VIDEO Perchezitii in 14 locatii in Bucuresti si Ploiesti. Printre firmele vizate se afla si Exfin 2000, infiintata de mama premierului Ponta si detinuta de sora lui. / Sebastian Ghita si Vlad Cosma, adusi cu mandat la DNA

de DP     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2015, 8:44 Economie | Finanţe & Bănci

Procurori din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul Teritorial Ploiesti efectueaza cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni asimilate celor de coruptie si infractiuni de fraudare a fondurilor Uniunii Europene, potrivit unui comunicat transmis marti de DNA. "In cursul zilei de 17 februarie 2015, ca urmare a obtinerii autorizarilor legale de la instanta competenta, sunt efectuate perchezitii domiciliare in 14 locatii, majoritatea situate in municipiile Bucuresti si Ploiesti, acestea fiind sedii de societati comerciale ori domicilii ale unor persoane", se mai precizeaza in comunicat. Potrivit unor surse judiciare, printre firmele vizate ar fi si firma Exfin 2000 S.R.L,firma infiintata de mama premierului Vicor Ponta. Potrivit Oficiului Comertului, firma Exfin 2000 este detinuta de Natalia Maier si Alexandra Hertanu (sora premierului Ponta).

  • UPDATE 14:55 Presedintele CJ Prahova, Mircea Cosma, a parasit sediul DNA Ploiesti si a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Cosma a confirmat ca a venit la DNA Ploiesti in calitate de inculpat in dosar, insa sustine ca "de lucrarile de la Comarnic raspunde Primaria Comarnic. Problema este ca atunci cand s-a tinut acea licitatie eram in spital, nu stiu nici cine a castigat-o, nici cum a castigat-o. Imi arata dosarul peste o saptamana."
  • UPDATE 12:36 La sediul DNA a fost adus si Mircea Cosma, seful Consiliului Judetean Prahova
  • UPDATE 12:30 Deputatul PSD Vlad Cosma a fost adus la DNA Ploiesti
  • UPDATE 11.55 Sebastian Ghita a venit la sediul DNA Ploiesti, unde a fost citat in calitate de suspect. (B1 Tv) "N-am fost implicat, nu cunosc mai multe detalii", le-a spus Ghita jurnalistilor. El a mai declarat ca il cunoaste pe Iulian Hertanu si ca "Probabil procurorii vor sa se convinga de natura relatiilor mele cu dansul."
  • UPDATE 11:40 Iulian Hertanu, cumnatul lui Victor Ponta, a venit la sediul DNA din Ploiesti, urmand sa fie audiat de procurori.
  • UPDATE 9.30 "Nu cunosc si oricum ar fi gresit sa comentez eu cercetarile efectuate de procurori fata de cumnatul meu. Legea trebuie sa fie egala pentru toti", a declarat Victor Ponta.

Potrivit datelor de la Finante, firma a derula afaceri in 2013 de circa 300.000 de lei, avand un profit de circa 71.000 de lei, similar cu anul 2012.

In cauza, procurorii beneficiaza de sprijin de specialitate din partea Serviciului Roman de Informatii si din partea Brigazii Speciale de Interventie a Jandarmeriei.

Raportat la actele procedurale efectuate in prezenta cauza, precizam ca, atunci cand imprejurarile vor permite, vom fi in masura sa oferim detalii suplimentare.














Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

15997 vizualizari

  • +60 (60 voturi)    
    Aici se termina totul. (Marţi, 17 februarie 2015, 9:09)

    Johanis [utilizator]

    Asta este bomboana de pe coliva in materie penala. Sa dovedesti ca familia premierului fura bani europeni.
    In ultimii ani asta era afacerea oamenilor puternici: sa contractezi lucrari pe care nici macar sa nu fii nevoit sa le executi. Sa-ti intre milioane de euro, bani europeni, in cont si sa livrezi parandaratul in alte firme.
    Daca s-ar afla totul, cred ca Romania ar fi taiata de la tortul european. Sa vada si dna Merkel de ce sta dumneaei cu chirie intr-un apartament in Berlin si de ce stau baietii din tara noastra in palate ridicate pe domenii de cateva hectare.
    Zece DNA-uri nu sunt suficiente pt cat s-a furat in Romania!
    • +23 (23 voturi)    
      Reteta Fonduri Europene - pui din plin politica, (Marţi, 17 februarie 2015, 9:57)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      adaugi niste relatii locale, bagi o spaga mare , te umpli de hartii cu minciuni si te bucuri de bani toata viata..... daca nu vine DNA!!

      In RO fondurile europene fara politica si fara spaga nu se obtin!!

      Daca in foduri se baga politicul (=coruptie) si se da spaga (=oameni care nu-s cinstiti) inseamna ca afacerea este sortita aprioric fraudarii!!

