VIDEO Isarescu: Pentru trecerea la euro trebuie sa fim pregatiti, inclusiv emotional / Inclin sa spun leului sa aiba si viata mai lunga, este moneda noastra

de DP     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2015, 18:14 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
Trecerea la euro este un proces mult mai complicat decat denominarea monedei nationale, care desi a fost doar un proces de simplificare a creat anxietati in randul societatii, fata de necunoscut, astfel ca discutiile pentru euro trebuie sa fie mai complexe, iar oamenii sa fie pregatiti emotional, a spus marti Guvernatorul BNR Mugur Isarescu. "Am vazut un sondaj la inceputul anului 2005, inainte de trecerea la leul greu, ce parere au romanii despre denominare. Doua treimi spuneau ca este o masura buna, iar o treime manifesta frica, o plonjare in necunoscut. Aceasta frica, rezerva, mai ales a celor care fusesera martori ai unor schimbari cu caracter confiscativ - la noi n-a existat niciun proces de rotunjire, ci de taiere de zerouri - aceasta frica, care este irationala, toate aceste anxietati au insemnat un risc. E o lectie pe care trebuie s-o invatam, sa luam in calcul reactia oamenilor", a mai spus Isarescu, la un seminar organizat impreuna cu Ziarul Fianciar pentru aniversarea a 10 ani de la denominare.

El a afirmat ca succesul unui astfel de proces depinde esential de o pregatire temeinica, referindu-se inclusiv la adoptarea euro, astfel ca la momentul deciziei "trebuie sa fim siguri ca suntem foarte bine pregatiti, inclusiv emotional", potrivit Mediafax.

"Se demonstreaza ca un proces relativ mai simplu decat trecerea la euro, cel de denominare, care era de normalizare, de simplificare, poate crea probleme, iar populatia are involuntar emotii. In consecinta, pledez din nou ca discutiile legate de trecerea la euro trebuie sa se mentina la o anumita complexitate, avem un deficit in complexitate, cum spune un contemporan. Lucrurile trebuie explicate pe diverse canale, dar trecerea la euro este un proces mult mai complicat", a punctat Isarescu.


El a atras atentia ca cea mai mare eroare ar fi ca populatia sa creada ca trecerea la euro inseamna doar o schimbare de moneda, de trecere de la bancnote de polimer inapoi la unele de hartie, si ca doar se schimba la un anumit curs, "c-o fi de 4,1, 4,2 sau 4,5 lei pe euro".

Guvernatorul a amintit ca unul dintre motivele denominarii a reprezentat pregatirea monedei pentru trecerea la euro, la momentul cand Romania va fi pregatita pentru acest pas.

"Inainte, 40.000 de lei pentru un euro transmitea in gandul nostru ca trecerea la euro nu se va putea face niciodata, dar 4 lei, 5 lei suna altfel acum", mai spune seful bancii centrale.

Isarescu a amintit ca alti factori care au stat la baza deciziei de a taia patru zerouri au fost marcarea clara a incheierii unui ciclu inflationist lung, dar si a faptului ca preturile din Romania sunt la niveluri nominale uzuale in Europa, cum procedasera deja Croatia si Ungaria.

"La unele produse sunt in continuare preturile mai scazute la noi, la cursul de schimb. Comparatia cu preturile din alte stat se face foarte simplu. Pana la urma, integrarea in Europa inseamna sa te obisnuiesti cu un anumit sistem de valori, iar preturile reprezinta materializarea lor. In plus, indicatorii economici - PIB, PIB/cap de locuitor, consumul, productiile in lei noi s-au comparat mult mai usor cu ce se intampla in Europa", a mentionat guvernatorul.

De asemenea, Isarescu apreciaza ca banca centrala a trecut mai usor peste criza economica cu leul greu decat daca nu ar fi avut loc denominarea.

"Acum un deceniu spuneam ca nu este deloc usor sa fii guvernator intr-o tara unde moneda are multe zerouri. Trebuie sa marturisesc acum, dupa zece ani, conducerea BNR a trecut mult mai usor de criza din 2008 cu leul greu decat ar fi trecut cu leul cu multe zerouri", a adaugat seful BNR.

El a mentionat ca in prezent, dincolo de "necazurile" aduse de criza, inflatia a scazut si s-a consolidat la niveluri reduse, iar leul a dobandit valori normale, comparabile cu monedele din statele europene.

