​​INFOGRAFIC Intram in deflatie? Reducerea TVA a coborat inflatia din iunie sub zero. Vezi in text un ghid vizual al deflatiei

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2015, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci

Preturile de consum in luna iunie 2015 comparativ cu luna iunie 2014 au fost mai mici cu -1,6%, masurate prin IPC si cu -0,9%, masurate prin IAPC, a transmis vineri Institutul National de Statistica. Incepand cu data de 1 iunie 2015 a intrat in vigoare extinderea aplicarii cotei reduse de TVA de 9% pentru livrarea alimentelor si bauturilori. Presupunand ca aceasta modificare fiscala ar fi fost transferata in intregime inca de la momentul intrarii in vigoare, putem spune ca -3,5 puncte procentualeii din scaderea cu -1,6%, a ratei anuale a IPC in luna iunie 2015, se datoreaza reducerii cotei de TVA. Ponderea produselor care fac scopul acestei reduceri si sunt incluse in calcul IPC este de 27,9%

Ouale, zaharul, malaiul si zaharul s-au ieftinit cel mai mult in iunie (fata de decembrie 2014), mai arata datele INS.





Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, a declarat ca, desi inflatia de baza va intra vreme de cateva trimestre in teritoriu negativ, in Romania nu exista pericol de deflatie.""Deflatia inseamna o stare de spirit, pe care n-o vad instalata in mintea romanilor. Ea amana decizia de cumparare, care duce la scaderea consumului si apoi iar la reducerea preturilor", a conchis seful BNR. "Toata Europa are problema asta, pana si Germania se confrunta cu deflatia. Japoniei i-au luat 20 de ani sa iasa din deflatie. Inflatia duce la crestere economica, deflatia la somaj si recesiune, nu am auzit de deflatie care sa fi dus la crestere economica", declara in 2013 Liviu Voinea, fost ministrul delegat pentru Buget, in prezent membru in boardul BNR.

In urma cu cateva zile, un alt inalt oficial al BNR (Lucian Croitoru, fost premier) declara la Sibiu ca Banca Nationala a Romaniei (BNR) nu se teme ca Romania va intra in deflatie, in urma reducerilor de TVA.
”Se stie ca deflatia este un fenomen mai periculos decat inflatia, insa exista si deflatie buna. "Reducerea TVA este un soc ce poate duce la deflatie, dar nu este periculoasa, deoarece deflatia nu este cauzata de o supraproductie. BNR se asteapta sa se intample acest lucru, dar nu este ingrijorata”, a spus Croitoru.
Pentru Guvernator, deflatia pare ca si transata. "Deflaţia înseamnă o stare de spirit, pe care n-o văd instalată în mintea românilor. Ea amână decizia de cumpărare, care duce la scăderea consumului şi apoi iar la reducerea preţurilor", a conchis şeful BNR.


In iunie 2015, ponderea marfurilor si serviciilor care au inregistrat o scadere a preturilor, comparativ cu luna iunie 2014, este de 36,2%, cele care au avut cresteri cuprinse in intervalul 0-2,5% detin o pondere de 42,9%. Marfurile si serviciile ale caror preturi au crescut cu mai mult de 2,5% detin o pondere de 20,9%.

Cresterea medie a preturilor de consum in ultimele 12 luni (iulie 2014 ¬ iunie 2015) fata de precedentele 12 luni (iulie 2013 ¬ iunie 2014), calculata pe baza IPC, este de 0,7%. Determinata pe baza IAPC, cresterea este de 1,0%.


Citeste mai multe despre   









11711 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    :) (Vineri, 10 iulie 2015, 10:05)

    Xorciser [utilizator]

    Avand in vedere cosul de consum (in primul rand alimente si bunuri de necesitate imediata) nu vad cum ar putea sa scada consumul. Vorba cuiva, criza-necriza tot trebuie sa iti iei hartie igienica.

    Din contra, datorita micului trafic de frontiera s-ar putea sa vedem cum creste consumul local.

