Sunteti stabilit in strainatate dar incasati chirii din Romania? Comisia Centrala Fiscala a detaliat daca platiti sau nu contributie de sanatate

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2015, 10:22 Economie | Finanţe & Bănci

Veniturile din chirii sunt supuse platii contributiilor de sanatate
Foto: sxc.hu
Comisia Centrala Fiscala a detaliat cazul in care o persoana fizica nerezidenta este scutita de plata contributiei individuale de sanatate pentru veniturile din chirii sau din arenda realizate in Romania. E cazul nu numai al cetatenilor straini, ci si al romanilor stabiliti in strainatate, care detin in continuare proprietati in tara pe care le inchiriaza sau le arendeaza. Incepand cu 01 ianuarie 2014, pentru veniturile realizate de persoane fizice din categoria veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, se datoreaza contributia individuala la asigurarile de sanatate. Ar fi de exemplu cazul unui cetatean francez, ce detine un apartament in Bucuresti pe care l-a inchiriat, incaseaza chiria prin depunerea intr-un cont bancar, iar prezenta acestuia in Romania este nesemnificativa. Se pune intrebarea datoreaza aceasta persoana fizica nerezidenta contributia la asigurarile de sanatate pentru venitul din chirii?

 Raspunsul este dat partial de art. 296^21 lit. i) din Codul fiscal, dupa cum urmeaza:
 "(1) Urmatoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii si la cel de asigurari sociale de sanatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, dupa caz:(...)
i) persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor.

Ce trebuie sa retinem din document:
  • Din sintagma "cu respectarea instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte", rezulta intr-o interpretare obiectiva, lipsa calitatii de contribuabil la asigurarile de sanatate pentru persoanele straine la care li se recunoaste calitatea de asigurat prin alte sisteme recunoscute de Romania. Termenul este totusi vag, si nu scrie negru pe alb ca se realizeaza o scutire la impozitare, fiind nevoie de aplicarea efectiva a celorlalte tratate.
  • Potrivit Deciziei nr. 2/2015 a Comisiei Centrale Fiscale, nu se datoreaza contributia individuala la asigurarile de sanatate, pentru persoanele fizice nerezidente, ce detin o asigurare sociala de sanatate, cand aceste persoane fizice apartin unor state membre ale Comunitatii europene, ale Confederatiei Elvetiene sau ale altor state cu care Romania a semnat un acord bilateral de recunoastere a asigurarii sociale pentru boala si maternitate.
  • Se impune ca persoana fizica nerezidenta sa detina documente in perioada de valabilitate din care sa rezulte existenta asigurarii de sanatate si apartenenta la una dintre situatiile enumerate mai sus.
  • Pentru a beneficia de scutirea la plata contributiei de sanatate, se impune a se prezenta organului fiscal din Romania, documente emise de institutia abilitata din celalalt stat, din care sa rezulte calitatea de asigurat.
  • Noi observam ca solutia data de Comisia Centrala Fiscala are aplicabilitate usoara pentru veniturile din chirii, cand persoana fizica depune direct declaratia de impunere la organul fiscal, ocazie cu care poate anexa documentele de persoana asigurata intr-un sistem social, insa in cazul veniturilor din arenda, relatia persoanei fizice cu autoritatea fiscala nu mai este una directa, ci una indirecta impozitarea realizandu-se prin stopaj la sursa de catre platitorul de venit.
  • In cazul arendei, consideram ca se poate beneficia de scutirea la plata contributiei la sanatate, daca persoana fizica nerezidenta prezinta platitorului de venit dovada asigurarii sociale, la data platii arendei. In lipsa documentelor justificative, se datoreaza contributia.
  • Comisia Centrala Fiscala stabileste scutirea la plata contributiei si pentru urmatoarele categorii de persoane: "- persoanele fizice, indiferent de cetatenie, care au domiciliul ori resedinta intr-un stat cu care Romania nu are incheiate acorduri privind sistemele de securitate sociala sau care nu intra sub incidenta legislatiei europene aplicabile in domeniul securitatii sociale si care nu beneficiaza de prelungirea dreptului de sedere temporara in Romania pentru o perioada mai mare de 90 de zile." (material realizat cu sprijinul consultantului fiscal Adrian Benta)


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
10030 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    super (Marţi, 28 iulie 2015, 10:49)

    eu sunt [utilizator]

    deci platesc asigurare de sanatate pt ca sunt salariat, pt ca am un PFA (ca asa e in capitalism. nu e suficient un job) si pentru apartamentul inchiriat.

    cu siguranta cand voi ajunge in spital voi primi trei paturi in loc de unul. Trei doctori ma vor trata si voi primi medicamente de 3 ori mai bune.
    • +11 (11 voturi)    
      De ce oare (Marţi, 28 iulie 2015, 12:06)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Ai luat minusuri de la bugetarii care nu accepta sa castigi tu care muncesti mai mult decat ei care stau...
    • -8 (8 voturi)    
      Ce e ilogic aici? (Marţi, 28 iulie 2015, 13:28)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      CASS se plateste pentru toate veniturile, indiferent ca ai douaj' de locuri de munca.

      Cineva care castiga de 3x cat tine, plateste de 3x la CASS. Chiar ai impresia ca persoana respectiva va primi servicii medicale mai bune?
      • +4 (4 voturi)    
        uite ce e ilogic (Marţi, 28 iulie 2015, 14:04)

        ddx [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Daca am venituri doar din chirii sunt asigurat automat?

