AUDIO Isarescu, despre protestul anuntat pentru luni in fata Bancii Nationale: Daca au cereri in clar, vom incerca sa dialogam cu dansii cat mai civilizat, facand efortul sa nu fim extrem de tehnici

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 13:08 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"Daca au cereri in clar, vom incerca sa dialogam cu dansii intr-o maniera cat mai civilizata, noi facand efortul sa nu fim extrem de tehnici, adica sa coboram pana acolo unde se poate,  fara a vulgariza explicatiile, discutiile si limitele pe care le are BNR. Atunci cand am avut conferinta de presa pe tema creditelor in valuta in general si a celor in franci in particular, deviza noastra a fost sa informam corect dam informatie de buna calitate in mod echilibrat. Asa vom proceda si de aceasta data", a spus luni guvernatorul BNR Mugur Isarescu, intrebat cum va gestiona protestul anuntat pentru luni dupa amiaza de catre o parte a clientilor bancari nemultumiti.

Initiativa protestului a venit duminica dimineata din partea avocatului Gheorghe Piperea, intr-o postare pe Facebook.

Asculta mai jos declaratia de luni a Guvernatorului:





Citeste mai multe despre   











13241 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    Niste idei de discutie. (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Abuzul bancilor asupra celor care au luat credite in perioada de boom abuz posibil prin nereglementarea bancilor de catre BNR este similar cu incendiu Colectiv.
    La fel cum Piedone si-a dat demisia ca nu a reusit sa previna incendiu de ce domnul Isarescu nu-si da demisia pentru ca a permis acel incendiu cu creditele luate de romani?
    • -3 (19 voturi)    
      Stimate Oarecare (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:33)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Daca era un simplu incendiu nu se intampla nimic. Demisiile si dosarele penale si tot ce vezi sunt pentru ca AU MURIT OAMENI.
      Deci, care e numitorul comun, ca eu nu-l gaesc ?
      • +8 (20 voturi)    
        Si din cauza bancilor mor oameni Adevaratul satani (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:50)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        Fie ca se sinucid, asa cum am aflat in presa de zeci de cazuri, fie ca se sting, mai incet, dar mai dureros, din cauza saraciei.

        Caz concret, pentru un credit marunt de 3000 Euro de nevoi personale, nu ipotecar, dupa ce banca a schimbat pagina din contract cu dobanzile, dupa 6 ani de plata a ratelor, a incercat de doua ori sa obtina o executare imobiliara!. Asta e adevaratul satanism!
        • -6 (8 voturi)    
          asta e problema lor. (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Cine i-a pus sa se indatoreze la limita (sau chiar peste)? Datornicii la banci au luat bani cu imprumut si nu mai pot sa-i dea inapoi.
          • +2 (10 voturi)    
            chiar asa? (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:04)

            tepesvoda [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            Daca as merge pe logica ta de tamp am spune ce au cauta tineri in club atunci? Cum Piedone raspunde de ce s-a intimplat in sectorul sau asa si Isarescu raspunde ce e in sectorul sau. Ce a facut Isarescu cu 20 miliarde de euro luate imprumut de la FMI? A dat la banci sa le salveze de la faliment. Domnule tamp erau si bani tai.Dar tu esti din ala daaaaaaaaaa
            • -5 (7 voturi)    
              Isarescu a protejat sistemul financiar romanesc (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:46)

              Creator [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

              Si a facut-o exemplar !

              Daca nu erau masurile BNR arem in rahat acum.

              Da, a salvat bancile de la faliment, dar daca nu erau salvate ajungeam ca in Grecia sa luam cate 50 de lei pe zi, sau mai rau ajungeau sa dea faliment si era dus dracului tot sistemul financiar.

              Si da, a protejat moneda de atacurile speculative, si nu a ajuns euro 6-7 lei cum toti analistii straini prevedeau.

              Sa vezi atunci cum bubuiau ratele la banci.

              Din pacate, unii dintre voi analizati superficial lucrurile si nu va dati seama de implicatiile macro economico-politice !
              • +1 (5 voturi)    
                Sacrificind o parte a populatiei Pe cei mai saraci (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:31)

                D-or [utilizator] i-a raspuns lui Creator

                Iar acest sacrificiu nu a fost util economiei sau cursului Euro, ci doar a generat profituri imense bancilor straine, profit care a fost scos din tara.
            • -2 (2 voturi)    
              Eu zic (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:28)

              Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

              sa va duceti la rudele celor morti sau raniti in clubul Colectiv, sa le spuneti ca e aceeasi problema si sa-i rugati sa va ajute, sa vina cu voi la protestul din fata BNR. Sunt sigur ca vor fi de acord cu voi.
            • 0 (4 voturi)    
              Siguuuurrr (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:59)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

              ca doar tinerii aia au semnat contract cu clubul cum ca daca ia ceva foc fiecare e pe barba lui... Logica ta de asistat cariua tre sa vina tatuca statul sa-i rezove toate prostiile, ca el nu-i in stare sa isi asume ce semneaza, logica asta deci, n-are nici o treaba cu niste copii care se duc la un concert rock si iau foc. ..