    Eu cred ca e o reasezare binevenita de preturi, si ar fi bine sa fie urmata si de eficientizari in lantul economic.
    • +9 (9 voturi)    
      oare? (Vineri, 10 iulie 2015, 11:37)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu e chiar asa... Daca nu ai bani multi iti iei hartie igienica mai ieftina (aia mai dura care te irita la ....). Daca o duci bine iti cumperi hartie igienica mai scumpa, mai moale, parfumata etc. Sigur ca trebuie sa-ti cumperi hartie igienica dar ai de ales intre una mai scumpa si una mai ieftina.
      La fel si la alimente. Poate ca in mod normal nu iti permiti sa mananci somon de 3 ori pe saptamana ci doar de 2 ori. Cu scaderile de preturi iti vei permite.
      Intrebarea care se pune defapt acum ca au scazut preturile este daca iti vei cumpara somon de 3 ori pe saptamana sau tot de 2 ori pe saptamana? Daca ramai la acelasi consum, ce faci cu banii ramasi, ii cheltui pe altceva sau ii strangi sub saltea pt viitoare investitii?
      Din fericire cred ca psihologia romanului nu este sa economiseasca bani atunci cand vede surplus in buzunar ci sa-i cheltuie pe lucruri care nu si le-ar fi permis anterior...
      • +3 (3 voturi)    
        teoria deflatiei (Vineri, 10 iulie 2015, 13:11)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Teoria deflatiei spune ca vei cumpara somon doar o data pe saptamana asteptand sa mai scada pretul. Insa nu este cazul. Asa cum zici si tu fie se va cumpara la fel, fie se va cumpara mai mult- ceea ce este bine pentru economie pentru ca marjele de profit se pastreaza (scaderile de preturi sunt cauzate doar de reducerea taxelor).

        Si tocmai de aceea ce se intampla acum nu este deflatia din manual cauzata de supracapacitate si de lipsa de consum. E doar o scadere temporara de preturi care e chiar buna (macar pt poponet daca nu pentru altceva :) ).
      • +2 (2 voturi)    
        corect!! (Vineri, 10 iulie 2015, 13:57)

        lucus [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        „Din fericire cred ca psihologia romanului nu este sa economiseasca bani atunci cand vede surplus in buzunar ci sa-i cheltuie pe lucruri care nu si le-ar fi permis anterior...”

        În general, din ce știu eu cum a făcut familia mea și alte familii prietene, există un buget pentru, uite de exemplu, hrană.

        Se fac cumpărăturile imperios necesare dintotdeauna, apoi cele necesare ocazionale, apoi cele dorite.

        Cel puțin în situația asta, cred că mentalitatea asta va da bine.
    • +6 (6 voturi)    
      Oameni buni, stati calmi (Vineri, 10 iulie 2015, 12:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Deflatia va dura doar 1 luna, pt ca a scazut TVA-ul la alimente. Acum ca TVA-ul s-a ,,stabilizat" la 9% la alimente, se vor stabiliza si preturile, si nu vor mai scadea. A fost o delfatie sezoniera, si mai ales concetrata pe o singura categorie de produse: produsele alimentare.
      Deflatie inseamna mai mult decat scaderea preturilor la cateva alimente (gen carne, paine, oua, lactate. zahar, malai), deflatie inseamna scaderea preturilor din toate segmentele economiei, inslcusiv la masini si industrie. Mai e pana acolo...
      • +2 (2 voturi)    
        corect ...... (Vineri, 10 iulie 2015, 14:21)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ....iar ceea ce ni se prezinta acum ca deflatie, este mai curand o.....flatulatie.
  • +5 (11 voturi)    
    INS si credibilitatea !!! (Vineri, 10 iulie 2015, 10:20)

    andreesanu [utilizator]

    Voi astia de la statistica care dormiti pe voi cu anii ca sa
    faceti un calcul sa dati o prognoza cum dracul v-ati trezit in 10 zile fara sa se termine raportarile si inchiderile pe iunie voi deja dati rezultatele !!!.
    Iar ati gafat ,iar jucati strimb la comanda politica.
  • +9 (13 voturi)    
    Hmmmm... (Vineri, 10 iulie 2015, 10:25)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... pai la punctul cu "profitul scade din moment ce firmele vand marfuri ieftinite" chestia asta merge doar cu stocurile vechi, adica un ciclu din acesta spirala.... La urmatoarea aprovizionare din ciclu firmele nu cumpara marfuri ieftinite deja, ca tot scad preturile? Si atunci nu isi prezerva profitul? Nu inteleg de ce se presupune ca firmele for trebui sa cumpere numai marfuri scumpe si sa le vanda ieftin, ce sunt idioti?
    • +10 (12 voturi)    
      De acord si in plus scazand preturile (Vineri, 10 iulie 2015, 10:39)

      TyrionLann [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      ar trebui ca si vanzarile sa creasca, deci sa se mentina cifra de afaceri. Ce sa mai vorbim de firme cum ar fi restaurantele, unde preturile au ramas identice, deci au crescut profitul lor cu diferenta de TVA.
      • +2 (4 voturi)    
        ! (Vineri, 10 iulie 2015, 11:38)

        calin22 [utilizator] i-a raspuns lui TyrionLann

        Eu nu inteleg de ce tot vorbiti aiurea cu ce se va intampla. Cand a venit criza si au scazut preturile a crescut consumul cumva????
        • 0 (0 voturi)    
          ...? (Vineri, 10 iulie 2015, 12:27)

          Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui calin22

          ... eu nu imi aduc aminte cand au scazut preturile, in afara constructiilor, dupa criza? De fapt au crescut daca faci o comparatie intre preturile actuale si cele din 2008!!!???
        • +1 (1 vot)    
          despre vorbitul aiurea (Vineri, 10 iulie 2015, 12:45)

          zambara [utilizator] i-a raspuns lui calin22

          Ce preturi au scazut, in afara de cele din imobiliare?
          E prima data cand aud ca am ramas cu mai multi bani in buzunar odata cu venirea crizei. Habar n-am avut, altfel mi-as fi crescut si eu "consumul".
      • +1 (5 voturi)    
        Pai... (Vineri, 10 iulie 2015, 11:59)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui TyrionLann

        ... iarta-ma, dar te contrazici singur. Preturile au ramas identice la restaurante deci cum materiile prime au scazut inseamna ca profitul creste chiar si la acelasi nivel de vanzari, nu? Iar daca cresc vanzarile, asa cum s-a si declarat, consumul in Ro creste anukat cu 6-7%, atunci totul este in regula pentru noi si nu pentru stat... De fapt aici este problema, statul nu mai incaseaza ceea ce-si previzionase, de aia ne bombardeaza toti cu "qui c'est beau le inflation, qui c'est laid le deflation"...

        Pana la urma deflatia in limite rezonabile de pana la 5-7% este in favoarea noastra, consumatorii, 100%...
    • +6 (8 voturi)    
      e doar o pb de cashflow (Vineri, 10 iulie 2015, 12:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      pentru comerciantii care vand marfuri alimentare, a fost un moment mai dificil cand au ramas pe stocuri cu produse achizitionate la vechiul nivel de TVA.

      de fapt preturile nu au scazut, a scazut doar TVAul la niste alimente. Dan Popa face un calcul dubios cand spune ca "-3,5 puncte procentualeii din scaderea cu -1,6%, a ratei anuale a IPC in luna iunie 2015, se datoreaza reducerii cotei de TVA", de parca IPC-ul este indicator mediu lunar.. economist de 2 bani.
      Raportul INS spune clar (pentru cine are rabdare sa se uite pe cifre) ca au scazut preturile doar in ultima luna si au scazut doar la produsele alimentare. Scaderea nici macar nu este la nivelul scaderii TVA-ului - doar 93.56% fata de iunie 2014.
      Deci stati linistiti, avem inca inflatie si o sa avem in continuare, multumita scaderii TVAului la alimente, care va permite vanzatorilor sa creasa in perioada urmatoare preturile ca deh, romanul are subit mai multi bani de dat pe mancare...
      Marfurile nealimentare s-a scumpit in ultimul an cu 0.76% si serviciile cu 2.48%. IPC a fost tinut din pix jos pentru ca pretul la gaze a scazut, tot din pix... De la 1 iulie avem si cresterea pretului la gaze la consumatorii casnici (de ~10.7%!!), deci pana la toamna recuperam integral "deflatia" la alimente.
      • +2 (2 voturi)    
        Draga Pehash... (Vineri, 10 iulie 2015, 12:18)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ... ne "cunoastem" de mult pe Hotnews, zic eu, au mare dreptate cu "preturili"...

        Statul a reglementat de la 1 iunie numai procentul de tva cu care se vor vinde produsele dupa 1 iunie, insa nu a obligat firmele sa si scada preturile. Sunt economist si la toate firmele la care colaborez pretul NU A SCAZUT! A ramas acelasi s-au recalculat doar adaosul vs tva... Totul coroborat cu faptul real dar nerecunoscut nici cand dovezile erau negre pe alb ca inainte de anuntul guvernului de scadere a tva, marii retaileri au MAJORAT preturile!!!

        Toate acestea conduc catre inflatie si nu deflatie. Parerea mea este ca ei, guvernantii impreuna cu magnificul Isarescu, au o mare frica fata de deflatia asta si de aceea ne f.... bat la cap cu asta... Pana la urma, parerea mea, deflatia regleaza concurenta mai bine decat Consiluil Ineficient al Concurentei....
        • 0 (2 voturi)    
          "spune-mi cu cine te insotesti..." (Vineri, 10 iulie 2015, 15:28)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

          Mai Zgabeartza, INS spune ca preturile la marfurile alimentare au scazut, in medie, cu vreo 8 procente. Ori lucrezi tu pentru niste zgarciti care vand la niste fraieri, ori minte INS-ul?..
          • +1 (1 vot)    
            După (Vineri, 10 iulie 2015, 17:13)

            Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            părerea mea, varianta a doua e cea corectă!
  • +12 (16 voturi)    
    infografic subred (Vineri, 10 iulie 2015, 10:33)

    zambara [utilizator]

    Tot infograficul acela cu spirala in care incercati sa ne convingeti cad de nasoala e deflatia contine numai sofisme. E subred de la un capat la altul.

