UPDATE Platile si incasarile in numerar efectuate de firme sau persoane fizice vor fi limitate. Proiectul a trecut miercuri de Camera Deputatilor (for decizional)

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 15:31 Economie | Finanţe & Bănci

platile cash vor fi limitate
Foto: sxc.hu
 documente
(13 Mar 2015) PDF, 171KB
Proiectul de lege referitor la stabilirea unor plafoane pentru tranzactiile in numerar efectuate de firme, aprobat de Guvern in sedinta din 2 aprilie 2014 si de Senat in sedinta din 2 decembrie 2014, a fost aprobat miercuri de Camera Deputatilor, in calitate de Camera decizionala, scrie Avocatnet.ro. Votul deputatilor vine in conditiile in care Comisia pentru buget, finante si banci a adoptat un raport de admitere a proiectului de act normativ, cu anumite amendamente. Conform raportului Comisiei pentru buget, finante si banci (n.r. proiectul de act normativ, in forma adoptata de Camera Deputatilor, inca nu este disponibil), a fost introdus un plafon si pentru operatiunile intre persoane fizice. Vezi in atasament forma propusa pentru promulgare.

Ce mai arata documentul:
  • Astfel, "incasarile si platile in numerar intre persoanele fizice, altele decat operatiunile realizate prin intermediul institutiilor care presteaza servicii de plata autorizate de BNR sau autorizate in alt stat membru UE si notificate catre BNR, efectuate ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi, a prestarii de servicii, precum si cele reprezentand acordarea/restituirea de imprumuturi, se vor putea efectua intr-o limita zilnica de 50.000 de lei/tranzactie", se arata in articolul 10 a proiectului trimis spre promulgare
  • Vor fi interzise incasarile si platile fragmentate in numerar pentru tranzactiile mai mari de 50.000 de lei, dar si fragmentarea unei tranzactii mai mari de 50.000 de lei.
  • Fata de prevederile initiale aprobate de Guvern, operatiunile de incasari in numerar efectuate de firme, de la persoane fizice, reprezentand cesiuni de creante, primiri de imprumuturi sau alte finantari, precum si contravaloarea unor livrari de bunuri sau a unor prestari de servicii, urmeaza sa se efectueze in limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoana. Initial, limita pentru aceste operatiuni era de 5.000 lei de la o persoana.
  • O alta noutate adusa de parlamentari se refera la operatiunile de plati in numerar efectuate de firme, catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari. Acestea s-ar putea efectua cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Anterior, plafonul era de 5.000 lei.
  • Incasarile in numerar de la operatorii economici se vor realiza in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei de la o persoana, iar platile in numerar catre firme se vor efectua in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/persoana, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi.
  • In ceea ce priveste platile din avansuri spre decontare, acestea urmeaza sa se realizeze in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei stabilit pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre decontare.
Citeste integral articolul pe Avocatnet.ro.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

23929 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Asa, asa! (Joi, 12 martie 2015, 16:01)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa aiba si gura lu camatari ce sa mananca!
      #showComment#showComment#showComment
  • +26 (32 voturi)    
    Reglementare si contrareglementare (Joi, 12 martie 2015, 16:03)

    Banul de Craiova [anonim]

    Daca reglementeaza circulatia banilor lichizi si obliga sa apelezi la serviciile bancare trebuie sa reglementeze si comisioanele bancilor. Daca nu o fac masura este discriminatorie.Dirijaza numerarul catre banci ca efect al legii.Bancile ar trebui obligate la comisioane minime tot ca efec al legii.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • -3 (11 voturi)    
    Ah? (Joi, 12 martie 2015, 16:50)

    Orpheus [utilizator]

    Jiji nu mai are nevoie de valiza - poate de acum sa puna banii in borseta.
  • +11 (19 voturi)    
    Asa incepe... (Vineri, 13 martie 2015, 9:42)

    Robert M [utilizator]

