Pana la sfarsitul saptamanii urmatoare trebuie notificata autoritatea fiscala prin care se anunta infiintarea Registrului cu banii personali ai salariatilor

de Dan Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:03 Economie | Finanţe & Bănci

Evaziunea fiscala va fi micsorata prin introducerea regustrului de bani personali, sustine ANAF
Foto: Hotnews
 documente
(02 Mai 2015) PDF, 83KB
In Monitorul oficial din 30 aprilie 2015, a fost publicat ordinul Ministrului Finantelor privind aprobarea Registrului cu banii personali ai salariatilor ce deservesc unitatile cu case de marcat fiscale. Se instituie si obligatia notificarii autoritatii fiscale in termen de 5 zile lucratoare de la aparitia acestui ordin, adica pana la finele saptamanii urmatoare. Documentul instituie modelul Registrului de bani personali ce trebuie tinut de catre persoanele ce efectueaza vanzari de bunuri/prestari de servicii direct catre populatie, utilizand case de marcat fiscale. Urgenta deriva din faptul ca in termen de 5 zile lucratoare de la data publicarii prezentului ordin, respectiv pana vineri 08 mai 2015, trebuie notificata autoritatea fiscala prin care se anunta infiintarea Registrului cu banii personali ai salariatilor si numarul de pagini al acestuia.  Vezi in atasament cum va arata Registrul.
Ce trebuie sa stiti cu privire la Registru:
  • Registrul se prezinta sub forma unui caiet cu pagini A4, ce trebuie numerotat crescator, pe ultima fila semnand administratorul sau inlocuitorul de drept al acestuia.
  • In Registrul banilor personali, se completeaza zilnic la inceputul programului de lucru, de catre salariatii operatorului economic, "aferenti unitatii de vanzare a bunurilor/prestare a serviciilor". Intelegem asadar ca nu toti salariatii unei societati vor completa aceste sume in Registrul de bani, ci numai cei din incinta locatiei de vanzare sau cei arondati acestei locatii de vanzare.

Sa analizam cateva aspecte privind acest REGISTRU, ce nu sunt neaparat detaliate de acest ordin, dupa cum urmeaza:
a) Registrul in sine nu se inregistreaza la ANAF, insa in termen de 5 zile lucratoare de la intrarea in vigoare a prezentului ordin, trebuie depusa o notificare privind inregistrarea acestui Registru, prin care se precizeaza numarul de pagini al acestuia;

b) nu exista un model pentru notificarea autoritatii fiscale, astfel ca anexat acestui material, cabinetul nostru va propune un model de notificare;

c) este permisa folosirea unui singur Registru pentru o unitate de vanzare/prestare de servicii;

d) la terminarea unui Registru, ar trebui reluata aceeasi procedura de notificare la ANAF in termen de 5 zile lucratoare de la data terminarii Registrului vechi si infiintarii noului Registru;

e) Registrul nu are un regim fiscal special, prin urmare cea mai eficienta metoda de infiintare a acestuia este achizitia unuia din comert, cu cat mai multe file;

f) ordinul analizat astazi introduce si rubricatia coloanelor din Registru, ce poate fi intocmita prin liniere;

g) operatorul economic raspunde de integritatea Registrului si mai ales de obligatia ca personalul din unitatea de vanzare sa completeze banii personali in acest Registru la inceperea programului;

h) completarea in Registru trebuie sa se faca fara spatii libere, fara stersaturi sau modificari;

i) operatorii economici trebuie sa faca instructajele necesare pentru ca salariatii sa inteleaga ce li se cere, respectiv trebuie sa li se precizeze in fisele de post aceste noi obligatii privind respectarea reglementarilor pentru utilizarea caselor de marcat fiscale.

De cand este aplicabil acest Registru?
 Din punctul nostru de vedere, Registrul trebuie utilizat din data de 30 aprilie 2015, data publicarii in Monitorul oficial, insa contraventiile pentru nerespectarea acestei obligatii se vor aplica doar pentru fapte constatate dupa data de 08 mai 2015.

Acest termen deriva din prevederile art. VIII din OUG nr. 8/2015 privind modificarea reglementarilor aplicabile caselor de marcat fiscale, publicata in Monitorul oficial din data de 28 aprilie 2015.

