VIDEO Ministrul grec al Apararii: Bailout sau JIHAD

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2015, 18:48 Economie | Finanţe & Bănci

Grecii par sa isi fi pierdut rabdarea, trecand la amenintari. Mai multe site-uri il citeaza pe ministrul elen al Apararii, Panos Kammenos, care ar fi transmis marti ca daca Grecia nu este ajutata cu bani, natiunea lui va inunda Europa cu migranti si jihadisti, oferindu-le documente legale care sa-i ajute sa calatoreasca legal pe intregul continent.




O iesire a Greciei din zona euro (Grexit) nu va avea probabil un impact semnificativ asupra ratingurilor bancilor straine, se arata intr-un raport publicat marti de agentia de evaluare financiara Standard & Poor's (S&P), citata de Agerpres. "Consideram ca impactul direct asupra bancilor straine in urma unei iesiri a Greciei din zona euro sau in urma incertitudinilor care continua este limitat, deoarece ele au expunere directa relativ limitata la bancile elene sau la sectorul public si privat din aceasta tara, dupa ce si-au redus semnificativ creditarea in 2012", a apreciat analistul Osman Sattar, de la S&P.

Pe de alta parte, ramanerea sau nu a grecilor in Eurozona ridica intrebari legitime legate de intreg proiectul Euroland. In acest moment, constructia sta in picioare cu mari eforturi. Intrebarea este daca ea poate fi "intarita" sau e nevoie de refacerea ei din temelii. Evident ca asa cum este ea, UE ne-a adus mari avantaje- de la posibilitatea calatoriilor in spatiul european fara vize si pana la accelerarea comertului exterior. Iar un calcul contrafactual- ne-ar fi fost mai bine daca nu exista UE?- e dificil de livrat.

La 30 septembrie 2014, bancile straine aveau imprumuturi de 46 miliarde de dolari in Grecia, in scadere fata de 138 miliarde de dolari in 2011, conform datelor Bancii Reglementelor Internationale (BIS).

Cea mai ridicata expunere, de peste 80%, se inregistra, la finele lunii septembrie, la bancile din Germania (13,5 miliarde de dolari), Marea Britanie (13,5 miliarde de dolari) si SUA (10,6 miliarde de dolari).

'Tinand cont de nivelul relativ limitat al expunerii bancilor la Grecia, nu ne asteptam ca o iesire a Greciei din zona euro sa duca la modificarea ratingurilor bancilor straine sau ca acele banci sa aiba nevoie de capital suplimentar', se arata in raportul agentiei de evaluare financiara.

Scenariul de baza al Standard & Poor's nu indica un Grexit. Extinderea acordului de asistenta financiara al Greciei a atenuat temerile privind posibilitatea iesirii Greciei din zona euro, sustine S&P.

Primele patru mari banci grecesti, National Bank of Greece SA, Piraeus Bank SA, Alpha Bank si Eurobank, sunt prezente si pe piata din Romania


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12611 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Păi vedeți? (Marţi, 10 martie 2015, 18:45)

    mitg [anonim]

    De-asta nu suntem noi și bulgarii în Schengen, ca să existe control terestru în caz că ăsta (la câte kg are, mă îndoiesc de faptul că a fost vreodată membru al forțelor armate) are chef de nebunii.

    Să ia foc Grecia. La mai mare.
    • +6 (8 voturi)    
      imi amintesc (Miercuri, 11 martie 2015, 2:31)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      la perfectie, cand am mers (ca prostu', fortat de anturaj) in concediu in grecia, cateva luni inainte sa intram in UE.

      ne-au tinut la vama vre-o 8 ore, fara motiv, erau niste familii cu copii sub un an care plangeau in masini.. imi amintesc niste graniceri greci se postasera in fata masinilor si ne cereau sa mergem sa vorbim cu aia din birouri pentru, se razbunau ca ii condediasera pe cativa, a trebuit sa o iau pe nevasta-mea de la volan ca voia sa-l calce pe granicer..
  • +34 (38 voturi)    
    pe astia au pus mana rusii (Marţi, 10 martie 2015, 18:52)

    rov [utilizator]

    sau sunt tampiti.
    • +22 (24 voturi)    
      Ambele (Marţi, 10 martie 2015, 19:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Acum sunt ambele, inainte erau numai una.
      1. Ori erau tampiti inainte si i-au ales pe rusi
      sau
      2. I-au ales pe rusi si asta i-a tampit.
  • +33 (37 voturi)    
    greci obraznici (Marţi, 10 martie 2015, 19:03)

    Natasa [utilizator]

    Asta e, ii dai nas lui Ivan si se urca pe divan. Ideea Uniunii Europene e superba, dar exact ca intr-o familie, unii copii sunt tampitei, lenesi si obraznici. Cu alte cuvinte, daca nu le dam bani, se dau cu fundul de pamant si spar tot prin casa. Pai nu mai bine ii dam afara din casa si le luam si jucariile sa acoperim pagubele??
  • +25 (27 voturi)    
    Prostii de Greci nu inteleg (Marţi, 10 martie 2015, 19:21)

    Mekanee [anonim]

    Si UE poate ruga cetatenii sa nu-si mai lase un an doi economiile prin vacante in Grecia!
    Atunci sa vezi frumusete.Doamne ce mi-ar place un asemenea scenariu. Macar 2 ani sa stea poporul de lenesi fara turistii din UE!
    • +10 (12 voturi)    
      in plus, (Marţi, 10 martie 2015, 22:37)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      oare nu s-ar putea interzice deplasarea oricarei persoane care vine dinspre Grecia?
      Sunt "convins" ca acest ministru (n-)are solutii pt momentul cand vor incepe jihadistii sa darame Acropole & alte vestigii ale culturii pe care o dispretuiesc
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Miercuri, 11 martie 2015, 0:14)

