Document Firmele cu datorii la stat vor fi scutite de penalitatile de intarziere daca platesc principalul pana in martie 2016 (proiect)

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2015, 16:44 Economie | Finanţe & Bănci

Firmele cu datorii la stat vor putea fi scutite de penalitatile de intarziere
Foto: sxc.hu
 documente
(02 Oct 2015) PDF, 120KB
Companiile care inregistreaza la 30 septembrie datorii la bugetul de stat vor fi scutite de penalitatile de intarziere aferente daca achita pana la 31 martie obligatiile principale de plata, iar pana la 30 iunie dobanzile aferente, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta al Ministerului  Finantelor Publice. (vezi documentul in atasament). In prezent, contribuabilii datoreaza pentru plata cu intarziere a obligatiilor fiscale dobanzi si/sau penalitati sau majorari de intarziere. Noua lege va anula practic penalitatilor de intarziere aferente obligatiilor de plata principale catre bugetul general consolidat, restante la 30 septembrie 2015. Potrivit unor surse apropiate celor care au redactat proiectul, suma "iertata" se ridica la cateva sute de milioane de lei, dar intervine si o problema de hazard moral: multi care platesc acum de frica ANAF vor "impinge" plata principalului cat mai inspre 31 martie, pentru ca oricum li se vor anula penalitatile.

Ce prevede proiectul:
  • stingerea, pana la 31 martie 2016, a obligatiilor de plata principale, restante la 30 septembrie 2015;
  •  stingerea, pana la 30 iunie 2016, a dobanzilor aferente obligatiilor principale restante, stabilite prin decizii comunicate pana la data stingerii obligatiilor de plata principale;
  • stingerea, pana la termenul de plata prevazut de Codul de procedura fiscala, a eventualelor dobanzi calculate pana la data stingerii obligatiilor de plata principale,
  •  stingerea, pana la data depunerii cererii de anulare a penalitatilor de intarziere, a obligatiilor de plata principale curente, cu termene de plata cuprinse intre data de 1 octombrie 2015 si 31 martie 2016;
  • depunerea, pana la data inregistrarii cererii de anulare a penalitatilor de intarziere, a tuturor declaratiilor fiscale, potrivit vectorului fiscal;
  • depunerea, pana la data de 30 iunie 2016, acererii de anulare a penalitatilor de intarziere.
Anularea penalitatilor de intarziere datorate si neachitate la 30 septembrie 2015, aferente obligatiilor de plata principale cu termene de plata anterioare datei de 30 septembrie 2015 si stinse pana la aceasta data, cu urmatoarele conditii:
  • stingerea, pana la data de 31 martie 2016, a dobanzilor aferenterespectivelor obligatii de plata principale;
  •  depunerea, pana la data de 30 iunie 2016, a cererii de anulare a penalitatilor de intarziere.
De subliniat ca in sintagma "datorate si nestinse" se includ si penalitatile  de intarziere ce nu sunt stabilite la 30 septembrie 2015 dar se vor stabili ulterior acestei date, prin decizie emisa de organul fiscal.

Anularea penalitatilor de intarziere datorate pentru diferentele suplimentare de plata declarate de contribuabili prin declaratie rectificativa cu scadenta anterioara datei de 30 septembrie 2015, cu urmatoarele conditii:
  • declaratia rectificativa sa fie depusa pana la data de 31 martie 2016;
  • - obligatia individualizata in declaratia rectificativa sa fie stinsa pana la aceeasi data de 31 martie 2016;
  • stingerea, pana la 30 iunie 2016, a dobanzilor aferente obligatiilor principale declarate suplimentar, stabilite prin decizii comunicate pana la data stingerii obligatiilor de plata principale;
  • stingerea, pana la termenul de plata prevazut de Codul de procedura fiscala, aeventualelor dobanzi calculate pana la data stingerii obligatiilor de plata principale,
  •  depunerea tuturor declaratiilor fiscale, potrivit vectorului fiscal, pana la data inregistrarii cererii de anulare a penalitatilor de intarziere;
  • depunerea cererii de anulare a penalitatilor de intarziere pana la data de 30iunie 2016.
Anularea penalitatilor de intarziere aferente diferentelor suplimentare stabilite prin decizie de impunere emisa de inspectia fiscala care este in curs de derulare la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta, cu conditia platii obligatiilor principale individualizate in decizia de impunere si a dobanzilor aferente acestora pana la termenul de plata prevazut in decizie.