De asemenea, economisirile sunt predominante in lei in prezent, cu dobanzi mai bune decat la dolari, iar in ultima perioada si imprumuturile in lei tind sa devina predominante, pentru cei care isi castiga veniturile in moneda nationala.

"In urma cu zece ani i-am urat leului greu sa aiba parte de sanatate. Atunci nu i-am spus sa aiba viata scurta, am gasit o formulare asa de trecere la euro. Acum inclin sa spun sa aiba si viata mai lunga, este moneda noastra", si-a incheiat guvernatorul discursul.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6521 vizualizari
  • -5 (27 voturi)    
    Domnule Guvernator General (Marţi, 7 iulie 2015, 18:38)

    V. Veroiu [utilizator]

    La Euro nu vom trece. Punct. Nu exista discutie. Suntem la fel de puturosi si pomanagii ca grecii. Au facut deja prostia cu PIIGS. Nu o vor repeta daca au capul pe umeri.
    • +19 (19 voturi)    
      nu e Guvernator General (Marţi, 7 iulie 2015, 20:01)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      e Guvernator Permanent.
    • +4 (4 voturi)    
      ERM II de la 01/01/2016 Mugurele ? (Marţi, 7 iulie 2015, 22:07)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Slovacia in 2010 a fost singurul membru din zona euro care a refuzat sa contribuie la planul de sprijin pentru Grecia.
      Propunerea inaintata de Grecia, prin care Fondul european de salvare sa preia datoria pe care Atena o are fata de BCE, nu a fost aprobata.
      Cu populatie de patru ori mai mica si un teritoriu de cinci ori mai redus decat al Romaniei, Slovacia este singura economie din Europa Centrala si Estica ceva mai apropiata ca dimensiuni si structura de a noastra, care a adoptat moneda unica europeana.
    • +3 (5 voturi)    
      se va trece (Miercuri, 8 iulie 2015, 7:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      la euro.
      nu trebuie mare atentie ca sa va dati seama ca peste tot in Romania, lumea nu discuta/negociaza/exprima decat raportat la euro. asa ca.... mai bine ar trece o data la euro si s-ar termina toata tarasenia.
      in paralel, ar putea tov. guvernator de rang mason inalt sau foarte inalt, isarescu, sa procedeze ca si in Germania unde si acum mai sunt pitite marci prin cele saltele personale, putand in orice clipa sa le schimbe in euro. termenul de schimbare al marcii germane in euro, pentru populatia tarii, nu s-a prescris nici acum.
    • +2 (4 voturi)    
      N-ash zice ca suntem la fel de puturosi ca Grecii (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Noi deocamdata consumam cit producem (macar si pt faptul ca nu ne subventioneaza nimeni traiul pe datorie), avem deficit de sub 2%, credtere economica de 4%, o pondere a industriei in PIB de peste 30%, datorie externa de 40% din PIB, ne imprumutam de pe piata de capital cu 2-3% dobanda, avem somaj mic, etc, etc. Problema noastra e ca de prin 2011 nu mai guverneaza nimeni tara. Problema e ca se fac mai putini km de autostrada decit prin 20098 sau 2010 cind era criza la cote maxime. Problema e ca schimbam legile fiscale la fiecare saptamina (hai sa ne reamintim doar cita lipsa de seriozitate a fost cu impozitarea bacsisului). Dar macroeconomic stam bine.
  • +13 (25 voturi)    
    Mesajul e altul? (Marţi, 7 iulie 2015, 18:39)

    Sthelian [utilizator]

    Tovarasul Benerel Vinarescu anunta in curind 1 Euro= 5 lei...
    Buna treaba. Poate-i spune si lui Suleyman Meniscus, ca pe facebuc o da cu cresterea si cu PIB-ul. (a fost la crestere de nu pot s-o duca bietii romani...)
    Si poate se gindeste cineva sa-l scoata la pensie pe Benerel.
    Nu de alta, dar a prins radacini pe acolo si mai trebuie poate altul mai pragmatic si cu alta viziune...
    • -6 (16 voturi)    
      Galbenu (Marţi, 7 iulie 2015, 19:45)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Ce, ti-ai luat 3 camere cu CHF si acuma te enerveaza Iscalescu?
      • +10 (18 voturi)    
        Nu! (Marţi, 7 iulie 2015, 20:29)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Dar Benerel a patronat inflatiile declarate de 300%, jaful de la Bancorex, Religii, Credit Bank.
        Benerel este singurul sef de banca centrala din lume care are si o afacere proprie.
        Si e in functie de circa 25 de ani, adica cit se Ceasca.
        Sunt singurul pe aci care tipa de multa vreme ca romanii trebuie sa plateasca ceea ce cistiga si care tipa ca nu e normal ca bancile sa imprumute altceva decit lei (grei, usori...)
        Daca te iei dupa Benerel si INS, Romania sta tare bine si nu e si n-a fost in criza. (Dobinda de referinta mai mare decit rata inflatiei declarata de INS)...
        Si Benerel are de multisor virsta de pensionare. Si o data cu el pleca si marele purtator de cuvint Adrian Vasilescu, el pensionabil si mai de demult!!!!!!
        Si apropos, sa fiu bine inteles eu scriu sau comentez fiindca asa cred si am argumentele mele pe care le dau, nu scriu la comanda si nici n-am primit O.Z.U.
        • +2 (2 voturi)    
          ... te pomenesti.. (Miercuri, 8 iulie 2015, 8:31)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