    1. O deflatie de 1-2% (hai 5 %) este nesesizabila la buzunar. Iar a spune ca cetatenii amana deciziile de cumparare pentru ca au auzit ca s-au ieftinit (in medie) produsele cu 1% e de-a dreptul pueril.

    2. Suma de bani din buzunar este aceeasi si inainte de deflatie si dupa, deci si cheltuielile vor fi aceleasi.
    Nimeni nu se va apuca sa economisesca asa dintr-o data cei 10-20 lei in plus pe luna. Banii in plus se vor duce catre alte cumparaturi.
    Unele afaceri vor prospera tocmai pt. ca vei avea bani sa cumperi ce era pus in asteptare cand nu-i aveai.
    Deci, afirmatia cum ca profiturile firmelor vor scadea este partial adevarata. NU e adevarat. Unele firme vor avea profit mai mic, altele vor avea profit mai mare. Per total suma cheltuita va fi aceeasi, doar profitul se redistribuie.
    Unii vor concedia, altii vor angaja. Unde e pericolul?

    3. Exemplu: In industria IT (pc, telefoane, in general orice ce contine inalta tehnologie) preturile scad cu pana la 50% in decurs de 1-2 ani...deci fortand putin lucrurile putem spune ca in IT deflatia e 50%. Si totusi vanzarile cresc, nu da nimeni faliment. Atunci de ce atata manipulare, cum ca deflatia e rea si neaparat trebuie sa o combatem...crescand preturile. ...Dupa ce in prealabil ne-am batut in piept ca le-am redus.
    Ipocrizie se numeste asta.
    • -4 (12 voturi)    
      ? (Vineri, 10 iulie 2015, 11:04)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Nu cred ca ai cunostiinte de baza in domeniul economiei... Nu cred ca intelegi ca fenomenul de deflatie chiar poate sa existe si chiar se poate intampla ceea ce s-a explicat in articol? Asa cum zicea si Isarescu mai mult este o chestie psihologica si depinde foarte mult de cum gandesc oamenii. Ca sa-ti dau un exemplu mai concret: in perioada de boom imobiliar (inainte de 2008) se contruia intr-o veselie. Preturile la apartamente cresteau cu cate ~10% de la fundatie pana la finalizare. Astfel ca daca achizitionai un apartament la fundatie era X EUR iar pe cand era finalizat blocul deja valora X*1.1. Din cauza cererii tot mai mare pentru materiale de constructie acestea au inceput sa se scumpeasca. A venit apoi criza si constructorii s-au trezit cu apartamentele nevandute si ce sa faca, au inceput sa scada preturile. Oamenii au inceput sa fie mai prudenti (ca poate raman fara loc de munca), bancile la fel in acordarea creditelor ceea ce a condus la o bucla a neincrederii cu efecte devastatoare. Preturile la imobile au scazut enorm. Nu vreau sa intram in discutia daca nu cumva preturile erau prea mari deja inainte de criza pentru ca este foarte greu sa evaluezi pretul "corect" al unui bun. Ideea este ca totul se autoregleaza in economie si vrem sa nu vrem dar increderea e cea mai importanta in economie. Bancile de exemplu din banii depusi de populatie fac investitii (dau credite). Astfel daca maine toti oamenii ar merge sa-si scoata banii de la o banca nu ar avea cum deoarece doar maxim ~20% din acei bani sunt "pe stoc" (prin seifuri, alte banci etc). Cand s-ar intampla asa ceva? Pai cand oamenii isi pierd increderea intr-o banca (vezi bancile din Grecia si ce se intampla acum acolo). Exact la fel e si pe bursa. Daca toti au incredere ca firma Google o va duce bine in viitor actiunile ii vor creste mult peste valoarea activelor din cauza increderii. In caz contrar pot sa-i scada actiunile mult sub valoarea activelor.
      • +4 (6 voturi)    
        economia si finantele.. (Vineri, 10 iulie 2015, 11:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        daca pretul la alimente scade peste noapte cu 10-12% si alimentele reprezinta 40% din cheltuielile gospodariei, o deflatie de 1-2% inseamna ca de fapt inca avem trend inflationist, ascuns temporar de aceasta scadere de TVA.
        pana la urmatoarea scadere de TVA din 2016, economia isi va continua cursul stabilit - cresc preturile la utilitati, creste salariul minim => cresc preturile. anul viitor, cand guvernul va fi obligat sa creasca veniturile bugetare, presiunea se va muta de pe TVA pe alte taxe si impozite, care inevitabil vor influenta preturile.
      • +1 (1 vot)    
        daca tu ai cunostinte economice... (Vineri, 10 iulie 2015, 12:10)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        ... esti varza! Ai luat cel mai prost si neconcludent exemplu, cel cu constructiile, ai trecut prin incredere si ai ajuns la depozitele populatiei in banci fara nici o legatura logica intre acestea...

