Seful Fiscului despre sindicalistul care conduce protestele: Vasile Marica, mafiot imbracat in haina sindicalistului, veriga de legatura dintre grupurile de interese locale si cativa locotenenti personali ai sai

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 8:56 Economie | Finanţe & Bănci

Gelu Stefan Diaconu
Foto: Hotnews
"Vasile Marica, veriga de legatura dintre grupurile de interese locale si cativa locotenenti personali ai acestuia speriati de gandul ca nu-si mai pot negocia functiile prin carciumi, crede ca mai poate manipula opinia publica cu un protest impotriva modernizarii ANAF. Este sub demnitatea mea sa vorbesc cu un astfel de personaj, cu care nu voi negocia niciodata nimic, insa am datoria de a explica opiniei publice si angajatilor onesti din ANAF cateva lucruri", spune seful Fiscului, Gelu Stefan Diaconu, intr-un raspuns adresat sindicalistului Vasile Marica, cel care a cerut demisia lui Diaconu.

In mesajul sau, Diaconu explica faptul ca prezenta unui inspector de integritate la examenele de promovare reprezinta doar "extinderea unei practici folosite deja la supravegherea examenelor de la Antifrauda si ofera garantia ca promovarile nu mai sunt la cheremul lui Vasile Marica si al gastii acestuia, preocupati doar sa profite de pe urma unor functii publice".

Reamintim ca sindicatul Sed Lex, condus de Vasile Marica, a anuntat un protest pentru astazi impotriva lui Diaconu. Motivul declansarii protestului este o decizie a conducerii ANAF prin care la toate concursurile de promovare trebuie sa fie prezent si un angajat de la Directia interna de Integritate. Doi sefi regionali de la ANAF au refuzat sa se supuna deciziei, care ar fi insemnat o posibilitate mai mica de trucare a examenelor, si au fost demisi.

"Potrivit prevederilor legale, examenele sunt organizate de angajator, respectiv de directiile regionale, acestea avand personalitate juridica. Este adevarat ca interzicerea organizarii examenelor la nivel local, sub supravegherea fratiilor patronate de Vasile Marica, nu poate fi privita cu ochi buni de acest personaj care de 20 de ani paraziteaza sistemul vamal si fiscal, insa a venit momentul sa inteleaga pana si el ca nu mai poate trai la nesfarsit din spagi intr-o Romanie aflata in plina schimbare de paradigma. In esenta, acest personaj nociv pentru tot ce inseamna reforma administratiei, un profitor al miscarilor sindicale oneste, protesteaza impotriva eliminarii nepotismelor si impotriva oferirii unei oportunitati reale de promovare angajatilor ANAF merituosi, pentru a ramane in continuare conectat la robinetul banilor murdari", mai arata Gelu Diaconu in comunicatul citat.

"In ce priveste solicitarea demisiei mele din partea unui mafiot imbracat in haina sindicalistului preocupat de soarta adevaratilor functionari, am un singur lucru de spus: afirm public ca aceasta este la dispozitia noului prim-ministru la orice ora din zi si din noapte, asa cum a fost dintotdeauna. Intr-o tara civilizata, membra a UE, un parazit al sistemului nu va putea destabiliza niciodata o institutie fundamentala a statului roman" mai spune Gelu Stefan Diaconu, presedinte ANAF



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12249 vizualizari
  • +33 (33 voturi)    
    Toti sefii mafioti din sindicate (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:16)

    udar [anonim]

    NU doar Marica este un interpus...toti cei care conduc astfel de sindicate. Niste profitori lipsiti de bun simt si de scrupule...in toti acesti ani de cate ori au strigat jos coruptia din administratie ,jos criminalii din parlament, reformarea clasei politice? Niciodata ...doar mariri de salarii ...logic procentul din salariu pentru sindicat crestea si el si scarbosii de mafioti sindicali erau multumiti.Cand li s-a cerut sa dea socoteala de fondurile acumulate dea lungul anilor au sarit arsi ca le sunt atacate drepturile de sindicalisti. Au fost mana in mana cu psd-ul 25 de ani cand li s-a cerut de adrian nastase sa iasa in strada s-au conformat in secunda 2...cand a guvernat caracatita psd-ista nu s-a facut absolut niciun miting niciun protest! Ce dovada mai buna mai vreti ca sindicatele sunt la cheremul psd-ului..tradatori de neam! Sindicatele crimei organizate asta sunteti criminalilor!
    • +4 (4 voturi)    
      exemplu (Joi, 12 noiembrie 2015, 12:31)

