VIDEO Mugur Isarescu: Trebuie sa aratam partenerilor nostri ca nu mergem din sant in sant; acordul cu Comisia Europeana si FMI trebuie sa continue

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2015, 17:01 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
Acordul cu Fondul Monetar International (FMI) si cu Comisia Europeana (CE) se negociaza in continuare si este esential sa continue, pentru ca actualul context international, generat de Grecia, si cel intern, dat de Codul Fiscal, solicita existenta unui astfel de acord pentru Romania, a declarat miercuri guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, citat de Agerpres.

"Credinta mea este ca negocierile vor continua si vom adanci toate problemele care sunt inca in discutie. (...) Noi trebuie sa aratam ca nu mergem din sant in sant, in zig-zag. Ci ca avem capacitatea sa luam masuri graduale si sa tinem o linie. Asta arata maturitate in politicile economice. Reactia noastra este imediata. Am si spus ca pe actualul proiect de Cod Fiscal noi nu mai putem sa reconsideram toata politica monetara ca sa pastram un anumit echilibru al mixului", a explicat Isarescu.

Vezi mai jos briefingul de presa sustinut miercuri de Guvernator:


Guvernatorul BNR sustine ca discutiile cu Comisia Europeana si cu Fondul Monetar International trebuie sa continue pentru ca acordurile cu aceste institutii nu reprezinta doar ancore, ci si credibilitate pentru Romania.

"Contextul international dar si cel intern, respectiv nevoia de consolidare, de a arata ca tot ce am facut in acesti patru ani se consolideaza, sa creada si partenerii nostri, solicita mentinerea acordului cu UE si cu FMI sub diverse forme. Eu cred ca negocierile vor continua si este bine. (...) Nu vedem cum un program fiscal atat de ambitios poate sa devina credibil fara cooperarea partenerilor internationali si cu atat mai mult in contraargumente cu dansii. Continuarea negocierilor este esentiala. Mai mult, daca pentru noi, la BNR, datele care exista in prezent nu ne ajuta inca sa sprijinim cu argumente aceste masuri, nu cu dorinte, va dati seama in ce situatie sunt partenerii nostri", a mai spus Isarescu.

In opinia sa, orice decizie politica in contradictie cu legitatile economice va fi platita scump, prin costuri de finantare mai mari si nu numai.

Potrivit Guvernatorului, provocarea in Romania nu consta doar in a mentine deficitul sub 3% din PIB, dar este vorba de schimbarea de deficit de la un an la altul. "Nu suna deloc a seriozitate. Adica strangi economia si apoi ii dai drumul...o majorare brutala cu doua puncte procentuale de la an la an pune problema de seriozitate", a subliniat seful BNR.

El a mai punctat faptul ca logica politica nu se impaca mai niciodata cu cea macroeconomica. "Nu poti sa dai o lege in Parlament care sa contrazica o legitate economica. Daca ar creste nivelul de trai printr-o lege in Parlament, de ce nu ar creste si in Burkina Faso. Echilibrele macroeconomice sunt legitati economice. (...) Venim cu o lege in Parlament sa creasca cutare... nu o sa creasca daca nu se imbina cu legitatile economice", a subliniat guvernatorul BNR.

La sfarsitul saptamanii trecute, Comisia Europeana a transmis un comunicat in care arata ca Romania a facut pasi importanti in anumite zone, iar situatia macroeconomica este consolidata, insa progresul general in implementarea masurilor agreate de comun acord nu a fost suficient, in special in ceea ce priveste politica fiscala, pentru a se ajunge la un acord.

Reprezentantii Executivului comunitar au desfasurat o misiune in Romania in perioada 16-26 iunie.

La randul sau, ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, a anuntat ca reprezentantii Comisiei Europene nu au ajuns la un acord cu autoritatile romane in privinta Codului Fiscal, dar vor decide in cadrul intalnirii ministrilor de Finante (Ecofin) din 14 iulie care este stadiul acordului cu Romania, iar Fondul Monetar International nu va mai efectua vizita de evaluare luna viitoare pentru ca va avea deja concluziile misiunii Comisiei Europene.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7569 vizualizari
  • +5 (23 voturi)    
    mda, da, da... (Miercuri, 1 iulie 2015, 17:12)

    ..13 [utilizator]

    Pai daca este la liber si Parlamentul imi face impresia ca vrea sa arate ca ii pasa de noi, astia simpli, ce ar fi daca s-ar legifera ca sa avem fiecare cate un palat, vreo 2 masini la scara si un concediu platit cu durata de 1 an?