              Cit despre aberatiile tale de uslamist cu FMI, la intrebarea ce- a facut BNR cu cei 20 de mld imprumutati de la FMI, care de fapt au fost 10, da' pentru manelisti se accepta si 20, raspunsul e simplu: i-a dat inapoi din rezerva BNR, unde au si ajuns. Si in acelasi timp rezerva BNR a crescut de la 21 la 32 mld eur. Pe cifre, nu pe manelisme de la gidea & co.
          • 0 (2 voturi)    
            altfel nu rezista, ai grija sa nu tocesti pixul (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:29)

            argeta ion [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            ar fi bine sa scrii parerile tale nu ale altora
            • 0 (4 voturi)    
              pai pe-ale mele le scriu (Luni, 9 noiembrie 2015, 18:08)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui argeta ion

              Nu toti cei care nu injura la isarescu sunt sclavii finantelor mondiale, ale imperialismului putred si ale capitalismului de cadent. In tarile cu apa calda fiecare individ isi asuma ceea ce semneaza, nu da vina pe tatuca statul ca nu i-a spus ca nu e bine sa ia credit... Dar la noi asha e romanul verde, mindru ca e roman: cum face cite-o prostie se duce repede al tatuca si-i cere sa anuleze contractul, ca el saracul nu stia sa citeasca si a semnat pe NV.
      • +5 (15 voturi)    
        Numitor comun. (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:00)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        Cati oameni nu s-au sinucis in criza pentru ca nu au mai putut plati ratele? Erau anunturi zi de zi. Daca adaugi si sinuciderile care nu au ajuns in presa sigur duce la mai multi morti decat in clubul Colectiv. Iata deci numitorul comun!
        • -3 (11 voturi)    
          pai (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          S-or fi sinucis si de pe la caritas, si de pe la FNI, sunt probabil si oameni de afaceri care se sinucid pentru ca ajung la sapa de lemn, inclusiv bombonel a incercat o sinucidere in git. Da' asta e optiunea fiecaruia. Aici au luat foc niste copii care voiau sa participe la un concert rock, nu sa se sinucida.
          • +5 (9 voturi)    
            DRAGA 1477 (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:02)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            gandesti parca ai fi in acel an , isarestii, oltenii, croitorii plus cucuveaua lui isarescu au mintit 25 de ani si si-au tras venituri exorbitante, traind ca nababii conf, unor legi facute de ei pentru ei. Ce dracu parca nu traiesti in Romania. Daca luam noi toti masuri , iesind in strada, organele de represiune ne bateau ca pe vremea securitatii.
            • 0 (6 voturi)    
              mai mopsica (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:03)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

              Faptul ca unii au furat nu inseamna ca facem revolutie si nu mai platim creditele la banca. Si nu-l amesteca pe Isarescu cu politicienii, ca pinacu n-ai auzit de vrun smen pe la BNR, desi are in vistierie vro 30 mld de euro si a dus rezerva valutara a tarii la mult peste ce au toti vecinii raportat la pib.

              Tragedia de la Colectiv nu inseamna ca toti ne putem rezolva prostiile personale dind vina pe altii...
        • -4 (6 voturi)    
          Anunturi zi de zi ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:56)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          OK, spuneţi dvs. câţi ?
          • +1 (3 voturi)    
            Adr (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:15)

            chris [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

            Cam cati vrei ai vrea tu?! Numele de Emanuel Oprănescu sau Adrian Preda iti spun ceva? Familia uneia dintre victimele de la Colectiv avea credit in franci. Sunt multi altii care au ars pe interior, salbaticilor!
            • -2 (4 voturi)    
              Ei da (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:30)

              Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui chris

              Voi care puneti semnul egal intre cele doua sunteti civilizati foarte.
      • +9 (17 voturi)    
        Raspuns? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:01)

        well [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        dar cati oameni nu au murit dupa ce nu au mai putut sa-si plateasca ratele, pe fondul "hotiei" bancilor, "supravegheati" de BNR? BNR nu inseamna cumba Banca Nationala a Romaniei?
        • -9 (13 voturi)    
          Ce inseamna hotie? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:55)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui well

          I-a luat banca cu arcanul de pe strada si i-a obligat sa ia credite sub amenintarea pistolului? Daca BNR inasprea atunci conditiile de creditare, citi din cei care azi urla la BNR ar fi tipat ca BNR e prea conservatoare si nu lasa oamenii sa se imprumute?

