Deputatii au votat TVA de 9% si pentru berea la halba

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 15:58 Economie | Finanţe & Bănci

Bere la halba
Foto: Photoxpress.com
Un amendament la Codul Fiscal, adoptat de Parlament ar putea duce la ieftinirea berii ￯ insa numai cea la draft, informeaza ProTV.

Este vorba despre un proiect de Ordonanta de urgenta a Guvernului pentru modificarea si completarea Codului Fiscal care a trecut miercuri de Camera Deputatilor, dupa ce fusese adoptat de Senat. Proiectul se refera la reducerea cotei de TVA la 9% pentru diverse produse alimentare si bauturi, printre care si berea la halba. 

Modificarea in acest sens a fost propusa de deputatul Adrian Merka din Comisia pentru buget, finante si banci a Camerei si se refera la "berea incadrata tarifar la codul NC 22 03 00 10", arata sursa citata 

"S-ar putea colecta mai multe venituri prin cresterea vanzarilor de bere la draft, intrucat adaosul comercial este mai mare in HORECA, iar noi locuri de munca vor putea fi create, mai ales pentru categorii defavorizate precum persoane mai putin calificate, studenti, tineri fara experienta", a explicat Adrian Merka.

Guvernul a intentionat reducerea TVA la 9% si la produsele alcoolice neaccizate, respectiv vin si bere, dar Ministerul Finantelor a prezentat o directiva a Uniunii Europene care interzice aceasta masura, in luna aprilie, premierul Victor Ponta. 

"Recunosc si imi asum aceasta vina, am vrut sa reducem TVA la 9% si la produsele alcoolice neaccizate, mai pe romaneste, vinul si berea, dar a venit directiva Uniunii Europene. Ministerul de Finante ne-a aratat directiva care ne interzice acest lucru si, ne pare rau, am scos in ultimul moment din text", spunea Ponta, citat de Mediafax.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11911 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    normal - berea la halba (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:10)

    IancuJianu [utilizator]

    acolo se poate boteza de hoțpătar, apa avind TVA mic, deci și berea asta trebuie să aibe TVA mic.
  • +15 (17 voturi)    
    Viorele ai uitat de mirul binefacator pt.penali? (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:19)

    Plagarus [utilizator]

    Tamaia si mirul ?
  • +18 (20 voturi)    
    asta suna (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:21)

    Adrian1 [utilizator]

    asta suna mai degraba a "Va mai dau 100 de lei la salariu" pe care o promitea Ceausescu inainte sa fuga cu elicopterul.
    • +10 (10 voturi)    
      Calcule gresite!!!! (Miercuri, 10 iunie 2015, 17:11)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Romanii beau bere la doza sau la pet de ala de doi litri.... Dar e interesant ca pt asa ceva se da ordonanta de urgenta. Alte griji n-avem acum.
      • +4 (4 voturi)    
        ehe (Joi, 11 iunie 2015, 0:13)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        Ia realizeaza ce efect are bautura asupra unei societati care ar dori sa ajunga la alt nivel..legile astea sunt facute de anti-romani
  • +18 (20 voturi)    
    ca in rusia comunista contemporana (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:29)

    Cata79 [utilizator]

    subventie la bautura, sa aibe boborul prost cu ce sa se anestezieze
  • +8 (8 voturi)    
    Asta ne trebuia! (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:37)

    eek [utilizator]

    ...pentru ca halba de bere la 2 lei era prea scumpa, 1.50 suna a pret corect acum ;)
  • +14 (14 voturi)    
    frumos (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:38)

    Natasa [utilizator]

    Sigur, sa se bucure betivii de cat de darnic e guvernul! Dar niste taxe mai mici la caiete, la incaltaminte, la imbracaminte (nu de lux), de ce nu s-ar pune? Adica berea de o bea puturosul care sta pe ajutor social e mai importanta decat toate cele enumerate mai sus sau ii tine de foame betivului, dupa expresia "am mancat doua beri"?? Si berea la pet nu se ieftineste? Guvernul e plin de idei, poate ies betivii cu halbele in mana sa il apere pe prim hotul tarii!
  • +10 (10 voturi)    
    Atââât !! (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:44)

    Aphex [utilizator]

    Next? Samponul de urzica?
  • +15 (15 voturi)    
    Prostie umana (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:52)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Bine desteptilor in loc sa scadeti TVA-ul la medicamente, ca vorba aia Romania e plina de oameni batrani care au nevoie de ele si isi dau toata pensia pe ele voi le faceti bine betivilor. Hai sa fim seriosi berea la halba e bauta doar in "birturile" dintre blocuri.
  • +11 (11 voturi)    
    pai (Miercuri, 10 iunie 2015, 17:01)

    Point [utilizator]

    berea e aliment,nu?deci bai frate ia si un mic langa bere,sa-l tot pomenesti pe taica betivilor asistati,poanta

    trist
  • +9 (9 voturi)    
    paine (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:48)

    tudor74 [utilizator]

    Paine si circ ! Pardon, bere si circ ! Praf in ochi sa ii inchidem sa nu mai vedem apararea jegului aluia de cercetarea penala.