Populatia Romaniei dupa domiciliu: 22,27 milioane persoane. Statistica  inventariaza doua tipuri de populatie: cea rezidenta si cea dupa domiciliu

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2015, 10:41 Economie | Finanţe & Bănci

La 1 ianuarie 2015 populatia Romaniei dupa domiciliu a fost de 22,27 milioane de persoane, cea locuind la oras fiind majoritara ((56,4%,),  in timp  ce dupa sex, femeile sune mai numeroase (51,2%), a transmis vineri Institul National de Statistica. Statistica calculeaza doua tipuri de populatie: cea rezidenta si cea dupa domiciliu.
Populatia rezidenta reprezinta totalul persoanelor care au cetatenie romana, a celor straini si  a celor fara cetatenie, care au resedinta obisnuita pe teritoriul Romaniei, pentru o perioada de cel putin 12 luni. Datele sunt utile in domeniul social (la calculul ocuparii si somajului, a ratei de scolarizare, venituri si cheltuieli per capita, numarul si ponderea persoanelor aflate in saracie si risc de excluziune sociala etc.) cu influente negative asupra politicilor nationale pentru educatie, pentru ocupare, pentru protectie sociala si incluziune sociala etc.

Populatia dupa domiciliu reprezinta numarul persoanelor, cu cetatenie romana si domiciliul pe teritoriul Romaniei, delimitat dupa criterii administrativ-teritoriale. Datele sunt folosite pentru asigurarea informatiilor necesare guvernantilor localisi  pentru producerea de informatii utile pentru fundamentarea politicilor si
strategiilor locale.

Fenomenul de imbatranire demografica s-a accentuat, populatia varstnica de 65 ani si peste depasind numeric populatia tanara de 0-14 ani (3,41 milioane fata de 3,30 milioane de romani).

Fata de 1 ianuarie 2014, populatia dupa domiciliu din mediul urban a fost in scadere cu 0,4% iar cea feminina a fost in scadere cu 0,3%.

Procesul de imbatranire demografica s-a adancit, comparativ cu 1 ianuarie 2014 remarcandu-se  scaderea ponderii persoanelor tinere (0-14 ani) si cresterea ponderii populatiei varstnice (de 65 ani si peste). Daca la 1 ianuarie 2014 populatia de 0-14 ani detinea o pondere mai mare decat cea de 65 ani si peste in totalul populatiei dupa domiciliu, la 1 ianuarie 2015 raportul s-a inversat

Indicele de imbatranire demografica a crescut de la 99,7 (la 1 ianuarie 2014) la 103,5  persoane varstnice la 100 persoane tinere (la 1 ianuarie 2015).
Varsta medie a populatiei a fost de 40,7 ani, cu 0,3 ani mai mare decat la 1 ianuarie 2014. Varsta mediana a fost de 40,0 ani, in crestere cu 0,5 ani fata de 1 ianuarie 2014.

La 1 ianuarie 2015 cea mai mare pondere in totalul populatiei o detinea grupa de varsta 35-39 ani (8,6%). La masculin, ponderea acestei grupe de varsta a fost de 9,0%, iar la feminin de 8,2%.
Ponderea grupei de 0-4 ani a fost de 4,6%, mai mica decat cea a grupei de 5-9 ani (5,2%) si a celei de    10-14 ani (5,1%).


Aceasta imbatranire a populatiei reprezinta un pericol major pentru fondul de pensii, pentru ca sunt tot mai putini tineri care muncesc pentru a sustine tot mai multi pensionari. Raportul se dezechilibreaza ingrijorator, noteaza si Agerpres.

Estimarile Eurostat arata ca populatia Romaniei ar putea sa scada la 17,44 milioane persoane in 2060 (cu 12,9%) si la 16,34 milioane persoane in anul 2080 (cu 18,4%), in timp ce proiectiile Diviziei pentru populatie a ONU arata ca populatia Romaniei ar putea ajunge la 16,43 milioane persoane in 2060 si la 13,96 milioane persoane in 2080.

La 1 ianuarie 2014, populatia rezidenta a Romaniei se cifra la 19,942 milioane persoane, scazand pentru prima oara dupa 1968 sub 20 de milioane de persoane.


