Banca Central Europeana se chinuie degeaba sa tipareasca peste 1 trilion de euro. Persoanele fizice si firmele nu vor sa se mai imprumute 

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2015, 15:30 Economie | Finanţe & Bănci

moneda euro
Foto: Comisia Europeana
Creditarea in zona euro nu a reusit sa creasca in aprilie, dupa avansul promitator din martie, fapt care tempereaza sperantele unei cresteri rapide a imprumuturilor care sa impulsioneze economia. Totul, in ciuda programului BCE de 60 de miliarde de euro lunar demarat in martie si care este programat sa tina pana in septembrie 2016.

Datele Bancii Centrale Europene arata vineri ca activitatea de creditare catre persoane fizice si companii a ramas la acelasi nivel, in ciuda lansarii de curand a unui program masiv de tiparire de bani tintit sa dea un impuls celor 19 tari din zona euro.

Desi faptul ca activitatea de creditare ramane pe loc este pozitiva in sine, venind dupa ani de declin, stagnarea din aprilie ii dezamageste pe cei care prevedeau o imbunatatire, chiar daca una modesta, inclusiv participantii la un sondaj Reuters pe aceasta tema.

Slabiciunea creditarii companiilor a afectat eforturile de revenire ale economiilor din zona euro, desi situatia s-a mai imbunatatit, iar cei responsabili cu politicile economice, inclusiv presedintele Bancii Centrale Europene (BCE), Mario Draghi, apreciaza ca blocul monedei unice isi revine.

Dar faptul ca bancile sunt strivite de imprumuturi de miliarde de euro ce s-ar putea sa nu fie platite niciodata iar consumatorii si firmele se feresc sa se imprumute atenueaza impactul schemei BCE de peste 1 trilion de euro prin care se cumpara, in special, bonduri guvernamentale.

Desi creditarea stagneaza, datele detaliate arata ca imprumuturile catre companii si consumatori sunt de fapt in declin, doar creditele ipotecare fiind o pata de culoare in acest tablou sumbru.

Creditarea firmelor a scazut cu 0,4% an la an, o imbunatatire totusi fata de luna anterioara, cand corectia fusese chiar mai abrupta. 

Creditele pentru masini si vacante au fost tot in declin, cu o scadere de 0,1%.

Imprumuturile pentru cei care cumpara case, pe de alta parte, sunt in crestere si au urcat cu 0,1% pentru a doua luna la rand.

Acest trend subliniaza limitarile, cel putin pana acum, ale asa numitului program de relaxare cantitativa sau tiparirea de bani pentru achizitia de obligatiuni guvernamentale.

“Mare parte din banii BCE se duc in ipoteci. Sectorul constructiilor din Germania este in plin boom. Restul sunt pusi la pastrare sau cheltuiti pe obligatiuni si actiuni bursiere”, a declarat Reuters Carsten Brzeski, economist ING.

“Niste parghii mult mai puternice prin care BCE ar putea sa readuca o crestere economica sunt consumul si investitiile in afaceri”, a explicat Carsten Brzeski.

Totusi, Banca Centrala Europeana a anuntat ca masa monetara in sens larg, M3, din cele 19 tari din zona euro a crescut cu 5,3% in aprilie.

Creditarea a scazut si in Romania luna trecuta

Datele Bancii Nationale ale Romaniei arata ca in aprilie creditul neguvernamental total a scăzut cu 0,2 la sută (-0,3 la sută în termeni reali) până la nivelul de 210.078,2 milioane lei. 

Fata de 31 martie, creditul în lei s-a majorat cu 0,9 la sută (0,8 la sută în termeni reali), în timp ce creditul în valută (exprimat în lei) a scăzut cu 1,1 la sută (exprimat în euro, creditul în valută s-a diminuat cu 1,3 la sută), arata datele BNR facute publice miercuri.

Soldul creditului neguvernamental în lei acordat de instituţiile de credit s-a majorat la 30 aprilie 2015 cu 7,7 la sută (7,0 la sută în termeni reali) faţă de 30 aprilie 2014 pe seama majorării cu 17,5 la sută (16,7 la sută în termeni reali) a creditului acordat gospodăriilor populaţiei, în timp ce componenta în valută exprimată în lei s-a diminuat cu 11,6 la sută (exprimat în euro, creditul în valută s-a redus cu 11,0 la sută). 

Creditul neguvernamental total s-a redus cu 3,8 la sută (-4,4 la sută în termeni reali). 













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3103 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    e absolut corect (Vineri, 29 mai 2015, 16:09)

    thatchme [utilizator]

    pentru ca dobanzile sunt prohibitive oricum.
  • +3 (3 voturi)    
    Circumspecţie (Vineri, 29 mai 2015, 16:22)

    Alexei___ [utilizator]

    Cred că acest lucru este firesc în contextul în care mulţi "suflă şi în iaurt" după criză.

    Tipărirea de euro înseamnă competitivitate mai mare în afara zonei EURO, însă şi o pierdere clară când vrei să cumperi în dolari, de ex, deci o creştere a costurilor cu tehnologia importată din afara UE.

