Studiu Erste: Tinerii romani cu varste de 14-25 de ani cheltuiesc, in medie, 33 de euro lunar pe haine si alte accesorii asociate, cu mult peste media celorlalte tari din estul si centrul Europei

de DP     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 14:56 Economie | Finanţe & Bănci

Dana Demetrian
Foto: Hotnews
Tinerii romani cu varste de 14-25 de ani cheltuiesc, in medie, 33 de euro lunar pe haine, incaltaminte si alte accesorii asociate, cu mult peste media celorlalte tari din estul si centrul Europei, fiind intrecuti doar de austrieci- 57 de euro. Cehii si slovacii aloca, spre exemplu, doar 21 euro, ungurii -17 euro, croatii- 22, iar sarbii - 18 euro. Mai departe, Romania are, cu exceptia Austriei, cei multi tineri din grupa de varsta 17-19 ani care detin un telefon de tip smartphone. Atunci cand sunt intrebati de unde provin banii, tinerii romanii au cea mai mica rata de raspuns la categoria -joburi part-time sau full time" - 76%, in timp ce cehii se afla la 99%, austriecii la 98%, slovacii sim croatii la 97%, iar ungurii la 82%, au aratat marti oficialii BCR in cadrul unei conferinte.

Potrivit studiilor facute de Erste Bank, principala sursa de educatie financiara a tinerilor din Romania ramane familia, intr-o proportie covarsitoare - 95%, in timp ce scoala detine un procent de 9%, iar bancile doar 5%.
Din pacate, nu intotdeauna familia este dispusa sa ofere educatie financiara si sprijin tinerilor. "Fundamental, parintele roman este unul de tip "closca", hiperprotectiv cu copilul sau. Modul de gandire cu privire la sustinerea copiilor nu este unul pe termen lung, printr-o investitie care sa il ajute pe copil peste ani. De multe ori, parintii fac eforturi pentru a cumpara copilului un calculator sau o tableta. Nu putem vorbi despre o educatie financiara moderna, ci mai degraba de una cu radacini in traditia noastra rurala. Desi am remarcat usoare schimbari in ultimii ani, avem un segment de copii polivalenti, care stiu, de exemplu, doua limbi straine, practica doua sporturi si merg saptamanal la cate un concurs, dar nu si-au cumparat niciodata singuri un suc, si avem copii ai caror parinti lipsesc din viata lor si sunt lasati sa se descurce, inclusiv in administrarea banilor. In niciuna din situatii nu putem vorbi despre o educatie financiara, in sensul actual al cuvantului", a declarat Adina Nica, Managing Director Open-I Research.

Potrivit cercetarilor Erste Group, 29% dintre romanii care economisesc o fac pentru viitorul copiilor, iar 48% si-au declarat intentia de a face acest lucru in viitorul apropiat. Vestea buna este ca acest procent se afla usor peste media europeana (25%), dar sub cea mondiala (34%).

Rapoartelor analistilor BCR confirma ca produsele de economisire au inregistrat o crestere cu 35% in prima parte a anului 2015, comparativ cu aceeasi perioada din 2014
"Preocuparile financiare privind viitorul familiei se afla, teoretic, la cote destul de ridicate in Romania, dar acest lucru vine, mai degraba, din traditie, nu dintr-o programare reala a acestora, concretizata in solutii financiare corecte. Iar aici consideram ca este loc de mai bine. Copiii trebuie sa se afle pe primul loc in interesele noastre, indiferent ca suntem parinti sau bunici. Si nu e suficient doar sa le planificam, din punct de vedere financiar, viitorul, ci s-o facem aplicat si sa le oferim sprijinul necesar pentru o educatie financiara corecta", a declarat Dana Demetrian, VP Retail & Private Banking BCR.

In portofoliul BCR, aproximativ 1% din valoarea totala a depozitelor atrase de la clienti este pe numele copiilor. 53% dintre copiii titulari ai produselor de economisire au peste 14 ani, sunt preponderent baieti (51%) si economisesc pe termen lung (52% pe o perioada de 1 an sau mai mult). In continuare, cel mai vandut produs de economisire este cel al Bancii pentru Locuinte. 76% dintre cei care au produse de economisire la BCR, au incheiat un contract Bauspar pentru copii.

