Guvernul a discutat in prima lectura un proiect de lege pentru conversia in lei a creditelor in valuta

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 15:14 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a discutat miercuri, in prima lectura, un proiect de lege privind conversia in lei a creditelor in valute care s-au apreciat cu peste 50% fata de leu raportat la momentul contractarii creditului, au anuntat surse guvernamentale, potrivit Agerpres. Dupa conversia in lei, banca va acorda un discount de 15% din valoarea rezultata iar statul va asigura garantii pentru 50% din suma.

Potrivit surselor citate, bancile sunt de acord cu acest proiect, insa mai este nevoie de avizul Bancii Nationale.

Discutiile pe acest proiect vor fi reluate in urmatoarele sedinte de guvern.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6253 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    .. si la a doua lectura isi iau vacanta (Miercuri, 18 martie 2015, 15:34)

    mnicku [anonim]

    ..sa-si clatesaca ochii.
    • +1 (5 voturi)    
      Vraja preelectorala (Miercuri, 18 martie 2015, 16:46)

      florin georgescu [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Iar bancile nemiloase ii vor refuza, iar guvernul impreuna cu ponta ( cu p mic de la ...) va cadea in genunchi inlacrimati in fata maselor de stomace umblatoare spunand "noi am incercat, dar ei nu ne-a lasat, oamenii e rai!".
      Ce ati zice voi de confiscarea averilor ilegale inclusiv a lui Monta si folosirea lor pentru compensarea diferentelor de curs valutar?
  • -9 (11 voturi)    
    bravo,Ponta (Miercuri, 18 martie 2015, 15:53)

    xanti [utilizator]

    Nu lasa tara pe mana PDL+PNL
    • -1 (1 vot)    
      Adica s-o distruga complet (Miercuri, 18 martie 2015, 17:23)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si dupa aia s-o lese poporului.
  • +7 (9 voturi)    
    victorata (Miercuri, 18 martie 2015, 16:19)

    anonimicus [utilizator]

    Cantecul de lebada al celui mai prost guvern de dupa Vacaroiu.
    • 0 (0 voturi)    
      "lebada"... (Joi, 19 martie 2015, 7:36)

      Johomann [anonim] i-a raspuns lui anonimicus

      ...parca lebada a murit... ?! nu mai stiu...
  • -1 (5 voturi)    
    dece (Miercuri, 18 martie 2015, 16:29)

    zarzarea [utilizator]

    De ce 15%? De ce garantii de 50%? De ce bancile nu suporta nimic?

    Cine naiba ne mai obliga sa garantam si supraevaluarile efectuate de banci pe multe din imobilele vandute in 2006-2008?

    Bataie de joc suntem in fata bancherilor care au castigat de pe urma acestor imprumuturi, fara sa-si asume ceva. Absolut nimic. Nici macar taxa pe prostia romanilor nu si-au asigurat-o.

    De ce nu impune nimic statul roman, bancilor? De ce BNR vine acum sa solicite informatii despre creditele mai mari de 20.000 de lei? De ce n-a intrebat si n-a solicitat nimic BNR despre creditele acordate pana acum, cand e clar ca multe au fost acordate pentru ca niste bancheri sa-si incaseze comisioane?

    Cine a intrat in ultimii doi ani intr-o banca a descoperit probabil proasta calificare a angajatilor. De ce lasa BNR sa functioneze bancile comerciale ce angajeaza incompetenti?

    De ce nu s-a infiintat nici pana acum o institutie care sa informeze omul atunci cand doreste sa ia un credit? S-au infiintat atatea si atatea institutii, care mai de care mai neinsemnate, incat una in plus ori in minut, nici nu mai conteaza.

    Sa mai zic, de ce?
  • -3 (3 voturi)    
    subiect (Miercuri, 18 martie 2015, 16:57)

    ney [anonim]

    si poate si o dabanda fixa mica pe toata perioada creditarii.....
  • 0 (2 voturi)    
    dobanzile.... (Joi, 19 martie 2015, 8:05)

    Johomann [anonim]

    " déja vu".

    Subiectul a fost ”exersat” de țările vecine, care au soluționat între timp și se pare destul de onorabil..., atunci la ce mai este bună această ”distracție” parlamentară ” extra, se așteaptă aplauze speciale din partea boborului....???

    Nu ar fi mai indicat să fie luați la întrebări ”mamuții” de la BNR, pentru tăcerea lor mai mult decât dubioasă...?

    Nimeni nu contestă profesionalismul acestor ”mamuți”, au demonstrat-o cu vârf și îndesat până acum, mă îngrijorează însă, următoarea întrebare:

    - De partea cui și pe cine, a cui interese reprezintă oficialii BNR (în fond)?

    Poate că întrebarea sună tendențios (puțin), dar pe bună dreptate, mă întreb dacă nu cumva, se reprezintă interese financiare terțe, externe României, contrare intereselor interne.

    În ”slujba” cui sunt guvernatorii BNR, atâta timp cât tac chitic, ignorând fenomenele, deja derulate în țările din jur ? Sau Ei, trăiesc și lucrează, în sfere așa de înalte, că noi, nu ar trebui să le vedem și mai puțin să le înțelegem ?
  • 0 (2 voturi)    
    ILOGIC & IMORAL (Joi, 19 martie 2015, 10:27)

    jidanul [utilizator]

    N-am inteles de ce iar bancile trebuie sa fie privilegiate pentru gravele abuzuri comise. Sistemul institutilor financiare de creditare a provocat criza economico-financiara, din cauza caruia s-a prabusit economia, s-au introdus masurile de austeritate si totul o luat-o razna, urmarile fiind devastatoare si chiar distrugatoare. Acum tot Statul Roman trebuie sa gasesca solutile pentru repararea talharei si jafului facut de banci, pe banii contribuabililor romani, aici incluzandu-se si clientii aflati in incapacitate de plata aratelor la credite. Practic acestia din urma platesc de doua ori. Absolut corect ar fi ca BNR-ul si institutile financiare de creditare (banci, ifn-uri, car-uri, etc.) sa suporte, 50% / 50%, costul creditelor neperformante, deoarece s-a ajuns in aceasta situatie din cauza DAE enorme si imorale, din cauza multelor si marilor comisioane imorale (cum ar fi aberantul comision de risc) si din cauza clauzelor ascunse si exprimate ambigu. Singura si unica solutie pentru rezolvarea acestei situatii speciale care necesita o masura speciale totala este anularea creditelor neperformante, anularea executarilor silite si a popririllor pe veniturile (salarii si pensii) care sa fie suportate, 50% / 50%, de catre BNR-ul si institutile financiare de creditare (banci, ifn-uri, car-uri, etc.). Cuantumul pierderilor ar fi mult mai mic, prin luarea acestei masuri decat impactul financiar, economic si social din prezent. In prezent, efectul de domino produce pierderi colaterale clientilor institutilor financiare de creditare, care isi pot pierde casele, din cauza executarilor silite si a poprilor pe venituri, clientii institutilor financiare de creditare aflati in incapacitate de plata nu-si mai pot achita nici facturile la utilitati, nu-si mai pot asigura tratamentele madicale, nu-si mai pot tine copii la scoala, puterea lor de cumparare a scazut dramatic ca sa nu mai spunem de agravarea problemelor de sanatate si sinucideri.