ANAF a demarat operatiunea "Cristal": controale la marile centre en-gros din Romania, printre care si Doraly si Flora. Din lista primelor 15 controale lipseste complexul Dragonul Rosu

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2015, 10:12 Economie | Finanţe & Bănci

Piata de gros Doraly
Foto: Doraly.eu
Directia Antifrauda Fiscala a demarat luni prima etapa a operatiunii "Cristal", destinata angrosistilor. In fiecare zi, incepand de luni si pana de Craciun, inspectorii antifrauda din toata tara vor verifica in detaliu activitatea si traficul de marfuri din toate complexurile comerciale.

In cadrul operatiunii sunt vizate 60 de engros-uri, dar din lista transmisa de ANAF cu primele 15 controale lipseste cel mai mare complex engros, Dragonul Rosu, controlat de Dumitru Nicolae (Niro).

Echipa de conducere a operatiunii va stabili atat zilele in care formatiunile mobile ale Directiei Antifrauda vor monitoriza 24 de ore din 24 intrarile si iesirile de marfa, cat si altgoritmul de schimbare a componentei echipelor de control.

In cadrul operatiunii sunt vizate 60 de engros-uri, iar luni, la ora 09.30, cca 600 de inspectori antifrauda au demarat simultan controalele in primele complexuri engros:

  • West Market (Oradea)
  • Marlorex (Craiova )
  • Agrotransilvania Dezmir (Cluj)
  • Frigorifer (Craiova )
  • Romalion (Bacau)
  • Gama Center  (Ploiesti)
  • Pasarea Phoenix (Iasi)
  • Pavcom (Targoviste)
  • Galgros (Galati)
  • Expomarket Doraly (Afumati Ilfov)
  • Tug (Braila)
  • Smart Expo Flora (Bucuresti)
  • Euro 2 (Timisoara)
  • Brintex (Brasov)
  • Piata de Gros (Timisoara)   

Pentru pregatirea acestei operatiuni, inspectorii antifrauda au efectuat in ultima jumatate de an actiuni de documentare care au constat in crearea unei fise documentare pentru fiecare centru engros din tara, deplasari la fata locului, in haine civile, pentru culegerea informatiilor direct de pe teren, dar si efectuarea analizei finale de risc a firmelor care activeaza in cadrul engros-urilor.

Mentionam ca Operatiunea "Cristal" va fi reluata la inceputul anului 2016, avandu-se in vedere rezultatele rapoartelor de evaluare ale primei etape, care se va incheia in 25.12.2015.

Scopul strategiei de combatere a evaziunii din zona comertului cu ridicata (engros-uri) este de a elimina firmele evazioniste din aceste centre engros si de a bloca, cu ajutorul noii proceduri de inregistrare in scop de TVA, accesul acestora si a persoanelor implicate in circuitul economic.

"La sfarsitul acestei operatiuni, singurii care vor mai desfasura activitati economice in engros-urile din intreaga tara vor fi doar contribuabilii onesti. Iar cei care se gandesc ca vor infiinta alte firme prin interpusi care nu au cazier fiscal, pentru a obtine codul de TVA, trebuie sa inteleaga ca aceasta nu este o operatiune singulara, ci doar primul pas din strategia de combatere definitiva a evaziunii fiscale din engros-uri. Vom verifica aceste centre comerciale fara intrerupere, pana cand se va elibera bon fiscal si pentru un surub", a declarat Gelu Stefan Diaconu, presedinte ANAF, citat intr-un comunicat al Fiscului.

Precizam ca aceasta operatiune se va desfasura concomitent cu actiunea de supraveghere continua a importurilor de bunuri avand ca destinatie aceste depozite engros. Totodata, achizitiile intracomunitare vor fi monitorizate cu o structura noua, specializata, a Directiei Antifrauda (structura Trafic Control) careia ii vor fi alocate 200 de posturi in plus din cele 1.000 de posturi alocate suplimentar de Guvern pentru ANAF.

Pe parcursul controalelor operative, inspectorii antifrauda vor beneficia de suportul Brigazii de interventie rapida din cadrul Jandarmeriei Romane.


Citeste mai multe despre   









17468 vizualizari
  • +2 (18 voturi)    
    S-a intamplat ceva? (Luni, 19 octombrie 2015, 10:36)

    Je__ [utilizator]

    Nu mai sunt buticari, pe care sa-i verificati?
    Gata s-au terminat micii mari corupti?

    Aveam impresia ca ANAF nu se ocupa de marii optimizatori fiscali: supermarketuri, multinationale, companii petroliere....adica astia care fura milioane. Creadeam ca ANAF controleaza doar pe aia care vand ciunga fara bon!
    • +4 (10 voturi)    
      Kristallnacht (Luni, 19 octombrie 2015, 12:23)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      E un puseu inconstient de scurta durata ...