    Masurile totalitare nu se implementeaza brusc, oamenii sunt invatati treptat sa reziste la teroare.
    Sub pretextul stoparii evaziunii vom ajunge sa nu mai avem nici un drept asupra banilor si bunurilor.
    Este inceputul unui nou comunism, de data aceasta aplicat pe occidentali.
      #showComment
  • +12 (14 voturi)    
    comision (Vineri, 13 martie 2015, 9:59)

    selaru [anonim]

    Si statul roman va plati comisioanele bancare banuiesc nu !!???
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    5.000 nu 50.000 (Vineri, 13 martie 2015, 10:36)

    dlemil [utilizator]

    e gresit articolul
      #showComment#showComment
  • +4 (4 voturi)    
    Evident (Vineri, 13 martie 2015, 11:31)

    X [anonim]

    Era de asteptat un astfel de control de la un sistem care tinde din ce in ce mai mult spre unul dictatorial.
  • +4 (4 voturi)    
    asha..... (Vineri, 13 martie 2015, 11:53)

    liviu_ [utilizator]

    1 - comisioanele la banci si influenta bancilor... pai fratilor bancile se freaca pe maini la o astfel de lege
    2 - nu e o masura putin discriminatorie?! ca sa nu zic ca incalca drepturile omului. ma forteaza sa cheltuiesc banii numai in modul in care il vor ei
    3 - cum va opri asta evaziunea fiscala?!?!?! daca faci lucruri ilegale toto cash o sa platesti... ii scoti/depui in decurs de o saptamana si ai rezolvat...
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    banuiesc (Vineri, 13 martie 2015, 12:38)

    panait [anonim]

    ca este valabila si pentru cheltuielile pentru campania electorală ... . N'asa ?
  • +1 (1 vot)    
    ma, desteptilor (Vineri, 13 martie 2015, 14:29)

    Gg65 [utilizator]

    daca vrei sa cumperi o casa intre persoane fizice si trebuie sa platesti 50.000,1 lei, cum faci?Montezi POS la notar?Sau, daca esti la primire te rogi la doamne - doamne - ca tot e la moda - sa aiba ala de plateste acoperire in banca?
    Chair ca prostia este incomensurabila!
    Ca sa intelegeti, sunteti niste cretini.Si ca in bancul cu Alba ca Zapada si cei 7 pitici ( pitici, dar sapte ) , cretini, dar parlamentari!
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    SUNTEM CALCATI IN PICIOARE SI NU SPUNEM NIMIC!!! (Vineri, 13 martie 2015, 17:36)

    Malcolm [anonim]

    Traim intr-o tara in care cu o mana ti se da si cu sapte ti se ia si pentru a supravietui romanul a invatat sa se descurce. Prin legea sta se cauta sa aiba sub contrl cat mai multi dintre banii tai...sa stea in cont sa stie lumea ce bani ai, sa faci tranzactii cand vor ei (nu cumva sa fie in weekend sau in zile libere), sa te incaseze ei, cu cat vor la toate tranzactiile iar, in caz de Doamne fereste, de vreun razboi sau cine stie ce alta criza, banutul sa fie la ei si sa se evapore sau sa fie blocat pe cine stie ce perioada. Asa ca, ROMANIA TREZESTE-TE si incearca sa revii la un trai sanatos in care ce castigi sa fie al tau si nu al bancilor si al furnizorilor de servicii (care sunt din Germania, Austria etc ca noi nu suntem in stare sa ne gestionam si a trebuit sa vindem tot). Apropo de asta, va aduceti aminte ce zicea Stefan cel Mare cu vreo 500 de ani in urma: "Moldova nu e a noastra ci a urmasilor-urmasilor nostri" (sau asa ceva). Noi ce lasam urmasilor nostri? In ce spirit ii educam pe urmasii nostri? Cat va mai rezista sufletul romanesc? Cat ne vom mai lasa calcati in picioare si controlati in toate aspectele vietii noastre?
      #showComment