      Buna dimineata Europa, bine ai venit in Rromania!!
    • +24 (30 voturi)    
      Fumigene! (Marţi, 17 februarie 2015, 10:12)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Kovesi, nu incerca sa ne aburesti. Pana nu-i vad pe Ponta, Dragnea si Ghita la portita, eu nu te mai cred. Ponta pentru votul din Diaspora si cei 500 de milioane de dolari stersi din creantele Romaniei la Munai Gaz, Dragnea pentru abuzurile din fondul primului ministru si dosarul referendumului, iar Ghita pentru cel mai vechi dosar din istoria Romaniei si alte 39 nedeschise. Acolo sunt banii nostrii, de sute de milioane de euro, nu la sora si mama premierului care sunt doar praf in ochi ca justitia lucreaza fara partinire!
    • +9 (9 voturi)    
      udrea 10% ponta50% (Marţi, 17 februarie 2015, 13:49)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      udrea 10% ponta50%
      udrea 10% ponta50%
      udrea 10% ponta50%
      udrea 10% ponta50%
      udrea 10% ponta50%
      udrea 10% ponta50%
      udrea 10% ponta50%
  • +34 (34 voturi)    
    ... (Marţi, 17 februarie 2015, 9:13)

    Lazial [utilizator]

    Percheziții in Disneyland...
  • +37 (41 voturi)    
    asteptam reactia "galaxiei noastre":premierul (Marţi, 17 februarie 2015, 9:19)

    lute_ipse [utilizator]

    sa dea vina pe Basescu
    • +27 (33 voturi)    
      mazeta...alooooo...aloooo (Marţi, 17 februarie 2015, 9:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lute_ipse

      unde naiba e mazeta ? in avion cu dottore ?
      • -31 (35 voturi)    
        habemus marotam (Marţi, 17 februarie 2015, 9:39)

        epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        mazeta probabil ca este bine mersi.
        tu insa... cu lipsa asta de medicamente...
        • +3 (7 voturi)    
          Lipsa de medicamente.. (Marţi, 17 februarie 2015, 14:33)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui epaminonda

          .poate .. Ce sa faci daca le iei tu pe toate si tot degeaba.
  • +31 (31 voturi)    
    Ghita (Marţi, 17 februarie 2015, 9:20)

    alex [anonim]

    Te-astept diseara la portita :)
    • +18 (18 voturi)    
      Ecce Homo (Marţi, 17 februarie 2015, 10:31)

      Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostr [anonim] i-a raspuns lui alex

      HAI, FUGUTZA IN DUBAI!!!
  • +41 (41 voturi)    
    se pare ca...... (Marţi, 17 februarie 2015, 9:20)

    novator [utilizator]

    ......plagiatorului i se arata pisica !
    Inseamana ca nu mai are zile multe ca PM si ca urmeaza sa aflam despre niste miliarde, din banii nostri, "pierdute" !

    Concertul in stop major pentru escroci si catuse, trece de la allegro ma non troppo la allegrissimo furioso, unde DNA-ul vine, vine, calca hotii in picioare.

    Oare, cetateanul jefuit, va intelege amploarea mega-escrocheriei numita pompos "democratie parlamentara" ?
    Va cauta el o solutie pentru iesirea din aceasta mizerie sau va ramane captiv acestei escrocherii ?
    Vom vedea !
  • +22 (22 voturi)    
    cald, cald... (Marţi, 17 februarie 2015, 9:29)

    nelupopistas [utilizator]

    ...fierbinte!
  • +4 (30 voturi)    
    vezi... (Marţi, 17 februarie 2015, 9:29)

    nova [anonim]

    d-le Tapalaga, iti miroase acum democratia basista, sa vedem cum va fi acum cu cea sri-sta. Asa se creeaza majoritatea parlamentara. I se arata pisica lui Ponta si daca tot nu are Johannis forta il ajuta la vedere institutiile de forta adica DNA si SRI. De acum incolo sper sa-ti placa ! Oricum ai inceput sa semeni la fata cu CTP ( adica steagul piratilor) si gandirea I-ai imprumutat-o. Patima ta ne face la fel de rau ca si psihoza CTP-ului fata de Basescu. Din pacate iti dau cam O sanse sa iti revii. Pacat !
    • +5 (5 voturi)    
      ghitza, controlorul sef (Marţi, 17 februarie 2015, 15:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nova

      al sri !
      se pare ca a inceput sa pateze, sau, cum zicea ilici, sa intineze imaginea sri.
      or sa'l intrebe procurorii si de sacosa aia cu 5oo mii de ioroi ?!
  • +32 (32 voturi)    
    Minunat! (Marţi, 17 februarie 2015, 9:30)

    OmulNou [utilizator]

    Visez o Romanie, cu Ponta la parnaie!
  • +33 (33 voturi)    
    succes (Marţi, 17 februarie 2015, 9:46)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    poate gasiti originalul tezei de doctorat a lui Ponta!
    • +9 (11 voturi)    
      Originalul e scris pe-o batista (Marţi, 17 februarie 2015, 10:11)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ca de mai mult n-are nici el de unde....
    • +9 (9 voturi)    
      Ca o persoana a plagiat nu-i un lucru rar dar ca (Marţi, 17 februarie 2015, 12:35)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      un popor si-a ales premier un plagiator este unicat!!

