​INFOGRAFIC  Demografia din Romania in cateva date si cifre

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 17:17 Economie | Finanţe & Bănci

titlu
Foto: Hotnews
 documente
(10 Iun 2015) PDF, 2MB
Romania are una dintre cele mai mari rate ale nuptialitatii din UE (circa 4 casatorii la mia de locuitori, potrivit datelor furnizate miercuri de Institutul National de Statistica. Judetul cu cea mai redusa rata a mortalitatii este Iasi, iar in Braila se pronunta cele mai multe divorturi din tara. Localitatea cu cei mai putini locuitori este Batrana (Hunedoara), iar localitatea in care 3 barbati se bat pentru doua femei este Ceatalchioi (Tulcea).
Alte date interesante despre demografia din Romania gasiti in infograficul de mai jos.

In luna aprilie 2015 nivelul natalitatii s-a mentinut aproximativ constant fata de luna martie 2015, iar nivelul deceselor inregistrat in luna aprilie 2015 a scazut fata de cel inregistrat in luna martie 2015, a transmis miercuri Institutul National de Statistica. Potrivit aceleiasi surse, numarul casatoriilor in luna aprilie a fost semnificativ mai mare decat cel inregistrat in luna martie 2015, iar numarul divorturilor a scazut in luna aprilie fata de luna martie 2015. Interesant





Citeste mai multe despre   









15911 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Nr total (Joi, 11 iunie 2015, 6:03)

    Irina [anonim]

    Huh?! De unde au iesit 22 mio de romani in total? I-ati numarat si pe cei din strainatate?!
    • +1 (1 vot)    
      au iesit din burta.. (Joi, 11 iunie 2015, 12:29)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Irina

      de unde a iesit si o rata a mortalitatii de 16% in Teleorman.. iti dai seama ce tristete ar fi daca in fiecare an din 100 de cunoscuti ar trebui sa mergi la 16 inmormantari?.. la 30 de ani deja ai ramas singur in cartier..
      jenant pt HN sa publice in continuare articole atat de slabe.
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Joi, 11 iunie 2015, 19:15)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        in telemorman nu moare nimeni, toata lumea voteaza, dupa cum am vazut in 2012 la referendum.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce m-ar fi interesat: (Joi, 11 iunie 2015, 9:56)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Datele demografice dpdv al sustenabilitatii sistemului de pensii si sanatate, pilonii unui stat. Mai are cine sa ne plateasca pensiile? Dar sanatatea? Daca nu ce facem?
    • -1 (1 vot)    
      Tot aia faceti (Joi, 11 iunie 2015, 14:16)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ...ce a facut URSS...adica va desfiintati...UE-Istilor.
      https://xaeus.wordpress.com/2015/05/28/uniunea-europeana-este-noua-uniune-sovietica/

      De datele demografice care arata ca in Romania sunt sub 400 de secui nu se spune nimic ?
  • +1 (1 vot)    
    Date eronate (Joi, 11 iunie 2015, 12:24)

    Kenobi [anonim]

    10.885.054 femei + 11.414.676 barbati = 22.299.730 locuitori.
    Eu stiam ca la recensamantul din 2011 rezultatele aratau ca sunt 20.121.641de cetateni romani in Romania. Deci de unde ati scos voi ciferele astea? Care va sunt sursele?
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Duminică, 14 iunie 2015, 15:04)

    Ioan [anonim]

    In com. Agapia, jud. Neamt, sunt cele mai mari 2 manastiri de maici din Romania - manastirea Agapia si manastirea Varatec. In total peste o mie de măicute. Excluzandu-le pe maici nu cred ca mai sta in picioare statistica 3 femei la doi barbati in com. Agapia, mai degraba invers!