      ass [anonim] i-a raspuns lui udar

      pai sa luam exempl Salajul. Acelasi director de 15 ani, cica fost ofiter se securitate, unde aceasi secretara a dir. gen., pe functie de vreo 20-25 de ani este lidera de sindicat pe tot Salajul. Unde acest personaj - secretara dir. gen. este angajatul de care se fereste toata lumea, deoarece stie tot ce misca in finantele salajene si are intrare directa la directorul mare. Directori se mai scimba, dar ea este vesnica. Iar lider de sindicat la Zalau este un fost sofer, ajuns "mare" inspector, fiind renumit ca "ciripitor" la sefii. El decidea cine primeste bilete de vacanta, cine ia stimulente, ce cadouri sa primeasca cu anumite ocazii anumite persoane, etc. Si ca fapt divers, el este maritat cu o alta secretara, pregatita in present pentru ai lua locul celel mai sus mentionate, care cam are varsta de pensie.
  • -13 (21 voturi)    
    Examen Antifrauda (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:21)

    Geoni Dumbrava [anonim]

    A venit timpul sa platiti domnule Diaconu pentru toate matrapazlicurile pe care le-ati organizat in institutia respectiva , incepand cu examenele de la Directia Antifrauda unde statistica nu minte.Acolo au intrat marea majoritate c u note intre 50-57,5 puncte la scris , in baza unui regulament promovat de guvern prin HG clocit de dumneavoastra impreuna cu domnul Chitoiu prin care la interviu au fost picati , de regula , cei meritorii cu note mari , nedându-le posibilitatea nici macar sa conteste rezultatul interviului.Ati auzit cumva de dreptul la aparare ?.
    • +3 (3 voturi)    
      Epurare (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:06)

      Nosferatu [anonim] i-a raspuns lui Geoni Dumbrava

      Geoni, cei cu notele mari la scris ( nu toti, evident) si care au picat la interviu , trebuiau sa pice , mai baiatule, mai ! Foarte multi "manjiti" , foarte multi "nepoti" pe care, cu legislatia actuala , era greu sa-i scoti din sistem. Doar reorganizand acest sector , asa cum s-a procedat acum 2 ani, s-a putut scapa de ei. Nu inseamna ca este meritul lui Diaconu sau al echipei sale. Ordinul a venit din alta parte. In fine, nu asta este pb Fiscului. Pb Fiscului ramane numirea directorului general de catre clasa politica, Diaconu nefacand exceptie.
      Si daca tot suntem la ora de dezvaluiri si intrebari ... Ce-ar fi sa ne explice dl Diaconu cum a reusit sa-si ridice hotelul din buricul Bucurestiului, din Iasi , Sinaia si care este legatura dintre dansul si dl Bogatu? Ceva restaurante ? Ce zice-ti , dle Diaconu, dezmititi sau nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns la comentariul unui admis pe pile (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:39)

        geoni [anonim] i-a raspuns lui Nosferatu

        Vorbesti in totala necunostinta de cauza.
        Habar nu ai de ce sa intamplat la examenele de care vorbesc !
        Iti dai cu parerea fara sa stii absolut nimic despre sistem. Probabil esti vreo unul din cerberii lui Gelu Stefan Diaconu sau vreun PNL-ist basit care vrea sa schimbe doar directorul ca sa calareasca sistemul.
  • +17 (19 voturi)    
    Mda, clar Marica e un ecscroc (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:21)

    Marius [anonim]

    Dar nu cred ca seful ANAF e curat ca lacrima. Iar despre eficienta ANAF ar fi de spus cateva cuvinte :

    1. Nu faci modernizarea ANAF speriind oamenii cu aparitii inopinante pe la targuri sau pe litoral.
    2. Daca vrei sa faci modernizare, incepi cu sistemul informatic simplificand orice inseamna contact direct intre contribuabil si functionari.
    3. ANAF nu e in stare sa trimita prin posta regularizarile pentru CASS de 3 ani de zile de cand le colecteaza ei. Deci statul pierde in fiecare an zeci poate sute de milioane de euro pentru sistemul de sanatate datorita unei incompetente incredibile a ANAF.
    4. Daca te duci la ANAF si vrei sa declari sume din alte venituri decat cele salariale (de exemplu castiguri obtinute pe bursa in strainate), pur si simplu te lasi bagubas datorita hartogaraiei imense pe care trebuie sa o depui. Este totul foarte complicat si chiar functionarii de la ANAF refuza sa-ti accepte declaratiile respective pentru ca nu stiu cum sa le incadreze.