    Vad ca dl. guvernator este mai rece, fara emotii si cam prea calculat si nu, nu si nu vrea sa dea oamenilor simpli lucruri extrem de firesti, nu este asa?
  • -6 (30 voturi)    
    Burkina Faso (Miercuri, 1 iulie 2015, 17:14)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ambasada burkinezilor ar trebui sa ceara clarificari din partea lui Isarescu. E incredibil cum in 2015, un oficial de rang inalt intr'un stat se poate deda la mistocareli de acest gen.
    • -2 (20 voturi)    
      Nu se compara cu Putin si Tsipras (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:03)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      nu-i asa?
    • +3 (5 voturi)    
      Pai care e misto-ul? (Joi, 2 iulie 2015, 10:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Burkina Faso e una din cele mai sarace tari din lume, cu pib/locuitor de $500 (spre comparatie noi avem $11.000, deci sunt de vro 22 de ori mai saraci ca noi). Iar Isarescu a zis:
      "Nu poti sa dai o lege in Parlament care sa contrazica o legitate economica. Daca ar creste nivelul de trai printr-o lege in Parlament, de ce nu ar creste si in Burkina Faso. Echilibrele macroeconomice sunt legitati economice"

      Adica cu alte cuvinte, daca ar fi asha usor sa cresti bunastarea, dind o lege, de ce nu ar uza de asha ceva si cele mai sarace tari.

      Acu zi si mie care e misto-ul si de ce ar trebui sa ceara ambasada burkinezilor clarificari.
  • +1 (29 voturi)    
    Sa nu cumva ... (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:31)

    newlook [utilizator]

    Sa nu cumva sa creada "partenerii" ca iobagii si-au luat-o-n cap, precum grecii !
    • +2 (10 voturi)    
      Stii cum e... (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:31)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Focul se intinde repede. De la referendum!
    • +4 (4 voturi)    
      ezact (Joi, 2 iulie 2015, 10:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      puterea burghezo-mosiereasca a capitalismului putred ne considera iobagi. Tipic pentru asistatul social uslamist. Dar te-ai intrebat vrodata daca FMI cere lucruri OK sau nu? O fi bine sa tii Oltchim neprivatizata pina falimenteaza de tot? Sau ar fi bine de privatizat, poate reuseste cineva s-o faca rentabila fie si cu 20% din actualii angajati. O fi bine sa tii cfr marfa de stat cu salarii de mizerii si taxe la stat neplatite niciodata? Si tot asha. Da' pentru lenesul care se uita la antena 3 in asteptarea ajutorului social, FMI e balaurul si Ponta e croitorasul cel viteaz.
  • -3 (35 voturi)    
    capul plecat, sabia nu-l taie (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:50)

    fss [anonim]

    Ai noștri fac plecăciuni și pupă umili FMI și Comisia Europeană (adică pe heir Merkel, că ea e șefa).
    Boboru doarme cu mațele chiorăind de foame și se duce la muncă unde se lasă exploatat pe bani puțini și condiții de mizerie.
    Între timp economia duduie, dar nu pentru românul de rând, ci pentru capitalul străin protejat de Stat/FMI/CE și tot neamul lor.
    • -2 (20 voturi)    
      Este normal sa fie asa... (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:37)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui fss

      Daca dai o raita pe sait o sa vezi postacii naimiti cum actioneaza in haita. Ei sustin utopia Ioropa (caci nu exista nici macar ideea de stat!) unde este un loc pt dulai(DE, FR,UK etc), catei(GR, Malta,POL) si potai (RO, BG etc).
      Postacii balesc la gardul Greciei in timp ce Romania se darama in spatele lor. Dar ii doare fix in curcubeu (ala de la LGBT!). Nu-iintereseaza Romania. Ii intereseaza banii de postare si aglomereaza spatiul mediatic ca sa dea impresia ca sunt gramezi si ei alcatuiesc majoritatea. Spor la haulit!
    • +17 (25 voturi)    
      raspunsul e simplu (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui fss