De subliniat: pentru contribuabilii la care urmeaza a incepe inspectia fiscala in primele 10 zile de la intrarea in vigoare a ordonantei de urgenta pot depune declaratii rectificative iar, prin derogare de la prevederile Codului de proceduira fiscala, acestea vor fi luate in considerare de organul fiscal. Aceasta masura are ca scop
acordarea posibilitatii contribuabililor de a beneficia de facilitatea fiscala prevazuta la pct. 2, avand in vedere ca potrivit Codului de procedura fiscala eventuale declaratii rectificative depuse de contribuabili pe perioada inspectiei fiscale nu se iau in considerare de organul fiscal.

Alte masuri prevazute in proiectul de OUG:
  •  in cazul contribuabililor pentru care au fost instituite popriri asiguratorii sau executorii, la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta, in scopul acordarii posibilitatii de a beneficia de anularea penalitatilor de intarziere se reglementeaza posibilitatea contribuabilului de a efectua plati din sumele indisponibilizate ca efect al popririi. Ca urmare, masura se va aplica temporar, pentru perioada cuprinsa intre data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta - 30 iunie 2016. Totodata, masura se va aplica si pentru popririle infiintate intre data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta si 30 iunie 2016.
  • facilitatea fiscala nu se aplica pentru obligatiile de plata rezultate din raporturile juridice contractuale (redevente, chirii, dividende), cu exceptia redeventelor miniere, a redeventelor petroliere si a redeventelor rezultate din contracte  de concesiune, arenda si alte contracte de exploatare eficienta a terenurilor cu destinatie agricola, incheiate de Agentia Domeniilor Statului.
  • de asemenea, facilitatea fiscala nu se aplica nici contribuabililor aflati in procedura insolventei potrivit Legii nr. 85/2014 intrucat acesti contribuabili se afla sub un regim special in ceea ce priveste modul de indeplinire aobligatiilor de plata.
  • daca indeplineste conditiile, un contribuabil poate beneficia de anularea penalitatilor de intarziere in oricare dintre situatiile prevazute de ordonanta de urgenta.
  • posibilitatea contribuabililor de a notifica organului fiscal intentia de a beneficia de oricare din facilitatile prevazute. In acest caz, pentru penalitatile de intarziere ce pot formna obiectul anularii se instituie un regim special de administrare.
  • in cazul unitatilor administrativ-teritoriale, facilitatea prevazuta de ordonanta de urgenta se acorda daca organul deliberativ local, respectiv consiliul local, emite o hotarare in acest scop. In acest caz, facilitatea vizeaza anularea a 50% din majorarile de intarziere ce reprezinta componenta de penalitate de intarziere.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
16634 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    sa recompensam nesimtirea (Vineri, 2 octombrie 2015, 17:44)

    LiviusAcris1 [anonim]

    Deci pe viitor, nu platiti datoriile ca pana la urma va sterg macar penalitatile.
    Asa prim-ministru, asa guvern, asa tara.
    • 0 (4 voturi)    
      sa fim prosti dar sa nu tacem (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 9:07)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      nu stii ce inseamna taxele la stat pentru o firma cand lucrezi legal si nu ai o smenareala unde jumatate din incasari nu sunt pe casa?! exista firme sufocate de taxele si penalitatile absurde (care de multe ori depasesc suma datorata) impuse de anaf care altfel s-ar inchide doar pentru ca au avut un trimestru cu incasari mai scazute si au ramas cu o restanta la plata TVA.
      • 0 (4 voturi)    
        sa fii prost si taci, (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:57)

