O misiune de asistenta tehnica a FMI va veni miercuri la Bucuresti

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2015, 18:39 Economie | Finanţe & Bănci

O misiune de asistenta tehnica a Fondului Monetar International (FMI) va fi prezenta la Bucuresti de miercuri, 22 iulie, la solicitarea autoritatilor, au declarat pentru Mediafax surse din piata.

Intalnirile din cadrul misiunilor tehnice au loc, de obicei, la nivel de directori sau cel mult secretari de stat in cadrul institutiilor statului, precum ministere, BNR, ANAF.

Discutiile vor viza, cel mai probabil, masurile de relaxare fiscala pe care Guvernul vrea sa le adopte prin Codul Fiscal, respectiv calculele care stau la baza cifrelor avansate privind impactul bugetar al masurilor.

Potrivit surselor citate, expertii FMI urmeaza sa se intalneasca si cu reprezentanti ai ANAF, atingand subiectul recuperarii datoriilor de la companiile de stat.

Fiscul a anuntat marti ca a instituit poprire pe conturile TVR si ale RATB si ca urmeaza astfel de actiuni in cazul tuturor marilor contribuabili care inregistreaza datorii la bugetul de stat.

Misiunea tehnica a FMI ajunge la Bucuresti intr-un moment delicat, de agitatie politica, dupa ce presedintele Klaus Iohannis a respins vineri Codul Fiscal si l-a trimis in Parlament pentru a fi reanalizat.

Reprezentantii Guvernului au catalogat decizia presedintelui drept una pur politica, afectand astfel economia si mediul de afaceri, care astepta aprobarea Codului pentru a-si putea intocmi planurile de afaceri.

FMI si Comisia Europeana au criticat in repetate randuri masurile de relaxare prevazute in Codul Fiscal, in principal reducerea cotei TVA de la 24% la 19%, din cauza impactului bugetar pe care acestea le au si care ar conduce Romania la intregistrarea unui deficit de peste 3% anul viitor.

Acordul de tip preventiv incheiat cu FMI, CE si Banca Mondiala se va incheia in septembrie, cel mai probabil fara o evaluare finala din partea partenerilor internationali.










1644 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    vai dar ce imi place... (Marţi, 21 iulie 2015, 18:49)

    ..13 [utilizator]

    Unde esti tu Primule Mincinos ca sa te vezi la TV cum iti merg fulgii cu FMI-ul...
    • 0 (4 voturi)    
      Facem pariu ca (Marţi, 21 iulie 2015, 21:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      se va face nevazut?!
      Parca vad ca il vom gasi prin Dubai cu un Tzoi de tzuica in brate, intr/o viozita personala la tzuicarierul numarul 1 de acolo?
      Lasul asta va pleca asa cum a facut/o de fiecare data!
  • -2 (14 voturi)    
    Deci Codul e bun (Marţi, 21 iulie 2015, 19:01)

    echidistantul_ [utilizator]

    Codul e bun pentru romani... si asta e interzis.
    Romanii trebuie sa traiasca greu, la limita supravietuirii si de asta se asigura echipa de asistenta.tehnica.
    • -1 (5 voturi)    
      Asta este ceea ce ai inteles?! (Marţi, 21 iulie 2015, 21:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Daca o spui invatat de altcineva, nu esti bine sfatuit; daca ai scos/o din capul tau, prost cap ai avut.
      Nu am spus/o eu, Petre Ispirescu!
    • -3 (3 voturi)    
      E foarte bun ptr romani (Marţi, 21 iulie 2015, 22:55)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Sa mancam noi bine acum pana om da burtile in laturi, ca mai e pana la scadenta. Auzi cum au indraznit grecii sa ne-o ia inainte sa nu fim noi primii macar ca cei mai imprumutati si vanduti din Europa.
      Romani treziti-va si bagati bine la matz acum! Ca om da-o noi la intors la scadenta ca si grecii. Daca a mers la aia, la noi de ce n-ar mai merge ca noi suntem si mai smecheri si descurcareti.

      Defapt interesul bancilor este sa nu ne imprumute sa papam noi banii(ca grecii) si sa venim cersind ci sa ne vada ca incercam sa ne punem nitel pe picioarele proprii cu ce avem acum.
  • +3 (7 voturi)    
    Ne "depaneaza " prin exitPonta "dr" horror causa? (Marţi, 21 iulie 2015, 19:17)

    Plagarus [utilizator]

    "In privinta implicatiilor bugetare ale ultimei forme aprobate a codului fiscal, cred ca este clar ca vor fi efecte negative puternice asupra deficitului bugetar din anii urmatori.
    Relaxarea fiscala este una de amploare foarte mare, efectul negativ de runda intai asupra bugetului fiind de peste 2% din PIB in 2016.
    Cu informatiile disponibile in momentul de fata, in conditiile pastrarii angajamentelor pe partea de cheltuieli bugetare, deficitul bugetar ar putea putea ajunge la circa 3.1% din PIB in 2016.
    In plus, nu s-a luat deloc in calcul faptul ca exista un acord politic recent de a majora cheltuielile de apărare până la un nivel de 2% din PIB pentru o perioadă de cel puțin 10 ani începând cu anul 2017 (de la un nivel de circa 0,8% la finele anului 2013) si ca exista deja discutii legate de o posibila modificare a schemei de salarizare in sectorul bugetar, existand informatii ca forma pregatita de catre Guvern ar avea un impact potential negativ suplimentar major asupra bugetului."
  • 0 (14 voturi)    
    desteapta-te romane! (Marţi, 21 iulie 2015, 19:30)

    abflori [anonim]

    De ce nu au venit si cand Iohannis a vrut sa ofere salarii si pensii parlamentarilor?
    De ce permit cheltuieli de milioane pentru renovari la vila lac 3?
    Tinutele primei paparude din ce bani sunt platite? Ca prea se viseseaza cine stie ce printesa!
    • 0 (4 voturi)    
      mint rubbing (Marţi, 21 iulie 2015, 21:52)

      Incognito [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      Dragi postaci stangaci,

      Acest site nu este utilizat de persoane influentabile de ale voatre interventii platite. Va irositi inspiratia degeaba, mai bine cautati alt maidan unde sa cantati.
  • +1 (7 voturi)    
    FMI si Stalin (Marţi, 21 iulie 2015, 21:58)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Vin sa nu care cumva sa ne fie prea bine. Trebuie sa fim ca gasca lui Stalin...supusa si cu gatul intins la mana si buzunarul cu graunte al stapanului. Sa nu aflam vreodata ca putem zbura si fi liberi!!