        Constructiile au fost cel mai supraevaluat domeniu de pana in 2008. Criza insasi a inceput de acolo... Sa dai acum acest exemplu, cand la constructii noi tvaul este de 5% si sa te legi de faptul ca scad preturile la materiale de constructie, care au tva de 24% si deci diferenta se returneaza catre constructor, un alt indice de cash-flow, de fapt, este irelevant!

        Deflatia se calculeaza pe economie ca si inflatia. Inflatia mare nu este buna, asta o stim cu totii pe pilelea noastra, stagnarea iar nu este buna si sa spui ca nici deflatia nu este buna este un nonsens... Consumul in Ro creste anual, din 2012 parca, cu 6-7%, NU SCADE!!! Cu alte cuvinte tendinta deflationista este compensata cu cresterea consumului in cazul nostru specific si nu cu scaderea lui... Iar deflatia mai regleaza si altceva: REGLEAZA CONCURENTA!!! d

        De fapt aici este problema in Ro, nespusa de nimeni. Aici nu exista concurenta. Toti marii retaileri din piata au un acord clandestin bine stiut dar nerecunoascut bazat pe apetenta romanului spre consum...
    • +5 (5 voturi)    
      Prietenie (Vineri, 10 iulie 2015, 11:21)

      Marian74 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Lupta impotriva deflatiei se face prin crearea de bani de catre BNR care sunt apoi "folositi" ptr. "stimularea" economiei. N-am auzit pana acum ca BNR sa imparta bani la colt de strada sau sa-i transfere direct catre cetateni de rand, asa ca presupun ca-i dau unor prieteni de suflet.

      Nu merita asta un pic de manipulare?
  • +9 (11 voturi)    
    Ma lasi... (Vineri, 10 iulie 2015, 10:40)

    spysoby [anonim]

    Romania si deflatia.Preturile la gaze si energie cresc cresc( taxele si impozitele) directe ;deci scaderea preturilor e conjucturala datorita scaderii tva.si nu scaderii pretului.Asa ca mai cititi un pic economie;asta nu-i deflatie e o mica relaxare fiscala .
  • +6 (6 voturi)    
    Nici o deflatie! (Vineri, 10 iulie 2015, 10:45)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Intram in stagflatie. La cum este condus Absurdistanul problema este cand nu daca!
  • +2 (6 voturi)    
    E pentru fraieri (Vineri, 10 iulie 2015, 11:05)

    tepesvoda [anonim]

    Deci daca pretul scade produsele sunt accesibile pentru ca preturile sunt la nivel European iar veniturile la nivelul unei tari din Africa deci consumul nu scade pentru ca si ultimele analize facute de firme au arata cresterea consumului cu peste 12 % fata de anul trecut. Deci vanzari exista, firmele incaseaza deci pot pastra locurile de munca, locuri de munca pastrare sau chiar cresterea lor duce la cresterea incasarilor la bugetul de stat, bani la buget mai multi, atunci bani mai multi la sanatate invatamint deci sansa noilor absolventi de a gasi locuri de munca si nu mai pleaca afara. A domnul Isarescu nu mai vede bataia la cozi la banci. Pentru el consum insemana sa te duci la banca sa iti iei imprumut si apoi sa cumperi . Domnule Isarescu nu o sa mai vezi romani la cozi la banci O data au fost pacaliti romani .Ce spune Isarescu e bla bla bla si apara doar interesul bancilor nu ale poporului roman si al firmelor romanesti.Aruncam pe piata niste prostii si asteptam nebunia. Nu e destul cu Grecia trebuie sa vina si asta sa faca apele si mai tulburi. Nu am auzit nimic din gura lui despre BCR ce a facut saptamina trecuta cand a resusit sa tulbure apele. Ba isarescul tu doar odata pe an ai trebui sa vb nu saptaminal. Ia exemplu de la alti care sunt decenti, paraca ai fi ala de la Magalvit si iesi odata pe saptamina si ne mai spui o predicitie.
  • +4 (4 voturi)    
    Corectie necesara (Vineri, 10 iulie 2015, 11:08)

    Friend [anonim]

