Romania a exportat in ianuarie marfuri de 4,18 miliarde de euro. Deficitul comercial: 176,4 milioane euro

de DP     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 10:45 Economie | Finanţe & Bănci

In luna ianuarie 2015, conform estimarilor preliminare ale Institutului National de Statistica, exporturile FOB au insumat 4,18 miliarde de euro, iar importurile CIF au insumat 4,36 miliarde de euro, ducand deficitul comercial la 176,4 milioane euro. Fata de luna decembrie 2014, exporturile din luna ianuarie 2015 au crescut cu 10,2%, iar importurile au scazut cu 4,0%.

Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri (Intra-UE28) in luna ianuarie 2015 a fost de 3,1 miliarde euro la exporturi si 3,3 mld euro la importuri( asta insemnand 74,2% din total exporturi si 77,5% din total importuri).




Valoarea schimburilor extracomunitare de bunuri (Extra-UE28) in luna ianuarie 2015 a fost de 1,07 mld. euro la exporturi si de 982,1 milioane euro la importuri (reprezentand 25,8% din total exporturi si 22,5% din total importuri)

In luna ianuarie 2015, ponderi importante in structura exporturilor si importurilor sunt detinute de grupele de produse: masini si echipamente de transport (44,2% la export si 38,0% la import) si alte produse  manufacturate (34,0% la export si respectiv 31,2% la import).


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1864 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    Romania nu importa, nici nu exporta (Joi, 12 martie 2015, 11:18)

    athos [anonim]

    Nu e ciudat ca se cheama deficit faptul ca din Romania au intrat mai multe pere decat au iesit mere? O aiureala totala.

    Oamenii schimba, in ultima instanta, marfuri intre ei. Unde este deficitul? Eventual diferenta dintre costuri si venituri, dar despre asta vorbim?

    In plus, ce inseamna "Romania exporta/importa?" Nu exista aceasta entitate economica denumita Romania, in comert.
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea... (Joi, 12 martie 2015, 11:24)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui athos

      este sa mai lasi cartile de filozofie si sa te apuci de macroeconomie (asta ca sa nu mai filozofezi economia, deoarece economia este exacta, asemeni fizicii si matematicii).
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli (Joi, 12 martie 2015, 11:38)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui athos

      Exista suveranitatea teritoriului si controlul frontierelor.
    • +2 (2 voturi)    
      Ești simpatic ! (Joi, 12 martie 2015, 11:50)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui athos

      Știi economie tată, nu glumă. Ai scos adevărul de unde noi, proștii, nu-l vedeam de nas ! Vezi să nu te ia Ponta în team.
    • +2 (2 voturi)    
      Aiureala e in capul tau (Joi, 12 martie 2015, 11:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui athos

      Cum ai vrea sa se calculeze cit exporti si cit importi daca nu prin preturile la care importi/exporti?!?

      Nu exista entitatea numita Romania in comert, dar exista moneda numita ron si moneda numita euro. Si cind importi mult peste ce exporti, ai nevoie sa procuri cumva mai multi euro decit obtii in vinzari... Asta doar ca sa-ti dau un exemplu ...

      Nu te-a ros niciodata intrebarea de ce oare toata lumea face rapoarte din astea cu importuri/exporturi/deficit?!? Or fi toti economistii de pe lumea asta timpiti iar tu singurul destept ramas? Nu-ti suna nitel ciudat?
  • -1 (1 vot)    
    opinii, opinii.. (Joi, 12 martie 2015, 21:34)

    athos64 [utilizator]

    Nu ma mira opiniile de mai sus. Cel mai mult imi place cea care spune ca economia este exacta, asemenea matematicii...

    Domnilor, mai reflectati, e tot ce pot sa spun. Ar trebui mai intai sa nu confundati statistica cu realitatea economica. Daca eu mananc 2 pui, si tu nici unul, din punct de vedere statistic mancam un pui de caciula.
    • 0 (0 voturi)    
      pe mine ma mira opiniile tale... (Vineri, 13 martie 2015, 15:45)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      statistic, cu cat numarul esantionului reprezentativ este mai mare, cu atat eroarea statistica este mai mica - extrapoleaza ipoteza ta cu 19 000 000 de oameni care mananca pui, alege minim 2000-3000 de oameni si vei obtine un rezultat statistico-economic corect! P.S. chiar nu ai citit niciodata o carte de economie, asa-i?