          ... ca dupa , ii impaiaza ... .
        • +2 (4 voturi)    
          atitudine tipica de soldatel comunist (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:24)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

          Auzi tu, nu e normal ca bancile sa imprumute decit lei... Da' cine te-a obligat mestere sa iei credit in chf? Te-a luat banca de-o aripa si ti-a pus in fata constractul de credit si pistolul la timpla?

          Asta e atitudine tipica de soldatel comunist care asteapta sa il ia partidul de minuta si sa-l treaca prin viata, ca el nu e in stare sa ia decizii singur. Si dupa ce face o timpenie, fuge repede la tatuca partidu si ii cere sa-i rezolve problemele, ca el n-a stiut ce semna, ca a fost inselat de bancherii rai si haini, si tot asha.

          Asta e Romania care trebuie sa apuna ca sa putem evolua. Romania asta care are nevoie ca statul sa-i dea casa, statul sa-i puna mincare pe masa, statul sa-i dea serviciu, statul sa-i dea ajutor social, statul sa-i dea de toate.
          • 0 (0 voturi)    
            wow (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:32)

            ads [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            adica e ok ca guvernacii sa fure... ca populimea are dreptu sa moara pe barba ei.

            frumoasa noua doctrina comunisto-capitalista.

            sa traiesti sefule !!! pot sa te intreb cat castigi ? :)
            • 0 (0 voturi)    
              Asha e in capitalism (Joi, 9 iulie 2015, 13:35)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ads

              Nu mai e tatuca sa te ia de minuta si sa-ti faca rost de serviciu, de casa, de masina. Tre sa scoti capul din colivie si sa incerci sa-ti faci singur un rost. E dezavantajul ca nu vine totul de-a gata, dar si avantajul ca traiesti si gindesti cam cum vrei (si cum meriti) tu, nu cum vrea partidul si tatuca.

              Iar daca vrei ca guvernantii sa nu mai fure, voteaza cu aia care sustin DNA-ul. A argumenta ca daca aia fura ai si tu dreptul la salariu mai mare de la stat e o timpenie care duce in citiva ani la situatia Greciei.

              Cit despre cistigul meu... cistig atit cit merit pe piata libera. Fara sa fiu dependent de stat, de taierile lui Boc, de pomenile lui Ponta. Si piata libera a decis la un moment dat si sa fiu concediat din lipsa de activitate a firmei, si sa muncesc citiva ani cu 80% din salariul negociat, si sa cistig bine ca acum. In functie de conjunctura economica, de valoarea ta pe piata, de situatia financiara a firmei. Chestii complicate pentru unul invatat sa suga de la tsitsa bugetului
              • 0 (0 voturi)    
                f bine (Joi, 9 iulie 2015, 20:24)

                fs [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

                si eu lucrez peste ocean si ce vad in Romania imi intoarce stomacul pe dos.

                o iau pe puncte sa ma fac clar:
                1. orice guvernare ar trebui sa protejeze cetatenii - mai ales ca suntem cu totii romani. adica astia aci fac asta cu cetatenii lor multiculturali ce nu reusesc ai nostrii cu ... ai nostrii. INFIORATOR.