      cand vrei sa traiesti, sa supravietuiesti, caci la noi nu e cazul de trai bun, trebuie sa iei banii de undeva. nemtii ii iau de la boboru' neamtz, de la impozitarea businessului nemtzesc.
      noi, la productia noastra, nu putem acoperi nevoile de la bobor sau afacerile romanesti. mai mult, la noi e nevoie serioasa de investitii. asa zisii nostril capitalisti, au vandut industria la fier vechi, au pus'o pe butuci.
      noi nu putem trai, daca nu intindem mana.
      acordul cu fmi si ue ne dau certitudinea ca ne putem imprumuta, inca, la dobanzi cat de cat decente.
      problema nu este ca ne imprumutam, ci pentru ce ne imprumutam.
      adica, daca gandim gretzeste, ne imprumutam pt. consum, ne indatoram si mai mult.
      asta face acum guvernul aliantei pt. bobob, sau cum ii zice partidului lui opera, pt.....aaaa, progress si interes national.
      totul la consum..
      tzineti'o asa, renuntati si la fmi, si veti ajunge sa nu va mai imprumute nimeni.
      gretile mai au vreo doua trepte de coborat...
      pot trece iara la drahma, pot iesi chiar din ue, se pot baza pe chineji sau ruski, ca nu's vecinii lor, asa cum suntem noi.
      noi nu ne permitem sa iesim din ue, la ioro nu suntem, sa fim aparati asa cum au fost gretii pana acum, si suntem f. vecini cu rusii, care, intr'un an au redus aproape de zero sansele basarabiei sa tzina cap compass vest...
      in cativa ani, vor fi la gurile dunarii....\
      om fi noi in nato, dar baza apararii o constituie, pt. orice tzara, puterea proprie. si noi nu o avem. si la inarmare, la nivelul capacitatii de aparare, suntem cu mult sub nivelul gretilor.
      cu doctorii astia falsi la conducerea guvernului, vom ajunge departe ! :))
      • +4 (8 voturi)    
        cum sa nu.... (Joi, 2 iulie 2015, 2:41)

        fox [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        @nash pandelica, ai perfecta dreptate dar cine sa te inteleaga. Rumanul mereu zice ca e vina FMI, BCE, CE, etc in loc sa zica ca suntem noi prosti, hoti si corupti. Bah, daca nu vreti FMI, nu-i chemati, renuntati la banii lor, imprumutati cu dobanzi mai ridicate la banci, sau puneti-va economia pe picioare si aratati lumii exerioare cine sunteti. Cum naiba se face ca numai Parlamentul nostru cel drag si numeros iese basma curata de parca nu el a transformat Romania in ruine.
      • -1 (1 vot)    
        un pic mai simplu... (Joi, 2 iulie 2015, 10:44)

        DanIvanov [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        [explicatie valabila si pt Grecia]
        An de an bugetul e in deficit, asa ca la sfarsit de an trebuie sa te imprumuti ca sa acoperi gaura [deci OBLIGATIVITATEA de a te imprumuta: de la FMI, de la Banca Y sau de la camatarii colorati sau de la..].
        Un singur amarat de 1% din PIB inseamna la noi cam 1,5 miliarde de euro [asa aflam de ce sub Ponta a crescut datoria GUVERNULUI cu 10 mld euro]. La greci 1% e cam 2,4 mld iar Tzipras a facut de ja vreo 7%.
        Deci nu te imprumuti pt consum ci pentru gaura din cazanul comun zis buget.
        Numai la pensii deficitul RO este 3,6 mld pe an. Cand maresti subventii, rente, alocatii etc creste deficitul.
        Genialul Teodorovici vrea 3% deficit in 2016. Trageti concluzii voi.
    • +11 (11 voturi)    
      Între timp economia duduie, dar nu pentru românul (Miercuri, 1 iulie 2015, 23:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui fss

      de rând, ci pentru romanii cu salarii si pensii speciale. Romanul de rand se multuimeste cu propaganda.
      • +1 (1 vot)    
        ca de obicei... (Joi, 2 iulie 2015, 14:42)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Cele bune nu sunt pentru toata lumea.

        Dar poate lumea mai crede in utopia aia: fiecaruia dupa nevoile sale.