    Cand ANAF o sa rezolve aceste probleme absolut ridicole, atunci o sa cred ca directorul ANAF e mai onest decat ecscrocul de Marica si ca isi doreste sa schimbe ceva in sistem.
    • -1 (3 voturi)    
      sa stii (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:40)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      in orice tara etatista cum sunt majoritatea in UE procedurile sunt greoaie si formularele multe. de aceea exista armata consultantilor si comisionul!.
    • -1 (3 voturi)    
      Mda (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:48)

      Mihaita Antisistem [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Eu astept 2018 cd au zis ca se va termina reforma. Si apoi o sa comentez. Pana atunci ma uit dc au fost evolutii pozitive. Daca nu sunt doar vorbe. Si vad ca misca si inspre bine. Sa fie gata o astfel de reforma in scurt timp e utopic.

      Pana atunci motive de critica o sa tot avem. N o sa se schimbe peste noapte un sistem. Sa fim realisti, zic.

      Un singur lucru nu vreau sa schimbe: asaltul pe evazionisti. Pot sa mai inghit in sec dc se ratoieste la mine vreo baba de la ghiseu dc stiu ca se duc peste angrouri, carciumi, preturi de transfer etc. Si aici e momentan bine.
    • 0 (4 voturi)    
      hai mah (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:18)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Marius

      N-ai vrea sa il dam jos ca nu e in stare sa rezolve toate problemele de 25 de ani incoace?

      Eu zic ca se fac si alea in timp. Urgent era, si bine a facut, sa sperie oamenii.
      La noi conformarea cu legea se pare ca nu functioneaza altfel. Eu unul ma bucur ca in sfarsit lumea intra in legalitate. In continuare nu primesc bon tot timpul, dar primesc mai des ca inainte (cand nu primeam niciodata). Asta inseamna taxe platite pentru salarii la profesori, medici si pompieri, bani pentru lucrari de infrastructura, bani pentru pensii.

      Cand nu se da bon, banii ajung intr-un singur loc: buzunarul patronului oropsit. Iar asta trebuie sa se schimbe - si pentru prima oara in 25 de ani, chiar se schimba!
    • +2 (2 voturi)    
      schimbare? (Joi, 12 noiembrie 2015, 12:50)

      gigi contra [anonim] i-a raspuns lui Marius

      ca si fost angajat al ANAf-ului, plecat cu o laba mare in fund, fapt dovedit ulteriotr ca fiind un mare pas inainte :) pot afirma linistit ca nu o sa fie nici o schimbare in bine. Pai nici jumatate din angajati nu au ce cauta acolo. Ori sunt prosti gramada, nu au pregatire pentru munca pe care ar trebui sa o faca, nu au character si vointa pentru a face ceea ce trebuie, sunt foarte usor influentabili de catre sefi sau de cei pe care ii controleaza, si nu de putine ori se confirma faptul ca sunt corupti. Si cel mai clar se vede la sefi si directori, numiti in functie, caci acelea nu sunt examene. Cu asemenea oameni nu faci reforma. Nimeni nu vrea de fapt reforma, sau cei care o vreau sunt minoritari si ori sunt marginalizati, ori pleaca din sistem scarbiti.

      Legat de sistemul informatic, este varza si cred ca asa si s-a vrut. Iar sistemul informatic pentru personae fizice, PFA, II, IF si cei independent, este acelasi ca cel de acum 15 ani. Prost, incomplet cu o multime de lacune si erori.

      La toate aceste mai pui o legislatie "romaneasca" si avem ceea ce avem. Pai daca mergi la finante sa ceri o informative, o clarificare, poti sa-ti pierzi o zi intreaga si pe langa ca nu afli nimic, iti mai dai seama ca acei indivizi pusi acolo pentru a da clarificari si raspunsuri, inclusiv sefi si directori lor, sunt prosti si/sau de rea credinta, si culmea este ca colegii lor vin in control la tine.

      Legat de sindicat, este asemeni ca si politica romaneasca. Este tot un fel de partid, dar mult mai rentabil, caci astia sigur isi iau contributia, lunara din venitul membrului de sindicat=partid si pe ei nu ii verifica nimeni.
  • +2 (2 voturi)    
    "...sindicatul Sex Lex" (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:34)

    Ionut [anonim]

    Sunteti siguri ca e "sindicatul Sex Lex" si nu sindicatul Sed Lex?

    Posibil ca prin typo-ul asta sa fi spus exact cu ce se ocupa acest dubios domn Marica :)
  • +3 (3 voturi)    
    Marica (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:35)

    adrian88000 [utilizator]

    L-am vazut de cateva ori la televizor pe Marica. Un escroc periculos. Uns cu toate alifiile.
    Daca ar fi cercatat bine precis s-ar gasi o gramada de bani necuveniti sub salteaua lui.
    Merita puscarie. Liderii sindicali intepeniti in scaune de 25 ani oare nu trebuie putin scuturati ? Ce interese mai apara ei acolo? Ce gasti mafiote au infiintat in atatia ani ?
  • +3 (3 voturi)    
    bine v-a facut Marica! (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:51)

    lili [anonim]

