Erste Group prelungeste mandatul de director general al lui Andreas Treichl pana in 2020
Sub conducerea sa, grupul a devenit unul dintre cei mai importanti creditori din Europa Centrala si de Est (CEE), cu peste 16 milioane de clienti.
"Sunt foarte incantat ca Andreas Treichl a acceptat prelungirea mandatului. El a demonstrat, in special in ultimii ani, cat de important este sa adopti decizii clare, o strategie constanta si sa adaptezi in mod constant compania la solicitarile noilor clienti", a adaugat Rodler.
Andreas Treichl isi va pastra functia de director general al Erste pana la 30 iunie 2020.
In primul semestru din 2015, profitul net al Erste a urcat 487,2 milioane de euro iar indicele de adecvare a capitalului Tier 1 a ajuns la 11,3%. Venitul operational a scazut cu 0,7% in primele sase luni din acest an, la 3.399,4 milioane de euro, pe fondul mentinerii unui nivel scazut al dobanzilor in CEE, in timp ce profitul operational s-a situat la 1.502,6 milioane de euro.
Erste Group este principalul furnizor de servicii financiare in estul Uniunii Europene, cu aproximativ 45.000 de angajati, care deservesc 16,6 milioane de clienti in 2.900 de agentii din Austria, Cehia, Slovacia, Romania, Ungaria, Croatia, Serbia. Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania, cu active de peste 16 miliarde euro.

România și trenurile internaționale - O istorie de 130 de ani, de la trenurile ce parcurgeau peste 3.000 de km până la rutele mult mai scurte din prezent
Walker, Texas Ranger, se întoarce! / Vești bune pentru fanii Indiana Jones / Noi dovezi despre formarea găurilor negre supermasive
VIDEO Rusia, o viață în exil: Copiii Gulagului se luptă de 30 de ani pentru a reveni acasă
Sorin Cîmpeanu, invitat în studioul HotNews.ro de la ora 18,00. Realizator - Mona Hera
VIDEOINTERVIU/ Beneficiile pe care le pot acorda firmele angajaților anul acesta, dacă au posibilitatea, explicate de Cristian Rapcencu. De la cei 400 lei din telemuncă, la decontarea concediilor și cei 1.500 lei pentru creșă sau gradiniță/ Cum se poate deduce întregul cost cu casele de marcat
chiar suntem de rasul lumii