Secretar de stat in Ministerul Finantelor: Sunt bani de autostrazi, dar nu exista spatiu fiscal

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2015, 13:42 Economie | Finanţe & Bănci

Constructia de autostrazi in Romania
Foto: CNADNR
Romania are bani pentru autostrazi, intrucat se afla intr-o situatie financiara foarte buna, dar nu exista spatiu fiscal pentru a derula astfel de proiecte, a declarat Enache Jiru, secretar de stat in Ministerul Finantelor Publice, la o conferinta organizata de ZF, noteaza Mediafax.

"Ne aflam intr-o pozitie financiara foarte buna, deci avem bani pentru autostrazi, dar se pune problema spatiului fiscal pentru a le construi. Statul are si el cheltuieli de dezvoltare", a spus Jiru.

El a aratat ca daca statul se afla intr-o pozitie puternica poate lasa resurse in economie. In perioada de criza s-au marit taxele, apoi s-au facut reforme structurale, iar acum urmeaza relaxarea fiscala, ceea ce inseamna mai multi bani pentru consumul privat sau investitiile private, a declarat Enache Jiru, secretar de stat in Ministerul Finantelor Publice, in cadrul conferintei ZF Industria Auto: motorul economiei romanesti, scrie Mediafax.










7276 vizualizari
  • +26 (26 voturi)    
    cand stai calare... (Joi, 7 mai 2015, 13:54)

    JestersTear [utilizator]

    ... pe un sac de bani si nu faci nimic, se cheama ca esti ineficient. Orice entitate economica stie asta. Mai putin Ministerul de Finante.
    • +16 (16 voturi)    
      nu-ti trebuie inteligenta (Joi, 7 mai 2015, 14:06)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      ca sa reduci, sa restrangi, sa tai.
      Problema e cand vrei sa construiesti ceva.
      Iar problema lor e simpla, nu construim daca nu furam ca oricum noi stim sa furam nu sa construim. Banii au ramas pentru ca acum e mai greu sa furi fara numar (ca la manelisti) si fara sa te inhate DNA-ul.
      Si au ramas bani cu care nu stiu ce sa faca - ca doar nu i-or da in educatie sa sanatate.
      • +2 (2 voturi)    
        "cheltuieli de dezvoltare" (Joi, 7 mai 2015, 19:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

        poate nu s-a inteles bine.. secretarul de stat Enache Jiru a spus-o foarte clar - avem bani, dar ii cheltuim in loc sa-i investim.
        un 5% la pensii in loc de autostrazi.. ca sa ii voteze batranii. omul e pragmatic, nu conteaza ce se intampla peste 5-10 ani.. ci doar sa mai castige un mandat anul viitor.
    • +10 (10 voturi)    
      pai daca nu mai pot fura asa de usor... (Joi, 7 mai 2015, 14:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      ramane doar sa se uite la ei, ca deh...

      Ar pohti putin la banisorii aceia, dar Cod Penal, DNA, ANI, MCV incurca grav socotetile de acasa in raport cu cele din targ...
      • +7 (7 voturi)    
        nu-ti face griji (Joi, 7 mai 2015, 15:19)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        ca are PSD-u resurse...hahahahaha
  • +15 (15 voturi)    
    Taiati cheltuielile de dezvoltare ale statului! (Joi, 7 mai 2015, 14:09)

    Metec [utilizator]

    Tara asta are nevoie de investitii majore, nu de un stat obez. E un lucru pe care fostul regim Basescu l-a inteles foarte bine. Acum, s-au intors bugetarii puturosi la carma si se vede: investii sufletul, salariile si compensatiile pentru asistati curg garla, iar romanii dorm beti morti prin sate... Puneti-i la munca, dati-le mari proiecte (Sova, Sova...), faceti naibii ceva cu banii aia, nu-i mai bagati in burta comerciantilor, ca o sa plezneasca!
  • +16 (16 voturi)    
    cum mă să ieși ca secretar de stat... (Joi, 7 mai 2015, 14:21)

    FCM [utilizator]

    ... și să zici ca n-ai spațiu fiscal? Păi cine să creeze spațiu fiscal, dacă nu tu?