    Oricum, nu aş fi foarte îngrijorat că i-ar tipări degeaba. O parte ajung sau vor ajunge în gaura neagră grecească :)
  • +6 (8 voturi)    
    Ce surpriza! (Vineri, 29 mai 2015, 16:24)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Oile nu mai pun botul la schemele piramidale ale cetei de borfasi (globali) care ne conduc si isi spun "elita"!
    In primul rand trebuie sa admitem ca viitorul energetic al planetei nu suna tocmai excelent. Ba chiar prost, chiar si lasand puseul vremelnic in jos al pretului petrolului, puseu care desi ma bucur de el (il arde pe Putler), ma si intristez, arata cat de incorecta si manipulata este "piata libera"
    Ori cresterea productiei si implicit cresterea economica se face cu crestere consum de energie.
    Daca iei un credit pe paradigma cresterii economice eterne, chiar fiind si capusat de inflatie nu simti la plata rata.
    Daca iei un credit pe stagnare economica sau pe scadere economica, chiar si noi romanii stim ce se intampla: bancile vor profita de textele ilizibile si vor pune toata catastrofa in bratele sclavului de rand.
    Si urmeaza o scadere economica, poate nu perpetuua dar de lung termen!
    E un moment excelent sa evoluam ca oameni! Ca societate. Sa ne dezbaram de franele din societatea noastra. Bancile, societatile de asigurari, administratia, justitia, toate trebuie radical reformate. Lumea este in deriva catre haos. Nu de o noua bula a creditelor avem nevoie, ci de schimbari consistente!
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 29 mai 2015, 17:49)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ti-am dat doar un plus.
      Ca mai mult nu se poate.

      Intr-adevar bancile, in primul rand, ar trebui reformate.
      Da cu cine?
      Tu ai vazut cu ce angajati au ramas astia?!?
    • +1 (1 vot)    
      Bani . (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:36)

      Moneda [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Probabil ca raspunsul la intrebarile rezumate la de ce nu se iau banii , nu le vom afla usor , mai ales de la puzderia de nobelisti din economie . Nimeni nu spune nimic de faptul ca s-ar putea ca sa n-ai ce face cu banii . Ce sa mai produci - chiar supracompetitiv - ca piata sa accepte ? Ce ar mai putea cere piata ca neprodus pana la vremea asta ? Probabil ca mai nimic . Un nou inceput inseamna sa demolezi si s-o iei de la zero ? Poate fi asta o solutie ? . Suntem prea tehnicizati si performanti pentru a mai face alte fabrici si a produce alte utilaje ? Sa faca ce ? . Greu de raspuns .
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 29 mai 2015, 17:23)

    ..13 [utilizator]

    Exista in continuare multe incertitudini - regulile jocului nu s-au resetat, pe noi parametri.

    Doua tipuri de societati se confrunta zilnic, sub diferite forme, ceea ce face ca sa fim cumva ca inainte de cel de al doilea razboi mondial, cu aproape 100 de ani in urma.

    Liderii lumii poarta o mare responsabilitate inclusiv actualul Presedinte al UE si sefii statelor europene.

    Poate gresesc, dar cred ca Grecia putea si trebuia sa fie disciplinata inainte de a se scufunda, dar...

    Stabilitatea financiara, economica de dupa cel de al doilea razboi mondial a avut la baza un consens politic - militar- economic si, in acelasi timp, s-a impus o separare clara intre cele doua forme de organizare a societatii. Drama razboiului a unit atunci statele europene - acum ce poate aduce din nou, impreuna, aceste state?
  • +2 (2 voturi)    
    Eu . . . (Sâmbătă, 30 mai 2015, 9:11)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .tot nu inteleg! Acest trillion de euro tiparit nu inseamna inflatie daca nu este acoperit de valoare nou create?
    • +1 (1 vot)    
      replica (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:03)

      Moneda [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Asa am invatat toti . Ca moneda tiparita este acoperita in bunuri si servicii . Asta era demult . Acum , altele sunt referintele . Din trilionul respectiv , abia daca se acopera ce au pierdut bancile ( grosul in Grecia ) si care pierderi sunt tot pe la populatie si alti profitori care in mare parte n-au mai vrut sa dea banii inapoi . Nu ca n-au putut ci ca au simtit ca daca nu dau banii nu patesc nimic , ceea ce s-a intamplat .
      • 0 (0 voturi)    
        Raspunsul tau . . . (Duminică, 31 mai 2015, 8:58)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

        . . . este pertinent dar dilema mea ramane in parte. Cei care nu vor sa dea banii inapoi I-au cheltuit pe bunuri si servicii ca doar nu i-or tine la ciorap. Deci de pe piata lipsesc cantitati de bani dar si echivalentul lor in bunuri si servicii. Daca eu rezolv doar o parte din cele doua componente adica aduc pe piata prin tiparire banii lipsa fara insa a produce si bunurile si serviciile consumate, nu generez inflatie? Multumesc!