BCR a suspendat in weekend-ul 4-5 iulie tranzactiile de schimb valutar prin internet banking. Desi intentia bancii a fost de a-si proteja clientii de fluctuatiile cursului valutar, banca nu i-a anuntat de luarea masurii

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 16:05 Economie | Finanţe & Bănci

net bankingul BCR a avut schimbul valutar suspendate in week end
Foto: sxc.hu
O incercare a BCR de a-si proteja de vineri seara pana luni dimineata clientii ​in fata unei eventuale deprecieri a euro s-a transformat intr-un motiv de reclamatie a bancii dintr-o comunicare deficitara a bancii.  BCR a suspendat schimbul valutar in serviciul 24-banking fara avertizarea clientilor in prealabil. "Chiar dupa suspendarea functionalitatii de schimb valutar sistemul returneaza o "eroare de moment" invitand clientii sa sune sau sa scrie la serviciul de asistenta, ca si cum eroarea este tehnica si necunoscuta. Suni si afli ca in urma unei directive BNR schimbul valutar a fost suspendat pe perioada weekend-ului (chiar daca vineri la ora 6 deja accesul la schimbul valutar era restrictionat prin "eroarea" mentionata mai devreme)", ne-a transmis unul din clientii BCR. Reprezentantii bancii au explicat ceea ce s-a intamplat de fapt.

"Deci o oprire voluntara (la cererea BNR, din motive usor de banuit) mascata sub o aparenta eroare. Asta se traduce prin penalizari de intarziere (plati cu termen limita ieri sau azi sau maine neachitate la timp) sau eventuale alte neajunsuri pentru clienti pentru un motiv ridicol, dupa parerea mea: ne cream noua neplaceri inutile pentru problemele dintr-un alt stat. Ce se intampla daca eram in zona euro, se inchideau bancile la fel ca in Grecia?! Dispret complet pentru clienti, ata din partea BCR cat si a BNR. Scuze daca mesajul meu nu prezinta interes, insa dupa ce m-am rastit la operatorul BCR am considerat ca trebuie sa mai impartasesc si in alta parte frustrarea - pana la urma asta este - mea", mai scrie clientul nemultumit.

Contactati de HotNews.ro, oficialii BCR au explicat ce s-a intamplat. Intr-adevar, decizia de suspendare vine pe fondul unor temeri ca din cauza rezultatului referendumului din Grecia, leul s-ar fi depreciat si un ordin de cumparare de lei transmis vineri seara, care urma sa fie executat luni dimineata, s-ar fi facut la un alt curs, care l-ar fi nemultumit probabil pe client. Operatiunea de suspendare a operaţiunilor de schimb valutar efectuate prin internet banking a avut ca principal scop protejarea intereselor clientilor de posibile fluctuatii ale cursului de schimb.
 
Tranzacţiile de schimb valutar prin intermediul aplicaţiei de internet banking funcţionează la parametri normali începând cu ora 09:00 în această dimineaţă. Acestea au fost suspendate în weekend-ul 4-5 iulie pentru a proteja clienţii de eventuale fluctuaţii de curs valutar", a declarat directorul de comunicare al BCR, Ionuţ Stanimir.
 
Sistemul de carduri a funcţionat normal, inclusiv pentru plăţi în lei şi valută în străinătate şi în Grecia. Operaţiunile de transferuri bancare în valută în România şi străinătate au funcţionat normal. În weekend-ul 4-5 iulie, posesorii de carduri BCR au efectuat 81.000 de tranzacţii la nivel internaţional. dintre care 185 au fost realizate în Grecia", au mai transmis oficialii BCR.


Citeste mai multe despre   









6021 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    Mizerie de banca (Luni, 6 iulie 2015, 16:32)

    tavyy [anonim]

    Cum adica vine asta? Daca eu vreau sa schimb LEI in EUR sambata la cursul afisat, tranzactia va fi efectuata luni (bineinteles la cursul de luni)?
    La ce folos sa ai activa acesta functionalitate pe perioada weekend-ului daca ea nu se poate face in momentul in care initiez operatiunea?

    O banca de 2 lei.
    • -6 (20 voturi)    
      ref subiect (Luni, 6 iulie 2015, 17:08)

      Toate bancile din lume fac la fel. Nu opereaza in [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      Asa e peste tot nu doar in Romania sau in UE, ci si in lume. Ordinele de tranzactionare de vineri seara se proceseaza luni la prima ora
      • +5 (11 voturi)    
        Vorbesti aiurea (Luni, 6 iulie 2015, 17:30)

        tavyy [anonim] i-a raspuns lui Toate bancile din lume fac la fel. Nu opereaza in

        Daca nu cunosti mai bine nu vorbi. Eu am cont la ING si nu este asa. Daca doresc sa convertesc EUR in RON sau invers conversia se face imediat atata timp cat operez numai asupra conturilor mele. Nu conteaza ca e noapte sau e zi ca weekend sau nu.