          Nu stiuau ce contract au semnat? Nu era acolo stipulat clar ce dobanzi datoareaza? I-a pus cineva sa aleaga creditele in franci cind se puteau imprumuta in euro sau lei? Da' asha e romanul "mindru ca e roman", ia credit fara sa-i pese de conditii, iar dupa ce nu mai e in stare sa plateasca de vina e banca nationala ca a lasat bancile sa dea credite.
          • +6 (8 voturi)    
            Dobanda de referinta interna care se afiseaza la s (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:01)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Asta e culmea horiei. BNR a permis bancilor sa foloseasca ca dobanda de referinta o "rata a dobanzii de referinta interna care se afiseaza la sediile bancii".

            Daca bancile isi pot auto-stabili rata de referinta, atunci care mai e rolul BNR? Nu BNR e singura institutie care stabileste dobanda de referinta? Nu erau aceste dobanzi ilegale prin definitie, nule prin efectul legii?

            A urmarit BNR modul in care aceste rate dereferinta interne erau stabilite si cum variau?
            De exemplu, o banca isi mentine inca aceasta rata la 18,5% si DAE 28%, pentru clientii vechi, desi pentru clientii noi ofera credite similare cu DAE 8.5%.
            • -2 (4 voturi)    
              Repet (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:08)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Cine te-a pus sa iei de la banci care isi calculau dobanda dupa cum voiau? BRD cel putin dadea credite doar cu dobanda = euribor + x%. Da' erau mai scumpi, mai rigurosi la veniturile acceptate, mai retinuti in evaluarea imobilului. Era mai simplu la BCR unde cu o ciocolata la domana de la ghiseu se trecea brutul in loc de net, nu?

              Ce trebuie si ce nu trebuie reglementat e tot timpul discutabil, dar nu BNR e principalul vinovat ca unii au luat credite in orice conditii...

              Cit despre dobanda de referinta, BNR stabileste care e ROBOR-ul, facind media tranzactiilor dintre banci in ziua respectiva, atit. Euribor e media pe piata euro, libor e media tranzactiilor dintre bancile elvetiene. Deci in final piata stabileste indecsii astia, nu Isarescu.
          • 0 (4 voturi)    
            n-ai cu cine.. (Luni, 9 noiembrie 2015, 23:03)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            astia sunt toti convinsi ca e dreptul lor din nastere sa primeasca bani de la banci ca sa-si cumpere case si tot dreptul lor din nastere sa dea banii inapoi doar daca ii au, doar daca e cursul favorabil, doar daca e soare in ziua de rata etc.. nu le-a tremurat mana cand au semnat imprumutul, nu le-a tremurat mana cand au primit cheile la o casa pe care nu si-o permiteau, nici macar dupa 2008 nu au inteles marea ironie - ca ei sunt singurii vinovati pentru ca au acceptat preturi umflate cu pompa.. ca apartamentele alea nu meritau banii, dar ei au acceptat pretul fara sa-i oblige nimeni. hidrogen din belsug.. hidrogen si..
        • -3 (3 voturi)    
          Am vazut mai sus ca doi (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:32)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui well

          Cu toate ca un coleg de-al tau dadea de inteles ca unul pe zi, se pare ca doar doi. Valabil si pentru tine, sa ceri ajutorul rudelor de la Colectiv. Sunt sigur ca vor veni cu totii in fata la BNR.
    • -7 (13 voturi)    
      Serios? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Deci daca tu mergi la piata si-ti cumperi cartofi stricati vinovat e administratorul pietei?

      Ati inceput toti gigeii care au luat credite fara sa se uite la contractele semnate sa profitati de moartea tinerilor alora???

      Nu dorele, nu e nici pe departe la fel, tu cu banca ai semnat un contract de credit in care era clar stipulat ce drepturi si obligatii are fiecare parte. Ca erai prea doritor de a obtine bani in oriceconditii, ca nu te-a interesat pozitia de forta pe care si-o rezerva banca, ca ai fugit dupa credite ieftine si obtinute usor, cind pe piata erau si din alea cu dobanda calculata ca euribor + x% (de ex brd) dar care erau mai scumpe, asta tine de propria ta prostie.