      Problema nu-i la Ponta; ci la poporul si mai ales la clasa politica!!
  • -9 (15 voturi)    
    la puscarie cu e! (Marţi, 17 februarie 2015, 10:01)

    lili [anonim]

    Cu toti acolitii politicienilor, astia fura mana-n mana cu politicienii, de 25 de ani si nimeni nu s-a atins pana acum de ei!
    Ponta il urmeaza pe Traian Basescu, DNA se apropie si de apropiatii lui Ponta!
    La puscarie cu ei, succes DNA!
  • +18 (20 voturi)    
    Justitie pentru procurorul Panait! (Marţi, 17 februarie 2015, 10:16)

    Skeptical [utilizator]

    Asta e ceai de musetel. E vremea sa se faca dreptate procurorului Panait.

    Martori oculari au spus ca ultimele cuvinte inainte de moartea "sinucigasului" au aratat catre adevaratul asasin.

    De ce nu se redeschide acest dosar revoltator? De ce ziaristi asa-zisi incoruptibili - vezi CTP, Tapalaga - n-au vreme pentru acest subiect strigator la cer??

    Dreptate, ochii plinsi vor sa te vada.
    • +13 (13 voturi)    
      poate (Marţi, 17 februarie 2015, 11:21)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui Skeptical

      se misca ceva dupa 27 februarie, cand se lanseaza "De ce eu?" in cinematografe. poate vor deschide ochii ...
  • +15 (15 voturi)    
    o intrebare am si eu... (Marţi, 17 februarie 2015, 10:26)

    Daniel Strut [anonim]

    articolul asta de ce e la sectiunea 'economie'?
    pare mai degraba bun pentru sectiunea 'anticoruptie' sau pentru o viitoare sectiune 'ponta'
  • +20 (20 voturi)    
    mama lui "victor cel mare" (Marţi, 17 februarie 2015, 10:29)

    novator [utilizator]

    Pe o stanca neagra, intr-un vechi castel
    Ce ascunde-n beciuri, un cont maricel,
    Plange si suspina tanara domnita,
    Acra si parsiva ca o carcolita,
    Caci, la o manarie, sotul ei iubit,
    A fugit cu banii si n-a mai venit.

    Orologiul suna noaptea jumatate,
    La castel in poarta, oare cine bate ?
    -Eu sunt , DNA-ul, acel mult hulit,
    Eu si dupa smecheri, am venit grabit !

    Va urma !
  • +22 (24 voturi)    
    Puscarie (Marţi, 17 februarie 2015, 10:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    prim prostul tarii se bucura de ultimele zile in libertate.
    • +11 (11 voturi)    
      mai are timp să ia primul avion (Marţi, 17 februarie 2015, 11:47)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      spre Uruguay, Dubai, si alte ţărişoare care nu extrădează...

      Mickey, nu te du şi tu ca prostul de Nicuşor Constantinescu în USA că te fac pachet ăia...Dacă vrei poţi să-l suni pe Iacubov să-l întrebi cum e cu Uruguay-ul ca de la PSD-ist la PSD-ist. Ţările sud-americane nu extrădează. Acolo se aplică jus soli nu jus sangvinis.
      Uite aici speţă celebră ca să ştii ce ai de făcut:

      http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/18206.stm

      http://en.wikipedia.org/wiki/Ronnie_Biggs

      Tre să o pui repede de un plod, dar nu cu spălăcita ci cu vreo mulatră de pe plajă, te rezolvă Mazăre!
      Dacă nu te prinzi care-i clenciul întreabă şi tu pe cine ţi-a scris teza de doctorat.!
  • -4 (12 voturi)    
    Sa dovedim (Marţi, 17 februarie 2015, 10:35)

    Un cetatean [anonim]

    Toate bune si frumoase. Nu imi pace de Ponta, nu l-am votat dar....trebuie dovedita implicarea lui. Uneori e suficient sa se stie ca firma apartine unei rude a lui si colaboratorii sunt ....mai binevoitori.
    Sa vedem cat de capabile sunt insitutiile care cerceteaza.
  • -1 (15 voturi)    
    ne facem iluzii degeaba (Marţi, 17 februarie 2015, 10:37)

    pontiac [anonim]