Mai amintim si faptul ca ordinul nu precizeaza modul in care se va depune notificarea, astfel apreciem ca aceasta poate fi depusa:
 - direct la registratura ANAF, probabil cea mai sigura metoda;
 - prin posta, cu confirmare de primire (material realizat cu sprijinul consultantului fiscal Adrian Benta).


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
41781 vizualizari
  • +9 (15 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:19)

    I [utilizator]

    băi Ponta băi! azi am mancat trei jumari. Cat datorez impozit guvernului?
  • +4 (4 voturi)    
    Daca se cheltuie din bani (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:48)

    alex [anonim]

    Daca angajatul cheltuie din bani pe parcursul zilei , ce face, se mai trece o data in registru?
    • +1 (3 voturi)    
      legi de doi lei (Luni, 4 mai 2015, 10:28)

      tara lui papura voda [anonim] i-a raspuns lui alex

      se ataseaza bonurile fiscale din care sa reiasa pe ce a cheltuit banii..
      • +1 (1 vot)    
        cinci angajati (Luni, 4 mai 2015, 12:36)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui tara lui papura voda

        comanda o pizza.Fiecare pune 10 lei dar exista doar un bon fiscal de 50 lei. La asta se dau declararii la notar despre participartea la bon?
  • +9 (11 voturi)    
    Sa ne organizam nemteste! (Duminică, 3 mai 2015, 7:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    Se va infiinta, la cerea expresa a SRI si a DNA, registrul care sa cuprinda lista rudelor si pritenilor, intocmit si tinuat la zi de fiecare cetatean (cu date de identificare completa a celor inregistrati), insiruirea delatiunilor performate de acesta (detinatorul registrului), a numarului de mici mancati lunar, a simpatiilor si antipatiilor politice, a discutiilor familiale, etc. etc.
  • +7 (7 voturi)    
    Discriminare Agent economic - Bugetar! (Duminică, 3 mai 2015, 9:45)

    NELU [anonim]

    NU este corect sa se aplice doar agentilor economici ,(se deduce prin sintagma "unitatile cu case de marcat fiscale")
    Agentul economic pentru doi lei plus in gestiune se alege cu amenda pe motiv ca sa sactioneaza intentia si la bugetarii care sunt vinovati de starea tarii o sa-i protejam si de data asta !!!!!!!?
  • +5 (7 voturi)    
    Si daca... (Duminică, 3 mai 2015, 9:47)

    ANAF [anonim]

    Daca firma nu are angajati, cine semneaza?
  • 0 (2 voturi)    
    Ambiguitate! (Duminică, 3 mai 2015, 10:00)

    Nelu [anonim]

    Entitatile ce si pana acum aveau obligatia sa detina astfel de registre mai trebuie sa faca adresa catre finante ,
    Pentru ca daca fac anunt acum reiese ca pana acum nu au avut si au incalcat legea anterioara!
    Oricum ai da-o tot rau este !!!!?
    • +2 (4 voturi)    
      Ponta vrea sa stoarca banii cu orice pret (Luni, 4 mai 2015, 8:35)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Nelu

      Nu v-ati prins ca va ia toti banii? "Caietul" e doar un pretext.
  • +6 (6 voturi)    
    Cât mai mult (Duminică, 3 mai 2015, 11:15)

    miohaiham [utilizator]

    Motive continue de bântuiala!je gu ma mi voastre de ho ti care nu munciți.
  • +10 (10 voturi)    
    yoshironakamatsu@yahoo.ro (Duminică, 3 mai 2015, 13:10)

    ionita [anonim]

    impozitati bisericile,numai dati banii la catedrale dragi politicieni,investiti in copii generatia de schimb
    • 0 (0 voturi)    
      ai gasit vinovatul (Luni, 4 mai 2015, 11:45)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui ionita

      Ai gasit vinovatul? Biserica? Ce va apuca pe cate unu si cate altu?? Adevarat este ca de la inceput pana la sfarsit Biserica va fi prigonita! Treziti-va dragii mei! Toti vom muri!!! Toti! Toti! Si vom da seama!
  • +1 (1 vot)    
    Deci nu e ! (Luni, 4 mai 2015, 9:33)

    kreatorxxx [anonim]