      Pe cind baietii aia s-au dus la un concert rock unde nu au semnat nici un contrat care sa le stipuleze ce pericole ii asteapta, desi statul avea obligatia legala sa verifice siguranta localului. Nu amesteca cele doua situatii ca nu e nici o asemanare intre dorinta ta de a obtine bani rapid si ieftin cu tragedia de la colectiv.
      • -3 (7 voturi)    
        Nu ai cu cine (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:37)

        Creator [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        iti pierzi timpul cu unii care nu au nici cunostinte minime de economie, si cand o dau in bara tipa ca au fost inselati.
  • +17 (21 voturi)    
    Cum ati permis DAE 28-30%? (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:33)

    D-or [utilizator]

    Aceleasi banci care in vest practicau DAE 6%, in Romania practicau DAE 28-30% cu regulile aprobate de BNR. Bancile erau lasate sa cistige oricit sub pretextul ca virau impozit pe profit si statului roman. Dar acest impozit se calcula dupa ce se efectuau de catre banci cheltuieli faraonice si salarii pe masura. Impozitul obtinut de stat a fost obtinut prin pauperizarea pe termen lung a cetatenilor, in multe cazuri, a celor deja saraci.
    De ce nu a protejat BNR populatia?
    • -8 (16 voturi)    
      De prostie (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:59)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      nu te poate proteja nimeni.
      • +8 (10 voturi)    
        De prostire, nu prostie. (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:12)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Prostire sistematica, coordonata. Prostia nu exista, doar neputinta pentru victime, doar interes pentru profitori.
    • -5 (15 voturi)    
      la DAE 30% (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:00)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      lumea dadea spaga sa li se analizeze dosarul mai repede....

      ce ai fi vrut sa faca BNR...? cererea regleaza oferta.
    • -7 (13 voturi)    
      Da' cine te punea tataie sa iei credite cu 28% (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Si acum exista provident de unde iei cu 100%. De vina e BNR sau prostia ta? Dobanda o stabileste piata, nu BNR... Plus ca nu vad ce treaba are BNR cu salariile si impozitele... alea sunt atributul fiscului. Da' tu probabil esti din aia care cinca dau vina pe presedinte ca e scumpa piinea....
      • +2 (4 voturi)    
        inca mai crezi in piata ? naiv :) (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:33)

        alciduta [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        inca mai crezi in piata ? naiv :)
        • -2 (6 voturi)    
          Pai bineinteles (Luni, 9 noiembrie 2015, 18:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alciduta

          De ce n-ash crede? Te-a pus cineva sa te imprumuti? Uite de exemplu azi, se iau credite ce 5-6% DAE. Si asta pentru ca bancile stau pe un sac cu bani eiftini si nu au cui da credite. Cind tot romanul se bulucea la luat credite in orice conditii si fara sa-l intereseze de dobanda, ci doar de cit de repede se aproba dosarul, normal ca bancile tineau preturile sus.

          Da' pentru unii e mult mai convenabil ca in loc sa-si asume prostia pe care au facut-o sa dea vina pe conspiratii mondiale ... ca doar orice roman care se respecta nu e niciodata vinovat. tot timpul altii sunt de vina pentru toate rateurile lui din viata.
    • 0 (2 voturi)    
      in vest nu e ca in est.. (Luni, 9 noiembrie 2015, 23:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      bancile alea cu DAE 6% erau cumva in tari cu moneda stabila, cu economie dezvoltata, capabila sa absoarba socuri financiare?

      singura metoda prin care BNR putea sa va protejeze era sa va dea peste maini cand va duceati la banca sa semnati contractul de credit. ca pe niste copii fara discernamant. ca ciobanul care isi mana oile la pasune...

      era DAE 6% pentru ca la ei populatia nu se astepta sa fie tratata ca o turma de oi. fiecare cu neuronii lui.
  • -6 (16 voturi)    
    Cea mai mare prostie (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:47)

    Bogdan [anonim]

    BNR este de vina ca romanii au luat credite in monede instabile? Cea mai mare prostie de pe lume -- au luat credite "ieftine" ca dobanda si s-au expus volatilitatii cursului bancar.

    Daca bancile dadeau bani in conditii asa proaste, de ce au mai luat credite? Era obligatoriu oare sa isi cumpere apartamente la supra-pret?

    Daca eu imi cumpar acum o Dacie cu 100.000 EUR, e ok sa dau in judecata statul pentru ca l-a lasat pe vanzator sa isi vanda marfa cu pretul ala? Nu sunt eu de vina ca am agreat sa fac tranzactia respectiva?
    • +11 (13 voturi)    
      Da, si BNR are o parte din vina (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:10)

      gigelache [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      BNR e de vina ca a lasa bancile sa modifice dobinzile si clauzele cum au vrut ele.

      Tot BNR s-a opus punerii in lege ca daca o clauza este dovetita in justitie ca abuziva aceasta sa fie scoase din toate contractele.

      Tot BNR (prin Mugur Isarescu) a luat parte bancilor cind s-a pus problema impartirii poverii creditelor.
    • +4 (6 voturi)    
      Adica nu aveam dreptul la un sistem bancar? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:22)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Intrucit nu existau oferte mai mici, spui ca noi nu mai aveam dreptul sa luam un credit pentru vreo urgenta?
      Sau crezi ca existau si case ieftine?
      A fost gindit si coordonat boom-ul.
      • -4 (10 voturi)    
        da (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:01)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        totul a fost o conspiratie mondiala ca sa-si ia dorel casa scumpa si sa nu mai poata da banii inapoi...