    O gaseste pe sora lui si ce-i cu asta,e la fel ca fratele lui Basescu.
    A intrat cumva Base la puscarie pentru frati-su asa si cu Ponta.
    Pentru ca Ponta sa infunde puscaria trebuie dovezi beton ca a furat EL sau ca a ajutat pe altii sa fure.
    Nu cred ca e bou sa semneze ceva stiind ca e urmarit non stop.
    Asa ca la fel ca la Basescu ,vise taica vise.
    • +9 (11 voturi)    
      COPY PONTA (Marţi, 17 februarie 2015, 11:34)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Plagiatoru' mitoman cerea demisiaaaaaa....., să facă bine și să demisioneze !!!
      • +6 (6 voturi)    
        ponta 19 iunie 2014: (Marţi, 17 februarie 2015, 13:41)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        ”Cred că preşedintele României şi nu doar al României, ci orice preşedinte dintr-o ţară europeană, în faţa unei asemenea situaţii, tocmai pentru a nu arunca o umbră de îndoială asupra activităţii Justiţei, ar trebui să demisioneze imediat”
        http://www.mediafax.ro/politic/ponta-basescu-ar-trebui-sa-demisioneze-pentru-cazul-mircea-basescu-bercea-mondial-12789736
  • 0 (12 voturi)    
    Jos Isarescu! (Marţi, 17 februarie 2015, 10:38)

    valahiandusk [utilizator]

    Jos Isarescu! Jos Ponta! Sustinatorii bancilor mafioate
  • +5 (5 voturi)    
    Da (Marţi, 17 februarie 2015, 13:54)

    Ghorghe12 [anonim]

    Ar trebui sa iasa acum sa spuna cum s-au derulat licitatiile pe CL-uri la Prahova, toate firmele care au pierdut....
  • +7 (7 voturi)    
    Ex/Finit Corona Opus WcP (Marţi, 17 februarie 2015, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta a castigat deja Eurovizionul din 2015,faza pe mandate de aducere & arestare !
    Cumnatul doctorului WcP a câştigat începând din 2007 încoace (de când există înregistrări în sistemul de achiziţii publice) un număr de 25 de contracte cu statul, în valoare de 100 milioane lei noi. Iată care sunt acestea:
    Pe 20.04.2012, contract în valoare de 23.096.146 RON pentru reabilitarea şi extinderea reţelelor de apă şi canalizare Târgovişte, câştigat în consorţiu cu SC PROMS CONCEPT GROUP SRL & SC COMPLIS SA.
    Pe 28.03.2012, contract în valoare de 139.000 RON pentru realizarea studiului privind disparităţile intra şi interjudeţene în Regiunea Sud Muntenia.
    Pe 16.02.2012, contract în valoare de 53.956 RON, pentru refacerea zonelor urbane cu deficit major în lucrări de alimentare cu apă potabilă şi canalizare zona Andronache lot 3 - 11 străzi.
    Pe 20.01.2012, contract în valoare de 39.863.320 RON pentru extinderea reţelei de canalizare în oraşul Comarnic, câştigat în asociere cu SC EURO CONSTRUCT TRADING'98 SRL.
    Pe 18.11.2011, contract în valoare de 374.500 RON ce prevede servicii pentru managementul proiectului „Dezvoltarea infrastructurii turistice a municipiului Câmpulung prin reabilitarea zonei istorice şi de agrement Complex Parc Kretzulescu".
    Pe 03.03.2010, contract în valoare de 1.736.939 RON, pentru extinderea reţelei de canalizare în zona N-E a oraşului Pantelimon.
    Pe 26.06.2009, contract în valoare de 6.002.760 RON pentru construirea sediului administrativ al administraţiei fluviale a Dunării de Jos RA Galaţi.
    Pe 18.09.2007, contract în valoare de 3.943.085 RON pentru extinderea reţelei de canalizare pentru colectarea şi evacuarea apelor uzate menajere şi industriale din zona de vest a localităţii Chitila.
    Pe 12.04.2011, contract în valoare de 1.850.600 RON pentru lucrări suplimentare la obiectivul Complex administrare căi navigabile Giurgiu.
    Pe 15.07.2009, contract în valoare de 4.689.178 RON, pentru servicii de proiectare, studii de teren şi execuţi
    Reabilitare siste
  • +4 (4 voturi)    
    s'a intors (Marţi, 17 februarie 2015, 15:02)

    nash pandelica [utilizator]

    doctorasu' parat de peste garla ?!
    se mai intoarce ?! :)