        De asemenea mi se pare ca esti foarte indraznet sa afirmi ca asa este si in UE sau mai mult chiar si in lume. Woow m-ai dat pe spate cu cunostintele tale din domeniul bancar!!!
        • 0 (4 voturi)    
          :) (Luni, 6 iulie 2015, 19:04)

          alex [anonim] i-a raspuns lui tavyy

          Toate schimburile valutare online sunt "asupra conturilor proprii". Doar nu schimbi bani din contul tau in alt cont.

          Faptul ca poti schimba oricand se datoreaza faptului ca ING (si alte banci) au o marja destul de confortabila (din cate stiu la ING peste 1.5%) intre cursul spot si cel la care fac tranzactia. Teoretic isi pot asuma riscul unei variatii de curs de 1.5% fara sa piarda bani. BCR nu a vrut sa isi asume riscul asta, si cred ca a fost o decizie proasta.
          • 0 (4 voturi)    
            Alt cunoscator (Luni, 6 iulie 2015, 21:40)

            tavyy [anonim] i-a raspuns lui alex

            Nu stiu ce indrugi tu acolo de "variatii de curs de 1.5% fara sa piarda bani". Nu sunt expert bancar insa la o simpla accesare a site-urilor ing si bcr vad asta:
            ING vanzare EUR 4.5529
            BCR vanzare EUR 4,5600
            Imi poti explica si mie de unde ai dedus tu ca BCR-ul face un bine clientilor vanzand EUR la un curs mai bun decat ING?
      • +2 (4 voturi)    
        :) (Luni, 6 iulie 2015, 19:02)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Toate bancile din lume fac la fel. Nu opereaza in

        Citeste presa si o sa vezi ca "in lume" angajatii din banci au fost chemati la munca duminica seara tocmai in ideea de a executa ordine de schimb valutar chiar atunci cand se deschid pietele (cele din Asia se deschid undeva in jur de 10pm ora RO).

        Eu nu cred ca a fost vreo directiva a BNR, cata vreme alte banci efectuau bine-mersi transferurile valutare online.
      • 0 (0 voturi)    
        Fals (Marţi, 7 iulie 2015, 6:22)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toate bancile din lume fac la fel. Nu opereaza in

        Mai bine mai informeaza-te.
    • 0 (2 voturi)    
      Ca sa vezi... (Luni, 6 iulie 2015, 20:04)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      ... Cata grija are BCR de clientii ei - le interzice sa mai faca tranzactii ca sa ii protejeze...sunt chiar miscat pana la lacrimi... da' uite ca aleg sa ma protejez singur si de aceea NU imi deschid cont la BCR...
  • +8 (12 voturi)    
    Sa mor daca inteleg (Luni, 6 iulie 2015, 16:42)

    V. Veroiu [utilizator]

    "O incercare a BCR de a-si proteja de vineri seara pana luni dimineata clientii ​in fata unei eventuale deprecieri a euro"

    Nu inteleg cum blocarea accesului la un serviciu te poate proteja de deprecierea Euro. Sa inteleg ca daca BCR blocheaza accesul la schimbul valutar nu se mai depreciaza Euro sau grecii voteaza DA?!?!

    As putea fae un exercitiu de imaginatie si sa zic ca joia trecuta am facut o cerere de schimb valutar pentru duminica trecuta dimineata. Cand am facut cererea cursul era X Lei la Euro iar procesarea efectiva s-ar fi facut in prima zi de lucru (azi, luni dimineata) la cursul Y Lei la Euro unde Y < X (pentru ca Leul e mare si tare si Euro s-a prabusit). Pana aici bine.

    DAR, si aici nu pot intelege eu:

    Luni oricum banca imi procesa cererea (pentru ca nu ma putea obliga pe mine sa astept un curs mai bun) iar cererea s-ar fi facut la un curs de Z Lei la Euro.

