Statistica spulbera mitul scumpirilor record: carnea de porc, pestele, produsele de morarit s-au ieftinit. Acolo unde s-au inregistrat scumpiri, ele sunt modeste si tin de sezonalitate

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2015, 10:05 Economie | Finanţe & Bănci

inflatie
Foto: Hotnews
Institutul National de Statistica (INS) a comunicat marti indicele preturilor de consum, insa datele nu confirma cifrele avansate in anchetele media privind posibila scumpire intentionata a marfurilor de catre marii retaileri, pentru a specula apropiata reducere a TVA. Carnea de porc - unul din elementele anchetei prezentate - nu doar ca nu s-a scumpit in aprilie fata de luna anterioara, ci chiar s-a ieftinit. La fel ouale sau pestele. Laptele s-a scumpit cu 0,08%, in timp ce produsele de morarit s-au ieftinit la randul lor.

INS colecteaza preturile si tarifele pentru un nomenclator reprezentativ, cuprinzand 1.790 sortimente, din 7.100 magazine, prelucrand  lunar aproximativ 300.000 cotatii de pret.

In aprilie, fata de martie, cel mai mult s-au scumpit fructele, ceea ce e de inteles, dat fiind faptul ca perioada lor de coacere este catre finalul verii, iar operatorii au apelat la importuri.

Iata mai jos scumpirile/ieftinirile din aprilie 2015:




Reamintim ca s-a creat o adevarata isterie a scumpirilor "explozive" care ar fi avut loc in aprilie, isterie care a determinat Guvernul sa descinda la marii retaileri. Cu acea ocazie, directorul executiv al Asociatiei Marilor Retele Comerciale din Romania (AMRCR), Delia Nica, a afirmat ca nu au existat cresteri artificiale ale preturilor la raft dupa anuntul privind reducerea TVA la alimente, argumentand ca orice majorare care ar putea sa apara este dictata doar de dinamica unei piete concurentiale.



Preturile de consum, masurate prin indicele preturilor de consum (IPC), au fost mai mari in medie cu 0,1%, in luna aprilie comparativ cu luna martie 2015. Determinata pe baza indicelui armonizat al preturilor de consum (IAPC), cresterea a fost de 0,2%.

Ce se intampla cu preturile in luna aprilie fata de martie din 1990 incoace? Cea mai mare crestere a fost in 1991, evident. Dar daca excludem acel an (altereaza puternic restul seriei), media scumpirii aprilie/martie este undeva la 2,21%. In 2015, discutam de 0,33%. Prin urmare, evolutia  din acest an este normala din acest punct de vedere.




Preturile de consum in luna aprilie 2015 comparativ cu luna aprilie 2014 au fost mai mari cu 0,7%, masurate prin IPC si cu 0,6%, masurate prin IAPC. La grupa marfurilor nealimentare preturile au ramas relativ stabile.
Cresterea medie a preturilor de consum in ultimele 12 luni (mai 2014 - aprilie 2015) fata de precedentele 12 luni (mai 2013 - aprilie 2014), calculata pe baza IPC, este de 0,9%. Determinata pe baza IAPC, cresterea este de 1,1%, mai transmite Statistica.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5663 vizualizari
  • +11 (17 voturi)    
    E un exercitiu de imagine in favoarea lui Ponta (Marţi, 12 mai 2015, 10:11)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ponta a creat isteria cu preturile si acum se va lauda "ia uite ce am realizat, am evitat cresterea preturilor".

    Cat despre INS... a ascuns datele privind recesiunea in 2014, date pe care Eurostat le-a facut publice. Deci INS e o organizatie "de incredere".
  • +7 (7 voturi)    
    depinde de unde privesti: (Marţi, 12 mai 2015, 10:18)

    victor L [utilizator]

    Mediafax ne spune:
    "Preţurile de consum au crescut în aprilie cu 0,1% faţă de martie, iar rata anuală a inflaţiei a ajuns la 0,65%, în uşoară scădere, în condiţiile în care alimentele s-au scumpit luna trecută cu 0,33%, iar serviciile cu 0,07%, în timp ce mărfurile nealimentare au avut preţuri apropiate faţă de martie.
  • +13 (13 voturi)    
    mie mi se pare ca s-au scumpit (Marţi, 12 mai 2015, 10:33)

    bancher [utilizator]

    La MegaImage s-au scumpit clar. Merg la Mega Image-ul de la Sebastian, si la nici o saptamana de la anuntul privind scaderea TVA la alimente, am vazut cum preturile au crescut..dar nu au crescut la toate produsele. Statistica face o medie ponderata a cresterii preturilor, dar daca s-ar face o crestere a preturilor pe fiecare produs in parte, s-ar vedea clar cum s-au scumpit.
  • +6 (6 voturi)    
    "Statistica".....niste verze (Marţi, 12 mai 2015, 11:18)

    tutunaru [anonim]

    cam atat
    • +4 (4 voturi)    
      statistica in esenta... (Marţi, 12 mai 2015, 13:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tutunaru

      e foarte ok (ca disciplina).... singura problema e ca INS sunt o adunatura de insompetenti si/sau suspusi politic
      • 0 (2 voturi)    
        exact (Marţi, 12 mai 2015, 13:25)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        statistica ne omoara.depinde in mainile cui este!
  • +7 (13 voturi)    
    minciuni (Marţi, 12 mai 2015, 11:39)

    vodatepes [utilizator]