        Ce este bun ramane pentru cateva sufletele alese si intelepte si evident pentru partidul care este in toate - gresesc?
    • +1 (1 vot)    
      .......... (Joi, 2 iulie 2015, 9:51)

      Luigi [anonim] i-a raspuns lui fss

      ..." boboru ", in loc sa se imprumute la banci sa-si cumpere plasme, telefoane, masini, etc, si alte porcarii de gen, mai bine si-ar uni / asocia capitalul / banii luati de la banci si si-ar face firme / fabricile / uzinele alea la care viseaza si sa-si dea ce salarii vor...sau e prea mult si prea de tot pt " inteligenta " multora, asocierea ?...stiu, " capitalistii " sunt " rai " ...pai, atunci sa-si accepte statutul de " sclavi " dc la altceva nu-i duce mintea... nu e nimeni obligat - pe banii lui - sa-ti bata la usa si sa te ia ( pe bani multi ), la munca...;-)
  • +4 (16 voturi)    
    Corecta si onorabila pozitia Guvernatorului ! (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:12)

    Plagarus [utilizator]

    Codul Fiscal aruncă în aer acordul României cu Comisia Europeană și FMI,
    Comisia Europena este ingrijorata de impactul bugetar pe care Codul Fiscal îl va avea, începând cu anul viitor.
    Tinta de deficit bugetar asumată va fi depăşită temporar, nivelul estimat fiind de 2,9% din PIB pentru 2016.
    Al treilea acord încheiat cu instituţiile financiare internaţionale în 2013, de tip stand-by, în valoare de 4 miliarde euro, expiră pe 27 septembrie, cu posibilitatea ca România să nu încheie toate reformele la care s-a angajat.
    " Isarescu critica noul cod fiscal roman, vehement
    Peste 5 ani , cind ne ducem in cap, din cauza porcariilor lui Ponta, o sa se spuna iar ca Isarescu este pe mina cu golanii.
    A fost pe mina, dar s-a lecuit." (lefter2006)
  • -2 (8 voturi)    
    D.N.A (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:15)

    ion [anonim]

    Daca nu am cunoaste in ce sistem traim vorbele acestui domn ar fi plauzibile.Faptele domniei sale vor fi judecate de istorie ca sistemul ii acorda imunitate.Ma gandesc daca Romania va mai produce vreodata un geniu de calibru lui MI.Sa traiesti o mie de ani guvernatorule .Sa veghezi asupra finantelor romanesti pana nu vor mai exista banci
    ///
  • -2 (24 voturi)    
    Isarescu (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:36)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Groparul Romaniei..el sacrifica generatii intregi pt un rating de tara acordat de camatarii internationali
  • -2 (8 voturi)    
    sant sau sansa? (Miercuri, 1 iulie 2015, 20:18)

    fotograf [anonim]

    din sant in sant sau din sansa in sansa?
    • +2 (16 voturi)    
      scrie în articol (Miercuri, 1 iulie 2015, 20:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui fotograf

      Mugur Isărescu: „România nu trebuie să iasă din șanț”.
  • +7 (15 voturi)    
    spusele dlui Isarescu.... (Miercuri, 1 iulie 2015, 20:43)

    lili [anonim]

    "Mai mult, daca pentru noi, la BNR, datele care exista in prezent NU ne ajuta inca sa sprijinim cu argumente aceste masuri, nu cu dorinte, va dati seama in ce situatie sunt partenerii nostri", a mai spus Isarescu.

    In opinia sa, orice decizie politica in contradictie cu legitatile economice va fi platita scump, prin costuri de finantare mai mari si nu numai."

    Deci, daca NOI, BNR nu sprijinim masurile lui Ponta, va dati seama in ce situatie sunt partenerii nostri externi, adica FMI si BM si CE !!
    Numai ca Dl Isarescu spune toate astea ACUM, dar zilele trecute cand Ponta se umfla in pene marind salariul minim, scazand TVA, taiand taxe in stanga si-n dreapta in noul Cod Fiscal(si atacand Consiliul fiscal al lui Ionut Dumitru care NU a dat aviz noului Cod Fiscal),cand Parlamentul a bagat pensii speciale pentru parlamentari, pentru armata, pentru diplomati, pentru functionarii din Parlament, eu NU l-am auzit deloc pe Dl Isarescu sa iasa cu vreun cuvintel din astea pe care le-a zis azi foarte CLAR.
    Apoi, mai zice Dl Isarescu asa:
    "Potrivit Guvernatorului, provocarea in Romania nu consta doar in a mentine deficitul bugetar sub 3% din PIB, dar este vorba de schimbarea de deficit de la un an la altul. "Nu suna deloc a seriozitate. Adica strangi economia si apoi ii dai drumul...o majorare brutala cu doua puncte procentuale de la an la an(a Deficitului bugetar!!) pune problema de seriozitate", a subliniat seful BNR."