        Cine te obliga sa-ti iei casa in perioada aia? iti spun eu cine: dorinta de imbogatire rapida si fara efort. Visul umed al romanului, sa dea lovitura. Exact cum s-a intimplai si la caritas, si la fni, si la toate tepele de dupa revolutie.
        • +3 (7 voturi)    
          Vezi ca stii? (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:36)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Poate Dorel nu si-a luat casa. Poate Dorel avea de facut o operatie sau o ingropare, sau de platit o datorie sau o sulta. Poate Dorel nu putea face altfel. Poate Dorel nu avea de unde alege. Sau poate Dorel nu mai putea sa stea cu chirie. Poate Dorel voia o familie. Poate Dorel trebuia sa creasca acei copii care sa plateasca pensii. Sa-l omorim pe Dorel.

          Oricum, stii ce inseamna "intelegere orizontala"?

          E atunci cind concurentii se inteleg sa ridice toti preturile sa-i jupoaie de dorei. Si asta se urmareste si se pedepseste crunt. Si asta era datoria BNR, cea care a avizat tot felul de comisioane si asigurari.
          Cind o bursa fluctueaza prea tare, se inchide temporar pentru a proteja firmele. Pe cetateni cine trebuia sa-i protejeze?

          Se pare ca nu stii inca tot. Nu stii ce inseamna saracia, ca e un cerc vicios, ca cei prinsi in el nu mai au cum sa iasa, ca nu-si pot proteja sau recupera nici putinul pe care-l mai au, ca bulgarele devine avalansa...
          • +1 (5 voturi)    
            gresit (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:15)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Faptul ca Dorel voia o familie nu insemna ca trebuia neaparat sa-si ia un apartament indatorindu-se cu 50% din venituri pe 30 de ani. Putea sa stea foarte bine in chirie, sau sa-si ia ceva mai ieftin. Se pot creste copii si in chirie. Plus ca nu spune nimeni sa-l omorim pe Dorel. Ci doar ca Dorel trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru propriile decizii, nu sa dea vina pe altii pentru ce-a semnat. Dorel putea merge la BRD si lua credit cu euribor + x%, da' era mai bine la alea grecesti, ca te calificai la o suma mai mare.

            Cit despre "intelegere orizontala", denumita practici anti-concurentiale, aici exista o institutie numita consiliul concurentei care se ocupa de asha ceva. BNR se asigura doar ca normele in vigoare se respecta, nu are treaba cu practicile anti-concurentiale.

            Si eu am vrut sa iau un credit in 2008, da' cind am fost la ING si mi-au prezentat formula la dobanda lor, le-am zis la revedere. Desi intimplator ING n-a marit dobanzile aproape deloc. Iar la celelalte banci dombanda era prea mare, asha ca am mai asteptat.
            • +1 (3 voturi)    
              Concret. Banca mi-a schimbat pagina din contract (Luni, 9 noiembrie 2015, 18:20)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              M-am imprumutat in LEI cu 3.5pct peste rata dobinzii de referinta a BNR. Dupa ce am luat banii, banca a schimbat pagina si a inlocuit dobanda de referinta a BNR cu cea proprie, interna, atunci inventata.

              De ce a permis BNR folosirea in contracte a unor dobanzi INTERNE de referinta, in fapt inopozabile tertilor?

              De ce nu a verificat modul de calcul si variatie?

              A fost si este inca ticalosie asumata din partea BNR.
              • 0 (2 voturi)    
                Pai... (Luni, 9 noiembrie 2015, 21:27)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                De ce nu ai citit contractul de credit inainte de a-l semna? Sau de ce n-ai apelat la o banca care avea stipulat in contract robor+x%? Pentru ca era mai scump?!? In primul rind vinovat esti tu, care ai semnat ca primarul.
              • 0 (0 voturi)    
                cum a schimbat pagina?.. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:05)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                ti-a luat si exemplarul tau de contract si a schimbat pagina si acolo?..
                • 0 (0 voturi)    
                  Mi-a dat alt contract semnat si de banca (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:56)

                  D-or [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Prima data am semnat eu, cu dobanda de refrinta a BNR +3.5%. Nu aparuse Robor. Nu mi-au dat o copie a contractului. Dupa ce am luat banii, mi-au dat contractul semnat si de banca, dar cu prima pagina schimbata.