"Securitatea financiara este unul dintre cei mai importanti trei factori de care depinde starea noastra de bine si calitatea vietii. Dorim acest lucru pentru noi si, bineinteles, dorim acest lucru pentru copiii nostri. Adultii sunt cei care pot sa puna bazele educatiei financiare a copiilor lor invatandu-i doua abilitati importante care stau in spatele comportamentului de economisire: amanarea gratificarii imediate si orientarea catre viitor. Acestea se invata prin observarea adultilor, ghidaj, educare ecomonica explicita, modelare, implicarea copiilor in decizii financiare, oferirea de responsabilitati financiare specifice varstei", a declarat psihologul Bogdana Bursuc, Director Mind Institute.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6148 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Vorba poetului: (Marţi, 2 iunie 2015, 15:03)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    "Viitor de aur ţara noastră are/ şi prevăz prin secoli a ei înălţare"...
  • -2 (2 voturi)    
    tinerii (Marţi, 2 iunie 2015, 15:03)

    lustun [anonim]

    dar analiza comparativa a preturilor ati facut-o? sau proportiile dintre veniturile populatiei si preturi? sau cat cheltuie copiii pe tot felul de manuale si caiete speciale care trebuie cumparate sa umfle buzunarele baietilor destepti? iar smartfhonurile nu sunt din banii tinerilor....
    si, apropos, de unde are erste banii de studii de-astea? ca profiturile s-au cam dus pe apa sambetii, la ce comisioane aveti (chiar, astea cum sunt comparativ?
    • 0 (0 voturi)    
      Da' halatul (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lustun

      Da' halatul cit e? Dincolo era mai ...
  • -2 (6 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 2 iunie 2015, 15:14)

    sibian [anonim]

    D-na, ati vazut cum arata strazile din tarile "civilizate" in care in weekend , tinerii dorm pe strazi beti morti si drogati ? De ce dati un titlu cu o conotatie insinuanta?
    • 0 (0 voturi)    
      asha e (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sibian

      burghezo-mosierimea depravata imperialismului putred occidental are doar betivi si curve, copii depravati, etc, etc. Ai nostri, cum nu dau bani pe beutura droguri si tigari, au bani mai multi de blugi si alte alea. Curat murdar
  • +3 (3 voturi)    
    dragutz (Marţi, 2 iunie 2015, 15:20)

    tofu [anonim]

    stima noastra si mindria,cocalar de Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 2 iunie 2015, 15:58)

    Point [utilizator]

    ce ar mai pune bancile mana pe tineretul neinstruit si naiv insa doritor,nevoie mare,de o masina de fita!
    noroc cu parintii ''closca'' care s-au ars cu creditele si acum sufla si in iaurtul copiilor.
    nice try!
  • +1 (3 voturi)    
    Nici o surpriza (Marţi, 2 iunie 2015, 15:59)

    Anonim [anonim]

    Parintii copiilor au crescut in comunism. Mentalitatea este daca nu au avut ei, sa aiba copii lor. O medie nu iti spune mare lucru daca nu vezi componentele.

    Care sunt categoriile de accesorii pe care le cumpara tinerii romani fata de alti europeni?
    Care este costul lor?
    Care seste salariul median in alte tari comparat cu Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      pai ce nu stii? (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      salariul mediu al parintilor e mult mai mare in celelalte tari, inafara de bulgaria.
      costul tsoalelor e de asemenea mult mai mare in afara.
      categoriile de accesorii nici macar n-au importanta.

      Concluzia e simpla: plozii nostri cheltuiesc pe tsoale mult mai mult decit ai altora mult mai bogati. Da' ce sa-i faci, adolescentul suimte nevoia sa iasa si el in evidenta prin ceva. Si cum nu si-a descoperit nici un talent (dans, karate, muzica, pictura, whatever), cultura generala se opreste la florinsalam, la scoala e tamaie, tre sa iasa si el in evidenta prin ceva. Si prin ce daca nu prin tsoale de fitse si smartphone cit mai mare si mai colorat. Nu contreaza ca mama n-are ce pune pe masa si are datorii la intretinere, important e sa fie plodul fericit.
  • +5 (5 voturi)    
    Educatie defectuoasa (Marţi, 2 iunie 2015, 16:28)

    Metec [utilizator]