    Guvernu vrea sa-ti ia banii de cue ! Noi nu furam, platim deci NUUUEEE !
  • -5 (5 voturi)    
    Pentru ca ai nevoie (Luni, 4 mai 2015, 10:11)

    delgado [anonim]

    Ori de câte ori auzi de succesul obţinut de cineva, fii sigur că persoana respectivă a făcut o mulţime de paşi mici înainte de a ajunge la capătul călătoriei. Asta scrie celebrul Colin Turner în cartea ”Născut pentru succes”. Căutăm urgent colaboratori part-time care vor să câștige bani în timpul liber, într-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru mai multe detalii, trimiteți mesajul PROIECT la adresa de email: delgeobvro@gmail.com
  • +2 (2 voturi)    
    instructiuni (Luni, 4 mai 2015, 10:26)

    ucun [utilizator]

    am sunat la Finante, asistenta contribuabili si mi s-a comunicat ca nu stiu nimic, nu au primit instructiuni !
  • 0 (0 voturi)    
    Voi va dati seama , (Luni, 4 mai 2015, 12:05)

    IoIo [anonim]

    Ca in tara asta , vor fi oamenii buzunariti in controale ... Ca ne sunt cerute hartii de inregistrat in termene de o saptamana ... Ca suntem tratati ca niste hoti ... Ca placerea mea de a da bacsis unui chelner devine impozabila ?
    Va dati seama ca nu va mai da nimeni bacsis ? Si ca toata aceasta hartogaraie este inutila de fapt ?
    Va dati seama ca statul , in loc sa ajute micul intreprinzator pana creste ...si abia apoi , sa il ia la impozitat... Il omoara din fasa ?
  • 0 (0 voturi)    
    Sclavi (Luni, 4 mai 2015, 13:12)

    Medicii, politicienii........? [anonim]

    'Dragilor..... vai de noi ce ne asteapta........ vom fi scalvi.........medicii, politicienii si etc sa-si faca Registru pentru ''bacsisul'' luat.Tot de la oamenii care muncesc cu adevarat vor bani ...hotiii!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 4 mai 2015, 14:37)

    Sarmis [utilizator]

    Pentru Valcov si Ponta unde pot sa notific organul. Pentru Valcov probabil la Jilava, dar pentru Ponta?

    ...aaaa tot acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    NU am... (Luni, 4 mai 2015, 15:14)

    Io [anonim]

    Io n-am mancat nimic azi...platesc impozit mai mare decat I care a mancat 3 jumari?

    NU am casa de marcat (ma adesez doar PJ) insa persoana care cumpara bunul imi lasa bacsis...ce fac cu el? Imi cumpar casa de marcat?

    Sunt angajat si NU am bani la mine dimineata...sotia trece si-mi lasa 100 lei sa platesc gazul... in cazul unui control, trebuie sa platesc amenda la factura de gaze! Interesant!

    Cei mai bucurosi vor fi cei care au peste 20-30 de angajati la unitatea de vanzare...le trebuie om dedicat pentru inscrierea in registru!
    Sunteti penibili, dragi guvernanti! Incepand de acum, cei care vand fara bon fiscal nu-si vor mai tine surplusul in buzunar, ci sub pres! In rest, nicio schimbare...doar mai multa hartogaraie!
  • 0 (0 voturi)    
    NU apare ora in registrul cumparat de mine azi (Luni, 4 mai 2015, 22:03)

    adriana cabau [anonim]

    Azi am cumparat registrul de bani si nu apare ora , este valabil si asa ?
  • 0 (0 voturi)    
    Neconstitutional (Joi, 7 mai 2015, 10:56)

    Tauberg Liana [anonim]

    Cu ce drept cere cineva salariatilor sa isi declare banii personali la intrarea in serviciu? Nu la o banca, nu in locuri unde se manuiesc multi bani, ci la un amarat de magazin sau cine stie ce alt loc? Aceste date, notate in registru, sunt evident accesibile tuturor colegilor. Adica tata Mita, colega, poate vedea ca o alta a venit cu 1000 de lei la servici, fata de ea care are doar 5 lei. Aceasta lege aberanta este un atentat la viata privata a cetatenilor. Nu se sesizeza nimeni asupra neconstitutionalitatii acestor prevederi?