18 romani au de justificat in fata Fiscului diferente nedeclarate/persoana de peste 20 de milioane de lei

de DP     HotNews.ro
Luni, 17 august 2015, 10:10 Economie | Finanţe & Bănci

Peste 100 de persoane fizice din cele 313 selectate de ANAF in prima faza pentru verificarea fiscala au de justificat sume cuprinse intre 1 milion de lei si 5 milioane lei, aproape 50 de persoane au fost gasite cu diferente nedeclarate de 5-10 milioane lei, iar 35 de persoane cu 10-20 milioane lei, se arata intr-un comunicat transmis luni de Fisc. Situatia pe intervale de risc fiscal - diferenta intre alocarile de fonduri (cheltuieli, constituiri de depozite, investitii etc) dintr-o perioada, din care au fost scazute eventualele surse neimpozabile, si veniturile declarate in aceeasi perioada - pentru primele 313 persoane selectate pentru verificari fiscale prealabile documentare (VFPD) urmare analizelor de risc efectuate de ANAF in luna mai 2015 o puteti consulta in tabelul de mai jos.



"Persoanele care prezinta risc de nedeclarare mai mic de 1 milion de lei au fost selectate, in cea mai mare parte, datorita faptului ca sunt rude sau afini cu persoane incadrate in transele superioare de risc, selectarea facandu-se concomitent, potrivit prevederilor legale", se mai arata in comunicatul ANAF.

Activitatea de gestionare a riscurilor pe care persoanele fizice le prezinta pentru administratia fiscala se realizeaza prin:
a) procesarea si elaborarea listei persoanelor care depasesc riscul minim;
b) elaborarea propunerilor pentru efectuarea verificarii fiscale prealabile documentare, avand in vedere valoarea riscului de nedeclarare, in ordinea descrescatoare stabilita potrivit art. 17^7 lit. b), cu respectarea valorii riscului minim stabilit potrivit art. 17^7 lit. c). Daca din informatiile detinute organul fiscal identifica existenta in lista prevazuta la lit. a) a unor persoane care au calitatea de sot/sotie, rude sau afini pana la gradul al II-lea inclusiv, elaborarea propunerilor se face concomitent pentru toate aceste persoane.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9031 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    eeee (Luni, 17 august 2015, 10:33)

    falcoind [utilizator]

    de îmi dădeau mie cite 1 milion aveau acum mai putin de justificat .
    • +5 (7 voturi)    
      romanu .. (Luni, 17 august 2015, 10:55)

      moscraiun [anonim] i-a raspuns lui falcoind

      daca nu e indeajuns de prost , devine si fudul.
  • +8 (12 voturi)    
    oare (Luni, 17 august 2015, 11:08)

    millenium [anonim]

    Are cineva curaj sa verifice si popii?
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Luni, 17 august 2015, 11:32)

      mda [anonim] i-a raspuns lui millenium

      pai tu n-ai vazut ca 96% din romani cred tot ce zice popa... deci cine ar avea curaj ?

      eu cred ca vom ajunge ca la musulmani, daca popa zice sa omoram pe careva, atunci asa vom face, ca doar zice popa si biserica nu ?

      asa doar fac si clericii musulmani, daca nu esti de-al lor, atunci faci umbra pamantului degeaba

      trist, sa fim robii unei ideologii...
      • +2 (2 voturi)    
        Sa incerce careva asa ceva (Luni, 17 august 2015, 12:59)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui mda

        Ca pun in scena drughineata lui Danila Prepeleac. A spus-o si Creanga - "Danila, cit de pustnic era, tot mai mult se bizuia pe drughineata decit pe sfinta cruce".
    • +2 (2 voturi)    
      Dumnezeu (Luni, 17 august 2015, 11:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Ca ANAF-ul are alt dumnezeu (mai tuciuriu si albanez dar tot ortodox)
    • +1 (1 vot)    
      Biserica (Luni, 17 august 2015, 14:57)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Nu plateste impozit. Prin lege... Deci legile care permit sa se inchida scosi si spitale, sa se dea salarii de doi lei medicilor, etc. spun si ca Biserica nu plateste impozite.

      Deci nu e nimic de verificat. Degeaba tipa lumea ca nu se dau chitante de la popi, aia nu trebuie sa se justifice pentru ca legile noastre de cacat nu le impun asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Nemembri de partid (Luni, 17 august 2015, 11:39)

    fdaniel [utilizator]

    Oare dece am convingerea ca Adrian Nastase, Hrebengiuc, Sova etc... nu sunt printre acestia :(
    • -1 (1 vot)    
      SI RESTUL ? (Luni, 17 august 2015, 14:16)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Si restul ? oare or fi ? Basescu, Udrea, Videanu, Berceanu, Mitrea si alti si altii ...
  • +5 (5 voturi)    
    Da' se confisca ceva ? (Luni, 17 august 2015, 11:48)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Bine-bine, se constata ca averile nu pot fi justificate, dar se confisca ceva, sau Fiscul le ia doar impozitul si "Buna ziua" , intra in legalitate ?
  • 0 (0 voturi)    
    313 din cati? (Luni, 17 august 2015, 13:21)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ca doar n-or fi toti marii mahari 313 la numar, trebuie sa fie si de prin marile partide, pe aia nu-i ancheteaza ANAF fiindca sunt de-ai casei.
  • 0 (2 voturi)    
    CONFISCAREA (Luni, 17 august 2015, 14:27)

    jidanul [utilizator]

    Cand o sa vedem un tabel cu banii confiscati, cu casele, cu vilele, cu "palatele" tiganesti, cu aurul si cu tot ce a fost furat, talharit si jefuit poporul roman in acesti 25 de ani. Sunt atatia camatari, traficanti de droguri, de valuta, de carne vie, de tigari care se "umfla" pe retelele de socializare cu banii lor, cu vilele lor si care n-au lucrat o zi. Astia trebuie rasi de ANAF. Trebuie obligatoriu si neconditionat ca averile care nu sunt obtinute in mod legal sa fie confiscate si scoase la licitatie si recuperati banii.