Cele mai puternice 10 tari din lume (raport)

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 15:30 Economie | Finanţe & Bănci

top
Foto: Hotnews
 documente
(20 Aug 2015) PDF, 2MB
Romania figureaza pe pozitia 49 din 80 de state luate in calcul. Indexul se calculeaza complex, tine cont de prezenta economica a tarii, de cea militara, de fluxurile migratorii, dar si de indicatori privind turismul, dezvoltarea IT&C si multe alte criterii. In final, se pondereaza fiecare indicator si rezulta un indice global dupa care spaniolii de la Elcano Royal Institute publica anual clasamentul celor mai puternice state. In editia din 2015, primele 3 locuri sunt ocupate de SUA, Marea Britanie si Germania. China e pe locul al patrulea, iar rusii sunt pe pozitia a sasea.




E drept, SUA e la mare distanta de urmatoarea clasata, ea fiind lider dupa patru criterii: economic, militar, tehnologic, și cel al afacerilor externe. Data fiind distanta mare dintre SUA si urmatoarele clasate, americanii par sa ramana in fruntea listei inca o buna bucata de timp.

Marea Britanie: Regatul Unit a fost mult timp o superputere mondială, controland demult prin coloniile sale, aproape un sfert din supratfata terestra a planetei. Plasata în randul primelor șapte economii ale lumii dupa marimea Produsului Intern Brut,  Marea Britanie continuă să exercite o influență prin poziția sa de lider al Commonwealth. Marea Britanie este, de asemenea, al șaselea stat dupa marimea cheltuielilor militare.

Germania: este cunoscuta pentru economia puternica (a patra din lume), dar si prin domeniul tehnologic si inovatie. Statul german are, de asemenea, o prezență militară puternică, fiind, alaturi de China, cei mai mari exportatori mondiali.

China: Cel mai populata tara, asta o stie oricine. China continuă să isi extindă sfera de influență la nivel mondial, dublandu-si  puterea economică și militară. Deși are zone in care se afla mult sub SUA (securitatea energetică, tehnologică, afaceri externe), sunt analisti care estimeaza ca in jurul anilor 2030 ar putea deveni lider mondial. .

Franța: Națiune cu un standard ridicat al vietii, implicata puternic în probleme internaționale. Deși, Franța se afla pe locul destul de scăzută în domeniul securității energetice, poziția sa în calitate de membru permanent al Consiliului de Securitate al ONU ii îmbunătățește poziția în diplomațiia mondiala.

Rusia: Cea mai mare țară din lume ca mărime, Rusia ocupă locul al doilea în lume în privinta capacitatatii militare. Resursele sale vaste de energie, ii permit sa exercite o consistenta influență internațională.

Japonia: economie puternică Japonia ocupă locul al patrulea la nivel mondial, ajutata de industria auto, precum și de sectoru tehnologiei inalte. Japonia aloca al cincilea buget ca marime cheltuielilor militare si de aparare, in ciuda pozitiei sale neutre cu privire la declaratiile de razboi. Desi este un stat mic ca suprafata, ea are a 11-a cea mai numeroasa populatie la nivel mondial.

Olanda:Al doilea cel mai mare exportator mondial de produse alimentare și agricole, după Statele Unite. Țara are o economie puternică și este a șasea-cea mai mare economie din Uniunea Europeană. O economie bazată puternic pe fortele libere ale ppietei, are al 17-lea indice al libertatii din 177 de țări.

Canada: O națiune în general neutră, Canada este a doua cea mai mare țară din lume, după Rusia. Are legături comerciale si culturale strânse cu Statele Unite. Bogăția de resurse naturale și de standardele ridicate ale vietii ii confera o pozitie puternica si in privinta influentei globale. Canada are al 11-lea PIB ca marime din lume.

Italia: o putere regională importantă, Italia a jucat un rol major în afacerile europene și mondiale diplomatice, culturale și militare. Italia este a treia cea mai mare economie din zona euro.

Citeste in atasament Raportul Global Presence 2015 integral


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
22727 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    Cea mai (Joi, 20 august 2015, 15:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cea mai uimitoare pare a fi Olanda. Mai mica decat Romania ca populatie si mai mica din jumatatea Bulgariei ca teritoriu, Olanda si olandezii au crescut fantastic din toate punctele de vedere. Inaltimea medie a barbatilor este de 183 cm, populatia fiind efectiv cea mai inalta din lume Economia rivalizeaza marile puteri ale lumii. Asta da popor de toata isprava. Banuiesc ca nu prea le plac manelele.
    • +13 (13 voturi)    
      ... la care as mai adauga (Joi, 20 august 2015, 16:19)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... ca au un sistem legal foarte libertarian si trateaza problemele deschis, nu ascunzandu-se dupa tabu-uri sau facandu-si cruce de 3 ori.