                2. O BANCA NATIONALA are rolul de proteja drepturile si economia NATIONALA ... ca nu e jungla !

                3. daca guvernatoru inchide ochii la curente anti-economice in propria societate si economie... PAI ASTA PE ACI PE UNDE SUNT EU SE INCADREAZA LA NISTE CHESTII :))

                bafta la inteles :) pari destept deci cred ca vei pricepe...
                • 0 (0 voturi)    
                  Sigur lucrezi peste ocean? (Vineri, 10 iulie 2015, 11:06)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fs

                  1. A proteja cetatenii nu inseamna a interzice creditele in valuta. In 2008, un credit in lei se lua la o asemenea dobanda incit ai fi platit din prima luna rata similara cu ce platesc acum cei cu credite in franci. In plus, guvernatorul BNR nu face guvernare, asha cum crezi tu, ci e arbitru pe piata de capital. Daca esti din SUA, ar trebui sa stii ce inseamna FED.
                  2. A zice ca o banca nationala are rolul de a proteja drepturile deja e prea mult pentru cineva care se pretinde cit de cit conoscator...
                  3. Curente anti-economice sunt doar in capsorul tau. Cee e aia curent anti-economic? Ce ar fi trebuit sa face BNR-ul si n-a facut? Da' concret, nu cu curente anti, economice, protejarea drepturilor, a economiei, si alte gogosi din stea bune de impresionat precupetele.
          • 0 (0 voturi)    
            Cam asa sta treaba, to'arasu gradu! (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:55)

            Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            BNR avea dobinda de referinta pe la 7,45%. O banca nu putea da credit pentru o casa decit de pe la 11-12% dobinda.
            X, care vrea sa-si cumpere o casa sau apartament, nu o poate face in lei fiindca el are nevoie de o suma mare, plus dobinda mare va duce la o rata ce nu o poate plati.
            Ca pe vremea fanariotilor, in Romania circula mai multe monede. Noroc cu UE si euro, ca erau acum credite si in guldeni si in silingi, ba poate si in pesetas sau lire italiene. (Incheiat paranteza)
            Bancile romanesti in acord cu hotii de politicieni si marele Benerel plus presa de 2 lei vechi au pus la cale chestia cu imprumuturi in alte monezi (Euro, CHF sau dolari), profitind de bancile centrale ce controleaza aceste monezi, ce aveau dobinzi joase.
            Aranjind intre ei un curs stabil jos si cu niste grafice aranjate, gata, bietul roman a luat leapsa. El nestiind ca dobinda la Euro CHF sau dolar nu e tinuta de BNR ci de bancile lor nationale, iar cursul CHF/ Euro a fost inghetat voit pentru interesul Elvetiei.
            Cind Elvetia nu l-a mai tinut inghetat nenea Benerel a dat-o cotita.
            De fapt si acum maninca cu lingura ce nu trebuie, pentru ca economia e euroizata. Se plateste factura la telefon in euro, la fel curentul, gazul... Acciza e calculata de Copylot in euro, auzi in multe locuri de salarii in euro... (desi si asta e o mica minciuna, ca X zice ca are salariul 1000 de euro sa zicem, dar in cont ii intra lei. Si ia leii aia si mergi la banca si vezi daca ia acea mie de euroi.
            Deci bancile nu te obliga teoretic, te manipuleaza sa iei credit in ce vor ele.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai vinovatul cauta-l altundeva (Vineri, 10 iulie 2015, 11:37)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

              Dobanda de referinta era de 7.45% pen'ca inflatia era era cam tot 7-8%, multumita mutl-iubitului fiu al poporului si premier la vremea respectiva, Tariceanu, care marea salarii si pensii cam cum arunca cu banii manelistii la petreceri. Iar cind guvernul e atit de iresponsabil, daca nu vrei sa ai inflatie si mai mare, n-ai ce face altceva decit sa cresti dobanda de referinta.
              Tot BNR-ul, la vremea respectiva, ridicase rezervele minime obligatorii ale bancilor (adica procentul din orice credit pe care banca trebuia sa-l depoziteze la BNR ca rezerva), la 40%, in incercarea disperata de a mai frina bula creditarii cu orice pret. Da' cum economia duduia in capsorul lui TAariceanu, lumea lua credit in orice conditii, de la orice banca, numai sa vada banii mai repede.

