Valcov: Nici macar teoretic nu putem discuta despre introducerea impozitarii progresive in urmatorii doi ani. ANAF nu are posibilitatea de a aplica un asemenea mecanism de impunere

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2015, 10:31 Economie | Finanţe & Bănci

Darius Valcov, ministrul Finantelor
Foto: Hotnews
"Si daca am vrea sa trecem la impozitarea progresiva in urmatorii doi ani nu putem, pentru ca ANAF nu are posibilitatea  si nici aplicatiile informatice necesare pentru a trece la aceasta impunere progresiva. Nu putem discuta despre impozitare progresiva nici la nivel teoretic", a spun joi ministrul Finantelor Darius Valcov, la o dezbatere pe marginea Codului Fiscal.

Reamintim ca in campania electorala pentru prezidentiale, media a pubicat un document elaborat de Ministerul Finantelor Publice (MFP) care cuprindea mai multe propuneri de ordin fiscal, printre care introducerea cotei progresive de impozitare a venitului, in trei trepte, de 15%, 25% si 35%. Conducerea ministerului a negat atunci faptul ca documentul ar apartine MFP

Cota progresiva de impunere este trecuta in programul electoral cu care USL a venit la putere.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1622 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    hehehe (Joi, 5 martie 2015, 10:52)

    bogdan1477 [utilizator]

    pai asta inseamna dca toti cei care au venit cu proiecte de inpozitare progresiva si regresiva, inclusiv stapina-tu Ponta cind vorbea acu ceva timp de impozitarea regresiva. Vai de capul vostru... din minciuna in minciuna nici macar nu mai stiti ce-ati declarat ieri...
  • 0 (4 voturi)    
    "normalitatea" din romania (Joi, 5 martie 2015, 10:56)

    weez82 [anonim]

    doamne fereste sa-i atingem la banii pe bogatii tarii, las sa plateasca prostimea.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu e deloc asa (Joi, 5 martie 2015, 11:59)

      Bibanul [anonim] i-a raspuns lui weez82

      Cota unica nu inseamna ca nu-i atingi pe "bogatii" tarii. Inseamna doar ca iei acelasi procent (16%) de la persoanele care castiga mai mult precum de la cele care castiga mai putin. In cele din urma, tot cei cu venituri mai mari platesc mai mult, datorita proportiilor.

      "Bogatii tarii" la care probabil te gandesti (coruptii, hotii samd) sunt prea putini raportati la intreaga populatie si au deja prea multi bani ca sa fie afectati in mod semnificativ de orice tip de impozitare.

      In cazul aplicarii mizeriei care se numeste impozitare progresiva, ar fi afectati negativ cei din paturile medii si medii-superioare (functionarii si corporatistii, in esenta), oameni care au investit in educatie si au ajuns la salarii cuprinse undeva in intervalul RON 4,000-8,000/luna, adica ok, dar in niciun caz "foarte bine". Au si astia bubele lor, dar majoritatea nu fura, isi platesc taxele (nu de alta dar nu au de ales, le plateste angajatorul) iar o astfel de impozitare i-ar afecta semnificativ.

      Cu alte cuvinte, impozitarea progresiva nu este decat o tentative de a lua mai multi bani de la cei care deja isi platesc taxele, lucru mult mai usor de facut decat combaterea evaziunii fiscale sau cresterea nivelului de educatie, de exemplu.

      Asta iti doresti?
      • +1 (1 vot)    
        Bineinteles ca da (Joi, 5 martie 2015, 12:24)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Bibanul

        cresterea nivelului de educatie dureaza zeci de ani, combaterea evaziunii este o himera cu hotii din fruntea finantelor, iar companiile mari produc doar himere si nu ceva palpabil in economia tarii.
        • +1 (1 vot)    
          Argumentele... (Vineri, 6 martie 2015, 17:17)

          Bibanul [anonim] i-a raspuns lui mopsu

          Unde sunt? Oricine poate afirma orice. De fapt asta e problema, cota progresiva este sustinuta de oameni care decid ca "asa e bine" fiindca "de-aia", in incercarea de a mai stoarce niste bani pe care nu ii merita.
      • +1 (1 vot)    
        Cota unica - Inechitate sociala evidenta (Joi, 5 martie 2015, 15:02)

        dinica [utilizator] i-a raspuns lui Bibanul

        Evident ca sistemul progresiv este mai echitabil.
        Aburelile astea ca o functionara POSDRU plateste 1000 de lei pe luna impozit si un medic doar 300, si ca ce avantaj major are medicul e prosteala pentru prosti.

        Eu insa propun altceva. Un altfel de cota unica.
        45% si doar pentru venituri de la 5000 de lei pe luna in sus. Ca si Tiriac mananca doar o friptura la pranz. Nu ca nu-l simpatizez. Sa vezi cum i-ar mai forta statul atunci sa dea salarii decente pe marii si extraordinarii nostri capitalisti....
        Cota unica este mutarea efortului pe cei saraci. Nu se tine cont ca cei bogati primesc mai mult de la societate, de cele mai multe ori fara merit.
        • -1 (1 vot)    
          Indoctrinat de saracie (Joi, 5 martie 2015, 16:36)

          Gugurila [anonim] i-a raspuns lui dinica

          Nene, vezi ca in Germania daca ai 5000 de lei pe luna (aprox 1100 de euro) si esti casatorit, cota aia progresiva de impozit este... 0%.
          Daca tie ti se pare 5000 de lei pe luna mult, mai gandeste-te.
          • +1 (1 vot)    
            Germania nu e Romania (Vineri, 6 martie 2015, 11:28)

            dinica [utilizator] i-a raspuns lui Gugurila

            Mi se pare un nivel acceptabil pentru Ro peste 5000 de lei. Stiu ce inseamna sarac si bogat. Daca tu, Nene, imi spui ca 5000 de lei e putin, cum crezi ca e echitabil ca sa iei 150 de lei impozit unuia care castiga 900(200 de Euro)?
            • -1 (1 vot)    
              Robin Hood (Vineri, 6 martie 2015, 17:14)

              Bibanul [anonim] i-a raspuns lui dinica

              Asta e viata dinica. Unii realizeaza mai mult, altii mai putin. Faptul ca cineva a tras lozul castigator (si nu includ aici furtul si evaziunea, ci banii cinstiti) nu inseamna ca societatea are dreptul sa se hraneasca mai mult de pe urma sa. Oricum si prin aplicarea cotei unice mai multi bani vin de la cei care castiga mai mult (% din mai mult vs. % din mai putin).

              Dar de aici pana la a-i condamna pe unii sa plateasca procentual mai mult decat altii fiindca "evident ca sistemul progresiv este mai echitabil" (de ce si pentru cine?) e cale lunga. Faptul ca unul castiga mai putin il face "mai egal" decat unul care castiga mai mult? Nu multumesc, asta e un non-sens.
  • -1 (1 vot)    
    Cum... (Joi, 5 martie 2015, 19:47)

    Gladiatorul [utilizator]

    au fost posibili?! Pai cum sa introduceti voi impozitul progresiv? V-ati trage prea multe gloante in picior. Rusine, tovarasi! Dar voi sunteti lipsiti de simtire. Vai noua!