    Iar asta cu lăsatul resurse în economie... o vrăjeală. Construcția de autostrăzi nu înseamnă exact asta, mai ales că se pot măsura clar beneficiile?
    • 0 (0 voturi)    
      nu este inca copt... (Joi, 7 mai 2015, 18:49)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui FCM

      omul la cap - dar nu cred ca mai are sanse pentru mai bine - si nici proiectele in negocierile dintre magari - vai scuzati-ma- proiectele in variante, devize, s.a.m.d.
  • +9 (9 voturi)    
    Invatati limba contabilo-financiara (Joi, 7 mai 2015, 14:25)

    alnimanui [utilizator]

    vedeti ca nici din asta nu avem? vai de capul lor si mai ales al nostru. avem bani, avem pricepere mare in domeniu , si nu avem...? ce nu avem ?? . .pai daca din taxele noastre nu se poate face mai mult decat sa le platim salariile , atunci sa stea acasa pe banii lor
  • +12 (12 voturi)    
    ???? (Joi, 7 mai 2015, 14:28)

    miluch [utilizator]

    Ce inseamna in limba romana "nu exista spatiu fiscal" ? O alta expresie inventata ca sa acopere incompetenta unui guvern de stanga?
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Joi, 7 mai 2015, 14:30)

    pathfinder [utilizator]

    Deci sunt bani da' nu-i spatiu fiscal...

    Adica bre, sunt sau nu sunt bani?
    Io spun ca nu-s!
    Da' lu' matale iti place sa fii filozof.
    Nu-i spatiu ... fiscal...
    Tu-va mama voastra de analfabeti cu pretentii!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Acum totul e clar! (Joi, 7 mai 2015, 14:55)

    titirica [utilizator]

    Ne-am lamurit de ce nu se fac autostrazi: cand nu e spatiu fizic, cand nu e spatiu fiscal, cand nu e spatiu metafizic....

    Incompetenti ordinari!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    spatiul fiscal (Joi, 7 mai 2015, 15:07)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Fiscal_space
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Joi, 7 mai 2015, 17:28)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Bine ca ne-ai lamurit.
      Carevasazica n-au bani.
      Din cauza de lipsa de spatiu.
      Sau viceversa?!?

      JJ
    • +1 (1 vot)    
      pai sa vorbeasca nenea Jiru... (Joi, 7 mai 2015, 19:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      .. cu sefu' - Primul Mincinos - si daca nu iese nimic din discutiile cu Prea Desteptu'

      sa incerce si la fosta Ministra - Dra Usturoi- care este parca consiliera...
  • +4 (4 voturi)    
    Explicatie: (Joi, 7 mai 2015, 18:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "Lipsa de spatiu fiscal" inseamna de fapt "Ponta vrea bani pentru spagi electorale".
  • +3 (3 voturi)    
    asta se traduce (Joi, 7 mai 2015, 19:27)

    Peredhil [utilizator]

    prin "n-avem spatiu de manevra cu banii".De unde spaga nu iese,nima chef de investit.
  • +2 (2 voturi)    
    pai dupa reactie UE... (Joi, 7 mai 2015, 19:57)

    ..13 [utilizator]

    care zice ca ne paste un deficit excesiv in urma pomenilor promise de Primul Mincinos...

    Ce recomandari face IMF pentru tari ca RO:


    1Reprioritizing expenditure. Curbing unproductive spending should be an important objective...But at the same time, productive spending needs to be protected: not spending enough on a sector (say, health) can have damaging social effects and prove to be a false economy, raising future spending requirements by weakening the sector so much that it would be costly and time consuming to "rebuild" it.

    2. Boosting efficiency. Other aims should be to streamline the implementation of programs, reduce corruption, and improve governance. Donors can help by paring conditionality, eliminating aid-tying, reducing administrative overheads, better coordinating spending in a sector, and reducing the administrative overload imposed on the limited number of recipient country program managers.

    3.Raising revenue. For countries with low ratios of government revenue to GDP, broadening the tax base and improving tax administration are likely to be important objectives. For low-income countries, a tax ratio of 15 percent of GDP should be seen as a minimum objective.

    4. Increasing borrowing. Given that domestic and foreign borrowing must be serviced and repaid,
  • +1 (1 vot)    
    nu exista spatiu fiscal ???? (Joi, 7 mai 2015, 22:42)

    keiser_soze [utilizator]

    exista, insa, un mare vid in capul tau !!!
    marsh afara !
  • 0 (0 voturi)    
    autostrazi?? (Vineri, 8 mai 2015, 11:20)

    giotto [utilizator]

    Nici unul din guvernele conduse de Ponta nu a inceput nici un metro de autostrada. Acum zice ca are bani dar tot nu se vede ca ar vrea sa inceapa vreuna. Probabil ca din cauza DNA exista riscul sa nu-si mai poata lua comisioanele. Tipa DACIA si probabil si FORD dupa autostrada Pitesti-Sibiu.Nu intereseaza pe nimeni. Singura intrebare care se pune este: chiar vreti sa ingropati tara pentru ca nu va mai lasa sa furati????