              Acuma, cind tara e stabilizata macroeconomic, cind inflatia e 1%, dobanda de referinta e si ea de 1-2%, iar un credit in lei (in valuta nu prea mai da/ia nimeni) ajuns si el la 4-5% DAE.
    • +3 (5 voturi)    
      si pe langa (Miercuri, 8 iulie 2015, 8:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      cele zise, trebuie adaugata si deflatia anuntata de tovarasimea sa (o fi tot sarcina din loja masonica).
      imbuibatii care ne conduc ar trebui sa stie ca populatia nu mai cumpara nu pentru ca ar astepta o vesnica si eterna ieftinire (definitia practica a deflatiei) ci pentru ca pur si simplu nu mai au cu ce sa cumpere.
      realitatea bate rau de tot la cur statisticile (nu o trebui reformat si institutul nostyru national de statistica? nu doar al grecilor?), dar sclifositilor bancheri le place sa umble cu cioara vopsita.
      • 0 (4 voturi)    
        ai priceput de te-ai rupt (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Tocmai ca populatia cumpara. Consumul a crescut:
        "Consumul intern a crescut la nivel real cu un ritm care nu a mai fost atins din 2008 încoace, înregistrând o creştere trimestrială de 2.6% în ultimul trimestru al anului 2014. Aceste date încurajatoare au continuat şi anul acesta, când s-a înregistrat o creştere a salariilor în medie cu aproape 7% în ianuarie şi în februarie, faţă de aceiaşi perioadă a anului trecut."

        Acu daca tu extrapolezi situatia de la tine din fata scarii la nivel national, asta e problema ta.
    • 0 (2 voturi)    
      EXPRESIA (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:53)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Expresia "Benerel Vinarescu" este excelenta si explica in ce dezastru au ajuns clientii romani din cauza institutilor financiare de creditare, sub "inaltul" patronaj al lui Benerel Vinarescu.
  • +19 (21 voturi)    
    Rupt putin de realitate (Marţi, 7 iulie 2015, 18:43)

    Stef_and [utilizator]

    D-ul Isarescu, cred ce putin, nu a facut cumparaturi in momente apropiate de timp si in Romania si intr-o tara din zona Euro-Austria de exemplu. Vreau sa-i spun ca eu am facut, si din pacate fraierul de cetatean roman plateste la Li..l in Romania cu vreo 5-10% mai mult decat cetateanul austriac. Plinul la benzina cu 1.15 Euro in Austria costa iarasi cu vreo 20% mai putin.
    Apoi sa nu vorbim de calitate, care la noi este mai prejos decat la ei.
    Deci concluzia... Mai bine EURO sa stim cum stam EXACT...
    • +11 (11 voturi)    
      Romanul duce, poate si tace (Marţi, 7 iulie 2015, 23:02)

      Laumi [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Nu ca altii.
      Mergeti in Carrefour, Lidl in zona Euro, si comparati preturile la aceleasi produse :).

      La noi, pentru ca avem "putere" (ziceit-i cum vreti) sunt mai scumpe :).
    • 0 (0 voturi)    
      Stef_and, (Miercuri, 8 iulie 2015, 8:55)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Stef_and

      un vot cu plus, sustin integral comentariul, trecerea la euro este benefica pentru economie si piata, nu moneda de plata influienteaza nivelul de trai,ci munca, care aduce plus valoare,
    • 0 (6 voturi)    
      Si de vina e Isarescu? (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      E normal ca la Lidl in Austria sa fie preturile mai mici.
      1. Au TVA mai mic
      2. marfa e transportata pe autostrada cu vinteza medie de 120 km/h, nu ca la noi cu 40 km/h. Adica pentru a transporta aceeasi marfa ei au nevoie de un tir, un sofer, un plin de motorina, o asigurare, o taxa de drum. Pe cind la noi au nevoie de 3 tiruri, 3 soferi, 3 plinuri de motorina, 3 asigurari, 3 taxe de drum. Si colac peste pupaza, alea 3 tiruri se strica si de 3 ori mai repede din cauza gropilor.
      3. Penzina e mai ieftina la ei pen'ca au TVA mai mic, accize mai mici, etc. La noi doar supra-acciza lui Ponta adauga 10 eurocenti. Plus acciza calculata la cursul de 4.73 in loc de 4.5 care adauga inca vro 5 centi, si deja ai gasit diferenta.

      Asha ca, inainte de a injura BNR-ul, incearca sa intelegi de ce platesti tu mai mult ca austriacul. In felul asta ai sansa ca peste 10 ani sa platesti la fel ca el. Daca in schimb cauti doar tapi ispasitori aiurea, peste 10 ani vei avea alt guvernatori BNR de injurat, si tot preturi cu 10% mai mari ca in Austria.
  • +14 (16 voturi)    
    Are dreptate... (Marţi, 7 iulie 2015, 18:51)

    Tati [anonim]

    Are dreptate... Tot asa au procedat si cei din Muntenegru ... Si astia cel putin nici nu fac parte din zona UE !
    De ce sa nu traficam noi in continuare paritatea leu- euro, care pentru unii anume inseamna mari beneficii... Lasa ca e bine sa o lalaim...
  • -3 (17 voturi)    
    referendum (Marţi, 7 iulie 2015, 19:15)