                  Nu am fost caz singular, asa s-a procedat in toata tara. Au fost multe procese pe aceasta tema. Era 2005.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu inteleg... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:01)

                    pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                    si tu, vorba aia, ai semnat ca primaru'!?.. nu ti-au dat o copie a contractului?.. e jaf la drumul mare, dar e jaf cu consimtamantul victimei. cum demonstrezi in instanta ca tu ai citit alt contract?
                    ce vina are BNR aici? ce trebuia sa faca BNR? sa stea dupa umarul tau sa vada daca ti-ai luat in primire exemplarul? sa te trimita la scoala sa inveti ca nu lasi nimanui copia ta de la contract? nici macar "banca" aia ca institutie nu poate fi considerata vinovata, doar angajatii care au modificat contractele. dar cum demonstrezi?...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Iar banca era... BCR, corect (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 11:33)

                    bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                    Asta e intr-adevar magarie si se rezolva relativ usor in instanta. Dar... am o intrebare: nu se semna contractul pe fiecare pagina? Acum se semneaza fiecare pagina, tocmai ca sa nu se poata inlocui ceva. Ca daca se semna, poti sa-i dai in judecata si pentru falsificarea contractului, si e caz penal.

                    Oricum, practica asta a semnarii contractului fara ca in exemplar sa ramana la tine pare fantasmagorica in 2015....
                  • +1 (1 vot)    
                    Si inca ceva (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 11:34)

                    bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                    Asta in mod clar nu e vina lui Isarescu... Oricine face asha ceva e pasibil de acuzatia de inselaciune
    • +6 (8 voturi)    
      Si inca un motiv (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:29)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Tot BNR prin Mugurel Isarescu a pledat in fata FMI pentru neintroducerea falimentului personal care va intra totusi in vigoare pe 26 decembrie 2015 spre disperarea lui si stipuleaza:daca sunt executari silite incepute, acestea se suspenda odata cu declansarea procedurii de insolventa pentru persoanele fizice;
      se stopeaza acumularea de dobanzi si penalitati pentru intarzierea la plata;
      sunt protejate persoanele fizice, debitori de buna credinta;
      toate creantele devin lichide si exigibile;
      toate actele unilaterale ale debitorului (imputerniciri/mandate acordate) nu mai produc efecte;
      se asigura un echilibru intre interesele debitorilor, persoane fizice, si cele ale creditorilor.
      • -3 (5 voturi)    
        pai si rezultatul care va fi? (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:03)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        Ca se vor mai da credite doar cu dae 15%. ca sa-si poata scoate banca banii.
        • +5 (7 voturi)    
          Cu ce judeci tu? (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:52)

          CristianPirvu [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          E dreptul oamenilor sa-si primeasca banii furati de banci, ca urmare a clauzelor si comisioanelor abuzive! Sau vrei sa furi si tu... asa... mai ieftin?! Asa v-a invatat pe voi Moise? Nu-i frumos!
          • -1 (5 voturi)    
            pai asta se stabileste in justitie (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:18)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CristianPirvu

            Dai banca in judecata, si vezi ce iese. Eu nici asha nu-s de acord de pricipiu, ca daca banca stia ca tie nu-ti convine comisionul respectiv, marea dobanda. Da' in fine, daca justitia zice ca asha trebe facut, nu se discuta. Dar in rest... ce e aia banii furati? Cine i-a pus sa semneze contracte de credit fara sa se uite la dobanda si alte alea???
  • +11 (17 voturi)    
    .. (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:49)

    Stefan [anonim]

    "noi facand efortul sa nu fim extrem de tehnici" - Adica ne coboram la nivelul vostru bai fraierilor care nu stiti cu ce se mananca finantele. La cat a ajutat BNR-ul toate bancile din romania si a lasat toti romanii sa se bata singuri cu ele ma intreb cine e "actionar majoritar" la BNR.
  • +9 (17 voturi)    
    Dumnezeu (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:01)

    Corina [anonim]

    Va incerca sa nu fie prea tehnic cu oile sale.
  • +8 (10 voturi)    
    CUM SE POATE ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:25)

    balint gyorfi [anonim]

    1. Ca BNR sa nu ia nici o masura, sesizata fiind de zeci de ori cu faptul ca bancile/IFN/soc.de leasing ce isi executa silit clientii nu au inregistrate facturile si pagubele, la cate 5-8 ani distanta de anul in care se presupune ca a fost creat prejudiciul !!!
    Eu, care sunt impuscat de Fisc in secunda 1, minutul 1, daca nu am inregistrarile corecte
    2. Cum poate un judecator corect si inamovibil sa incuviinteze o executare silita fara aceste inragistrari de mai sus ... ?
    3. Cum e posiobil ca judecatorii sa aiba dobanzi la credite de 1,75-2,20 % ? Si sa se mai si judece pe discrminare (vrand sub 1 %) si pe clauze abuzive ?

