Bogdan Olteanu, BNR: Suntem blocati intr-o dezbatere ideologica. Vorbim de dezvoltare pe deficite si ne uzam credibilitatea discutand despre investitii publice facute pe bani imprumutati

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:40 Economie | Finanţe & Bănci

Bogdan Olteanu
Foto: Agerpres
"Suntem blocati intr-o dezbatere ideologica. Vorbim de dezvoltarea pe deficite, uzandu-ne credibilitatea discutand despre investitii publice facute pe bani imprumutati. Exista cateva prioritati pe care trebuie sa le avem in vedere: stabilizarea cadrului legislativ ar fi o prioritate. Citeam recent despre  faptul ca reducerea impozitului pe dividende ii va face pe unii sa isi repatrieze capitalurile. Frumoasa iluzie! Oamenii nu isi tin banii in tarile cu cele mai mici impozite, ci in tarile in care de foarte multi ani averile le sunt protejate prin legi clare. O a doua provocare majora este consilidarea statutului proprietatii, fara de care aceasta va fi moarta, incerta si eficienta. Daca nu legam Sudul si Estul tarii de UE prin infrastructura vom avea o mare problema", a spus miercuri viceguvernatorul BNR Bogdan Olteanu, la o conferinta organizata de cursdeguvernare.ro.

In sfarsit, a mai spus viceguvernatorul BNR, e nevoie de o realocare a resurselor catre Educatie si Sanatate. "Se pare ca Statul Roman e ferm decis sa nu se mai implice in educatia vocationala, dar exista modele de succes in parteneriate private", a mai spus miercuri Olteanu.

"Stabilitatea economica seama cu vaccinarea. Daca nu vom avea stabilitate financiara, riscurile sunt aceleasi ca si lipsa vaccinurilor", a mai aratat Olteanu. El a mai discutat si despre recredibilizarea dimensiunii etice a capitalismului. "Asocierea capitalism libertate democratie nu poate functiona decat intr-un mediu etic. Reactia la lipsa eticii e autoritatea in plus", spune viceguvernatorul.

Ce a mai spus miercuri Bogdan Olteanu:
 
  • Suntem in perioada de crestere in care e bine de investit, suntem intr-o perioada cu costuri nenatural de mici ale banilor, care nu vor fi intulnite in curand.
  • ​Mediul de afaceri trebuie sa fie prociclic. Daca credem in capitalism trebuie sa credem in mandatul companiior de a produce profit si a aduce dividende actionarilor.
  • Nu am aderat la UE pentru a avea un pasaport, ci pentru ca ne doream standarde europene. In privinta acestor stardale, la nivel economic cel putin, mai avem un drum lung, iar constructia trebuie facuta cu maxima consistenta.
 
Reamintim ca Guvernul a aprobat recent o Ordonanta care prevede ca pentru veniturile sub forma de dividende, inclusiv castigul obtinut ca urmare a detinerii de titluri de participare definite de legislatia in materie la organisme de plasament colectiv se reduce cota de impozit de la 16% la 5% din suma acestora, impozitul fiind final.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1663 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Vice de paie (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:05)

    mopsu [utilizator]

    el si saltelista lui. Traiesc in rusine fara s-o vada , din pozitiile pe care le au nemeritat.
    • +4 (6 voturi)    
      esti prea generos cu el (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:38)

      alin [anonim] i-a raspuns lui mopsu

      Ca presedinte al camerei nu s-a remarcat cu altceva decat cu sustinerea pentru tariceanu iar efectele guvernarii tariceanu le mai culegem chiar si astazi. Asadat, plecand din postura de sustinator al lui tariceanu oltenu ne spune un tuism cum ca infrascructura care sa lege sudul si estul de vestul tarii este esentiala :))). Pentru asta e platit el la bnr?
  • +3 (5 voturi)    
    Constatari . (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:28)

    Moneda [anonim]

    La teorii nu ne intrece nimeni . BNR , in loc sa accelereze aderarea la euro , apara cu dintii pozitiile salariale ale numerosilor directori si amana cat poate de mult acest proces . Despre politica banilor , ce sa vezi ? Banca noastra nu remarca lipsa banilor din piata ( sau o remarca dar o doare-n spit ) , plaseaza sumele imprumutate de pe la FMI si alte organizatii in titluri de stat americane , de unde banii revin partial in Romania ca participatii ale unor banci si fonduri in banci si firme mari din tara noastra. Adica , in loc sa avem profituri in tara , le au americanii la ei . Intrebarea legitima este : al cui salariat este guvernatorul ?
  • +4 (4 voturi)    
    ce-i mai mica si mai mica? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:55)

    Dedalus [anonim]

    Unde vede el "dezbatere ideological"??!!!

    Mcar de-ar fi...

    Fiecare se uita la realitt printr-un pai de orez, vede asa cate un punctulet din ea.

    Sa se uite cu amandoi ochii larg deschisi.

    "Si m-am cutremurat de ce am vazut!"
  • +6 (6 voturi)    
    D-LE (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:00)

    soringusar [utilizator]

    D-le Olteanu , cu parul valvoi
    Sa stiti ca nu am uitat prestatia dumneavoastra politica penibila pe vremea cand slugareati la PNL.
    Stiu ca v-ati retras pe un post caldut dar bine platit si acum scoateti panglici multiple .
    La fel si socrul prim-ministrului cu Curtea de Conturi.
    Dupa ha de padure , acum vrea sa se faca uitat.
  • -3 (5 voturi)    
    deci (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:28)

    freejack [utilizator]

    comentam cine spune sau ceea ce spune? persoana e criticabila, dar ceea ce spune este? are dreptate sau nu? in afara de dezbaterea ideologica, unde nu a nimerit-o, aceasta dezbatere fiind sublima dar lipseste cu desavarsire, in rest consider ca are dreptate.
    parerea mea.
    si ar mai fi o problema, s-a facut mare tam-tam pe noul cod fiscal. presedintele l-a trimis inapoi in parlament declasand o dezbatere, acum vedem cum este modificat prin ordonante de urgenta. ce guvernare este asta? te scremi sa creezi un document important si apoi iti dai seama ca are lipsuri sau nu iti mai convin unele lucruri din el (sau nu le convine anumitor grupuri de "baieti destepti"). in concluzie, guvernarea se face prin legi sau prin ordonante? stiu ca de la Ponta nu trebuie sa ne asteptam la mare lucru. tot ce face este o minciuna, pe care o acopera apoi prin alta minciuna si asa mai departe. tot inainte, ca pionierii.
  • +1 (1 vot)    
    N-are dreptate (Miercuri, 28 octombrie 2015, 14:43)

    idsoc [utilizator]

    Becker (si alte celebritati) nu s-au mutat in Monaco pentru stabilitate legislativa si la fel enspe multinationale americane si europene in Zug.
    Proprietatea in Romania e prea consolidata. Chiar azi era in presa ca alte tari din Est n-au platit despagubirile din Romania pt proprietati confiscate de comunisti.
    Acu' esti multumit? Chiar nu e evident ca bate campii?
  • +1 (1 vot)    
    I-auzi ? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 16:03)

    dorin valeriu [anonim]

    Cine s-a gasit sa nedea lectii ! De ce-l tot impinge in fata Isarescu pe asta ? Plateste datoriile la bunicuta Gizella Vass ?