    Mi se pare stirea zilei: tinerii romani cheltuie banii parintilor pe fleacuri (tzoale de firma si smart-foane), dar nu invata mai nimic si trec bacul in proportie de 40%! Ceva e foarte putred in modul de educatie romanesc si se va vedea cu asupra de masura in viitor, cand aceste generatii rasfatate si iresponsabile vor deveni mature. Pentru ca hainele, frezele si coafurile nu tin loc de cultura si de profesionalism...
    • 0 (0 voturi)    
      .... . prietene ..... (Marţi, 2 iunie 2015, 18:01)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Parca mi-ai citit gandurile.
  • +1 (1 vot)    
    ai cui tineri? (Marţi, 2 iunie 2015, 18:38)

    c. codreanu [anonim]

    ai cui sunt copiii care cheltuie suma asta, lunar? si pentru ce? nu ii da mana oricui sa faca asta! se cheltuie si mai mult de atat - intrebarea, insa, ramane: ai cui sunt acesti copii?
    • 0 (0 voturi)    
      ei nu (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui c. codreanu

      Ia mergi printr-un liceu sa vezi ce frizuri de fricky au toti, ce tsoale de firma, si ce smartphoane de 12 inci abia cuprind cu mina.
  • 0 (2 voturi)    
    Sursa banilor (Marţi, 2 iunie 2015, 20:44)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cei 5 milioane de romani alungati de cleptocratie din tara muncesc acum cinstit in UE pentru mii de euro pe luna. Copii acelor oameni se imbraca cu ce le cumpara din strainatate parintii. Cand vin in tara le aduc cadou acele articole.
    Deci de ce cheltuiesc mai mult decat cei din restul estului? Pentru ca de nicaieri nu a plecat 50% din populatia activa din tara!
  • 0 (0 voturi)    
    zic si eu (Miercuri, 3 iunie 2015, 6:27)

    zic si eu [anonim]

    Dana D. mi-a fost sefa candva, deci o cunosc personal si cred ca inainte de a vorbi despre copii altora... ar fi intelept intai sa isi faca si ea unul... deocamdata e doar matusa.
    Statisticile de nicaieri sau de la BCR, pe mine una ma lasa rece, atata timp cat segmentul lor de studiu e de la oras. Nu cred ca e o statistica realista care sa cuprinda toti copii acestei tari numita Romania.
    Sincer zic... articolul asta e scris de niste... si despre... ca sa se bage si ei in seama cu lumea... doar doar.
    Sunt incantata citind comentariile oamenilor sa vad cati sunt treziti si nu mai pot fi mintiti si pacaliti la nesfarsit.
    Bravo oameni buni!
    • 0 (0 voturi)    
      A vorbit nea Ion, ca si el e om... (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:42)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui zic si eu

      Doamna, articolul e despre o statistica, un studiu, nu reflecta opinia personala a doamnei Dana D. si nu se refera nici la situatia dumneaei familiala. Cu o astfel de logica, ati ajuns sa fiti receptivi la argumente gen Gabriela Firea, care il acuza pe Iohannis ca n-are copii si nu stie ce inseamna...
      Iar segmentul de studiu nu e numai la oras, caci si copiii de la tara vin la oras si deprind aceleasi obiceiuri proaste. Nu mai gasiti scuze si nu mai aruncati cu noroi in cei care va arata realitatea, mai bine ati cauta solutii la aceste probleme!
    • 0 (0 voturi)    
      egzact (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui zic si eu

      Un asha popor chibzuit, care nu apreciaza forma fara fond, fitsele , manelele, cu copii studiosi, seriosi, etc, etc nu poate cheltui asha mult pe fitse.

      Apropos, tu te uiti in jur sa vezi ce fel de copii creste tara asta? Ai vazut ce rata de promovare e la bac? Sau la capacitate? Stii ca 50% din absolventii de gimnaziu nu stiu sa rezolve probleme cu "ana are mere". Ai vazut cam pe ce loc suntem la testele PISA???
      • 0 (0 voturi)    
        dam vina pe copii? (Miercuri, 3 iunie 2015, 12:41)

        parinte [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Dar ce cadre didactice are tara ati vazut? Bani, bani, bani, asta cer copii acasa. " Doamnele" primesc paraindarat de la aceste concursuri private si nenumarate excursii in Istambul si posete de la Zara !????
        Ma cost afterschoolul sute de euro, mananca in restaurante din centrul Sibiului si n-am vazut o chitanta a naibii!
        Dar programa sciolara ati vazut-o? Cum sa iei un test PISA cu note date pe tone de arhaisme inutile? Stiti cum se selectaeaza elita Gimnaziilor tarii? Cu intrebari despre cuvintul "guresa" !!!! Cum sa captezi interesul copiilor cu acreala si greve la inceput de an?