        vasile, [anonim] i-a raspuns lui ember

        -economia de piata nu este pomana electorala!
        -nu este vobligatoriu sa mentii firma in activitate la infinit daca nu te pricepi sau nu vrei,
        -eu am fost prost, ca am platit taxele si penalitatile!
        -daca esti asa nemultumit si ca tine sunt toti evazionistii, de ce nu va organizati sa iesiti in strada sa tipati ca taxele sunt uneori aberante!
        - acciza calculata de cel mai bun ministru de finante pesede, georgescu, a fost facuta din condei cu 7% mai mult,
        - supraacciza la carburanti, intra direct in costuri si nu v-am vazut in strada, cum va scotea ponta 2012, cu autocarele, pentru jos Basescu Boc, dar de fapt voi ieseati ca prostii, infractorul ponta se sbatea sa cada guvernul ca-l prindeau dosarele din urma,nu ca murea de grija voastra,
        -ultima observatie: scoala de dans si orice alta activite nu este obligatorie,
        - asa au fost invatate toate sugativele de la buget, primeau subventii si nu platea nici-o taxa la buget, ca stiiau ca o sa fie sterse,
        - cei care vind carbunele sub pretul de productie, sunt ca si tine,
        -retine religia si comunismul nu sunt obligatorii, dar sa-ti platesti taxele este o onoare pentr-un om cinstit,
        • +2 (2 voturi)    
          esti un gargaragiu (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:29)

          ember [utilizator] i-a raspuns lui vasile,

          legi toate subiectele din lume laolalta. daca esti asa onorabil de ce ai acumulat penalizari?! sa fim seriosi, probabil nu stii ce inseamna economia de piata si taxele catre stat decat din ziare.
          • -1 (1 vot)    
            economia de piata, (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 16:03)

            vasile [anonim] i-a raspuns lui ember

            o cunosc din 1977, pina-n 1991, iar de atunci fac parte efectiv din ea,
            momentul acumularii de datorii a fost dupa devalizarea Bacorexului, de catre hotii politici, cazul bivolaru iti spune ceva? cind tot pesede-ul cel vestit facea demonstratii impotriva justitiei,
            la data de 14.01.1998 am facut investitii de 10.950$ la un curs de 8269 lei=90545550, pe cinci ani, stii cu cit s-a devalorizta $, dupa devalizarea Banorexului, de unde si celebru Bivolaru, de la pesede, a luat cit a incaput si cind a fost prins intregul staff pesedist, infrunte cu nastase faceau demonstratii in fata justitiei, eu am terminat de platit ratele la un curs de 37617/$, in ianuarie 2002,
            abordarea, problemelor amestecat o fac intentionat ca sa rezesc spiritul de obsevatie la cei care citesc,
            daca vrei putem discuta la o bere subiectele abordate,
            • +2 (2 voturi)    
              bina, mai vasile! (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 18:27)

              ember [utilizator] i-a raspuns lui vasile

              hai sa ne intalnim maine dimineata, cand muierile sunt la biserica, in poiana lui iocan unde sa dezbatem si cata fonccire are de platit regele si odraslele lui.
              documentul prezentat se refera strict la datoriile catre bugetul de stat al persoanelor juridice si nu la alte cioace ce le-ai avut cu banci si fonduri de investitii, iar eu incercam sa exprim o ipoteza plauzibila in care ai facturi neincasate de 200 de mii de lei si nimeni nu te astepta cu plata tva-ului si a celorlalte taxe.
          • 0 (0 voturi)    
            unde ajungi daca firmele pt. care ai prestat (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:51)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ember

            nu-ti mai vireaza bani in cont ? la stat trebuie sa dai lunar taxele, iar daca nu ai, normal, vin penalizari si popriri pe cont. asa ca degeaba esti tu onorabil, daca unii dau tepe.
        • +2 (2 voturi)    
          HABAR n-ai!! (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:23)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vasile,

          CE sunt de vina firmele care au contracte cu statul 9sau care sunt subcontractoare) sau care au avut incredere ca pruastele in "finantarile europene" ca STATUL insusi nu le-a virat banii cu lunile si anii - si ca au intrat in datorii iar acum chiar NESIMTZITUL de stat, nu le mai vireaza transele cu care le e chiar EL dator, pe motiv ca ele... "au datorii la stat"??!!

          Asta este doar UNA dintre situatii - mai sunt situatii cand ai livrat ceva la o firma 'cu prieteni" iar firma aia se face ca ploua sau si-a declarat insolventza 9dupa ce a fost devalizata) samd...!!

          Si sunt enshpe mii de alte situatii!