    Mr Skeptical [anonim]

    Dar eu si toti prietenii mei impreuna cu familiile lor nu sunt de acord cu euro..Nu ar fi normal sa avem un referendum pe tema asta?
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 7 iulie 2015, 19:52)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Mr Skeptical

      si crezi ca o sa fi majoritar?... ma indoiesc .
      • +1 (9 voturi)    
        nu mai bine te convingi prin referendum? (Marţi, 7 iulie 2015, 21:10)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        suntem niste oi fara drept de referendum. singurul nostru drept este sa votam talhari, nu dorinte
  • +12 (14 voturi)    
    optiune falsa (Marţi, 7 iulie 2015, 19:21)

    de [anonim]

    ce denomire vorbesti tu acolo taica ?
    incerci sa vinzi Mertzane carutzasilor... si nu stii cum ?

    mai bine spune-ne daca suntem pregatiti cu exporturile si absorbtia fondurilor europene... si nu ne mai arunca praf in ochi ! ca nu suntem tampiti (am fost !, nu mai suntem !)

    vedeti Grecia ! ce au incasat-o de urat ca nu au avut politicieni si mediu de afaceri coerent.
    la noi ? va fi ffff urat ! ca noi suntem de 10 ori naivi ca Grecii... si nu vom NICIODATA
    • -3 (9 voturi)    
      optiune falsa continuare... (Marţi, 7 iulie 2015, 19:53)

      de [anonim] i-a raspuns lui de

      si nu vom avea niciodata exporturile grecilor !!!!

      deci dragi cetateni romani, dragi carutasi ! - aveti grija la mertzane, euroii si isarescu. astea-s pranzuri otravite.

      tine-ti leul cu dintii !!!!
      • +2 (2 voturi)    
        cam ce? (Miercuri, 8 iulie 2015, 2:14)

        tigla [anonim] i-a raspuns lui de

        exporta grecii in afara de ulei de masline?
        • -1 (3 voturi)    
          :)))) (Miercuri, 8 iulie 2015, 5:00)

          tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui tigla

          tu ai idee cate banci si firme de transport naval au grecii ?

          dar Noi ?
          • +3 (3 voturi)    
            omul a (Miercuri, 8 iulie 2015, 8:32)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

            intrebat ce exporta grecii, nu ce au.
            bancile si bampoarele aduse de dvs. in discutie nu constituie export.
            • 0 (0 voturi)    
              o comparatie (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:36)

              asd [anonim] i-a raspuns lui nahir

              http://www.ziare.com/economie/exporturi/cu-ce-ne-laudam-la-export-bujii-oi-capre-si-seminte-sparte-1329437
  • +6 (12 voturi)    
    Cu un asa guvern,este o amagire trecerea la Euro (Marţi, 7 iulie 2015, 19:25)

    Plagarus [utilizator]

    Doar cu convergenta nominala bifata,cu o infrastructura precara,reformele structurale necesare amanate an de an,nivelul de trai o mare problema,problemele imense din agricultura, dreptul de proprietate, coruptia institutionalizata, neconectarea bazelor de date ale institutiilor,.... ..... ?!
  • +4 (12 voturi)    
    :) (Marţi, 7 iulie 2015, 19:33)

    alex [anonim]

    Treaba cu euro e foarte simpla: esti tara exportatoare si nu ai datorie publica mare- euro merita chiar daca intri acum (vezi Slovacia); esti tara importatoare si/sau ai datorie publica mare nu merita.

    Cata vreme Romania e importator net si nu e competitiv la exporturi euro nu isi are rostul.
    • 0 (0 voturi)    
      korekt. (Marţi, 7 iulie 2015, 21:28)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ai zis-o.

      si te-au votat bajetii.
  • +9 (11 voturi)    
    măcar (Marţi, 7 iulie 2015, 19:33)

    popescu_dtru [utilizator]

    după ce trecem la euro, ieșiți la pensie?
    • +3 (9 voturi)    
      NU (Marţi, 7 iulie 2015, 21:20)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      mai vrea un premiu european de bancher al anului... asta dupa va mai lua unul ca ne-a (dez)integrat in Euro...

