Capitala asigura 17% din exporturi si 30% din importuri. In primul trimestru, Romania a exportata marfuri de 13,38 miliarde euro si a importat de 14,75 miliarde euro

de DP     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 10:32 Economie | Finanţe & Bănci

In primele trei luni din acest an, exporturile si importurile au crescut cu 4,9%, respectiv cu 6,3%, comparativ cu primul trimestru de anul trecut, a comunicat luni Satistica. In valori absolute, exporturile au fost de 13,38 miliarde euro, iar importurile de circa 14,75 miliarde euro. Fata de volumele valorice ale comertului international in UE28, Romania detine 1,15% din exporturi si de 1,26% din importuri, conform datelor Organizatiei Mondiale a Comertului (date valabile pentru februarie 2015). Cele mai mari exporturi le asigura Bucuresti, Arges, Arad, Brasov si Ilfov, iar cele mai mari importuri sunt contractate de Bucuresti, Ilfov, Timis, Arges, Prahova si Constanta.






Deficitul balantei comerciale (FOB/CIF) in trimestrul I 2015 a fost de 1,37 miliarde de euro, mai mare cu 253,4 milioane euro decat cel inregistrat in trimestrul I 2014.

In trimestrul I 2015, ponderi importante in structura exporturilor si importurilor sunt detinute de grupele de produse: masini si echipamente de transport (44,0% la export si 36,7% la import) si alte produse  manufacturate  (33,4% la export si respectiv 31,3% la import).












6665 vizualizari
  • -1 (3 voturi)    
    Trebuie .... (Luni, 11 mai 2015, 11:02)

    mircea_cjn [utilizator]

    luate masuri urgent!

    Trebuie infiintate urgent doua societati comerciale, ambele cu sediul social in Bucuresti.

    1. SC IMPORT ROMANIA SA

    2. SC EXPORT ROMANIA SA

    Toate importurile si exporturile se vor efectua prin aceste doua firme.

    Bucurestiul va asigura atunci 100% din importuri si 100% din exporturile Romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      pe cand romania (Luni, 11 mai 2015, 12:08)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      va de veni exportatoare ?
    • +2 (2 voturi)    
      LUATI-VA REALITATEA SI MINISTRII... (Luni, 11 mai 2015, 13:43)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      La Cluj si lasati-ne pe noi in pace!
      Aveti mari probleme....
  • +1 (5 voturi)    
    normal, acolo duc toate autostrazile (Luni, 11 mai 2015, 11:16)

    jackalphonse [utilizator]

    in plus, daca vrei sa inchei un act cu cap si coada, acolo gasesti toate birourile. in provincie nici macar un amarat de contract de imprumut de 1000 de euro nu poate fi semnat daca nu pleaca la Capitala sa se aprobe.
    descentralizati, faceti autostrazi si in celelalte orase si veti vedea cum profitul incepe sa apara.
    un exemplu este Moldova. nu pleaca nicio autostrada de acolo si singure europene mai civilizate sunt spre...Capitala:) spre vest NIMIC. vai si se vaita lumea ca este saracie in Moldova. pai cum sa fie daca orice prostie de act trebuie sa treaca prin Bucuresti, drumuri nu sunt samd.
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Luni, 11 mai 2015, 12:10)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Este o mica problema cu descentralizarea, si anume calificarea personalului.

      Eu am un credit de nici 15.000 EUR luat de la o banca (romaneasca) din Vaslui si ma doare capul de fiecare data cand am contact cu ei. In final am cedat psihic si i-am pus sa trimita toate actele in Bucuresti si ma duc acolo sa semnez orice am de semnat. Macar am siguranta ca daca mi se cere o semnatura sau stampila sau document exista un fundament.

      Mi-ar conveni ca deciziile sa fie luate descentralizat pentru ca omul "din teren" cunoaste mai bine situatia locala- insa barierele procedurale si birocratice sunt imense. Oamenilor alora le e frica sa semneze indiferent ce au de semnat, imi cer zeci de semnaturi si stampile care nu sunt normale pentru un business normal.
  • +2 (4 voturi)    
    capitala en toate (Luni, 11 mai 2015, 12:15)

    HoriaBradu1 [anonim]

    rusine,!!!!comunistilor,dupa orase,regiuni monocolore,de 25 de ani nu ati facut nimic sa devina tara asta oropsita,mai atractiva,ca pe vremea turcilor,Fanarioti nenorociti,va detest,
  • +1 (1 vot)    
    si reciproca (Luni, 11 mai 2015, 12:40)

    IancuJianu [utilizator]

    Sa zicem ca portul Constanta face cel mai mare trafic de marfuri. Dar beneficiile se duc la Bucuresti, acolo fiind atit sediile firmelor cit si destinatarii spagilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Bucurestiul ; o mizerie (Luni, 11 mai 2015, 12:59)

    Adrian Popescu [anonim]

    Capitala importa dublu fata de cit exporta ? Pai inseamna ca traieste pe seama celor ( din afara Bucurestiului ) care cumpara ceea ce importa . Oare de asta sint bucurestenii asa fuduli si prost crescuti ?