      Inchizitia [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      Nu e nevoie de o interdictie, e suficienta doar o recomandare a ministerelor de externe din tarile UE de a nu calatori catre aceasta destinatie ca urmare a instabilitatii din Grecia si sa vezi atunci telefoanele agentiilor cum or sa sune pentru anulari.
  • +11 (13 voturi)    
    EU ar trebui sa fie aceiasi (Marţi, 10 martie 2015, 19:23)

    rov [utilizator]

    pe trei planuri:
    Legislativ, financiar si militar.
    Restul sa fie lasat local, fiecare cu chilotii si maieul lui traditional.
    Atunci nebuni de-ai ca fhurtin ce produc cca 5% din bugetul UE ar zice sarutmana zilnic...
    Raul e spre bine. Poate acest nebun ne ajuta de fapt.
  • +1 (5 voturi)    
    EU ar trebui sa fie aceiasi (Marţi, 10 martie 2015, 19:23)

    rov [utilizator]

    pe trei planuri:
    Legislativ, financiar si militar.
    Restul sa fie lasat local, fiecare cu chilotii si maieul lui traditional.
    Atunci nebuni de-ai ca fhurtin ce produc cca 5% din bugetul UE ar zice sarutmana zilnic...
    Raul e spre bine. Poate acest nebun ne ajuta de fapt.
  • +22 (24 voturi)    
    Yeah, well... (Marţi, 10 martie 2015, 19:28)

    sile [anonim]

    Doar nu credea cineva ca in Grecia sunt la putere oameni echilibrati, rationali.
    In alta ordine de idei, nu vad de ce iesirea Greciei din zona euro ar pune la indoiala proiectul european. Din contra, ar arata ca suntem chiar o uniune in care daca nu aderi la reguli ti se pot aplica si sanctiuni.
  • +14 (16 voturi)    
    Tâmpiți. (Marţi, 10 martie 2015, 19:53)

    vali47 [utilizator]

    Grecii nu mai gândesc.Nu cu amenințări se rezolvă problemele,ci prin dialog.Grecii nu văd ce se întâmplă în lume?Nimeni nu se mai teme de nimeni.Numai Putin a crezut că poate speria lumea și începe să-și țină compatrioții leșinați de foame.El crede că sunt leșinați de patriotism.
    • +6 (8 voturi)    
      pai (Marţi, 10 martie 2015, 20:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      sa dea drumul la jihadisti, abia atunci vor fi mai usor de depistat, iar grecii erau liberi sa emigreze si pina acum, nu-i trimite porcusorul asta sovietic. Amenintari goale si imbecile, care denota disperare. Nu sperie pe nimeni.
  • +7 (9 voturi)    
    Total de acord cu ministrul grec (Marţi, 10 martie 2015, 22:00)

    Inchizitia [utilizator]

    Eu zic ca daca tot are gura asa de mare sa treaca si la fapte adica sa nu mai controleze nimic ce vine de pe mare si de la granita cu Turcia si sa lase islamistii sa intre in tara ca sa plece inspre occident. Prin urmare toti grecii care vor dori sa iasa din tara spre UE si nu spre Rusia o vor face doar pe baza de pasaport si cu viza.
  • -13 (15 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 11 martie 2015, 0:30)

    xanti [utilizator]

    Franta si Germania au vandut arme la Greci bagadu-i in datorii.
    Repect Grecia!!!!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Prostul respecta prostia (Miercuri, 11 martie 2015, 8:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Grecia a cumparat armament pentru obsesia seculara: Turcia. daca nu lua din franta sau germania lua din Rusia sau China. Datoriile Greciei provin din coruptie, lene si prostie. Probabil asta respecti.
    • +1 (1 vot)    
      deci.... (Miercuri, 11 martie 2015, 15:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in opinia ta germania si franta au fortat grecia sa cumpere armament, corect?
      elaboreaza te rog
  • +4 (4 voturi)    
    Stiti ce se zice (Miercuri, 11 martie 2015, 8:17)

    OmulNou [utilizator]

    despre facerea de bine.

    Dati-i afara odata, nu vedeti ca s-au prostit?
  • +1 (1 vot)    
    PRostu' ... (Miercuri, 11 martie 2015, 11:47)

    Eu the first [utilizator]

    ... nu e prost destul, daca nu e si fudul.

    S-au suparat grecii pe uniunea monetara ca vacaru' pe sat. Si nici macar nu-si dau seama ca-s ridicoli.

    Din ce-mi dau io seama, grecii sufera de o confuzie de care sufera mai toata lumea occidentala - inclusiv la noi ma refer, acu' ca suntem membri cu acte-n regula in UE si NATO: cetatenii de rand nu se considera responsabili pt. ce magarii au facut conducatorii lor. Asta-i o prostie. Conducatorii aia de-aia au stat atat in fruntea statului si-au facut ce-au facut pt. ca i-au lasat alegatorii.

    Ca la noi. Nu putem da vina pe altii pt. ca clasa politica a furat si-a talharit ce-a vrut cum a vrut vreme de 25 de ani. Ca ne place sau nu, ca natie suntem responsabili. La fel si grecii. Daca-s fuduli, las' sa faca foame - foamea de obicei te face sa-ti vina mintea la cap.