    Ce garantie poate oferi BCR ca luni la pranz nu am Z < Y < X??!? Care e legatura dintre oprirea serviciului si rata de curs valutar?!?
    • +5 (7 voturi)    
      . (Luni, 6 iulie 2015, 17:01)

      Casapu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Nu aveai cum sa procesezi nicio cerere. Au dat disable din sistem la selectarea contului in lei.
    • +1 (1 vot)    
      niciuna! (Marţi, 7 iulie 2015, 13:04)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Praf in ochii prostilor de la hotii de la bcr...explicatia lor arata lipsa de respecta fata de clienti. De fapt ei isi protejeaza intereselle lor in primul rand, dar si in al doilea si al treilea etc...clientul nu are nici loc aici...
  • +10 (12 voturi)    
    Idioti (Luni, 6 iulie 2015, 16:44)

    tepesvoda [anonim]

    Deja situatia este volatila iar idioti astia de la BCR se joaca cu focul. Lumea poate sa isi piarda increderea si cum spunea un mare economist daca increderea de pierde atunci sistemul bancar se prabuseste in urma panici ce se poate instala din partea depodentilor care incep sa isi retraga bani. Ba idiotilor daca o tineti asa o sa va treziti cu oameni sa isi retraga bani si atunci sa vedeti voi cum va duceti in groapa.
  • +13 (15 voturi)    
    BCR Servicii sub orice critica (Luni, 6 iulie 2015, 16:44)

    Levente [anonim]

    Am ajuns ca cea mai mare banca din Romania bate joc fara nici un pic de jena de clientii sai pe banii acestora .Nici nu te informeaza de masurile pe care le iau unilateral.Rusine..
    • +2 (2 voturi)    
      Si apoi se ascund sub oridnele lor interne (Marţi, 7 iulie 2015, 13:09)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Levente

      Orice manevra de a-ti accesa conturile colaterale pentru a-si acoperi nu stiu ce costuri de la un alt cont care il ai la ei este justificat ca regulamentul lor intern le permite asta...dar tu nu ai fost informat cand ai facut conturile la ei, ai mail si telefon lasat dar nimeni nu te suna, iti baga mana in buzunar cu tupeu si nesimtire. Si apoi iti dau justificari ambigue de ai nevoie de avacat si finantist sa iti traduca ce au vrut ei sa iti spuna in scrisoarea de justificare sau rezolvare a plangerii tale. Eu mi-am inchis toate conturile la ei. Si stiu ca multi altii au facut la fel dupa patanii similare cu a mea..
  • +7 (9 voturi)    
    meh (Luni, 6 iulie 2015, 16:58)

    Casapu [utilizator]

    Eu cand v-am zis sambata de problema asta s-au gasit niste comentatori de-ai vostri sa ma acuze ca sunt postaci pentru rusi. Care o fi legatura dintre o problema de genul asta si rusi, nu stiu. Mai faceti curatenie printre comentatori ca prea i-a batut pe unii soarele in cap.
  • +6 (8 voturi)    
    NESIMTIRE (Luni, 6 iulie 2015, 17:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Am renuntat de mult la serviciile BCR. Bine am facut. S-a dovedit ca e o banca lipsita de orice respect fata de clienti. De cite ori mergeam la ei, impresia mea era ca inca ne aflam sub comunisti. Groaznic.
    • +2 (4 voturi)    
      asa este! (Luni, 6 iulie 2015, 21:52)

      dynno [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      In toate bancile mari si mijlocii directorii din posturile cheie (risc, audit, conformitate) sunt niste incompetenti numiti pe pile si "autorizati" de BNR cea mai comunista banca din Romania!
  • +5 (7 voturi)    
    mincinosi (Luni, 6 iulie 2015, 17:26)

    invalidprotocol [utilizator]

    Cand cumperi valuta folosind Internet Banking-ul de la BCR stii exact cat e cursul de schimb. De fapt sunt doua, unul pentru cumparare, unul pentru vanzare, ca la casele de schimb.

    La final iti arata toate detaliile (cont platitor, cont beneficiar, rata de schimb) si poti aproba sau anula tranzactia.

    Asa ca nu au de ce sa protejeze clientii pentru ca cifrele sunt fixe si cunoscute in momentul efectuarii schimbului valutar.
  • +4 (6 voturi)    
    pericol (Luni, 6 iulie 2015, 17:28)

    Penetru [utilizator]

    EXTREM EXTREM de periculoasă actiunea BCR in actualul context.Daca stirile acestea iau amploare sistemul bancar romanesc se poate prabuși foarte rapid.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu tine de privarea dreptului asupra proprietatii? (Luni, 6 iulie 2015, 18:14)

    ciubex [utilizator]