      Cand o sa ajunga la niste nume de alesi (locali sau nationali) din spatele acestor afaceri se vor intoarce la vechii buticari care sunt mai simplu de muls :(
    • +9 (11 voturi)    
      multinationale cand? (Luni, 19 octombrie 2015, 12:29)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ti se pare ca verifica multinationale sau mari companii cu scheme cu holding si offshore? astia doar vand engros adica un bax de ciunga fara bon, cine stie cine n-a cotizat la partid si trebuia sa le aminteasca.
    • +4 (8 voturi)    
      "Saracii" buticari...dar pana cand ? (Luni, 19 octombrie 2015, 13:40)

      Van_the_Man [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Nu le mai plangeti de mila acestor asa zisi intereprinzatori...Dimineata iau cu asalt hypermarket-urile (Ka, Ca, Au) si pleaca cu cosurile pline de marfuri din promotie si nu numai...Asta in conditiile in care toti marii retaileri (exceptie cash&carry) spun ca marfurile se vand in cantitati pentru consum personal. Bineinteles ca facturi nu exista nici in cele mai frumoase vise. In al doilea rand se incalca grosolan si legea tichetelor de masa, pentru ca "sarmanii" acestia platesc cu cate un teanc de tichete de la diversi emitenti.
      Fenomenul se petrece de muuuulta vreme si nimeni nu se sesizeaza.
  • +8 (8 voturi)    
    pai (Luni, 19 octombrie 2015, 10:44)

    jescu [utilizator]

    La din ce stiu pentru engross-uri ora 9:30AM e aproape de terminarea programului. Ce sa mai constati la ora aia ?
    • +4 (6 voturi)    
      vremuri de aur (Luni, 19 octombrie 2015, 11:46)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      asta cu 9:30 sunt din vremurile de aur ale comertului evzionist. acum si pe la 14 gasesti in dragon standuri deschise, iar in doraly stau pana la sfarsitul programului complexului...nici evaziunea nu mai e ce a fost!
  • +7 (11 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 19 octombrie 2015, 10:46)

    unMoldovean [utilizator]

    Am obosit de țigăneala și de jecmăneala de acolo. Să intre peste toți țiganii, arabii și chinezii care nu fac decât să fure și dacă le ceri o factură sunt în stare să te dea afară în șuturi de acolo.
  • -3 (13 voturi)    
    Bravo! (Luni, 19 octombrie 2015, 11:10)

    Andy500 [utilizator]

    Inspectorii antifrauda aveau si ei nevoie de o 'prima' de Craciun. Sa-si ia o masina noua, sa-si termine vila...
    • +2 (4 voturi)    
      Imediat cu bascalia.. (Marţi, 20 octombrie 2015, 4:44)

      Mugu [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      ..ref. prima de Craciun'!
      E frumos sa faci misto de lucruri sfinte si mai ales de oameni cinstiti cu familie,masina si o mica vila dintr-un salariu de mizerie?
      Pentru edificarea ta,domnu 'Andy', :
      - masina este din averea mamei soacre ( o analfabeta din Faurei care a 'gasit' 200 de 'cocoshei' in fantana)
      - villa a fost constriuta in weekendurile din ultimi 5 ani mai mult din caramizi gasite pe linga bloc
      Invidiosule!
  • +11 (13 voturi)    
    Ok (Luni, 19 octombrie 2015, 11:17)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Toleranta zero dar si interpretarea corecta a legii din partea organelor de control!
    • +6 (8 voturi)    
      eh... (Luni, 19 octombrie 2015, 12:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Ai spus 2 chestii corecte, dar greu de realizat cu mentalitatea anaf. Toleranta zero va fi doar pentru catei, iar interpretarea corecta se va limita la litera legii in loc de spiritul ei.
  • +5 (5 voturi)    
    Flora? (Luni, 19 octombrie 2015, 12:19)

    Stefan85 [utilizator]

    Flora, mare centru en-gross? lol

    Trec zilnic pe langa ruina aia, au mai ramas cativa amarati care vand/cumpara de acolo. Preturi mai mari ca in orice hipermarket si calitatea gen Europa.