    PS Astia inamovibilii, de la anu', vor plati si ei CAS, CASS, malpraxis, impozit, ... ? N'asa?
    • -4 (6 voturi)    
      cum se poate... (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui balint gyorfi

      1. IFN-urile si leasingul nu-s sub jurisdictia BNR.
      2. bancile nu au inregistrate facturile ca ce? Banca are un contract cu tine prin care te imprumuta cu suma x, ce factura sa aiba?
      • 0 (2 voturi)    
        ce inseamna jurisdictia BNR? (Luni, 9 noiembrie 2015, 19:19)

        balint gyorfi [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        1. Registrul General I.F.N. - uri * Leasing financiar , active
        www.bnr.ro/files/d/RegistreBNR/ifn/.../registrul_general_ifn_active_h.ht...
        30 oct. 2015
        Puneti mana si cititi, nu mai scrieti de pe zidurile de la WC
        - "IFN-urile autorizate de catre BNR vor fi inscrise, ca si pana acum, intr-un registru general, urmand ca in situatia in care depasesc anumite praguri sa fie inscrise intr-un registru special tinut de BNR; din acest punct de vedere, este de subliniat faptul ca IFN-urile inscrise in registrul general vor putea:..."
        2. daunele se refereau la banci
  • +7 (9 voturi)    
    Dumnezeul (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:21)

    chris [anonim]

    Dovada ca puterea conduce omul catre aroganta. Pentru Isarescu, imaginea lui Dumnezeu a fost inlocuita de o oglinda.
    Ce facem cu cei care inca i se inchina, prada propagandei bancare? Tehnica invinovatirii si umilirii victimei este instrumentul folosit pentru evitarea constientizarii unei probleme, a cautarii solutiilor si, de ce nu, asumarii responsabilitatii.
    Suntem ultima tara care nu a gasit o solutie legislativa la problema francului elvetian. In vreme ce Croatia si Polonia adopta masuri pentru protectia consumatorilor, a propriilor cetateni, noi suntem, nu-i asa, polul liberalismului, asa cum il definesc bancherii, pentru a masca minciuna si inselatoria.
    Romania, tara cu institutii corupte si incompetente...
  • -5 (5 voturi)    
    iar (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ai aparut, psihopatule, du-te si ia-ti pastilele.
  • +7 (7 voturi)    
    cosmin (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:55)

    Isarescu demisia [anonim]

    BNR - vinovat de creditele in CHF ....
    PSD-ul de nelegiferare - practic a ascuns legea in sertar.
    E timpul sa platiti sacalilor - dosarul DNA e pe drum - vor cadea capete din BNR asta e clar.
    Diferenta dintre CHF-ul de afara imprumutat si CHF-ul acordat de catre banci. Multe practic au acordat in lei sau euro si acoperirea a fost efectuata din lei sau CHF. Vom cere daune morale la banci pentru inselaciune si tranzactii de tip speculativ pe curs.
  • -1 (7 voturi)    
    Cerere. (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:03)

    Moneda [anonim]

    In clar . 1 . Isarescu la pensie .2. Adoptarea euro in termen de sase luni , termen absolut fezabil . Dupa asta , BNR se va reforma , ca vrea , ca nu vrea .
  • +6 (8 voturi)    
    Capital Romanesc (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:19)

    nicu_dicu [utilizator]

    Ar tebui sa lamureasca de ce nu mai exista nici o banca romaneasca. Unde e CAPITALUL ROMANESC?
    • +4 (6 voturi)    
      Sacalii (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:58)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui nicu_dicu

      Pentru ca sacalii din BNR au luat comisioane la vanzare si au supus actionarilor directorate pe salarii de zeci de mii de euro sa le puna pe butuci...
      Asa au inteles ei sa sustina bancile romanesti nenorocindu-le..... le-au confiscat de la patronii romani sa le vanda pe nimic, dar va veni plata si va fi dureroasa. Practi i-au scos din asa care au construit-i si i-au obligat sa le vanda pe nimic. Bravo Isarescu inca odata.
  • +2 (6 voturi)    
    DEMISIA!!! (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:45)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Vremea dialogului a trecut! Nu mai merge cu trageri de timp, praf in ochi si "tinut de sase" la furtul romanilor de catre banci! DEMISIA Isarescu!
  • +2 (8 voturi)    
    Greu sa ganditi (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:51)

    marc [anonim]

    Vad pe aici niste comentarii din partea unor romani solidari si dastepti, nu-i asa, cum le sade bine.
    Ceva de genul:
    - "de ce au intrat oamenii in banci, nu i-a obligat nimeni...", seamana cu recentul "ce cautau tinerii la spectacol'
    - "le-au placut francii", un fel de "le placea muzica rock sau... satanica"
    -"de ce nu si-au luat avocat cand au semnat" echivaleaza cu "de ce nu si-au luat un pompier".