    Ponta ce-o zice?!
    Ca Dl Isarescu il face NESERIOS, asa-i?!
    Ia, zi-i tu Ponta ceva Dlui Isarescu!
    Crede careva ca Ponta va interveni deseara la Antena 3 sau la Romania TV sau la B1TV sa-i raspunda Guvernatorului?!
    NU!!
    Dle Isarescu, as prefera sa spuneti aceste lucruri foarte importante pentru Romania la intalniri DIRECTE cu Ponta si guvernul lui!
    • 0 (8 voturi)    
      "Din (Joi, 2 iulie 2015, 8:18)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui lili

      sant in sant"-adica betzi.
      Da,cam neclar Guvernatorul.Ar trebui sa dea cu parul ca sa inteleaga romanul.
    • +1 (1 vot)    
      si daca spune... (Joi, 2 iulie 2015, 15:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ..si Boul Baltii nu intelege cand cineva i se adreseaza - ce ne facem?

      Ne adunam sa cerem demisia nemernicului/ nemernicilor si sa actionam astfel incat sa punem pe altul in locul Primului Mincinos?

      Sa speculam pe HN putem face relativ usor, dar...

      P.S.1
      Isarescu a mai spus odata public ca nu primeste date de la Primul Mincinos, deci orice intelegere intre Marlan si Guvernator este exclusa - din punctul meu de vedere.

      P.S.2
      Poate sunteti prea tanara ca sa va aduceti aminte de discursul dl. Isarescu in Parlamentul RO din 1995/1996 cand PSD-ul vroia sa renunte la memorandumul cu FMI si sa il propteasca pe Georgescu Guvernator la BNR... Atunci am vazut fata prea aplecata a lui Isarescu spre Parlament, din respect pentru pozitiile ocupate in aceea cladire, dar si o lectie cat se poate de detaliata despre inflatie - ca pentru copiii prosti.... Deci Isarescu se poate adresa oricui, numai ca si adresantul ar trebuie sa vrea sa auda, sa faca efortul de a intelege, de a studia... MTO, nu? Greu tare, zau!
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta... (Joi, 2 iulie 2015, 19:02)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui lili

      ...ignora cu buna stiinta problemele grave si comenteaza doar gainarii...adresandu-se electoratului sau, cel incapabil sa retina mai mult de patru cuvinte: ajutoare, vinovat, Basescu, Boc !
  • 0 (14 voturi)    
    nu mai vrem bani dela FMI și UE (Miercuri, 1 iulie 2015, 23:10)

    visio [anonim]

    de ce să le umplem lor buzunarele? Lor și politicienilor corupți?
    • +2 (10 voturi)    
      corect (Joi, 2 iulie 2015, 2:42)

      fox [anonim] i-a raspuns lui visio

      nu te mai imprumuta, dar munceste mai mult si eficient pentru a avea un buget sustenabil. ca doa nu te-au amenintat aia ca daca nu le iei bani iti vor trimite o racheta Aegis. Ce e drept, le-au trrimis la Deveselu dar cu alt scop.
      • -1 (3 voturi)    
        Vrei bani de la alte banci cu 150% dobanda ? (Joi, 2 iulie 2015, 8:10)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui fox