      deci raspunsul e N+1.
  • -6 (8 voturi)    
    Vorbiți fără să știți ce ne așteaptă (Marţi, 7 iulie 2015, 20:24)

    ploiesteanu [utilizator]

    o perioadă de câțiva ani de sărăcie după adoptarea monedei unice. Documentați-vă ce s-a întâmplat în celelalte țări.
  • -3 (5 voturi)    
    lasati l dracu de euro (Marţi, 7 iulie 2015, 23:14)

    of [anonim]

    Bai oameni buni eu nu inteleg cursul...am fost in multe tari ,cel mai des in uk si cel mai recent in grecia ...pai fratilor acolo lira sterlina si respectiv euro are valoare exact cit leul romanesc in romania....adica canci valoare si aici trebuiea sa ma imprumut in banca sa cumpar 10 lire sau euro...cine imi spune mie ca cursul(scuze kk) se stabileste ca raportul dintre cerere oferta,nu stiu ce economie e mai slaba decit cealalta,ei bine mie tare greu imi mai vine a crede...eu am impresia ca noua ni s-a stabilit de altii exact rolul in ue:second people...vreti sa trecem la euro?la ce curs?isarica ne zice 5 lei...probabil va fi 7sau 8...deci vom mai avea ocazia de a mai saraci o data de vreo 7,8 ori...iar din nou de la inceput...ma p.s pe ea ue si euro...poate intr-o alta viata ma voi naste si eu intr-o tara de stapini nu intruna de sclavi si de oameni bagati in ceata,dar care jura ca ei le stiu pe toate....pfuiiii
  • -3 (3 voturi)    
    Vom trece (Miercuri, 8 iulie 2015, 1:30)

    KostasP [utilizator]

    Inapoi la DM. Cat credeti voi ca or sa mai duca germanii in carca pe toata lumea?
    • +2 (2 voturi)    
      da, saracii (Miercuri, 8 iulie 2015, 6:39)

      fr [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      tu ai citit ce au scris baietii dinaintea ta ?
  • +4 (4 voturi)    
    sa trecem la taleri! (Miercuri, 8 iulie 2015, 6:25)

    Dedalus [utilizator]

    Trecerea la Euro inseamna si o economie competitiva, comparabila cu cele din zona EURO.
    A noastra nu e si nu da semne ca va fi in viitorul apropiat.
    Cat priveste cifrele de la Statistica, cele cu "crestere sustinuta" - sunt convins ca nu le cred nici ei...
  • +2 (2 voturi)    
    Moneda Euro (Miercuri, 8 iulie 2015, 9:31)

    monty21 [anonim]

    Domnule Guvernator Isarescu, ar fi bine sa ne explicati cum s-a facut trecerea de la Marka Germana la Euro si ce impact a avut asupra populatiei si a economiei. Trecerea s-a facut 1 Eu=2 DM. Preturile au scazut la jumatate dar salariile?? Actual ce costa 2DM costa poate cu putin mai mult decat 2Eu. Atunci unde este avantajul?? Pentru Romania in nici un caz cu veniturile actuale ale populatiei si cu politicile de preturi practicate Se spune Piata Libera, libera,libera dar mai controlati-o fratilor , caci Super Marketurile, Farmaciile isi fac preturile lor. Concurenta nu exista. In schimb exista zicala: Lasa bai ca Romanul tot trebuie sa cumpere.
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine intreaba-l de Grecia (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:22)

      cdsw [anonim] i-a raspuns lui monty21

      ca memoria e mai fresh :))))
  • +1 (1 vot)    
    Leul forte (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:36)

    benicio [utilizator]

    La cum merg lucrurile, nu m-ar mira ca leul sa devina o valuta forte in regiune, o valuta de refugiu pentru marile fonduri si banci de investitii. Si atunci de ce sa ne grabim cu euro? Sper sa ajunga Romania in situatia in care Banca Centrala Europeana sa inceapa sa puna presiuni asupra noastra sa adoptam euro, iar Uniunea Europeana sa ne roage sa intram in Schengen.
  • 0 (0 voturi)    
    CEL PUTIN 10 ANI (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:38)

    jidanul [utilizator]

