Familiile Ionescu, Popescu si gradul de fericire al natiunii

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 8:22 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(24 Aug 2015) PDF, 7MB
Familia Ionescu o duce bine. Domnul si doamna Ionescu castiga impreuna circa 150.000 de lei anual. Au o masina beton, cu care in vacante colinda Europa. Din pacate copilul lor a fost descoperit cu o boala grava, care il tine deoparte de ceilalti copii de varsta lui. De parca asta n-ar fi fost de-ajuns, parintii domnului Ionescu au decis taman acum la batranete sa divorteze. Popestii, in schimb, fac amandoi mai putin de 50.000 de lei anual, din care mai pun deoparte banii pentru rata la creditul din care si-au luat casa. O data pe an isi iau cate o saptamana de concediu, ca nu-si permit mai mult, saptamana pe care si-o petrec in tara. Copilul lor e de cativa ani premiantul clasei, ceea ce ii face teribil de mandri. Daca ii intrebati pe membrii fiecarei familii daca sunt fericiti, probabil ca raspunsurile vor fi diferite, desi starea financiara i-ar avantaja de departe pe  Ionesti. Banii nu au intotdeauna treaba cu fericirea la nivel individual. Un raport recent arata ca nici la nivel de tari lucrurile nu stau foarte diferit.




Topul contine 158 de tari, dar am selectat doar pana la pozitia in care apare Romania. Ca idee (raportul complet il aveti in atasament), pe ultimul loc se afla Togo, precedata de Burundi si de Siria. Nici nu-i de mirare. Fata de raportul anterior, unde tara noastra ocupa locul 90, in acest an raportul confirma urcarea a 4 locuri in clasament.

Voiam doar sa subliniez ca acest clasament nu coincide deloc cu cel al Produsului Intern Brut pe cap de locuitor.
.
Mai jos aveti topul statelor dupa GDP/capita.



Una peste alta, s-a incercat de multa vreme realizarea unui indicator care sa depaseasca in eficacitate PIB-ul, atunci cand discutam despre bunastare. A fost un raport al economistului de stanga Joseph Stiglitz (aici un foarte succint rezumat), care, chiar daca nu s-a concretizat in practica, a deschis discutiile legate de legatura dintre nivelul veniturilor si gradul de fericire.

Aici puteti citi un studiu pe aceeasi tema, publicat in Revista Calitatea Vietii, iar in atasament, Raportul World Happiness 2015.


Citeste mai multe despre   









7716 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    @autor (Luni, 24 august 2015, 8:58)

    adib [anonim]

    Cei 4 (!!) Ionesti sunt rude ? :))

    "Familia Ionescu o duce bine. Domnul si doamna Ionescu castiga impreuna circa 150.000 de lei anual. Au o masina beton, cu care in vacante colinda Europa. Din pacate copilul lor a fost descoperit cu o boala grava, care il tine deoparte de ceilalti copii de varsta lui. De parca asta n-ar fi fost de-ajuns, parintii domnului Ionescu au decis taman acum la batranete sa divorteze. Ionestii, in schimb, fac amandoi mai putin de 50.000 de lei anual, din care mai pun deoparte banii pentru rata la creditul din care si-au luat casa. O data pe an isi iau cate o saptamana de concediu, ca nu-si permit mai mult, saptamana pe care si-o petrec in tara. Copilul lor e de cativa ani premiantul clasei, ceea ce ii face teribil de mandri. Daca ii intrebati pe membrii fiecarei familii daca sunt fericiti, probabil ca raspunsurile vor fi diferite, desi starea financiara i-ar avantaja de departe pe Ionesti. Banii nu au intotdeauna treaba cu fericirea la nivel individual. Un raport recent arata ca nici la nivel de tari lucrurile nu stau foarte diferit."
  • +2 (2 voturi)    
    multumiri :) (Luni, 24 august 2015, 9:04)

    dan popa [anonim]

    Nu, nu sunt rude :) Greseala imi apartine, am corectat-o, va multumesc pentru semnalare. Dan Popa
  • +1 (5 voturi)    
    este interesant (Luni, 24 august 2015, 10:12)

    Mumulea [utilizator]

    ca romanii sunt printre cei mai putin afectati la fericire de coruptia din jur, la concurenta cu Nigeria, Kosovo, Jamaica. Daca acest indicator s-ar corela cu graficul nivelului coruptiei, cred ca ar reiesi drept natiunea cea mai indiferenta la acest aspect, probabil datorita clasarii fruntase la capitolul numar de hoti si numar de prosti.
  • +3 (3 voturi)    
    Povestea poate fi spusa si altfel...mai realist. (Luni, 24 august 2015, 10:23)

    Amad [utilizator]

    "Familia Ionescu o duce bine. Domnul si doamna Ionescu castiga impreuna circa 150.000 de lei anual. Au o masina beton, cu care in vacante colinda Europa. Copilul lor urmeaza o facultate in anglia, care il tine aproape de ceilalti copii de teapa lui..... Ionestii, in schimb, fac amandoi mai putin de 40.000 de lei anual, din care mai pun deoparte banii pentru rata la creditul din care si-au luat casa. D masina nici nu poate fi vorba. O data pe an isi iau cate o saptamana de concediu, ca nu-si permit mai mult, saptamana pe care si-o petrec la tara. Din pacate copilul lor a fost descoperit cu o boala grava, care il tine deoparte de ceilalti copii de varsta lui. Neavand bani de tratament, acel copil este condamnat la moarte. De parca asta n-ar fi fost de-ajuns, parintii domnului Ionescu au decis taman acum la batranete sa divorteze. ... Banii au intotdeauna treaba cu fericirea la nivel individual.
  • 0 (0 voturi)    
    nivel (Luni, 24 august 2015, 11:03)

    glass [anonim]

    Banii conteaza pana cand depasesc un anumit nivel. Aunci cand nu ai bani de hrana, apa, imbracaminte, sanatate, atunci conteaza. Odata ce ai bani sa iti indeplinesti toate astea, mai sus nu conteaza asa mult 100RON in plus sau in minus la salariu.
    totul tine de piramida luy Maslow.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Luni, 24 august 2015, 11:21)

    Adrian Popescu [anonim]

    Mai sint inca indivizi care confunda fericirea cu starea de bine . Fericirea ese incompatibila cu tot ceea ce se intimpla pe pamint de vreo 2000 de ani si chiar peste . Si mai sint indivizi care incearca sa induca in subconstientul oamenilor ca starea de bine are legatura cu sumele cit mi mari de bani detinute . S-a timpit lumea asta de tot.....
  • +1 (1 vot)    
    din pacate rromii nu sunt prinsi separat in raport (Luni, 24 august 2015, 19:27)

    ..13 [utilizator]

    Ei sunt de departe cei mai fericiti de pe planeta Earth!
    Aferim!

    Sa ne bucuram de bucuria rromi!
    Ca ca ei puteti trai?

    Zau ca personal nu poci.
    Oare de ce?
    Dar simt ca fericirea ma inunda ca sunt diferit de rrom
    Aferim!
  • +1 (1 vot)    
    ce e mai bine? (Marţi, 25 august 2015, 9:51)

    gicu [anonim]

    sa fii sanatos si bogat sau bolnav si sarac?
    also, 150,000 lei pe an, nu este un venit care sa ti permita orice. daca ai o rata de 3000/luna te ai linistit de colindat europa intr o masina beton.

    ok, cifrele din artcol sunt doar de exemplu, dar si commentul meu este doar in gluma. puneti acolo 400,000 pe an. astia s ok ca sa poti face ce vrei.