    Un colos de beton in moarte clinica.
  • +6 (10 voturi)    
    mmmmmmda (Luni, 19 octombrie 2015, 12:29)

    sictireanu [utilizator]

    Nimic despre Dragonul Rosu? Sau sunt protejati?
  • +3 (7 voturi)    
    In Dragon nimic ? (Luni, 19 octombrie 2015, 13:26)

    radu103 [utilizator]

    La Dragonul Rosu e totul fiscalizat deja..
    • +4 (4 voturi)    
      :))) (Luni, 19 octombrie 2015, 14:39)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui radu103

      Haiosule :)))
  • +5 (7 voturi)    
    Sila. (Luni, 19 octombrie 2015, 13:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Si vor gasi ca au casa cu 150 de lei in minus. In loc sa gaseasca evaziunea fiscala prin lipsa actelor pe marfa existenta sau acte false, vor da amenzi ca are 200 de lei in minus in casa! O amenda acolo si de maine: "bussines as usual" !
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 19 octombrie 2015, 14:40)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Incepe "cheta" pentru alegerile de anul viitor....
  • +2 (2 voturi)    
    Cristal Clear (Luni, 19 octombrie 2015, 14:09)

    RRP [utilizator]

    Ati inteles? se face public in presa, maine nu mai vezi picior de comerciant prin en-gros :) :) :)
  • +3 (5 voturi)    
    Operatiunea "Cristal" sau "Noaptea de Cristal" (Luni, 19 octombrie 2015, 14:57)

    evoque [utilizator]

    "Cristal", oare de unde au gasit aceasta denumire? Pe 9 moiembrie 1938 a inceput pogromul impotriva evreilor sau "Noaptea de Cristal", este oare prostie la conducerea anaf sau lipsa de inspiratie, sunt si evrei in randul celor controlati de anaf? Comunitatea evreiasca reactioneaza de altfel la asemenea situatii fiind de multe ori excesiv de sensibila la asemenea subiecte care amintesc de trecut, pana acum nimic.
    Pe la anah o fi vreun mic Hitler?
    • +4 (6 voturi)    
      Cristal (Luni, 19 octombrie 2015, 17:06)

      MariusMarius1 [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Oameni buni , cand vor termina cu engross-urile automat se va termina si cu buticarii...

      2) Ma uitam la ce a postat Sila .... prietene cred ca ar trebuii sa te uiti la alt film ca esti pe spate..... Amenzile sunt de minim 4000 lei .

      3) Cei de la ANAF ( NISTE INFRACTORI ) vor sa distruga toate engross-urile si buticarii sa ramana doar hipermarketurile

      4) recent , un prieten de-al meu a sunat la opc deoarece intr-un hipermarket i s-a batut la casa alt pret decat cel initial de la raft . Cei de la OPC i-au ras in nas spunand astfel ,, Domne noi nu ne bagam la acest hipermaket , acolo se baga doar sefii nostrii ( SPAGARII ) "

      5) Sunteti prea orbi sa vedeti ca evaziunea nu se face in engross-uri ci in : PARLAMENT , BISERICI si ( AIA CU VILE PE LA STREHAIA MANCATAS` )

      6) Multumesc ANAF , MULTUMESC Statului RROMAN plec din tara sa muncesc linistit si sa manac o paine linistit !
  • +6 (6 voturi)    
    Dragonul Rosu (Luni, 19 octombrie 2015, 17:53)

    CititorulComentator [utilizator]

    Probabil Dragonul Rosu este initiatorul :) lol
  • +4 (4 voturi)    
    Dragonul care "scuipa" bani unde trebuie. (Marţi, 20 octombrie 2015, 3:22)

    quietguy58 [utilizator]

    Dragonul care "scuipa" bani unde trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    ANAF (Joi, 22 octombrie 2015, 10:50)

    vms [utilizator]

    Buna ziua,

    Numele meu este Voicu Marius si as dori un raspuns daca se poate la cateva intrebari legate de controalele ANAF.
    Foarte bine ca sunt controale, dar ce facem cu abuzurile comise de agentii ANAF sau ce facem cu legea aplicata discriminatoriu? Marfa luata cu factura si vanduta pe factura, pe bon fiscal cu toate taxele platite la zi, stocuri in regula si totusi amenzile sunt impartite ca si cum am fi cei mai mari infractori. Zeci de mii de RON in amenzi? Pentru ce? Pentru faptul ca lucram legal? Va intreb domnule Ponta si cu guvernantii "dvs." si subliniez ai dvs. pentru ca ai nostrii au incetat sa mai fie de mult. De ce lanturile de supermarketuri nu se supun acelorasi legi ca si noi "ceilalti"? Nu platim si noi aceleasi taxe la stat? Sau trebuia sa venim din Franta sau Germania ca sa beneficiem de aceleasi legi in tara noastra. Eu zic sa dati o lege care sa interzica comertul pentru romani, nu credeti ca ar fi mai bine? Sa ne vedem de alte treburi, sa cautam alte locuri de munca, dar stati putin!.... care locuri de munca?!?!.... ca le-ati distrus pe toate.

    Marius Voicu
    roman din Romania.