    Si asa mai departe. Pe unii chiar nu-i doare capul. Nu ar avea cum.
  • +2 (4 voturi)    
    Coboara printre noi! (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:06)

    AlbuZahar [utilizator]

    "Daca au cereri in clar, vom incerca sa dialogam cu dansii intr-o maniera cat mai civilizata, noi facand efortul sa nu fim extrem de tehnici, adica sa coboram pana acolo unde se poate, fara a vulgariza explicatiile, discutiile si limitele pe care le are BNR"

    1. Cererile celor care protesteaza au fost trimise in scris inca din Ianuarie 2015. BNR stie foarte bine cine sunt cei carora le-a spus "Ai semnat, plateste!" (ulterior institutiile judecatoriesti le-au dat dreptate debitorilor. BNR nu si-a cerut scuze)

    2. De ce nu iese BNR sa spuna ea ce a gresit si pentru ce ar trebui sa raspunda in fata legii, alaturi de bancile creditoare CHF? (asta ca sa nu mai strige oamenii degeaba)

    3. De ce nu recunoaste Guvernatorul ce a gresit? Oricat de tehnic vorbeste, sunt sigur ca o sa fie inteles!
  • -3 (9 voturi)    
    Stau si ma intreb (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:30)

    un curios [anonim]

    Oare toti cei care comenteaza pe aici sunt doxa in risk management si politici monetare sau sunt doar comentati asa sa va aflati in treaba? Cand veniti si strigati "Jos Isarescu" inteleg ca aveti si o idee despre cine ar trebui sa vina in locul lui. Si nu, un doctorat pe economie in SUA nu e suficient. V-ati gandit vreodata cam ce trebuie sa stie o persoana care se afla intr-o asemenea pozitie? Presupun ca aveti cunostinte extrem de detaliate despre situatia economica globala si locala din 90 incoace de faceti comentarii cu asemenea lejeritate.

    Desigur, cand o tara se scufunda incet in datorii e usor sa arati cu degetul la cel care administreaza banii. Dar v-ati gandit unde eram noi acum daca era altcineva in locul lui? V-ati gandit cam ce se intampla cu leul daca BNR permitea dobanzi lejere in perioada boom-ului imobiliar? Aruncati un ochi peste ocean si vedeti cam ce s-a intamplat cu toti cei care au avut credite (si au fost multi, enorm de multi). Ganditi-va cam cat de f***ti eram noi acum daca puteam lua credite asa de usor.

    Intelegeti un lucru, BNR nu e dator sa-l invete sa se intinda cat ii e plapuma cand ia un credit. BNR are grija ca moneda nationala sa nu se duca dracului, cand in tara nu se produce mai nimic, si cam atat. Banii nu cresc in copaci. Sincer, sunt surprins ca inca suntem pe linia de plutire avand in vedere ca nu producem mai nimic, si nici nu ploua cu investitii externe. UE mai nu se pune in genunchi sa terminam coridorul 4 ca sa deschidem Portul Constanta catre vest. Noua ne trebuie Comarnic - Brasov. Banui ca pentru asta tot Isarescu e de vina.
    • -4 (8 voturi)    
      lasa-i (Luni, 9 noiembrie 2015, 18:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui un curios

      n-ai cu cine vorbi, cel putin jumatate sint troli sovietici care au tot interesul sa destabilizeze leul si deci romania, unii sint idioti utili, ca s-a umplut netul de tot felul de habernamisti neocomunisti de cind cu revolta, unii chiar psihopati notorii, ca sucivni ala, asa ca nu prea ai interlocutor.
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru postacii bancilor (Luni, 9 noiembrie 2015, 18:52)

    mik [anonim]

    Declaratie Isarescu, azi:"„Noi am privatizat marile bănci cu bănci străine. Ele au venit cu toate lucrurile bune, respectiv capital, management, credibilitate, dar au venit şi cu acest produs, creditul în valută, despre care puţini au crezut în 2006-2007 că ar putea fi atât de nociv." Cam arata a recunoastere...
  • +2 (6 voturi)    
    La pensie! (Luni, 9 noiembrie 2015, 19:08)

    nic [anonim]

    Un ipocrit sinistru. Cunoaste cererile. Baga in fata trepadusii sa dea raspunsuri impertinente. Nu e capabil sa rezolve problema.
  • +1 (1 vot)    
    Din punct de vedere tehnic ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:58)

    AlbuZahar [utilizator]

    http://www.paginadebanci.ro/isarescu-vs-dumitru-ce-zice-guvernatorul-despre-evolutia-francului-elvetian/

    Francul elvetiam a avut un comportament "naravas". Cata tehnicalitate!! ... Poate cineva sa inteleaga ce zice? "Sa faca efortul a nu fie asa de tehic, sa se aplece atat cat se poate", sa auzim si noi!
  • -2 (2 voturi)    
    bascalie (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:44)

    anonimicus [utilizator]

    Pare a fi un protest pus la cale de un Colectiv de oameni ai muncii ...