        Ca -de exemplu-pentru pensii continuam sa ne imprumutam in fiecare luna. Si nu e o catastrofa faptul ca te imprumuti ca stat problema e cu ce dobanda si daca imprumutul se duce in coruptie (mafie), investitii aducatoare de plusvaloare, sau pensii (consum) ...
        La fel de clar, de transant este dnul Isarescu ca atunci cand zice dansul ca a atras atentia asupra pericolului creditelor cu .."buletinul". Ce mie imi pare o mustrare, altuia ii poate parea o incurajare ! Mare caracter, un erou al slalomului printre adevaruri, un Maradona al finantelor...Pe scurt :ne lasi ?
        • 0 (2 voturi)    
          Per total s-ar putea sa fie mai avantajos. (Joi, 2 iulie 2015, 12:17)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Daca la dobinda FMI/BM se adauga si costurile distrugerilor cerute de ei, precum si profiturile obtinute si scoase din tara de firmele straine prin privatizarile impuse, precum si costurile mitelelor date cu ocazia acestor privatizari, efectul pe termen lung, uneori ireversibil al lipsei capacitatilor de productie/ plus-valoare, costul social al pauperizarii, sigur va reiesi ca ar fi fost mai rentabil sa ne imprumutam cu citeva procente in plus.
  • -2 (10 voturi)    
    Sa-i multumim lui Traian Basescu! (Joi, 2 iulie 2015, 7:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iresponsabilii (pardon, 'asa-zisii-politicieni-banditii') care, condusi de Felix, SOV, Patriciu si de baronii uselisti (astia da hoti, nu gluma!), nu s-au lasat pana nu l-au indepartat pe MRU de la guvernare, pentru motivul principal ca ar fi cumparat bauturi scumpe pentru proptocolul palatului Victoria, acesti banditi acuzandu-l si punandu-l la stalpul infamiei (dat pe mana populatiei dornice de scandal), si pe presedintele Traian Basescu, pentru motivul ca a redus provizoriu salariile si pensiile, cu scopul stabilizarii macroeconomice a tarii, in conditiile in care aparuse in lume o puternica criza financiara; reducerea decisa de Traian Basescu era, de fapt, readucerea salariilor si pensiilor la nivelul la care se aflau cand inconstientulTariceanu, condus de la spate de PSD (pomeni electorale), in vederea alegerilor din 2009.
    Daca nu erau Basescu, Boc si MRU la guvernare, si nu luau masurile de austeritate, Romania era azi in situatia, Greciei, Portugaliei, ar fi fost in imposibilitate de plata a salariilor si pensiilor. ar fi trebuit sa faca (Romania) imprumuturi cu dobanzi de peste 20%, adica ruinatoare pentru tara, imposibil de returnat.
    • +2 (8 voturi)    
      ii multumim... (Joi, 2 iulie 2015, 10:36)

      lili [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Si pentru hotiile de milioane muuuuulte de Euro furate de acolitii lui, in frunte cu E Udrea!
      Milioanele de euro de la ANRP, de la toate anchetele pe care azi le vedem in derulare la DNA!
      De astea nu zici nimic!
      Si apropos, situatia financiara catastrofala a Romaniei exista si in 2009(NU au mai marit salariile profesorilor cu 50% la inceput de 2009 ca NU erau bani, desi PDL si T Basescu au sustinut asta in campania electorala din 2008 castigata de PDL cu voturile profesorilor mintiti in mod ordinar!!) cand T Basescu era candidat la prezidentiale, si de-ar fi spus o vorbulita despre situatia grava a finantelor Nu ar mai fi ajuns iar Presedinte, drept care NU au luat nici o masura anti-criza cand criza batuia mapamodul si TOATA Europa lua masuri anticriza, numai la noi T Basescu si E Boc ne asigurau tot anul 2009 ca nici o criza NU va atinge mandra Romanie!
      Drept care au cheltuit in 2009 aiurea muuuulte miliarde de Euro pe investitiile care au adus ZERO banuti ale E Udrea si au facut DEFICIT Bugetar de 9%(45,14 Miliarde Roni!!)
      In 2010, DUPA ce T Basescu a castigat din nou prezidentialele a venit scadenta pentru amarati: taieri de salarii si impozitari de pensii!
      Amaratii s-au saracit si mai mult, averea lui T Basescu si a colitilor lui penali a crescut continuu!
      Majoritatea romanilor NU au iesit nici azi din saracia in care i-a bagat T Basescu.
      Pentru asta "ii multumesc" milioanele de romani.
  • +4 (8 voturi)    
    O noua Grecie (Joi, 2 iulie 2015, 9:24)

    RRP [utilizator]