    In cel mai bun caz, vor trebui sa treaca 10 ani pentru ca Romania sa treaca cu bine la euro. Conditile minime unei perioade de cel putin 10 ani de pregatire pentru trecerea la euro (daca o mai fi euro atunci) sunt atat de ordin intern cat si de ordin extern. Cele mai importante sunt conditile interne, pe care nu le indeplinim, aproape deloc si anume:-NU avem credinta curata in Dumnezeu, -nu avem un nationalism constructiv, -nu suntem patrioti, -conducatorii Romaniei (inclusiv BNR-istii) nu au moralitate si respect fata de concetatenii lor, -nu stim, noi poporul, sa ne cerem drepturile in fata conducatorilor si nici conducatorii nu stiu sa ceara, ori tradeaza, drepturile si interesele Romaniei in raport cu tarile din UE-Schengen si din lume, -nu avem stabilitate monetara, -nu avem un salariu minim net de 500 de euro si o pensie minima neta de 300 de euro care sa asigure o putere de cumparare buna si constanta, -nu avem o politica fiscala echilibrata, adaptabila si inovativa in relatia cu contribuabilii, cea ce genereaza evaziune fiscala si coruptie, -nu avem o institutie care sa actioneze radical impotriva coruptiei si evaziunii fiscale si sa recupereze prejudicile financiare din cazurile de coruptie si evaziune fiscala, -nu avem infrastructura minimala de transport (macar o autostrada vest-est si o cale ferata de mare viteza vest-est), nu avem programe nationale si planuri multianuale de investitii viabil si aplicabil in toate domenile, regiunile si judetele, -nu valorificam resursele umane de calitate din tara si din diaspora, -nu avem un sistem al institutilor financiare de creditare/depozitare cooperant si obiectiv fata de clientii acestui sistem si adaptat realitatilor financiar-economice si sociale, in fapt sistemul de creditare este abuziv si jihadist impotriva clientilor sai. Astea ar fi cele mai importante din criterile de aderare la euro pe care NU le indeplinim si de abia de vreo 2, 3 ani am inceput cate ceva. Conditile externe tin de tarile UE si ...
  • 0 (0 voturi)    
    ... CEL PUTIN 10 ANI (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:46)

    jidanul [utilizator]

    ... si de conjunctura economico-financiara si sociala in care se vor afla tarile din zona euro si din UE. Trebuie sa tinem seama, in principal, de faptul ca trecerea la euro a celorlalte tari a fost un chin pentru popoarele acelor tari si conducatorii Romaniei trebuie sa elimine problemele de schimbare a monedei nationale cu euro. Daca acest nu se poate atunci mai bine nu aderam la zona euro si facem un leu puternic si nu mata pricajita cum e acum.
  • -3 (5 voturi)    
    dle Isarescu ! (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:58)

    lili [anonim]

    Explicati-i intai lui Ponta, chemati-l la BNR si faceti instruire cu el si cu colegii lui din Guvern(toti niste habarnisti de TOP!!), mai zilele trecute IRESPONSABILUL Ponta ii ataca pe "adversarii "dezvoltarii, prosperitatii(!!) si independentei noastre economice(!!)" !!
    Adica, IRESPONSABILUL Ponta ii ataca pe cei de la UE si FMI care NU sustin masurile de relaxare fiscala NESUSTENABILE din noul Cod Fiscal al lui Ponta si cred ca si pe cei de la BNRul Dvs, BNR care prin vocea Dvs sustinea pozitia celor de la FMI si UE!!
    "Cred ca in acest moment toti adversarii dezvoltarii, prosperitatii si independentei noastre economice sunt in stare de orice ca sa blocheze aplicarea masurilor din Cod! Fac un apel la toti romanii de buna credinta sa facem front comun impotriva oricaror asemenea tentative evident impotriva interesului nostru ca tara si societate!", a scris Ponta pe Facebook."
    Ia raspundeti-i Dvs lui Ponta ACUM cum e cu "prosperitatea noastra, cu independenta economica", cu BINELE ala de care maine poimaine vor crapa romanii, dupa cum ne "vede" Ponta!!!
    NU ati zis un cuvant ACUM despre aceasta recenta luare de pozitie IRESPONSABILA a Premierului Ponta!
    NIMIC!
    Ponta bate campiii prostind oamenii mai putin informati pentru ca nu are cine sa-i dea peste nas, singura persoana competenta si credibila care ar putea face asta sunteti dvs, dar DVS NU faceti asa ceva, dvs preferati sa vorbiti la conferinte lasandu-l pe Ponta sa bata campiii dupa modelul populistului Tsipras al Greciei!
    • +4 (4 voturi)    
      Isarescu este singura persoana credibila... (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:23)

      scosmin [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ......

      Am ras din tot sufletul.
      Multumesc
      • +3 (3 voturi)    
        toate naivele pe lumea asta (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:17)

        ha ha ha [anonim] i-a raspuns lui scosmin

        ... si de ar fi doar ele naive...