    Domnule Popa,
    Cred ca exista o oarecare confuzie in primul dvs. grafic si in conceptie. Daca totul se refera la deflatie in general si nu la Romania, e OK - insa problema asa cum e ea enuntata nu are nimic de-a face cu ceea ce se intampla acum in Romania. Aici vorbim despre reducerea TVA. Cum sa scada profiturile firmelor din aceasta cauza? Scad veniturile statului. Firmele, dimpotriva, prospera, fiindca - dupa cum am observat in viata reala - mai toti vanzatorii de alimente si-au majorat preturile nete cu putin inainte de aplicarea TVA micsorat.
    In plus, daca verificati preturile finale (inclusiv TVA) ale alimentelor acum 6 luni fata de astazi, veti observa ca nu exista reducere. Chiar e cazul sa vorbim despre deflatie, cand stim ca acel cos zilnic folosit de Statistica nu se potriveste cu cosul zilnic real?
  • +2 (2 voturi)    
    EVRIKA! (Vineri, 10 iulie 2015, 11:09)

    Random721 [utilizator]

    Dupa indelungi nopti nedormite, cercetari si investigatii, cred ca am descoperit care era sensul acelui -3.5% inclus in -1.6%.

    Reducerea TVA-ului de la 24% la 9% pentru alimente a generat o reducere a inflatiei generale cu 3.5%, determinand inflatia sa devina negativa si anume -1.6%.

    Astfel, putem deduce ca inflatia era de 1.9% inainte de impactul reducerii TVA la 9% pentru alimente si a reducerilor medii de preturi de 3.5%.

    Concluzia este ca pentru unii: "foarte greu este sa-si foloseasca creierul".
  • 0 (2 voturi)    
    despre ce deflatie vorbiti??? (Vineri, 10 iulie 2015, 11:11)

    jackalphonse [utilizator]

    din salariul mediu nu poti sa ti platesti utilitatile si voi vorbiti de deflatie?!!! este o reactie asupra temerilor ca se impune cresterea veniturilor?
  • +3 (3 voturi)    
    Cumpari maine :D (Vineri, 10 iulie 2015, 11:14)

    Marian74 [utilizator]

    Oare de ce cumpara oamenii telefoane, televizoare, masini? Un model de telefon care azi e ultima generatie o sa coste mai putin peste un an. De ce nu astepta un an inainte sa-l cumpere? Ar econimisi exact cum descriu economistii din categoria lui Isarescu.

    Sau alta solutie care merge si pe inflatie: in loc sa cumperi azi pui banii la banca cu dobanda. Dupa un an ii scoti si cumperi cu cateva procente mai mult.

    Astfel de aberatii obtii daca pui bonul la spirale inflationiste.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu e încă deflație (Vineri, 10 iulie 2015, 11:16)

    trotuar [utilizator]

    După cum spunea și Isărescu în altă luare de cuvânt.

    Câteva greșeli în articol:
    1. A scăzut prețul la mâncare nu la alte produse. Omul nu va pune bani la ciorapi ca să mânănce peste o lună mai ieftin.
    2. Profitul firmelor nu va scade deoarece scăderea prețului e datorată TVA, adică plătesc mai puține taxe.
    3. Deoarece TVA a fost scăzut odată înseamnă că va fi o singură dată scăderea prețurilor nu neapărat și luna următoare.
    4. Deoarece rămân mai mulți bani în buzunar după mâncare oamenii vor putea cumpăra alte bunuri ceea ce se vede și din creșterea consumului.

    E doar o mică relaxare fiscală, nu înseamnă că am intrat încă într-o spirală deflaționistă.

    Singurul lucru cu care sunt de acord e că guvernul ar trebui să facă mai multe investiții.
  • -1 (5 voturi)    
    Ma cutremur! (Vineri, 10 iulie 2015, 11:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cand vad cati prostalai comunisti exista in Absurdistan! Tara isi merita saracia cu varf si indesat, ba mi se pare ca la cat de saraci suntem cu duhul o ducem excelent!
  • +1 (3 voturi)    
    deflatia? (Vineri, 10 iulie 2015, 11:34)

    bela [anonim]

    Daca este deflatie (1 - 2%) de ce guvernantii isi propun indexari salariale de 100%?
    Praf in ochii nostri de alegatori mintiti!
  • +1 (3 voturi)    
    oh god (Vineri, 10 iulie 2015, 11:42)

    Random721 [utilizator]

    si nu este scadere cu -1.6% a inflatiei ... ca asta ar insemna crestere cu 1.6% ..

    negarea negatiei = afirmatie

    a scazut LA -1.6% ... nu "CU"
  • 0 (0 voturi)    
    Ce prost e mah asta ... (Vineri, 10 iulie 2015, 11:58)

    Random721 [utilizator]

    inflatie de 2% si marirea salariului de 3% este acelasi lucru pentru tine ca deflatie de 3% si scaderea salariului cu 2%

    Exemplu: pretul acum este 100 lei si ai salariu 100 lei.

