ANI verifica averea guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, in urma unei sesizari

de DP     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 10:42 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Agentia Nationala de Integritate verifica averea guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, dupa ce a primit recent o sesizare in acest sens, au declarat vineri, pentru Mediafax, surse din cadrul ANI. Sursele citate au precizat ca Agentia Nationala de Integritate a inregistrat in urma cu aproximativ doua saptamani sesizarea in care se solicita verificarea averii guvernatorului Bancii Nationale a Romaniei (BNR). Sesizarea ar fi fost trimisa de Asociatia Parakletos, care arata ca Mugur Isarescu ar avea un credit la Volksbank, pe care l-ar fi trecut in declaratia de avere din 2007, insa in declaratiile ulterioare ar fi notat doar creditul de aproape 700.000 de lei, fara a mai mentiona numele bancii, potrivit relatarilor din presa.

Purtatorul de cuvant al BNR, Dan Suciu, a confirmat investigatia, adaugand ca este vorba despre o sesizare a unui ONG, nu este auto-sesizarea ANI si ca nu neaparat despre o incalcare a legii: "Nu e prima data cand se fac astfel de verificari", a spus Suciu. In privinta creditului de la Volksbank, "lucrurile au fost clarificate", a mai spus Suciu. Iar ceea ce conteaza  cu adevarat sunt declaratiile de avere care sunt publice pe site-ul BNR, mai spune purtatorul de cuvant al BNR

La inceputul lunii februarie, Mugur Isarescu spunea ca a uitat ca a avut un credit la Volksbank Romania, pe care l-a stins anticipat in 2009.

Mugur Isarescu, doctor in stiinte economice, este guvernator al Bancii Nationale a Romaniei din septembrie 1990 si presedinte al Consiliului de Administratie. In 1990, numirea sa a fost facuta de catre Guvern, iar din 1991 a primit mandat din partea Parlamentului, care a fost reinnoit de trei ori pana in prezent, cu o durata de cinci ani, respectiv in decembrie 1998, noiembrie 2004 si octombrie 2009.

Isarescu a fost prim-ministru al Romaniei in perioada decembrie 1999 - decembrie 2000, iar pana sa fie numit guvernator a ocupat timp de sase luni pozitia de secretar cu probleme economice si monetare al Ambasadei Romaniei la Washington, de unde a fost rechemat de presedintele de atunci, Ion Iliescu.

El este membru in Consiliul General al Sistemului European al Bancilor Centrale, membru cu drept de vot din partea Romaniei in Consiliul European de Risc Sistemic si face parte din Consiliul Guvernatorilor al Fondului Monetar International.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5098 vizualizari
  • -5 (15 voturi)    
    nouă meșteri mari, calfe și zidari (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:52)

    Mazeta [utilizator]

    Negru-Vodă schimbă echipa pe șantier.
    • +4 (12 voturi)    
      asta cu Maconeria e o gluma (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tipic Mazeta, ma intreb, daca MI era activ in slujba Kremlinului ?te ai fi bucurat ? dar acum te intristezi...
    • +5 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:20)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      S-au facut restructurari de personal pe Savuskina?

      Ti-ai dat singur plus?
      Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
  • +6 (12 voturi)    
    Imbucurator (Vineri, 3 aprilie 2015, 10:31)

    Valeriu [anonim]

    ca s-a ajuns cu verificarile si la acest mare tradator de neam si de tara. cam tarziu, dar e bine si acum.
  • -4 (8 voturi)    
    no way! (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:13)

    demaGOGU [utilizator]

    avand in vedere interesele pe care le reprezinta Mugurel in Ro, ANI pariaza din start pe un cal pierzator.
  • +4 (12 voturi)    
    de ce nu vorbeste mugurel? (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:13)

    jackalphonse [utilizator]

    ce treaba are purtatorul de cuvamnt bnr cu eventualitate ilegalitate a lui bnr? este semnd de aroganta. deh mugurele, unii se satura sa te aiba papa la bnr. ar fi timpul sa mai raspunzi si tu pentru raul facut.
  • +7 (13 voturi)    
    INTR-UN TARZIU (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:42)

    jidanul [utilizator]

    In sfarsit, dupa cel putin 10, 15 ani, incep si institutile statului sa deschida ochii si sa vada ca la BNR ceva duhneste si pute. Trebuie verificat "la sange" tot consiliul de administratie al BNR, deoarece la abuzurile grave care exista in sistemul financiar al institutilor de creditare (banci, ifn-uri s.a.) daca se controleaza si se verifica tot, dar absolut tot, vom fi consternati de ce vom vedea si auzi. In orice situatie pestele de la cap se impute.
  • +5 (11 voturi)    
    ...1990-2015.... (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:57)

    Observatore [utilizator]