    Hai sa o concluzionam generic.
    Situatia aceasta nu se poate considera ca fiind o privare a dreptului cetateanului de a se folosi de propriile resurse?
    Situatia e foarte rea din punctul de vedere conceptual, eu sunt obligat de angajatori, de birocratie, de guvern sa-mi primesc salariul prin oricare banca.
    Banca, dupa propriile interese poate sa blocheze accesul la banii mei prin diverse scuze, mijloace.
    Banca poate sa se atinga de fondurile mele prin diverse metode printre care, cel mai cunoscut este termenul de "comision".
    Eu, daca-mi retrag banii cash sunt, cel mai adesea penalizat (comisionat).
    Unele banci, printre care BT, comisioneaza incasarea de bani (nu si cei depusi in numerar la ghisee).
    Asadar, bancile tot iau din banii primiti de mine prin diverse forme.
    De asemenea, mi se ofera, contra cost, evident niste servicii, online, care pot fi suspendate oricand de banca, cand este in dezavantajul acesteia.
    Asadar, cineva cu un avocat bun, poate sa-i traga de urechi pe cei de prin banci.
    • +2 (2 voturi)    
      exact! (Marţi, 7 iulie 2015, 13:11)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      ai pus punctul pe I.
  • +2 (4 voturi)    
    ...intrebare... (Luni, 6 iulie 2015, 18:21)

    ALTAN [utilizator]

    ...BCR mai este banca romaneasca?...
  • +5 (7 voturi)    
    MINCIUNI (Luni, 6 iulie 2015, 18:24)

    dan [anonim]

    Poate se apara pe ea,BCR, pe noi in nici un caz.
    Vad ca pretul petrolului scade(BRENT 59,04$ barilul) si la pompa creste aici nu ne mai apara nimeni.Cata ninciuna iar ei iti cer incredere...
  • +1 (3 voturi)    
    statul are dreptul sa incaseze amenzi acum (Luni, 6 iulie 2015, 18:51)

    ctitor [anonim]

    @Dan Popa, sper sa se sesizeze careva ca asta poate fi catalogata drept tentativa de manipulare a pietei pedepsita cu amenzi de sute de milioane de eur in usa,uk si alte tari decente. se creeaza o cerere artificiala de euro. euro nu are cum sa fie 4,55 cu o grecie falimentara. asta SFIDEAZA orice lectie de economie de bun simt. si daca e vorba de pierderile bancii, sa si le asume austriecii, nu sa puna populatia sa plateasca diferentele de curs. euro nu ar trebui sa fie mai mult de 3,5 ron in conditiile unei grecii in incapacitate de plata si cu un picior in afara euro. pai cine mai cumpara acuma euro, in afara de clientii bcr care trebuie sa apeleze la alte banci? ganditi-va ca nu e defectiune tehnica, este rau voit asupra populatiei tarii.

    acest comentariu este scris conform dreptului constitutional la libera exprimare. aveti si adresa de contact daca imi cenzurati comentariul.
  • +1 (3 voturi)    
    Ca sa vezi pe mana cui incap trezoreriile (Luni, 6 iulie 2015, 19:54)

    Cristi [anonim]

    M-am minunat pur si simplu cand am auzit despre povestea asta. Cel care a luat masura fara sa tina cont de reactia pietei (clientii nu au fost anuntati, ca nici nu aveau cum, pentru ca s-ar fi iscat un tsunami de nu-l mai stapanea nimeni) merita sa fie catalogat drept cretin. Sunt curios daca BNR l-a intrebat pe cel responsabil cu trezoreria de la BCR daca e sanatos la cap sau nu cumva are nevoie de asistenta specializata, eventual la Viena, capitala tarii a carei moneda tocmai a suspendat-o de la tranzactionare in timpul week-end-ului.
  • +3 (3 voturi)    
    Bagati-va banii in banci! (Marţi, 7 iulie 2015, 8:59)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    La prima "hartoapa" conturile vor fi blocate si statul va va lua 50%! Bancile si statul sunt printre cei mai mari nemernici! Ei nu se mai reformeaza!
  • +3 (3 voturi)    
    banca este stapana pe banii nostri (Marţi, 7 iulie 2015, 11:16)

    jackalphonse [utilizator]

    asta este concluzia vis a vis de ce se intampla la greci si la noi. noi suntem obligati sa platim la zi comisioanele, nu putem decide altceva. multumim mugurele isarele.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare scriitor (Marţi, 7 iulie 2015, 12:18)

    Cristi [anonim]

    Un eseu bizar a fost semnat azi in Ziarul Financiar de autorul acestei imense gafe.
    Seful trezoreriei BCR, dl Sergiu Manea, vorbeste despre "banking 3.0" in timp ce scoate moneda Euro de la tranzactionare.
    Aferim, Sergiule! Dar sa stii ca incertitudinea din Grecia continua, nu s-a terminat in week-end! Bagati limite la tranzactii, Sergiule! Chiar si in timpul saptamanii! Acum e mai periculos decat era in week-end! Penibil....