    Primul caz: pretul 102 lei si salariu devine 103 lei => ai cu ~ 1% mai multi bani decat costa produsul.

    Cazul al doilea: pretul 97 lei, salariul 98 lei, ai cu 1% mai multi bani decat costa produsul.

    Si daca ai avea salariul 5000 lei, diferenta intre cele doua ar fi de doar doi lei cincizeci .. adica ciuciu. nema. nada. La 2000 lei salariu ar fi de fix 1 leu diferenta.

    Adica diferenta intre cele doua in exemplul dat este de x10 ori mai mica decat comisionul bancilor la retragerea de valuta de la ghiseu. Comisionul acela de 0.5% ... ei, diferenta intre cele doua e de doar 0.05% ...
  • +2 (2 voturi)    
    Gogorita deflatiei (Vineri, 10 iulie 2015, 12:24)

    athos64 [utilizator]

    Deflatia este o mare gogorita, dar nu ma mir ca o vad reloaded aici.

    Deflatia este sperietoarea care se arata pentru a justifica inflationarea monedei. Doua sunt argumentele principale: scaderea profiurilor si amanarea consumului. Amandoua, false.

    Profitul este o diferenta intre costuri si venituri. Asa zisa deflatie le priveste pe amandoua, nu doar veniturile.

    Iar consumul nu poate fi amanat la nesfarsit, nu vorbim de o spirala, ci de o sinusoida.

    Cat despre Liviu Voinea si opiniile lui, nu mai e nimic de spus. De fapt, singura perioada din istorie in care deflatie a fost insotita de depresie economica a fost marea criza din 1930, dupa cum a descoperit un studiu al Federal Reserve. Iar corelarea nu inseamna cauzalitate. In SUA secolului XIX, au existat doua episoade deflationare de pana la 50%, in care insa economia USA a cunoscut o dezvoltare puternica si sustinuta.

    Economistii astia care au supt de la Keynes, Friedman, Krugnman, Stiglitz, uita mereu ca, in cele din urma, oamenii schimba marfuri intre ei. Piata libera si nemanipularea monedei regleaza aceste schimburi la optimul lor, inversul le distorsioneaza.
  • +1 (7 voturi)    
    Basme socialiste (Vineri, 10 iulie 2015, 12:30)

    aaragn [utilizator]

    Aceasta este viziunea keynesiama, stangista asupra deflatiei. Toata teoria asta subreda sta in "anticiparea de scadere a preturilor", care cica ar reduce consumul.
    De unde pana unde? Daca am nevoie de un bun, il cumpar, nu stau sa se ieftineasca (computere, frigidere, masini etc) . De ce as astepta daca am nevoie de el?
    Dupa cum bine remarca cineva mai sus, o astfel de "deflatie" are loc de ani de zile in industria IT, fara niciun fel de problema pt consumatori.

    Deflatia (scaderea preturilor) CRESTE consumul si nu aduce decat prosperitate.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai fumat mocheta? (Vineri, 10 iulie 2015, 14:33)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

      Keynes a fost de stânga? A fost liberal.

      Inflația e la baza economiei capitaliste. Băncile adoră inflația deoarece e diferență mai mare între dobânda la credit și implicit e mai mare câștigul.

      La cât de bună e deflația întreabă-i pe japonezi care se tot chinuie să o oprească ca nebunii.
      • 0 (2 voturi)    
        am fumat trotuar (Vineri, 10 iulie 2015, 17:03)

        aaragn [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Da, liberal in sens vespero-atlantic, adica socialistoid (nu am spus marxist). Filozofia lui Keynes de a folosi guvernul pentru a manipula economia este de pura extractie stangista - ce cauta guvernul in economie?

        Argumentul cu bancile nu il inteleg. Inflatia nu favorizeaza anume creditorul sau debitorul - depinde de alte conditii concrete cum ar fi credit nou/vechi, salarii in crestere/in scadere etc/

        Deflatia japoneza este probabil un mit: http://www.forbes.com/sites/jeffreydorfman/2015/01/27/japan-proves-we-should-stop-fearing-deflation/
        • 0 (2 voturi)    
          Un punct de vedere (Vineri, 10 iulie 2015, 17:35)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

          Ce caută guvernul în economie? Fără guvern în economie ai feudalism. Cei care reușesc să aibă succes economic ajung foarte rapid în poziție monopolistă.

