat, alocarile realizandu-se fara criterii transparente. Acest fond reprezinta de fapt o modalitate de a suplimenta bugetele unor ordonatori de credite fara a fi nevoie de aprobarea Parlamentului, functionand practic ca un buget paralel fara control parlamentar, se arata in sinteza raportului Curtii de Conturi pe 2013.

Prin Legea nr. 5/2013, pentru fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului inclus in bugetul de stat s-au aprobat 200 milioane lei pentru finantarea unor cheltuieli urgente sau neprevazute care apar in timpul executiei bugetare. Aceste credite bugetare s-au majorat de peste 5 ori cu ocazia celor doua rectificari, fiind anulate unele credite bugetare propuse de ordonatorii principali de credite, in conditiile Legii nr. 500/2002, cu modificarile si completarile ulterioare. Sumele din fondul de rezerva bugetara s-au utilizat pentru majorarea bugetelor unor ordonatori principali de credite ai bugetului de stat si ai bugetelor locale, pe baza a 38 de hotarari de guvern, continuandu-se practicile din anii precedenti, respectiv:
  • repartizarea sumelor catre ordonatorii principali de credite care le-au anulat pentru actiuni care nu s-au dovedit a fi urgente sau neprevazute;
  • corectarea unor erori de programare bugetara ale ordonatorilor principali de credite;
  • sustinerea cultelor;
  • lucrari de investitii la diverse obiective, fara a exista o motivare a prioritatii fata de alte obiective de investitii in curs.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2699 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Jos Vacaroiu!!!! (Joi, 12 februarie 2015, 14:23)

    Johanis [utilizator]

    Astia ne minte! Banii au fost folositi corect! La noi nu se ciordeste!
    • +8 (10 voturi)    
      Si asta o zice unul de-al lor (Joi, 12 februarie 2015, 15:04)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Cu jumatate de gura, un hot pus tot de ei la CC, recunoaste ca se fura ca in codru.
  • +14 (14 voturi)    
    Deci Ponta cand intra in inchisoare pt abuz ... (Joi, 12 februarie 2015, 14:40)

    Excelsior [utilizator]

    ...in serviciu???
    • +4 (4 voturi)    
      in Romania justitiei in dependente? (Joi, 12 februarie 2015, 16:46)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Cand va fi independenta.
    • +3 (3 voturi)    
      mai intai..... (Joi, 12 februarie 2015, 17:04)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      .....trebuie ca DNA, DIICOT, SRI....si cine o mai fi, sa isi faca treaba si in acest aspect si sa vedem si noi cum ne-a saracit plagiatorul mincinos, de cei 3-400 de minioane de euroi pe care i-a facut cadou la kazmunaigaz si cat a fost "para-ndaratul".
  • +2 (6 voturi)    
    ATENTIE! (Joi, 12 februarie 2015, 15:04)

    andreitr [utilizator]

    Curtea de conturi nu e DNA. Personalul curtii de conturi este neschimbat de pe vremea lui Iliescu si a FSN. Vorbim de a doua cea mai retrograda institutie dupa parlament. Articolul de mai sus nu spune decat ca au loc niste rafuieli in PSD nimic mai mult.
    • +4 (4 voturi)    
      Da , corect...... (Joi, 12 februarie 2015, 16:38)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      ...... da acest raport nu ar tre sa ajunga si pe masa DNA ?????? Asa ar fi normal......!!!
  • +9 (9 voturi)    
    si mai departe? (Joi, 12 februarie 2015, 15:17)

    goto [utilizator]

    asteptam cu nerabdare raportul si pentru anul 2014.
    si totodata asteptam sa fie sesizate organele statului care sa investigheze mai departe daca se face cineva responsabil sau nu (dna, parchet etc). sau ca de obicei guvernul are de ales modul in care va folosi acest raport?
  • +8 (8 voturi)    
    Au fost folositi pentru voturi (Joi, 12 februarie 2015, 15:50)

    BEDE [utilizator]

    Sigur ca au fost folositi pt ca in niste comune Teleorman sa voteze pe liste suplimentare mii de votanti. Si, de asemenea, ca sa dea ceva la primarii PSD ca sa-i indemne pe oameni sa voteze cu Ponta.
    • +2 (2 voturi)    
      Au fost multi primari care nu au vazut ani de zile (Joi, 12 februarie 2015, 17:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      un leu. Cum au trecut la psd (ordonanta deh . . . .) au vazut si cetatenii cine conduce bine tara.
  • +1 (1 vot)    
    Ce vreti... (Joi, 12 februarie 2015, 17:17)

    Tati [anonim]

    Dar gura noastra nu trebuie sa pape ?
  • +3 (3 voturi)    
    il doare-n pais'pe pe Guvernul Romaniei de Raport! (Joi, 12 februarie 2015, 18:03)

    lili [anonim]

    Oricum nu intereseaza pe nimeni Rapoartele CC a Romaniei, adica aflarea-n treaba la romani!
    Niciodata nici o institutie publica din Romania nu a bagat in seama Rapoartele CC a Romanei si NU a dat socoteala NIMENI pentru matraplazlacurile cuprinse in Rapoarte!
    "Mircea, fa-te ca lucrezi" !!
    Si mai ales, vreau sa spun ca cei de la CC a Romaniei care fac aceste Rapoarte au salarii URIASE!!!