    De ce ma isarescule, avem nevoie sau doar asa ca sa pupam inelul? Chiar vrei sa ne ingropi ca pe Greci?
    • +2 (4 voturi)    
      Ma, (Joi, 2 iulie 2015, 12:20)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      tu stii cat imprumuta Ponta in fiecare luna ca sa poata plati pensiile si salariile la bugetari?
      Ma,voi n-ati inteles ca numai " taxe le tale" de la buticari nu ajung pentru functionarea statului?
      Fara acord cu FMI-care are rol de garant-te imprumuti de la dobanzi de-ti sar ochii?!
      Of,Doamne,de ce ne-ai facut asa...!
  • -1 (1 vot)    
    hai la hora mai flacai (Joi, 2 iulie 2015, 11:31)

    Dedalus [utilizator]

    Cand bunul simt iti spune ceva, trebuie sa il crezi . Asta a spus si Budha, o spun si americanii.

    Relaxarea fiscal prevazuta de noul Cod nu are acoperire in crestere econopmica reala si, mai ales, nu are acoperire in perspectivele economice.

    Este absolut imposibil sa ai dezvoltare economica fara IMM si fara educatie. Absolut imposibil. Doar daca te bazezi exclusive pe corporatii externe ce angajeaza forta de munca. Atunci -da, merge...

    Dar si atunci numai pana la o limita, pentru ca de ce ar angaja corporatiile niste lucratori romani semianalfabeti?!

    Tot aud- "sa se ia masuri", "sa se faca legi", sa se ... nu mai stiu ce...

    CINE sa faca toate astea!? Invatamantul romanesc se opreste in clasa a V-a. Ce e peste clasa a V-a, e doar adapost de ploaie si baby-sitting gratuity din partea statului.

    Care sunt mai rasariti, o taie in strainatate imediat ce apuca, de cat mai mici. Nu pleaca din cause de bani, ci din lipsa de realizare personala. Aia e problema principala.

    Aia batrani sunt morit sau pra batrani, aia tienrii sunt sau plecati sau prea putini.

    CINE sa faca taote astea?!

    De-aia arata si Codul asa: purs si simplu cei care au contribuit la elaborarea sa nu stiu ce fac, habar nu au cum funcioneaza firmele, habar nu au de impactul masurilor.

    ====

    Problema majora e ca nu are cine, domnu' Guvernator. Avem cu ce, da' n-are cine...
    =====

    Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν.
  • +2 (4 voturi)    
    Opinie (Joi, 2 iulie 2015, 11:44)

    Adrian Popescu [anonim]

    isarescule , partenerii vostrii ( in calitatea voastra de guvernanti ) si ai nostrii ( in calitate de talpasi ) sint aici , intre granitele tarii . nu strainii de neam si tara . incepeti si voi odata si odata sa fiti parteneri cu propriul vostru popor nu cu hordele de straini .
    • +2 (4 voturi)    
      Poate tin cu poporul. Dar nu stim care popor (Joi, 2 iulie 2015, 12:51)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Popescu

      Cind in Vest DAE era de 6%, iar la noi BNR-UL permitea ca aceleasi banci sa practice in Romania DAE de 30%, pauperizind populatia pe termen de 25-30ani, practic restul vietii, cu care popor credeti ca tinea?

      Dar clauzele abuzive?
      A tinut vreodata cu noi, poporul roman? Nu.
  • +2 (6 voturi)    
    Fara imprumuturi de la FMI!! (Joi, 2 iulie 2015, 13:11)

    mihai1986 [utilizator]

    Chiar suntem o tara bananiera sa nu putem sa ne gestionam resursele? Am plecat in 1989 cu zero datorii, ba mai mult, aveam de incasat, ca sa ajungem acum sa avem datorie de 40% din PIB...Si unde sunt banii??? Autostrazi ioc, industria s-a dus pe copca, invatamantul, sanatatea, la pamant...NU vrem sa ajungem ca Grecia cu datoriid e 140% din PIB!!! Isarescu, ca intodeauna, tine partea bancilor si a institutiilor financiare internationale, nu a poporului roman...
  • +1 (3 voturi)    
    Bun ii vinu' ghiurghiuliu... (Joi, 2 iulie 2015, 16:05)

    Alex [anonim]

    Asta dupa ce bea niste vinisor de Dragasani mai iese la rampa cu niste declaratii a la Neagoie Basarab catre fiul lui, Teodosie... din santz in santz....in zigg in zagga...