In perioada 2002-2014, populatia rezidenta a Romaniei a scazut cu aproape 1,7 milioane persoane (8%), cele mai semnificative scaderi fiind inregistrate in anii 2007 (cu 1,47%) si 2008 (cu 1,65%), in timp ce dupa anul 2010 se inregistreaza o relativa stabilizare, a afirmat presedintele INS.

El a aratat ca, pana in 2009, scaderea populatiei a fost determinata in principal de migratia externa, in timp ce dupa 2010 cauza dominanta a fost sporul negativ al populatiei (diferenta intre nasteri si decese - n.r.).

Potrivit INS, cauzele reducerii populatiei Romaniei au fost reducerea ratei natalitatii in ultimii 25 de ani, de la 16 la mia de femei in 1989 la 8,9 in 2013, cresterea varstei medii a mamei la prima nastere, de la 23,7 ani in 2000 la 26,2 ani in 2012, scaderea ratei de fertilitate, de la 66,3 nascuti-vii la mia de femei la varsta fertila (15-49 ani) in 1989 la 37,5 in 2012, dar si migratia externa.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4885 vizualizari
  • -2 (14 voturi)    
    ha? (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:47)

    demaGOGU [utilizator]

    sa-i anunte cineva pe baietii de la statistica ca 4-5 milioane - din cele 22 vehiculate oficial - trebuie cautate in alta tara decat in Ro!
    • +6 (10 voturi)    
      pai asta si spune aici (Vineri, 24 aprilie 2015, 12:02)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...ca au inventariat populatia cu "DOMICILIUL" in Romania. Ori majoritatea "strainilor" si-au pastrat domiciliul si in Romania in timpc e rezidenta e in alta aprte. la fel am facut si eu si multi altii. Pana nu mergi la Ambasada sa-ti pui stampila de "cetatean roman cu rezidenta in straintatate" in pasaport tu existi la adrese romanesti. Eu chiar mi-am re-innoit buletinul la ultima vizita in Romania. Inregistrat chiar la una dintre proprietatile mele. ca nu locuiesc acolo, e altceva.
      Ma bucur sa vad ca Riomania mai are totusi aproape 23 mil. Credeam ca ne-am injumatatit.
      PS. daca PSDizarea si marsavizarea tarii va continua probabil ca rezidenti vor fi doar pensionarii si asistatimea.
  • +2 (8 voturi)    
    Si sa nu uitam de .. (Vineri, 24 aprilie 2015, 11:44)

    falcoind [utilizator]

    cei tinuti in statistica de primarii din diferite comune , odata pentru a putea cere subventile de la centru , si apoi pt voturii cind e nevoie.

    Nu cred ca la ora actuala populatia RO mai depaseste 17 mil in realitate , persoane care in ultimele 12 luni au fost macar 6 luni pe teritoriul romaniei.

    Personal stiu macar, 30 de persoane care figureaza ca rezidenti in Ro da ei sunt plecati din tara de zeci de ani , uni chiar au cetatenia altei tari deja. Si tot din experienta proprie in 2012 bunica figura pe lista de alegatori desi ea murise in 2007 si la primarie ni s-a eliberat certificatul de deces retras buletinu .

    Asa ca valorile date de INS sunt exact frectie la picior de lemn.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca formalitatile de scoatere din evidenta (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:24)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      populatiei nu s-au implinit, primarii NU AU CUM SA-I SCOATA din evidente, ca e ilegal s-o faca. Rudele respectivilor trebuie sa implineasca formalitatile, daca este vorba despre decedati, si respectivii insisi, daca e vorba despre cei care au domiciliul in alta tara. Daca romanii sunt rezidenti in tari in care fiscul are tratament specific pentru rezidenti, cum e in SUA, Canada, Marea Britanie, romanii fac toate demersurile necesare ca sa-si clarifice statutul, ca nu le convine sa ii incalte fiscul in plus. Pentru cei care traiesc in Italia, Spania, Franta, nu e nici un deranj, asa ca o gramada de romani apar ca fiind in evidentele romanesti si ei stau de zeci de ani in tarile respective.
  • +3 (7 voturi)    
    La cati mai multi alesi (Vineri, 24 aprilie 2015, 12:09)

    purcel [anonim]