      Unul din lucrurile ce m-au mirat cand am vizitat tara a fost maturitatea cu care isi cresc copii si pe care acestia si-o atribuie de la varste mici. (lucru observat si la danezi)

      Legat de top-ul din articol, nu sunt multe de zis, clar ca suntem in partea inferioara, deja ne-am obisnuit sa fim comparati cu bulgarii, tari ca Ungaria, Cehia, Grecia sunt inca departe.
      O corectie as face totusi: nu prea inteleg cum am ajuns sa fim deasupra Israelului. Au printre cele mai puternice sisteme de aparare militara din lume, cercetare de top, iar de influenta in geopolitica nu cred ca are sens sa mai vorbim...
    • -7 (17 voturi)    
      E normal (Joi, 20 august 2015, 16:34)

      vulpea_pacalita_de_urs [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Au crescut de pe urma coloniilor pe care le-au avut peste tot in lume. La fel ca si Marea Britanie, Franta, etc. Practic o mana de tari fara prea multe resurse au saracit mare parte din restul planetei si astfel au ajuns "in top". De apreciat puterea militara. De condamnat atitudinea.
      • +6 (14 voturi)    
        Unde-ai invatat istoria??!! (Joi, 20 august 2015, 18:30)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vulpea_pacalita_de_urs

        Eu vad coloniile printre cele mai mari puteri ale lumii. Care tara din lume e mai puternica decat SUA??!! Dar Portugalia e oare mai puternica decat Brazilia??!!

        Mai departe, vezi unde sunt Africa de Sud si India, Australia sau Canada, si alte exemple, mai cauta si singur. Ce lectii vrei sa le dai tu, ca european, fostelor colonii??!!

        Amice, umbli cu nasul pe sus degeaba. Ca european, nu esti mai dezvoltat decat fostele colonii. Te imbeti cu apa rece. Competitia culturala nu tine cont de ce-ai invatat tu de la profesorii tai comunisti. Scoate capul pe internet macar si priveste lumea fara prejudecati.
        • -1 (1 vot)    
          Nu e vorba de unde am invatat istorie (Vineri, 21 august 2015, 11:44)

          vulpea_pacalita_de_urs [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Ci am trait cativa ani intr-o fosta colonie olandeza. Sunt si acolo oameni nostalgici care spun ca olandezii au fost buni ca le-au construit cai ferate, asa cum si la noi sunt nostalgici dupa comunism, dar hai sa fim seriosi... ce vrei sa spui pana la urma. ca colonialismul e un lucru bun? Azi-maine o sa zici ca si comunismul a fost bun si nazismul?

          Exemplele date de tine ... SUA, Australia, Canada au fost tehnic colonii, dar practic au decimat populatia bastinasa. Vrei sa zici ca nativii americani o duc mai bine acum decat inainte de venirea europenilor? O intorci ca la Ploiesti...

          Brazilia o duce bine, normal, fiindca e mare si are multe resurse. Si Portugalia a dus-o bine cat a avut colonii, fiindca avea de unde suge.

          Nu stiu din ce carti ai invatat istorie, dar eu am invatat calatorind prin lume si folosindu-mi creierul.
          • 0 (0 voturi)    
            Aiurit (Vineri, 21 august 2015, 15:36)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vulpea_pacalita_de_urs

            Esti aiurit. Colonialismul nu se mai intoarce. Alte generatii s-au luptat, s-au sacrificat si l-au eliminat. Gloria apartine acelor generatii.