    ... asta da performantza !
    ( cui i se datoreaza ? )
  • +4 (6 voturi)    
    and counting ... (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:58)

    gheorghidiu c. [anonim]

    Ok, mare BRAVO. Pe cand si verificarea averii dir. gen de la Metrologie si a satrei sale de directorime ? Btw, averile sunt publicate , si is obtinute dupa ce a ajuns in scaun , si ese in scaunul de dir. gen din 2000.
  • -3 (9 voturi)    
    parakletos-paralela (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:20)

    silviana [anonim]

    cu notiunea de avere nedeclarata;doar daca isarescu ar fi fost proprietarul volksbank,sesizarea ar fi avut sens,asa cum e,e nula,total neavenita,dar are beneficiul ca,prin publicitate,se autodeclara in afara activitatii unui ong,a competentei presupuse,pt. care s'a infiintat,atragindu'si suspiciuni de interventii ostile in zona unei intersectii mult prea extinse pt. a nu fi suspecta de primire de fonduri oculte,nedeclarate.
    • +4 (6 voturi)    
      Isarescu in... (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:43)

      AlphaSiOmega [utilizator] i-a raspuns lui silviana

      Si daca se constata ca Isarescu este incompatibil si nu numai? In ultimii 25 de ani sa ne amintim de falimentul/furtul bine "supravegheat" de catre susnumitul la Bancorex, Credit Bank, Bankcoop, Banca Internationala a Religiilor, Banca Albina, Banca Agricola, Banca Dacia Felix, Banca Turco-Romana, Banca Columna samd - ZECI DE MILIARDE DE DOLARI! Plus alte zeci de miliarde imprumutate de Romania "datorita" aceluiasi "roman" de buna credinta, bani care s-au evaporat in conturile de afara a sistemului bancar tot "datorita" lui. Pentru toti banii astia vor munci romanii si urmasii lor inca vreo 5 generatii de aici incolo!!
  • +1 (3 voturi)    
    sa'i numere si lui (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:40)

    nash pandelica [utilizator]

    butucii de vie.
    dca tot n'au numarat bine oole lui bonbon.
    sa fie intr'un ceas bun, cu cuc.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 1:28)

    ccp [anonim]

    No ,mai mugurele,cuiva nu cred ca-i convine cursul valutar...nu te-ai miscat cu talent si omu nu si-a scos miliardele...rusinica!
    ps. Apropo nici mie...vesnic ne-ai tinut sclavi din nenorocitu ala de curs
  • +2 (4 voturi)    
    cine cumpara vinurile (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 9:45)

    dada [anonim]

    Ar merita verificat si cine cumpara vinurile lui I, de o fi bancile ar fi o spaga ilegala data intr-o forma legala pentru niste servicii prietenesti.
  • +3 (5 voturi)    
    Am observat . . . . (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 9:59)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca mai toti oamenii bogati ai acestei tari au inscrise in declaratiile de avere credite, mai mari sau mai mici, luate de la banci. Eu cred ca sunt luate doar asa ca sa vada lumea, ca de fapt averea lor este bazata pe datorii la banci si nu provine din alte surse. In cazul de fata sa spui despre un credit de 700000 de lei ca ai uitat daca l-ai luat sau nu, mie mi se pare cel putin bizar. Poate ca a uitat Domnul in cauza si daca l-a returnat sau poate ca a uitat si banca de el. In acest caz acel credit ar putea fi de fapt o mita mascata sau o recompense din partea bancii respective pentru un serviciu facut ei cu incalcarea unei legi desigur.Ite greu de descurcat, dar nu-I bai, turcul--pardon romanul, plateste!
    • -1 (1 vot)    
      pai (Duminică, 5 aprilie 2015, 13:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      daca citeai stirea vedeai ca nu a uitat sa mentioneze creditul, ci doar banca unde fusese facut, ceea ce nu mi se pare cine stie ce infractiune. Dar e mai usor sa denigrezi decit sa citesti.
  • +2 (4 voturi)    
    Mincinos si corupt (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:03)

    Isarescu tradator [anonim]

    Omul asta minte cum mint fotbalistii la stirile din sport. Este mincinos si corupt
  • +2 (4 voturi)    
    cautatii banii in elvetia (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 14:18)

    gickhd [anonim]

    banii probabil ii are in elvetia in 2007 sau in dividente la bancile care activeaza in ro .pe cand un tanar nou guvernator
  • +2 (4 voturi)    
    Dl Isarescu "a uitat" ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:14)

    lili [anonim]

    A "uitat" ca a avut un credit la Volskbank....
    De parca ar fi uitat in ce zi a fost cutremurul ala devastator din Japonia sau cand a fost lansat primul satelit in Cosmos....
    Ce trist... a cazut ultima reduta " de incredere" din Romania...