Statistica a numarat luna trecuta 627.000 de someri, cu 8.000 mai multi decat in septembrie trecut

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2015, 9:14 Economie | Finanţe & Bănci

In septembrie 2015, rata somajului in forma ajustata sezonier a fost de 6,8%, a anuntat vineri Institutul National de Statistica (INS).  Cu toate acestea, numarul estimat al somerilor de luna trecuta era de 627.000 persoane, in crestere atat fata de august 2015 (626.000 persoane) cat si fata de septembrie 2015 (cand erau 619.000 someri). Pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata somajului a fost estimata la 5,7% pentru luna septembrie 2015 (6,8% in cazul barbatilor si 4,2% in cel al femeilor), mai arata INS.

Patru lucruri despre piata muncii din Romania
  • Populatia inactiva de peste 15 ani este de 7,53 milioane, din care circa 2 milioane sunt in varsta de munca.
  • Circa 200.000 de romani cu varsta intre 20-59 de ani nu au lucrat niciodata. Dintre acestia, 80.000 au intre 25-34 de ani.
  • Teleorman si Vaslui au o rata a somajului de peste 10%. In Teleorman in luna august 2015 somejul era de 11,1% iar in Vaslui, 10.5%. Buzau, Galati si Mehedinti au si ele somajul intre 9-10%. La polul opus, cele mai mici rate ale somajului sunt in Bucuresti, Timis si Ilfov (putin peste 1%)
  • Circa 100.000 de contracte de munca erau part-time (cei mai multi cu un program de 40 de ore/saptamana)


Citeste mai multe despre   










748 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Doua milioane (Vineri, 30 octombrie 2015, 9:35)

    Qu [utilizator]

    "2 milioane sunt in varsta de munca" - deci, cf. chiar a ce spuneti dvs, 'doi milioane' de someri. Aia 600000 sunt doar cei ce beneficiaza de somaj.
    Mai avem 5 milioane plecati in afara.
    • -1 (1 vot)    
      PAI (Vineri, 30 octombrie 2015, 10:36)

      IO [anonim] i-a raspuns lui Qu

      ....Pai da..aceasta este o metoda statistica...referinta este la somajul pltit...adica somerul care ia bani! ceilalti se uita printre vorbele din statistici...este o smecherie clar capitalista acum...nu facem politica si ideologie dar asta este!...adevarul e ca fara emigratia europeana in Romania si Bulgaria si alte tari , ar fi fost revolutie in ficare saptamana si saracie crunta!
      E adevarat...vesticii in complicitate cu banditii nostrii..sau prin tolerare reciproca si cu concursul absolut al KGB au distruseconomiile mici profitand si jecmanind tot! a mai ramas decat poporul insusi sa fie mancat de viu! ..Lent ,dar se digera si el pana la urma in stomacul de boa al lumii rapace din economia fara control national si social!
    • 0 (0 voturi)    
      Somajul nu e ce crezi tu (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Uite definitia de pe site-ul INSSE:
      a) este in cautarea unui loc de munca de la varsta de minimum 16 ani si pana la indeplinirea conditiilor de pensionare;
      b) starea de sanatate si capacitatile fizice si psihice o fac apta pentru prestarea unei munci;
      c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca, in vigoare;
      d) este disponibila sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare daca s-ar gasi un loc de munca;
      e) este inregistrata la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca.
      Asimilatii somerilor sunt:
      - absolventii institutiilor de invatamant si absolventii scolilor speciale pentru persoane cu handicap, in varsta de minim 16 ani, care, intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire, nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;
      - persoanele care inainte de efectuarea stagiului militar nu au fost incadrate in munca si care, intr-o perioada de 30 de zile de la data lasarii lor la vatra nu s-au putut incadra in munca.


      Deci somerul e cel care si vrea sa munceasca, nu doar nu are un loc de munca. Si e cumva normal sa fie asha, pentru ca o sotie de milionar, sau cineva cu o mostenire consistenta, sau o sitie casnica, toti astia nu muncesc, dar nici nu vor sa munceasca.
  • +1 (1 vot)    
    Munca la negru (Vineri, 30 octombrie 2015, 9:35)

    Valentin999 [anonim]

    De munca la negru nu se stie nimic?
    • 0 (0 voturi)    
      sunt inclusi si aia (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Valentin999

      La ce raporteaza INS e inclusa si munca la negru.
      INS obtine datele astea statistic, interogind ~20.000 de gospodarii alese in asha fel incit sa fie reprezentative pentru toate categoriile sociale/educationale/szonale, etc. E ca un sondaj de opinie, doar ca in loc de 1000 de persoane, intervieveaza 20.000.

      Si daca vrei sa vezi cit e munca la negru faci diferenta intre numarul de angajati declarati de guvern si numarul de angajati declarati de INS
  • +1 (1 vot)    
    este groaznic! (Vineri, 30 octombrie 2015, 10:40)

    Cristioan [utilizator]

    O rata a somajului sub 10% nu este de speriat, dar ce mi se pare absolut cumplit este ca ion ilici va fi reales in vecii vecilor, bazinul electoral al pedesereului este imens:
    " Populatia inactiva de peste 15 ani este de 7,53 milioane, din care circa 2 milioane sunt in varsta de munca"

    cu cine credeti ca voteaza toti acestia care nu muncesc?!
    • 0 (0 voturi)    
      mmm (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

      Dupa cum s-a vazut la ultimele prezidentiale, o parte importanta voteaza cu cine le zic rudele de afara care le trimit bani lunar.
      Problema acum e ca alternativa la ilici (ma refer la PNL) nu pare sa aiba mai nimic diferit de PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Se rezolva usor (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:15)

    AdrianBorza [utilizator]

    Solutiile pentru somaj sunt simple: se mareste salariul minim pana cand nimeni nu mai face angajari si se fac disponibilizari, iar pentru cei care nu muncesc se maresc ajutoarele sociale ca sa nu le vina ideea de a munci. Suntem pe calea cea buna.

    Oups! Stai, parca asta mareste somajul, nu? Dar noi totusi marim salariul minim si dam ajutoare celor care nu muncesc, cum incurajam pe cineva sa isi caute de lucru?
  • 0 (0 voturi)    
    roadele DNA (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:18)

    millenium [anonim]

    Acummculegem roadele ,asa se intampla cand oameni de afaceri sunt inchisi cand se creeaza teroare intre oamenii de afaceri cinstiti.