    Dragi copii avem nevoie de cati mai multi parlamentauri si primarei. Astia se aleg multi daca suntem noi mai multi.
    Asa ca inmultiti-va cu unul cu doi sau cu trei. Pe noi trebuie sa ne fure sau sa ne prosteasca cineva.
    Ca n-are statistica de-a face cu populatia cu drept de vot, stim.
    Noi vrem cat mai multi parlamentari pe care sa-i platim degeaba si sa le dam si pensii pentru 10 minute de lucru neintrerupt.
  • +1 (5 voturi)    
    populatie (Vineri, 24 aprilie 2015, 21:39)

    goby [anonim]

    doua intrebari pentru autoritatii; -una este citi straini avem in tara la ora asta ,unde locuiesc,,, ce fac in ro........a doua este citi lucreaza si platesc taxe la stat si ce fac companiile lor....... daca au viza de lucru ......ma oftica ca in alte tari toata politia te verifica pe strada chiar si de doua -trei ori documentiii chiar daca esti turist la noi politia si aia rurala nu legitimeaza pe nimeni.......... te miri ca te trezesti in sat cu tot felul de straini ce nu sint cunoscuti de nimeni..........alooooo 112
    • +2 (2 voturi)    
      Bune intrebari fara indoiala, dar daca si vrei (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 14:44)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui goby

      raspuns, ia de fa o cerere pe legea accesului la info publice catre institutiile abilitate, ca asa, pierzi timpul! Bine ca n-ai intrebat pe site-ul click.ro!
  • 0 (0 voturi)    
    Demografie (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 20:10)

    Mircea [anonim]

    Va rog sa comunicati, daca exista date credibile, cati Romani traiesc pe Terra, acum in 2015. Alte popoare fac cunoscuta aceasta statistica detaliata, pe tarile in care traiesc. Nu am gasit pe net o statistiaca de genul:
    Numar de Romani care cetatenie/rezidenta in:
    - Singapore
    - Mongolia
    - Etc
    De aceea "Maghiarii de pretutindeni" sunt mai multi ca noi Romanii.
    Decat sa se arunce banii pe "Frunza" Elenei, mai bine sa fie folositi pentru a sti cati suntem.
  • +3 (3 voturi)    
    Evidenta populatiei un serviciu de cacat !!! (Duminică, 26 aprilie 2015, 9:26)

    andreesanu [utilizator]

    Daca pui cap la cap evidentele actuale: niste aiureli ,niste aberatii cu datele statistice,cu recesamantul populatiei cu evidentele primariilor pentru ajutoare sociale,cu datele de la CNAS,cu datele de la BEC nimic nu seamana !!! .
    Si asta cand ai sisteme de calcul ,de integistrare a datelor persoanelor,cand ai emis certificate de nastere,cand ai emis carti de identitate cu CNP,cand ai emis carti de alegator,carti de sanatate ,certificate de deces ?,toate documente oficiale inregistrate ,parafate ,semnate !!!,
    Rezultatul -in serviciile de evidenta ai doar idioti,iresponsabili,neamuri,indivizi cu relatii dar prosti facuti gramada.
    • +1 (1 vot)    
      In Romania exista multe persoane in (Duminică, 26 aprilie 2015, 12:49)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      viata care nu au nici un act EMIS de stare civila. Nici certificat de nastere, nici buletin, nu mai vorbesc de cei care nu au certificat de deces emis si nu vorbesc despre cei de prin zone d-astea izolate, unde treci 3 munti sau mergi cu barca o zi pana la localitatea care sa aiba registru de stare civila, de care apartii. Pentru ca nu poti face declararea unei persoane decat la primaria de care apartii. Nu vorbesc de romi, vorbesc de orice fel de locuitor al Romaniei. Intrarea in legalitate este foarte anevoioasa si foarte scumpa - pentru cineva care nu a fost declarat la nastere, toata halimaua necesita minim 2000 ron: avocat, proces la judecatorie, stare civila si alergaturi pe masura. Astia nu apar in nici o evidenta. Altfel, cetatenii romani plecati in tari in care fiscul nu trateaza diferit rezidentii straini, nu au nici o presiune sa-si declare domiciliul in strainatate, asa ca ei apar oficial in Romania. Momentan nu exista posibilitatea reala ca numarul romanilor locuitori in Romania sa fie exact stabilit.