    In data de 05.04.2015 laptele rarau de 3.5% grasime era de 4.5 lei iar dupa 20.04.2015 pretul este de 4.99 lei toate acestea la Cora.Am pastrat si bonurile pentru loterie si acolo se vad difentele.
  • +6 (10 voturi)    
    ! (Marţi, 12 mai 2015, 12:11)

    HChifteluta [utilizator]

    Trebuie neaparat sa fii mitocan?
  • +1 (3 voturi)    
    ce s-a scumpit (Marţi, 12 mai 2015, 12:15)

    ernst [utilizator]

    preturile au crescut la micile magazine [nu numai alimentare] care au inceput sa plateasca tva. evident, nu poate fi vorba de carrefour-uri sau 30% cum dadeau fatucile astea pe la teveu [da' trebuie sa traiasca si ele din ceva, nu?]. oricum, ce declara astia [micile magazine adica] la ins numai dumnezeu, vorba lui turcescu, stie. asta-s preturi declarate de magazine. si, daca nu ma insel, culegerea se face in primele doua decade ale lunii [deci nu si cand fatucile tipau ca din gura de sarpe ].
  • +5 (7 voturi)    
    prostii (Marţi, 12 mai 2015, 12:16)

    pentru Felicitari [anonim]

    atat aiputut sa scrijelesti? omul confirma ca au crescut preturile! sau tu traiesti pe alta planeta! de ce trebuie sa comentati inept de fiecare data? nu v-ar fi rusine .... va faultati singuri mey genialilor!
  • +1 (7 voturi)    
    Dovada cu bonurile fiscale (Marţi, 12 mai 2015, 12:44)

    Koczka Gyorgy [anonim]

    As putea sa dovedesc cu bonuri fiscale ca exista scumpiri de circa 25 % intre preturile din ianuarie si inceput mai pentu aceleasi sortimente. Chiar si la apa minerala ( produsa carrefour ) exista o scumpire de la .89 lei la 1.16 lei ( asta ar fi de circa 30% ! ).
    Multumim inteleptilor conducatori aserviti lanturilor de magazine si mai ales spagarului sef d-l Daniel Constantin .
  • -1 (1 vot)    
    Rahat cu apa rece! (Marţi, 12 mai 2015, 13:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Oamenii acestia ne servesc statiatici insumate pe luni de zile! Vor neaparat sa bage sub pres intentia, materializata pe cateva zile, a retalierilor de a scumpi produsele inainte de scaderea TVA. Dupa izbucnirea scandalului au dat inapoi peste noapte si au inceput sa devina foarte vocali, ca nu si nu, nici vorba de scumpire ba chiar le-am ieftinit! Deci statistica, corecta sau incorecta, nu prea ma intereseaza pentru ca nu ma pricep, dar legand-o de scandalul care tocmai s-a stins, automat devine partasa la minciuna!
  • +1 (3 voturi)    
    Clar s-au scumpit (Marţi, 12 mai 2015, 14:04)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Am observat fara niciun efort scumpiri. De exemplu, pastrav eviscerat - cost initial 23-24 lei Kg la Auchan, dupa scumpire 25.99 lei pe kg. Au scumpit clar, la unele mai mult, la altele mai putin dar tendinta e clara. La produse mai putin vizibile au scumpit si cu 50%. De exemplu la avocado, un fruct a crescut de la 2.5 lei pana pe la 3.9 lei.
    Scumpire sunt evidente.
    La fel este si la benzina. Barilul s-a redus cu cca 60% si totusi, usor usor, ne-am reintors la pretul de 6 lei. Benzinarii au caitat motive si au gasit cresterea dolarului, O mizerie, in realitate pretul ar trebui sa fie sub 5 lei, lejer.
    Asta e tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnul Dan Popa greseste. (Marţi, 12 mai 2015, 14:09)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Am citit articolul si ma declar indignat! Cum credeti dvs ca statisticile sunt mai elocvente decat niste controale televizate ale naparcilor comuniste din guvern? Pai sa vina cleptocratul domnule Popa, sa intrebe de ce carnatii astia sunt 31.25 RON/kg, ca lui i se pare ca sunt scumpi si seful supermarketului sa inghita in sec si sa spuna privind in jos, "o sa se ieftineasca", atunci este treaba bine facuta. Si neaparat, un guvern profesionist trebuie sa faca asta in public cu surle si trambite, la televizor, ca prostimea sa freamate de placere ca sunt infierati cu manie proletara capitalistii care sug sangele poporului ... Asta va stimula investitiile, asta ne va aduce prosperitatea, nu minimum de invadare a activitatii private si-asa firave.
  • 0 (2 voturi)    
    în aprilie puțin, de paște (Marţi, 12 mai 2015, 14:13)

    GÎGĂ [anonim]

    Poate în aprilie au crescut ușor, problema e că în MAI prețurile au crescut enorm! ia INS e mașina de propagandă a prim mitomanului universal victor viorel plagiuță
    Deci mă slugă a lu' plăgiuță, minți poporul ca și stăpânul tău.
  • 0 (2 voturi)    
    Offf..... (Marţi, 12 mai 2015, 15:10)

    Kata [anonim]

    Minciuna, numele tau este statistica....
  • -1 (1 vot)    
    pai da (Marţi, 12 mai 2015, 16:03)

    doru001 [utilizator]

    uite acuma te cred
  • +2 (2 voturi)    
    La cererea expresa (Marţi, 12 mai 2015, 16:31)

    KostasP [utilizator]

    A lui Pinochio, INS a ieftinit statistica.