        De ce ar fi o diferenta intre un angajat in RO si unul in strainatate? Amandoi se pot trata aici gratis ... nu?
      • +6 (6 voturi)    
        nu e logic (Marţi, 28 iulie 2015, 16:10)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        sa se plateasca CASS pt toate veniturile. sau daca se plateste sa se faca pachete (silver, gold, platinum) astfel incat sa nu dai bani degeaba. daca ai sti cat bani dau eu lunar la CASS ai gandi la fel ca mine.

        nu e logic nici ca o persoana care castiga de 3x cat mine sa plateasca de 3 ori mai mult... pt ca genul asta de impozitarea e o prostie... de asta in tara asta (si nu numai) traiesc fff multi asistati - ca e mai putin stresant
        • 0 (0 voturi)    
          Si da si nu (Miercuri, 29 iulie 2015, 15:09)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Contributiile se platesc in functie de venitul total si in strainatate. Doar ca la cei mai multi exista la sanatate un plafon maxim dincolo de care contributia nu mai creste. Ceea ce e perfect logic.

          Pe de alta parte casele lor de sanatate tot au voie sa ceara plati compensatorii in caz ca tratamentul unui om a avut un cost ce devia puternic de la mediana.

          Totusi mi se pare incredibil ca trebuie sa platesc o contributie la sanatatea din Ro pentru fiecare leu castigat acolo in conditiile in care beneficiez deja de aceste servicii in alta parte. Imi suna a dubla taxare desi stiu ca legea a fost facuta de hoti suficient de destepti cat sa se acopere din punctul asta de vedere.
  • +3 (5 voturi)    
    contributia CAS (Marţi, 28 iulie 2015, 11:01)

    Luca Nicolae [anonim]

    Deci daca are dubla cetatenie,ex americana si romana si are dreptul de a locui in Romania mai mult de trei luni pe an,desi este asigurat in USA, va plati contributia la asigurari de sanatate ,cu toate ca nu poate beneficia de asistenta gratuita, neavand card de asigurat in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      Si dacă nu e asigurat în USA? (Marţi, 28 iulie 2015, 15:06)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Luca Nicolae

      Plătește în Romania?
      Nu e cam ciudată legea, care le cere adeverință de asigurare cetățenilor străini?
      Cineva a cerut și s-au uitat toți ca la o fantomă. Cum să ceri altă hârtie când tu deja ai card de asigurare, număr de asigurare...
    • +1 (1 vot)    
      hm (Marţi, 28 iulie 2015, 15:09)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Luca Nicolae

      Cum sa nu aiba card de asigurat in Romania?
      • 0 (0 voturi)    
        "Card de asigurat" presupune (Marţi, 28 iulie 2015, 15:36)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Ca platesti asigurare? Altfel i-ar zice ceva mai generic, de exemplu "card de sanatate". Atata timp cat eu nu-s asigurat nici nu ma duc cu cardul dupa mine, pentru ca o sa platesc toate analizele (presupunand ca vreau sa am de a face cu sistemul public!). Si da, mi-a venit un card acasa, desi eu nu mai sunt asigurat de mai bine de 5 ani...si nici doctor de familie nu mai am in Romania, unde ar trebui sa-l activez, cica.

        Oricum, mai exista o categorie care nu e cuprinsa in articol, si anume cetatenii romani care lucreaza pentru multele entitati ale UE (Parlament, Comisie, etc). Acesti oameni nu sunt cuprinsi in sisteme de asigurari ale altor state membre, au un regulament special agreat cu statul in care institutia isi are sediul (de ex: asigurare si pensie privata, posibil sa varieze de la entitate la entitate).
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! Curat Komunism Kapitalist aveti voi! (Marţi, 28 iulie 2015, 12:44)

    Din Maica Rossia [anonim]

    Aberant! Dar nu-i nimic, asa va ruinati voi economia! Dati-i bataie, successe cat mai multe!
  • +6 (6 voturi)    
    E doar o taxa (Marţi, 28 iulie 2015, 14:49)

    AdrianBorza [utilizator]

    Nu conteaza daca obtii ceva de pe urma banilor platiti la stat, sunt doar o taxa pe care statul o ia pentru ca poate. Daca nu traiesti in Romania in nici un caz statul roman nu are treaba cu sanatatea ta, doar vrea banii tai - de multa vreme pe stat nu il intereseaza cetatenii, ci doar banii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      oare (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:19)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      l-au interesat vreodata cetatenii? sigur nu, il intereseaza doar contribuabilii
  • +1 (1 vot)    
    iarasi... (Miercuri, 29 iulie 2015, 0:06)

    baimarean [utilizator]

    incurca borcanele ...dar scot bani pentru buget.
    Curios ca tocmai la Sanatate a scazut bugetul.
    Asta dupa ce Guvernul si-a bagat iar mainile in RECTificari.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa ar fi corect (Joi, 30 iulie 2015, 9:14)

    COSTI [anonim]

    Corect ar fi ca fiecare sa plateasca o suma lunara fixa,eventual suma aferenta salariului minim pe economie angajat+angajator sau stabilit la o alta suma ceva mai mare.Statul sa achite Casei de Sanatate partea sa pentru pensionari,copii,someri,asistati etc. care in acest moment beneficiaza de gratuitate in sistem.Daca aceste sume nu acopera in intregime anumite proceduri medicale trebuie sa existe optiunea unor asigurari suplimentare .In felul acesta se elimina aberatiile cu cass la chirii,dividende si alte venituri iar pe de alta parte sistemul este unul corect in care platesti la fel beneficiezi la fel de servicii medicale.