            Dar tu in 2015 traiesti drama istorica a epocii coloniale??!! Esti tacanit. Tu esti tacanit si nu bastinasul acela care apreciaza de la distanta superioritatea unei culturi fata de alta. Treaba lui, dar ce legatura are parerea lui despre superioritatea cailor ferate olandeze, construite in urma cu sute de ani, ce legatura vezi tu cu nostalgia noastra comunista?! Care-i asemanarea??!! Cred ca ar putea cineva sa-ti explice pana maine. Esti tacanit. Nimeni nu mai regreta demult epoca coloniala. Toti au murit.
    • +6 (6 voturi)    
      MAI MICA?!? Prea putin spus! (Joi, 20 august 2015, 18:47)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Este doar de doua ori mai mare decat Dobrogea! Iar populatia este aproape egala cu populatia Romaniei, 17,5 milioane de oameni!
      Iar ceea ce te face efectiv sa ramai fara replica, este sistemul de autostrazi, modul de executie al acestora (spatiu de protectie de pe zona centrala are latimi de 10 - 15 m!!)!
      Este modelul pe care l-as urma negresit daca as fi la putere.
      Ba mai mult, as da grtuit fermierilor olandezi doritori, terenuri gratuite pentru a-si desfasura activitatea!
      • +3 (3 voturi)    
        L-ai urma dar... (Vineri, 21 august 2015, 12:49)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        ... ține și de oameni. Nu poți conduce o turmă de oi ca pe niște armăsari pentru că n-ai cum, poți încerca dar rezultatul este previzibil. Până oile nu înțeleg să se transforme poate să vină la putere oricine. Problema României este că avem conducători de doi lei peste o populație fără nicio atitudine, lucrurile trebuie făcute inteligent nu doar că vrem și noi ca la olandezi. Este o prea mare discrepanță între ce poate poporul ăsta ca grup și ce vor cei care, dacă ar ajunge ei la putere, ar rupe norii .... :-) (deși niciunii dintre cei care se laudă că ar face din rahat bici nu ajung la putere tocmai pentru că știu doar să dea din gură iar ăia care ajung la putere sunt reprezentații perfecți ai grupului).
  • +16 (16 voturi)    
    Israel (Joi, 20 august 2015, 16:22)

    ben [anonim]

    Israelul e sub Romania? Hai sa fim seriosi, sunt peste noi si economic si militar si din orice punct de vedere, civilizatie, cultura, etc. Sa nu uitam ca s-au batut nu o data cu toti cei din jurul lor si i-a cam umilit pe toti! Mi se pare nerealistic!
  • -11 (19 voturi)    
    ardei (Joi, 20 august 2015, 16:26)

    andrei [anonim]

    Mda, in concluzie inalti, frumosi si destepti olandezii. Pacat ca e multa mizerie fizica si morala pe la ei, insa stau bine cu finantele.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu mai multa ca in Romania (Joi, 20 august 2015, 16:44)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Ati inceput cu frustrarile?
      • -14 (14 voturi)    
        sau (Joi, 20 august 2015, 16:49)

        vulpea_pacalita_de_urs [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        poate omul a fost in olanda, spre deosebire de frustratii care ii ridica in slavi.
      • -10 (10 voturi)    
        poate a fost (Joi, 20 august 2015, 16:59)

        vulpea_pacalita_de_urs [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        evident nu in concediu. ca o saptamana prin coffee shops si muzee iti lasa o parere chiar buna despre olanda, dar nu am intalnit romani care traiesc acolo sau lucreaza cu ei si ii considera ca fiind oameni de caracter si demni de a fi copiati.
        • +3 (3 voturi)    
          La fel si in Romania (Vineri, 21 august 2015, 0:32)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui vulpea_pacalita_de_urs

          Daca mergi pe la manastiri, prin burgurile ardelene, prin delta....spui pfaiii, ce locuri, ce oameni. Realitatea e insa cu totul alta. Te-ai gandit ca aia de lucreaza in Olanda posibil sa fie inca pe mentalitate romaneasca??? Adica nu-s capabili sa copie macar cinstea, munca, educatia, etc???
        • +3 (3 voturi)    
          Olanda - exemplu de urmat (Vineri, 21 august 2015, 10:14)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui vulpea_pacalita_de_urs

          Am lucrat cu olandezi si parerea mea personala este ca ei sunt un exemplu de urmat, ii admir sincer pe olandezi.


          Cu infractorii respectati de prostime cum mai merge pe la noi

          Cu catedrala mantuirii neamului cum mai merge pe la noi, sau cu parintele bonca (cum ii zic eu lu boca cel cu minunile)
    • +1 (1 vot)    
      Cei despre care vorbesti (Vineri, 21 august 2015, 10:09)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      sunt din Romania. Dupa frustrari probabil esti printre ei. Cei ii distinge pe Olandezi este munca.
  • +8 (10 voturi)    
    Cum asa? (Joi, 20 august 2015, 18:33)

    ismail paine de circ [utilizator]

    E o mizerie, URSS este pe primul loc!