    Ani de zile sefii institutiilor publice au controlat masele din subordine cu complicitatea liderilor sindicali, lideri ca Bogdan Hossu de la cartel Alfa, Dumitru Costin de la BNS, Dumitru Coarna de la Politisti, Vasile Marica de la Sedlex si alti lideri sindicali au facut averi uriase, platiti bine pentru "ajutor" , ieri dna Rovana Plumb le multumea liderilor de la balcon care au fluierat opozitia ce-a spus doar asa in treacat cateva vorbe despre marirea salariilor bugetarilor dar in fapt a votat cu mare voiosie alaturi de PSD!!
    "Va multumim ca sunteti alaturi de noi", le-a spus dna Rovana plina de zambet PSDist liderilor sindicali, in frunte cu nelipsitul Marica, "un parazit al sistemului", cum ii spune seful ANAF acum!
    Ce-l mai lauda Ponta pe "Dl Marica", asa-i spunea mereu la "parazitul asta" !
    Asa va trebuie, acum platiti complicitatea asta, limbajul dublu ce va caracterizeaza pe toti!
    Sila!
  • +2 (2 voturi)    
    Sunteti cu gandul numai la Sex ??? (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:56)

    Amad [utilizator]

    "Reamintim ca sindicatul Sex Lex, condus de Vasile Marica, a anuntat un protest pentru astazi impotriva lui Diaconu."
    Eu cared ca este vorba despre Sed Lex.
  • 0 (2 voturi)    
    :))) (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:12)

    alex [anonim]

    cred ca cine a scris articolul avea in cap doar partea perversa a acestei intamplari..."Reamintim ca sindicatul.... Sex..... Lex, condus de Vasile Marica.....din cate stiu este SED LEx.
  • +3 (3 voturi)    
    Marica produs al politicienilor corupti (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:20)

    marius2 [anonim]

    Nu ttrebuia sa fie deja in puscarie ? Iliescienii si sindicalistii sunt cei din cauza carora nu avem autostrazi , spitale invatamant . Sunt nulitati absolute in domeniul lor dar o gura mare sunt mincinosi si escroci
    Anaf asa cu bune si rele a reusit sa se miste din sfera politicului corupt si a aparut un gainar care incearca sa il detabilizeze . Marica daca vrei sa ne vezi in strada din nou , incearca- ne !!.
  • 0 (2 voturi)    
    Gelule, (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:32)

    Nini Săpularu [anonim]

    Gelule, datoria ta este sa demonstrezi ca Marica e mafiot si sa ceri cercetarea lui penala, altfel esti tainuitor, complice sau, cel mai probabil, un alt mafiot care se lupta cu primul, pentru putere si influenta.
  • +2 (2 voturi)    
    Doi babuini insa, (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:35)

    Mihai [anonim]

    Vasile Marica conduce conduce "Sex" Lex, cool!
  • +4 (4 voturi)    
    "robinetul banilor murdari".... (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:39)

    lili [anonim]

    "In esenta, acest personaj nociv pentru tot ce inseamna reforma administratiei, un profitor al miscarilor sindicale oneste, protesteaza impotriva eliminarii nepotismelor si impotriva oferirii unei oportunitati reale de promovare angajatilor ANAF merituosi, pentru a ramane in continuare conectat la robinetul banilor murdari", mai arata Gelu Diaconu in comunicatul citat.

    Si a mai zis Gelu Diaconu ceva:
    "Este adevărat că interzicerea organizării examenelor la nivel local, sub supravegherea frățiilor patronate de Vasile Marica, nu poate fi privită cu ochi buni de acest personaj care de 20 de ani paraziteaza sistemul vamal și fiscal, însă a venit momentul să înțeleagă până și el că nu mai poate trăi la nesfârșit din șpăgi într-o Românie aflată în plină schimbare de paradigmă."

    Va imaginati ce cloaca putreda e la ANAFul asta, ce mizerie recunoscuta chiar de seful ANAF?!
    Rusine, toate institutiile statului roman arata asa, toate, peste tot clocaie coruptia sefilor si a liderilor sindicali!
    La puscarie cu toti hotii astia!
  • 0 (2 voturi)    
    Great typo.... (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:43)

    strelka [utilizator]

    "Reamintim ca sindicatul Sex Lex, condus de Vasile Marica,......... " hahahahahhahaha.... curat Sex Lex....
  • +2 (2 voturi)    
    Freudian Slip (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:00)

    Milo [anonim]

    Sindicatul Sex Lex? :) Mă tem că s-a strecurat o greșeală.
  • 0 (2 voturi)    
    ANAF o institutie medievala (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:31)

    mona [anonim]

    Colcaie institutia condusa de Gelu Stfean Diaconu de coruptie si de neprofesionalism