          Fără reguli băncile dau chix în goană după profit. Criza economică a pornit de la băncile private care au dat credit fără număr fără reguli.

          Cu cât rata la banca centrală e mai mică cu atât sun câstigurile mai mici. Dacă dobănda de referință e de 0.5% poți să te misti mai puțin în jos să atragi nou capital și mai puțin în sus. Dacă dobânda de referința e de 2-3% poți să te miști mai mult în sus și în jos.
          • +1 (1 vot)    
            Guvern (Duminică, 12 iulie 2015, 15:07)

            aaragn [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

            Fara guvern in economie ai economie. Cu guvern ai, intr-o masura mai mare sau mai mica, totalitarism (de multe ori mascat sub o forma egalitarista).

            Nu sunt de acord cu faptul ca criza economica a pornit de la banci. Bancile au imbracat, intr-adevar, in active compuse multi-strat, active junk; in momentul in care a devenit evident ca ele sunt junk, a inceput criza.

            Dar ce sunt activele junk? Gunoaie introduse in mare parte de Community Reinvestment Act a lui Carter - adica de stat (http://www.businessinsider.com/the-cra-debate-a-users-guide-2009-6).
            Bancile au fost /obligate/ de lege sa accepte credite de la oameni prea saraci pentru a-si permite in mod normal locuinte. Aceste credite au devenit, in timp, celebrele "subprime mortgages" care au stat la baza crizei din 2008.
            Criza a inceput de la STAT.

            Despre inflatia care favorizeaza sau nu bancile, poate ti se pare interesant:
            http://www.investopedia.com/ask/answers/111414/does-inflation-favor-lenders-or-borrowers.asp
            • -1 (1 vot)    
              Nu te înțeleg (Duminică, 12 iulie 2015, 17:56)

              trotuar [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

              "Fara guvern in economie ai economie". Adică e mai bună o anarhie a la Mad Max? Cine scrie regulile pentru taxe, pentru bănci, armată, învățământ și sănătate?

              "Community Reinvestment Act" nu a avut nici un efect asupra junk rate investment (caută wiki unde sunt și link-uri către studii în acest sens).

              Cauzele principale au fost guverne care ascultă mai mult la mediul de afaceri decât la oamenii de rând și nu au supravegheat practica investițiilor bancare.

              Link-ul care l-ai trimis despre inflație și avantajul celui care împrumută nu spune nimic de avantajele celui care împrumută (banca). De fapt practica creditării de către bănci în exces creează inflație ceea ce contrazice punctul tău de vedere al deflației.
  • 0 (0 voturi)    
    SPUN SI EU (Luni, 13 iulie 2015, 13:13)

    jidanul [utilizator]

    Pai daca e deflatie, si TVA la alimente a scazut si TVA-ul general va scadea, atunci apare o oportunitate de care BNR-istii n-au pomenit si anume scade comertul la negru si la gri, deci scade evaziunea fiscala si atunci numarul ori cantitatea produselor fiscalizabile creste si creste suma de bani care intra la bugetul statului, adica rulajul banilor e mai rapid. Daca vor creste si salariile si pensiile si vom folosii fondurile europene va fi si o injectie de bani in economie. Si inca un lucru care arata ca BNR-istii sunt rupti de realitatea din Romania, acum salarile si pensile sunt oricum prea mici pentru ca romanii sa astepte de pe o zi pe alta sa cumpere mai ieftin. Romanii cumpara lucruri atunci cand au bani. Apropos, BNR-ul cred ca are probleme cu mult mai mari si mai grave de rezolvat decat deflatia si anume: creditele preferentiale date de banci unor oameni politici corupti, furturile din banci comise de angajatii din banci, i.f.n.-uri si c.a.r.-uri, situatia dezastruoasa a creditelor pentru clientii care se afla in incapacitate de plata din cauza abuzurilor grave comise de banci, i.f.n.-uri si c.a.r.-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    ???? (Joi, 10 septembrie 2015, 18:22)

    jica [anonim]

    "Japoniei i-au luat 20 de ani sa iasa din deflatie." - "...nu am auzit de deflatie care sa fi dus la crestere economica"; Cat timp dai exemplu Japonia, aminteste-ti ca e printre cele mai puternice economii, cu deflatie cu tot si asta in timp ce nu au nici un kkt de resursa naturala. Nu-ti da putin de gandit?
    Eu unul cheltui mai mult pe benzina (singura cu ieftinire notabila), pe mancare (unde nu am vazut nicio ieftinire, in consecinta firma castiga mai mult), pe concediu.
    Si iarasi, o diferenta de 10Ron intr-o luna este egala fiiiiiix cu un mare ZERO.
    Ce fel de analiza-i asta?