          Io cred ca n-ai avut niciodata nici o firma - si ca vorbesti ca sa nu taci! >:
    • +1 (1 vot)    
      guvernul aplica dublu standard (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:45)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      nu demult a amnistiat fiscal niste angajati ai statului, de ce ?
  • -1 (3 voturi)    
    Cum e corect? (Vineri, 2 octombrie 2015, 17:55)

    Nuca Marius [anonim]

    penalitatile sau penalizarile ?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu am incredere! (Vineri, 2 octombrie 2015, 20:05)

    Alfabetix [utilizator]

    In plina criza cand compania mea se lupta sa supravietuiasca, sa nu dea oameni afara, cu credite la banci, guvernul a promis tot asa ca stinge datoriile, ca ajuta contribuabilul, blabla... minciuni... Am platit tot, la sange! Cum intarzii un pic, pac! poprire pe conturi.
    Dar cand esti firma mare, cu contracte cu statul, cu datorii mari, eee! se schimba partitura!
    • +1 (1 vot)    
      asa (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 8:08)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      corect, cum sa astepti pana in martie? cu conturi blocate? amuzant.
  • -1 (1 vot)    
    l-ati copy pe isa (Vineri, 2 octombrie 2015, 22:12)

    cristi [anonim]

    dupa aproape 20 de ani, si bine ati facut
  • +5 (5 voturi)    
    statul nu-si face treaba (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 9:52)

    rov [utilizator]

    nu-si popularizeaza propriile legi, nu are grija sa fie respectate, producand daune economice.
    Apoi statul e pentru unii muma si pentru altii ciuma.
    De ce nu-i premiaza pe cei corecti cu scaderea impozitelor si a taxelor?? Sunt firme care fac imprumuturi sa-si plateasca la timp taxele...
    Tot pe cei incorecti ii ajutam, tot pe cel ce fura il lasam liber? Ce se incurajaza de fapt?
  • +4 (4 voturi)    
    Scutiri de penalitati (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:17)

    cilinco [anonim]

    Sunt PFA , mentionez ca fac prestari de servicii in timpul liber, deci castig un ban in plus cinstit, dupa 8 ore de lucru ca angajat. Conform noului cod fiscal din 2016 voi plati si contributia pentru pensie(desi o platesc eu si angajatorul unde lucrez), idem platesc contributia la casa de asigurari de sanatate (desi o platesc si plateste angajatorul unde lucrez).
    va intreb eu , daca intr-un trimestru ca PFA nu platesc taxele, impozitele ce se va intampla? Imediat ANAF-ul va fi pe mine si imi va bloca toate conturile.
    De zeci de ani firmele de stat fura si guvernele(in special de stanga le iarta) , pana cand va fi intr-un felpentru unii si altfel pentru altii? Penalitatile le platim noi fara sa ne dam seama.
    Si ca o ultima intrebare, domnilor politicieni , indiferent de culoarea politica de ce incurajati nemunca , de ce nu-i lasati pe oameni sa lucreze in conditii decente?
    De aceea avem atati asistati sociali, s-au obisnuit cu nemunca.
    Dl. Politicieni nu uitati ca ceasul ticaie si pentru voi.
    • +1 (1 vot)    
      se c*ca pe ei!! (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cilinco

      ... Ca sa-i mentina in viata pe MARII sugatori de bani (niste hoituri putrede pana in adancul maduvei lor!) gen "Compania Nationala a Huilei" (acum, daca nu ma insel, inclusa in ceva Maretz Complex Energetic), RADET, diverse CET-uri samd. (care, in total, acumuleaza cateva zeci de miliarde de euroi datorii) - iar acum au scos niste legi ca sa-i suga SI mai rau pe adevaratii intreprinzatori, care muncesc de le sar capacele pentru ca sa fie mentinute in viatza hoiturile astea!!

      Cred ca, de fapt, legea nici macar NU e facuta pentru multii intreprinzatori mici cinstiti, ci ca sa le mai dea o gura de oxigen hoiturilor astora!!

      Da' TOT degeaba! din hoit in putrefactie NU mai faci organism viu!!
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernul prolifereaza nesimtirea datornicilor (Duminică, 4 octombrie 2015, 9:18)

    andreesanu [utilizator]

    Bataie de joc la adresa romanilor care-si platesc datoriile la stat si asta o face asa zisul guvern de paie-Ponta.